Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е, хъм, аз съм го чел в едно издание (май беше на "АСТ"), като то бе разделено на три тома, първият обхваща периода 14.08.1939 г. - 30.06.1940 г.; вторият - 01.07.1940 г. - 21.06.1941 г. и третият - 22.06.1941 г. - 24.09.1942 г. Оригиналът, разбира се, не е разделен на томове, а представлява сбор от множество тетрадки, в които Халдер е правил хоронологично записи, като обхванатият от тях период започва мисля през 1939 г. (когато той започва да си води записки, което е известно време след като през септември 1938 г. става началник на ГЩ) и завършва с отстраняването на Халдер от позицията началник на генералния щаб (24 септември 1942 г.). Има съветски и по-късно руски издания, които са преводни по немския оригинал (а може и някои издания да са били по английския). Работата е там, че Халдер е водил записките си, използвайки стенографски метод, специфично немски, при това доста стар (от края на Х²Х век, ако не се лъжа). Тетрадките му са "пленени" от сащианците, но се оказва, че не могат да разчетат записите. Реалното разчитане е дело на самия Халдер и май на още някакъв специалист по стенография, като те презаписват текста на немски език, а заедно с това му се прави превод и на английски.
    Предполагам, че най-много издания има на немски език, но за съжаление не го владея. Нямам и английското издание. Така че съм го чел по руското, като за бързи справки ползвам този вариант.
    Мисълта ми е, че реално са възможни много различни извадки от цялата хронология (отделн, че тя може да се раздели в произволно количество томове), покрита от дневниците му, но най-пълната на руски език е тази, която споменах. Вероятно втората книга, за която пишеш е някаква частична извадка.
    Та общо взето текстът на дневника е такъв, какъвто го е писал Халдер, когато е правил самите записки. Впоследствие той е написал и обширни коментари към различни неясни моменти (има някои места, на които не е успял да разчете какво е записал, на много други места текста на дневника е само добавка или разяснене към други, щабни документи, кито обаче са се загубили). Но може да се каже уверено като се има предвид ролята на Халдер след войната, (е той "създава" немскт виждане за войната. Дневниците му са само един документ от тази дейност.

    ПП Между другото, като се има предвид в каква атмосфера той върши тази дейност, ако имаше някакви доказателства за "превантивност" на нападениет на Германия срещу СССР, той със сигурност би ги извадил на преден план и подчертал дебело. Пиша това с оглед на дискусията, която водихме в една друга тема .

    Comment


      Започнах вчера среднощ, съпроводен от Лолита с Джерами Айрънс. Ням и безгласен, мълчейки дори за доброто.

      Чета Какво четеш в момента.

      Изписавам темата като книга. Защото тя е една книга, и трябва да бъде мислена като такава. Има думи, които сякаш настоятелно приканват да бъдат изказани отново, дълго след написването. Не мога да им вдъхна нов живот, мога да обглася спомена само пред себе си. Един личен говор:

      "За луди не ми се говори. И без това достатъчно говоря за себе си (Док Холидей)"

      Псевдо-Пушкин пише: "Покупката на нови книги е удоволствие, отделно от четенето: разглеждаш, миришеш, прелистваш - това само по себе си е щастие. Достъпността на книгата, която винаги мога да използвам, ми придава увереност... Смятам, че жените и книгите са доста подобни."

      "Изпитвам някаква фетишистка страст - красиви по 800 страници А5. Определено съм фетишист.

      Нищо лошо. Обичам да дишам хартията на книгите. Бих казал, че от това произтичат само приятни изживявания" (Док Холидей)

      "В аромата от страниците на една нова книга има нещо особено интимно, което свързва завинаги читателя с произведението" (mellisa)

      Новалис: "Младостта е един безкраен поглед към бъдещето."

      "Е, това е то младостта - желанието да се отдадеш напълно на едно конкретно нещо, съчетано със свещеннослужителско отношение към текста" (gollum)

      Една книга на Откровението.

