Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нобеловата награда за литература тази година е връчена на Марио Варгас Льоса. Това тотално ме убеждава как поне в последните две десетилетия, с няколко забележителни изключения, се дават предпочитания не толкова за литературни достойнства, колкото за обществена позиция, проявена гражданска доблест и т.н. и т.н., все хубави неща, ама някак изкривяващи смисъла. Усилено се говореше (както и миналата година) за Филип Рот - ето това щеше да е човек, за който бих написал, че е писател и си е струвало да получи (освен камарата американски награди) и това световно признание. А Льоса бил удостоен "for his cartography of structures of power and his trenchant images of the individual's resistance, revolt, and defeat". Здраво куцат нещата. После защо (например един) Буковски явно не се вписва в разбирането за литература в Стокхолм. Сакаш пък му е пукало, че не се вписва.

    Няколко книги, които искам да прочета бързо: Труман Капоти, Други гласове, други стаи и определено Капитанът отиде на обяд и моряците завзеха кораба на Буковски. Кутси и Аренас после. И да си купя бързо - Чудовища: галерия от страхотии и чудатости, супер красив албум, представящ как митологичните демони, чудовища и прочее страхотии биват пречупени в изкуството през вековете.

    Проветох На плажа Чезъл (великолепно романче, което ме грабна) и Когато бяхме сираци (а мислех да почна с Никога не ме оставяй, дам) - чудесен роман, просто признавам Ишигуро.

    В (хм) Литературен фронт пишеше, че щели да публикуват някакво томче с есета на Синтия Озик - беше приложено едно за Кафка, но нямах нерви да го чета. Пък Месията от Стокхолм само съм я мяркал.

    Comment


      Kaiser написа Виж мнение
      Нобеловата награда за литература тази година е връчена на Марио Варгас Льоса. Това тотално ме убеждава как поне в последните две десетилетия, с няколко забележителни изключения, се дават предпочитания не толкова за литературни достойнства, колкото за обществена позиция, проявена гражданска доблест и т.н. и т.н., все хубави неща, ама някак изкривяващи смисъла.
      Де да беше само за литература, но сигурно се сещаш кои лауреати подбуждат съображенията ми.

      The Lexus and the Olive Tree (Thomas Friedman)

      Comment


        "Одисей from Багдат". Препоръчвам я. Отдавна не съм чел толкова мъдра популярна литература.
        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

        Гюстав Льо Бон

        Comment


          Прекрасно нещо на Достена, което отдавна трябва ше да се появи у нас:




          и http://www.fakelexpress.com/books/Mi..._za_ostrov.htm

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Най-добрата космическа фантастика, която съм чел някога, а аз съм чел МНОГО фантастика.
            Добра е, но според мен отстъпва на Л.М.Бюджолд и поредицата за Майлс Воркосиган.
            СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

            Comment


              Аз пък от няколко дена съм подхванал наново Игор Бунич. Най-доброто историческо фентъзи!

              Comment


                И не само фентъзи

                Comment


                  Имам Kindle, но хартията си е друго нещо. През последната седмица това ми тежи на корема, кога се изпружа на дивана:
                  Attached Files
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    В момента не просто чета, ами направо се нося возя в машината на времето:
                    Truth will save the world

                    Comment


                      м. агеев - роман с кокаин
                      lawrence norfolk - the pope`s rhinoceros
                      свалих си джонатан францен - The corrections

                      четат ми се буквално големи книги от началото на десетилетието
                      францен, дейвид фостър уолъс, пинчън, джонатан лител
                      Norfolk не може да се чете без речник. францен е читаем и симпатичен.
                      около него има интересна история как опра първо го слага в книгите, които препоръчва и после той я моли да го махне, защото на някаква среща с читатели един мъж му казал: радвам се, че ви срещнах. по принцип не чета нищо, което опра някога е препоръчала и после жена ми го е купила. милата опра се засегнала, но тъй като и новата му книга Freedom има голям успех, го е турнала отново в списъка.

                      Comment


                        История на 5 пехотен Дунавски полк (София, 1941 г.) - много интересна и рядка книга със много добро кочество на снимките и цялата история на полка до 1941 г.
                        Батальони "М"

                        Comment


                          Grenadier написа Виж мнение
                          История на 5 пехотен Дунавски полк (София, 1941 г.) - много интересна и рядка книга със много добро кочество на снимките и цялата история на полка до 1941 г.
                          А дали е възможно да я сканираме за библиотеката?
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            В момента чета "Миротворците" на Маргарет Макмилан, а преди десетина дни завърших "Истинският Че Гевара" на Умберто Фонтова.

                            Comment


                              Grenadier написа Виж мнение
                              История на 5 пехотен Дунавски полк (София, 1941 г.) - много интересна и рядка книга със много добро кочество на снимките и цялата история на полка до 1941 г.

                              Наистина ако има възможност нека се сканира за библиотеката ще има голяма полза.
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                The Normans in Sicily на Джон Джулиъс Норуич. Много увлекателно описание на завоюването на Южна Италия и Сицилия, както и кратката история на норманското кралство.

                                Comment

                                Working...
                                X