Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Хех, когато я четох за първи път (като юноша бледен) си прзинавам честно, че сексуалните фантазми ми бяха по-интересни. По-късно, когато бях поуталожил пуберските си пориви съм я захващал, като специално, четях само философските "мишления" . Видяха ми се доста плоски и тъпи. Но така и не съм успявал да я прочета като единен текст, като "колело на удоволствието" както казваш ти.
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      нямам къде другаде да го пусна

      Comment


        Док Холидей написа
        нямам къде другаде да го пусна

        http://www.lamortdanslart.com/danse/...dd_holbein.htm
        Правилно си го пуснал. Доста време се взирах, гравюрите са... много силни и напрягащи. Не знаех, че Холбайн има такава серия, поне (да благодаря на господин Хьойзинха) "танцът на смъртта" като сюжет ми бе донейде познат. Какво голямо напрежение е изискало да изместиш преживяването на Смъртта от колективното преживяване на фреската, към личното, интимното, към гравюрата? Има нещо гадно в това. Но природата си е природа.

        Браво за представянето Док.

        ПС Albireo, хвърли един поглед на корицата на изданието на Сад

        Comment


          вчера четох за холбайн и още 20на в една книжка "гении, лудост, слава" или нещо от типа. 3ти том от 11 томна поредица. всеки том е за различна сфера - художнци, писатели, политици, композитори. т. нар. за услеснение на обществото гении. кратки биографични данни, подкрепени от доста извори + серизоно занимаване с болестите, лудостите, маниите и личните им трагедии. не е гадна жълтения. допада ми. намерил съм само томчето за художници.

          преди лягане ще чета "доктор фаустус".

          Comment


            Kaiser написа
            Чета Какво четеш в момента.

            Изписавам темата като книга.
            Интересни цитати, Кайзер , при това изразяващи доста точно характеропатиите на авторите им
            Като благодарност приеми едно твое изображение от Холбайн



            В интерес на истината идеята не е на Холбайн, а е странстващ средновековен сюжет, откъс от Le Danse Macabre от Любек има Ханс на аватара си.

            Comment


              Хана, изкушаваш ме да се прекръстя на Der Keyser Точно такъв Keyser не желая да бъда. Gottes Wille, но е много зловещо. Или Смъртта е зловеща, покрай тази тъмнина сякаш ти нашепва dar Tog isch dein, die Nacht isch mein.

              Я по-добре да поизпеем някое весело текстче от Carmina Burana, така де, немският може да бъде и весел език Ето, някои и се приспиват (вярвам успешно) с дебели немски книги...

              Comment


                А плановете се промениха.

                Почти прочетох

                и вече беше станало среднощ та само довърших предговора на

                Comment


                  В момента чета "Зазоряване" на Ницше и "Енеади" на Плотин.
                  Всеки, умеещ сам да направлява кога, как и за какво да мисли, притежава интелект. При различните индивиди интелекта е в различна степен развит. Колкото по-добре един индивид може да контролира мисленето си, толкова повече интелект има в него.

                  Comment


                    Наведнъж ли ги четеш тези толкова малки книжки, или имаш някаква теория на четенето?

                    ПС Остарявам, едно време бях по-добре с наблюдаването на българската книга, ето и това издание Чехов виждам за първи път...

                    Comment


                      Хахаха...е,не е стествено...
                      Наблягам на Ницше,а Плотин съвсем наскоро го взех и само съм го почнал.
                      Не е нужно да споменавам,че Енеадите на Плотин са много трудни за четене.
                      Всеки, умеещ сам да направлява кога, как и за какво да мисли, притежава интелект. При различните индивиди интелекта е в различна степен развит. Колкото по-добре един индивид може да контролира мисленето си, толкова повече интелект има в него.

                      Comment


                        Не е нужно, прав си. Затова и така си стоят на рафта квъщи. Още е рано за тях. Евала на съставителя.

                        Както казва един приятел, Ницше е готин. От него последно препрочетох Веселата наука, а около него последно опитах да прочета Ницше от Майкъл Тенър (от някаква нова поредица Малка оксфордска библиотека). Пълна скука, отказах се на 20-тата страница. Като ми хрумне мога да опитам отново...

                        Comment


                          Плотин пробвах да го чета. За момента не стана. Цочо Бояджиев.

                          Comment


                            Kaiser написа
                            Я по-добре да поизпеем някое весело текстче от Carmina Burana, така де, немският може да бъде и весел език Ето, някои и се приспиват (вярвам успешно) с дебели немски книги...
                            Кармина Бурана е на късно латински Нищо, че операта е новонемска. Сега се замислих и нищо весело на немски не можах да изкопая от паметта си, освен може би споменатата Весела наука, която пак не е точно весела.

                            Comment


                              Док Холидей написа
                              Плотин пробвах да го чета. За момента не стана. Цочо Бояджиев.
                              Напоследък точно Мълчанието и гласовете на ноща на Цочо живо ме вълнува, както си личи и от постовете.

                              Хана, защо си мислех, че някои части от Carmina са на висок среднонемски и старофренски... Ето повод за пътуване до Мюнхен

                              Ницше и е весело:

                              Мъж и жена

                              "Грабни жената на твоето сърце!"-
                              Тъй прави той, а тя - краде (22 от "Шега, хитрост и отмъщение" във Веселата наука)

                              Comment


                                Не отказвам пътуване до Мюнхен. Само намери място, където човек да остане за малко по-дълго време. Засега там не ми се събират повече от 24 часа.

                                Comment

                                Working...
                                X