Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    последните 3
    Attached Files
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      Империал, доколкото си спомням, тази страна на спомените на Гудериан я обсъждахме някъде. Но тогава не беше качил текста, така че се радвам, че сега го качваш. За формата - чете се, което е същественото.
      Определено повечето хора имат превратна представа за корените на "новото", което се проявява през ВСВ. Повечето концепции възлизат към ПСВ и разработките на фон Зект през 20-те години. Нещо, което Гудериан пропуска да спомене, донякъде присвоявайки се славата на откривател и създател. Макар че ролята му не е никак малка в организационно отношение, а и адвокатстването в полза на танковите обединения има голямо значение. Практическата роля - също, особено в единствената реално успешна кампания, в която за пръв път се използват танкови обединения (това става до голяма степен въпреки мнението на много генерали от старото поколение, които повече или по-малко пречат).

      Между другото, Империал, онази книга - "The Blitzkrieg Legend: 1940 Campaign in the West" на Karl-Heinz Frieser, - за която споменахме в темата за френския танкист, се оказа много добра. Ако имаш възможност сигурно няма да сгрешиш ако си я вземеш (аз я четох отчасти в google books и е доста интересна - там надълго и нашироко се разглежда историята около плана за френската кампания).

      Comment


        значи докато ги намеря мемоарите... първо обиколих Добрич - нищо... после чак до София на Славейков ходих - пак нищо и накрая във Варна веднъж случайно влязох в една книжарница (забравих й името) и ми казаха, че могат да ги поръчат... съжалявам само че не поисках и двете части и сега трябва да се връщам да поръчвам втората Иначе доста ми хареса книгата - това голъм дето го каза за спомените не е много вярно, защото доста други командващи са му помагали. И това, че се отклонява за лични неща не е лошо - внася разнообразие Хубаво е и че няма никакви политически глупости, но пък много странно, че не споменава за никакви военни престъпления от немска страна... сигурно, защото и в Нюрнберг заявява, че не е знаел, че стават такива неща, за което се съмнявам... за сметка на това, обаче постоянно се споменава колко били подли руснаците и че избивали и осакатявали пленниците... Но като цяло доста ми хареса книгата само дето трябва и един атлас, за да се следят дейстията, понеже картите, които ги има в книгата не са особено подробни.

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Между другото, Империал, онази книга - "The Blitzkrieg Legend: 1940 Campaign in the West" на Karl-Heinz Frieser, - за която споменахме в темата за френския танкист, се оказа много добра. Ако имаш възможност сигурно няма да сгрешиш ако си я вземеш (аз я четох отчасти в google books и е доста интересна - там надълго и нашироко се разглежда историята около плана за френската кампания).
          Има я в Амазон, не е много евтина но има доста висок рейтинг... ще я имам предвид определено.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            ЦАМО, фонд 236, дело 2673, за 1945 година, която мен ме вълнува основно. Досега едно десет тома от рутракера. Пощурех, това си е първокласният източник, макар че пак имам някои съмнения относно това дали не са подправяни.

            Comment


              bonebiter написа Виж мнение
              ( Иначе доста ми хареса книгата - това голъм дето го каза за спомените не е много вярно, защото доста други командващи са му помагали. И това, че се отклонява за лични неща не е лошо - внася разнообразие Хубаво е и че няма никакви политически глупости, но пък много странно, че не споменава за никакви военни престъпления от немска страна... сигурно, защото и в Нюрнберг заявява, че не е знаел, че стават такива неща, за което се съмнявам... за сметка на това, обаче постоянно се споменава колко били подли руснаците и че избивали и осакатявали пленниците...
              Книгата я има в Книгомания на руски, в един том, е аз си купих и бългрското издание, но както винаги превода е по-лош.
              Мисля, че както в повечето случаи анализът на Ам-гъл е съвсвм точен. До Барбароса , Германия води, що годе чиста война/ с изключения разбира се/, но има свидетелства за изтезавани и убити немски пилоти още в първите часове на войната, нормално е да има ответна реакция, в този смисъл за мен бяха безценни разказите на немските и руски войници, наскоро поместени в сайта, както и двете книги "Ржевската месомелачка" и "На острието на танковият клин", които предават настроенията и мислите на двма войници от вражеските страни, ако Ви попаднат не се колебайте.
              "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

              Comment


                bonebiter написа
                това голъм дето го каза за спомените не е много вярно, защото доста други командващи са му помагали.
                Кое не е вярно? Какво значи "са му помагали"? Докато е командир по задължение "му помага" началник щаба му. Докато той самият е началник щаб му "помагат" офицерите от щаба му. Определен обмен на идеи има по принцип, когато се обсъжда дадена операция.