      Лични посвещавания

      Предисловие. "Нещо от нашата душа ни напуска в удоволствието"

      I. "Писането. Киняр и Гео Милев. Овладяването на "кенефния стил и кенефния читател" на Бъроуз"

      "Кайзер, направи нещо по въпроса текстът ти да се вижда до края на реда а не да биеш enter когато ти хрумне" (Зог)

      II. "Аватарите или към архетипове на човешката деструктивност"

      II.1. Юнг

      "Ако това на аватара ти е Юнг бих те помолил да го махнеш" (Док Холидей)

      II.2. Витгенщайн

      "Но всъщност Кайзер все още няма право да ми се смее. няма и да има" (Док Холидей)

      III. "Битката на Литературите"

      "Хората трябва да се подкукуросват и да им се казва кои неща са откровено глупави. нямам време да доказвам както казваше един от детската градина" (Док Холидей)

      "...точно така - никаква толерантност мамка му!" (albireo)"

      IV. "Ролан Барт. Писането като осмисляне"

      "Ролан Барт е мухлясал френски ляв интелектуалец... Четат го чувствителни грозни девойки и пъпчиви младежи, които стават куул в собствените си очи... Амин" (Хана)

      "...реално съм млад пъпчив стеснителен французин-травестит на име gollum" (Kaiser)

      V. "Най-красивото заглавие"

      "Bluecher: the Mad Prussian" (от Sir Gray и Imperial)

      VI. "Лабиринти на горчивината"

      "Батай - след "История на окото" ще чета негови неща само в моменти, когато съм много отвратена от света" (Хана)

      VII. "Триптих към скептицизма"

      "Емил-Мишел Чоран: Тетрадки 1957-1972. Прекланям се пред величието на този оптимизъм за самоунищожение и самота. Силна книга за търсенето и самотата."

      "Емил-Мишел Чоран: Сълзи и светци. Признавам, че започвам да развивам зависимост спрямо текстовете на този румънец..."

      "Емил-Мишел Чоран: Шемет на скептицизма: силогизми на горчивината. Вече съм напълно зависим..."

      Послеслов. "Всичко останало трябва да се прочете"
      Last edited by Kaiser; 29-01-2007, 23:20.

      Comment


        обичам да ме цитират.




        препрочитам

        прочетох


        От време на време чета това и ми харесва.

        Comment


          Искаш ли да ти изкарам мнението за цитатите и живите писатели... Айде няма, ще те оставя сам да си го спомниш.

          ПС Мерси за илюстрациите към книгата Какво четеш в момента. Ще конкурираме Тайственият пламък на кралица Лоана по смисленост...

          Comment


            Виждал съм оформлението и идеята. Не съм я чел. ОБичам да пускам корици. Разнообразява ме.

            Comment


              Мен също.

              Last edited by Kaiser; 04-02-2007, 13:15.

              Comment


                А аз все още си чета Стругацки - само че вече съм на "Второто нашествие на марсианците"
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  Kaiser написа
                  Започнах...
                  ....продължавай :tup:
                  хареса ми. Върнаха ми се разни спомени, ех...
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    да. от времето когато бях домашния любимец на форума. пффф ^^

                    Comment


                      Купих История на Русия писана 2001г, автори Орлов, Георгиев, Георгиева, Сивохина, някой разбиращ от Руска история чел ли я е? И а ако има забележки ми се ще да чуя, познанията ми особено систематизирани такива по Руската история не са кой знае какви и ще ми е от полза да чуя мнение на познавач.
                      "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                      Comment


                        Напоследък се зарибих по "Военная держава Чингис хана"на Р.П.Храпачевский. Книгата си я бива, още повече, че за първи път попадам на задълбочен анализ и изследване на монголската военна машина по онова време. Има интересни данни за битките със Дзин, Сун, Корея и Виетнам.
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          В момента съм на "Achtung-Panzer!".
                          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                          Comment


                            Освен прекрасната книга Какво четеш в момента, която напоследък живо ме вълнува (и продължавам albireo) захванах Керуак, Сатори в Париж.

                            Великият битник търсел името си. Великият битник бил френски аристократ. Само един френски аристократ може да претендира за интуитивното просветление. Вижте Маркиз дьо Сад...

                            Comment


                              Вчера на едно местенце попаднах на АНгели от самотата от същия френски аристократ. Тя се появява много рядко, в отличен вид и преговарям да я взема, защото самия продавач предпочита да я запази за себе си. Нормално.

                              Ето ти нещо за Керуак с Керуак
                              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                              Comment


                                Филмчето е чудесно, няма да си позволя да коментирам, нека всеки го изгледа и оцени сам...

                                Като иде реч за френски аристократи, взех си и Философия в будоара на дьо Сад. Първо негово издание на български, мисля. Корицата е същинска визуализация на първите редове. Скелетът и е забавна конструкция (просвещенски диалог) - философски мишления + сексуални фантазми + философски мишления + сексуални фантазми... - всичко това като колело на Удоволствието, схванато като надмогване веригите на предрасъдъците и върховно освобождаване.

                                Френските книга са наистина разнообразяващи.
                                Last edited by Kaiser; 31-01-2007, 17:23.

                                Comment

                                Working...
                                X