Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Интересно защо смятате, че въпросната "битка на литературите" (божке, това сигур зарад името на форума) се свежда до избор между две алтернативи? Или защото така изборът се улеснява, което май влиза в противоречие с концепцията на Док.

    Comment


      Изхождайки, че всичко в ексистенциален план се свежда до две прости алтернативи - позволете да изчистя изказа си - до две базисни дихотомии. Живот - смърт, небе - земя, сакрално - профанно, Литература - литература. Кой определя - културата. Позволете да не предавам културата, която съм избрал за своя и да продължа да говоря за единствен избор. Учтивостта задължава да изнеса тирада в стил "широка свобода на масите", но за мен няма такава, защото отдавна съм изковал моята собствена, та и я защитавам. Ето битката на литературите - правото на всеки да изкаже единствената си свободата.
      Last edited by Kaiser; 03-07-2006, 14:57. Причина: podobrenia po briliantnia mi izkaz

      Comment


        Ако незнаете - в София отвориха нова триетажна книжарница близо до НДК, на ъгъла на "Витошка" и... другата я забравих). Висях там около 3-4 часа и си тръгнах с една торба книги. Засега ми предстои да си преговоря биографията на Цезар от Утченко, както и обща за диктаторите в римската империя. Също една за Ацтеките на Ханс Перм, както и "Балканският свят" от С. Грънчаров - тази е наистина доста интересна. Та така - на следващата заплата, което е скоро, ще има втори щурм, защото останаха един куп доста наложителни заглавия по рафтовете
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          Хеликон, Раде )))
          Ами нищо ново под слънцето не открих там. Всичко си го има и на други места. Но не изглежда лошо. Имам особени основания да предпочитам Ориндж пред Хеликон.

          Comment


            Док Холидей написа
            Хеликон, Раде )))
            Имам особени основания да предпочитам Ориндж пред Хеликон.
            Да не са свързани с едно очарователно русо същество на 20-на години- винаги седи точно срещу вратата

            Comment


              Между другото след това отидох директно в Оринджа , но оттам не си харесах нищо засега освен една огромна енциклопедия за 125 кинта там повечето литература е на чужди езици, а аз освен от английски и руски (по малко) не отбирам, а ми е ужасно тегаво да чета на тях научна литература с разни термини там и др. Като цяло дори изборът в новата ми се видя по-голям, доста заглавия се повтаряха де, ама в новата са повече, поне в моята област, а иначе примерно за разни енциклопедии и учебници за ВУЗ-ове примерно по география, икономика има доста повече неща.

              Николай написа
              Да не са свързани с едно очарователно русо същество на 20-на години- винаги седи точно срещу вратата
              Я, тва пък как съм го пропуснал!? :p
              Last edited by Warlord; 03-07-2006, 15:11. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                Док Холидей написа
                Така ли, Империал или просто когато бориш* Чейс ти се изпотяват очилцата?
                Не знам кой е Чейс обаче и ми убягва шегата.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  За Джеймс Хадли Чейс ли иде реч? Тоя ми е втръснал отдавна, ама му се кефех едно време.
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    Николай написа
                    Да не са свързани с едно очарователно русо същество на 20-на години- винаги седи точно срещу вратата
                    Свързани са с пари.


                    Империал, ако имах намерение да се шегувам, най-малкото щях да го направя така, че да го разбереш, защото щях да си спестя неудобството от обяснения на неразбраната шега.
                    Last edited by Док Холидей; 03-07-2006, 16:26.

                    Comment


                      Що за глупава съпоставка? Или трябва да си почитател на Браун и Коелю или на Толстой? Друга възможност няма? Док Холидей отрече четенето за удоволствие, доколкото разбрах, което е абсурдно - ако на него му харесва да чете "тухли", значи за него това е удоволствието - или "разтоварването". Аз имам един куп книги на Стивън Кинг - значи съм "грешник" ли?
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        В този късен следобед, като днешния, предпочитам да чета Джак Даниелс... В жарките обедни часове чета с невероятна наслада "Шуменско", ако няма "Шуменско" - "Загорка", ако няма "Загорка" - "Старопрамен"...Понякога, в късните часове, на маса със свещи, в компанията на интелигентно и чаровно създание от противниковия пол ( цветът на косите няма значение ), предпочитам "Шира" (или "Сира" както казват някои)...
                        SEMPER AGRESSUS

                        Comment


                          Imperial написа
                          За пръв път чувам за нещо като "стратегия на четенето".
                          Има се предвид целта при четенето: да потърсиш някаква определена информация, да изучиш подбробно някаква тема, да попиеш всчико, цялата книга, да получиш удоволствие, естетическо преживяване, наслада, да се вживееш в образа и т.н. Има и научни (или да кажем по-изчистени класификации), почващи от "Поетиката" на Аристотел с нейните катарзис, поезис и естезис.

                          Отношението към забавлението от текста минава от пълното отричане на преживяването на наслада като еснафско до фини хедонистични разграничения и обосновки на забавление, наслада и удоволствие от текста (Ролан Барт има есе, нарачено "Удоволствието от текста", в което точно различава подобни естетически и не до там преживявания).

                          Comment


                            кво се занимаваш да го просвещаваш, той няма никаква представа кой е ролан барт. тази задочна дискусия е невъзможна, някой път на среща ще говорим. ако не говорим, нищо няма да изгубим.

                            Динаин, крайните изводи са твой проблем. единственото, което отричам са определени автори, може би не чак жанрове, но автори. и съвсем скоро ще започна да отричам каквато и да е връзка с темата. не е сериозно да говорим за това тук.

                            P.S. Да, смятам, че Стивън Кинг е тъпо копеле и това е мое мнение, окей?. Имам обща представа за нещата му и не смятам да я задълбочавам. единственото, което си играх да чета беше "Кери", на нея й дойде мензиса в час по физическо около 15 страница, а на мен ми писна.

                            Comment


                              Ролан Барт е мухлясал френски ляв интелектуалец (впрочем, френските интелектуалци обикновено са такива). Никой няма да загуби, ако не говори за него. Никой не е загубил, ако не го е чел. Четат го чувствителни грозни девойки и пъпчиви младежи, които от това стават куул в собствените си очи.

                              Ах да, и преподаватели-филолози от двата пола също го четат. Останалото човечество няма отношение към Ролан Барт. Амин.

                              HELLCAT написа
                              В този късен следобед, като днешния, предпочитам да чета Джак Даниелс... В жарките обедни часове чета с невероятна наслада "Шуменско", ако няма "Шуменско" - "Загорка", ако няма "Загорка" - "Старопрамен"...Понякога, в късните часове, на маса със свещи, в компанията на интелигентно и чаровно създание от противниковия пол ( цветът на косите няма значение ), предпочитам "Шира" (или "Сира" както казват някои)...
                              Ех, ех, щом четеш Джак Даниелс и "Шира", чаровното създание сигурно го изпиваш...
                              Last edited by Хана; 03-07-2006, 19:51. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                ... с очи ...
                                SEMPER AGRESSUS

                                Comment

                                Working...
                                X