                Хубаво е и че няма никакви политически глупости
                Манщайн е от старата школа и не е национал-социалист, така че това е нормално. Виж, при Мелентин, да речем, е друго.

                но пък много странно, че не споменава за никакви военни престъпления от немска страна...
                Просто не ги е смятал за такива и малко се обелва в спомените си. обвиняват го за съвсем конкретно нещо, което наистина донася полза, но пък е можело да бъде разглеждано като военно престъпление (и, лично според мен, е такова). Какво конкретно пишеше по този повод вече не помня, но мисля че правеше опит да се оправдае. Чисто военно е имало ефект.

                Империал, аз така или иначе не мога да си я купя - над възможностите ми в момента е. А откъсите в google books са много малки. Ех, каква работа вършат он-лайн библиотеките в такива случаи .

                Comment


                  имах предвид, че са му помагали за книгата и за спомените

                  Comment


                    bonebiter написа
                    имах предвид, че са му помагали за книгата и за спомените
                    Но това няма как да му помогне, защото, пак да повторя, не е имал достъп до документи. А събирането на повече от една памет на едно място може и малко да освежава нещата, но не повече от това. Това си е общ недостатък на всички мемоари на немски генерали, особено писани 50-те и 60-те години и, за съжаление, не виждам нищо невярно в това твърдение. Едно сверяване лесно показва тези неточности.

                    Comment


                      "На острие танкового клина" на Ханс фон Люк е много добро четиво, на офицер от тактическото ниво, описващ войната във Франция, СССР-41-ва, Африка-42, Нормандия-44, та до битката за Берлин-45г.

                      Comment


                        Крамер, това дето четеш наистина е добро. Като изяде вечерята на руснака през 41 ва, а после се запознаха в плен? Стигна ли до там?

                        Ето го човекът на десния фланг на Ромел, дет се вика от падината Кантара не е излизал, него там си му е прохладно...И арабите му викали "Много здраве на Бисмарк"

                        Comment


                          На снимката гледа лошо, предполагам е от недоспиване, иначе е бил отворен човек, космополит, в никакъв случай не е някой тесногръд нацист.

                          Comment


                            Отде я взе?

                            Comment


                              Книгата ли? В щтандовете с руска литература на Книгомания я имаше преди 1-2 години.

                              Comment


                                След като имам вече от доста време Първото Българско издание на Карнегиевата Анкета от 1914-та ,оня ден се сдобих и с оригиналното първо Френско издание от 1914-та ...

                                отличават се само по едно нещо ---във Френското има Илюстрации и снимки (не за слабонервни) то в нашенското са ги пропуснали ...


                                имам и другите издания на Карнегиевата анкета ,но точно тези--ПЪРВОТО Българско и ПЪРВОТО Френско --в комплект при това--отдавна ми бяха мечта!


                                пс--изключителен интерес за мен представляват Българските Армейски доклади относно употребата от Гръцка страна на муниции с повишен поразяващ ефект ,а именно --калибър 6.5 * 54 (Манлихер-ШоенауерМ1903 или Гръцки манлихер) производство на Г.Рот-Виена или тяхното си Гръцко производство на Атинската фабрика с така наречения ХолоуПойнт(според днешната терминология) Куршум...или куршуми с оловно връхче(над стоманената сърцевина) ...Наречени още през Англо-Бурската война на името на Арсенала в Калкута ,а именно "Дум-Дум"....
                                Last edited by ; 26-07-2010, 12:24.

                                Comment

                                Working...
                                X