Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Да не е това
    Това е, а препратките (които даваш) обясняват много. Успехи в продължаването на поредицата, ще следя за нови заглавия.

    Вниманието ми привлече (докато съм на такава вълна) Обикновеният човек през Средновековието от Робер Фосие.

    Инак - новият роман на Амели Нотомб (Нито Ева, нито Адам). Страхотно продължение на Изумление и трепет, книга която просто приемам като много лична. Взех си и двата излезли романа на Реймон Радиге, изглеждат интересни.

    Comment


      В момента чета Волоколамското шосе на Александър Бек.Чета я за втори път и много ми харесва!
      Времето е най-трудно разбираемото понятие за хората, защото колкото повече го изучават толкова по-трудно им става да го разберат.

      Comment


        monikay написа Виж мнение
        В момента чета Волоколамското шосе на Александър Бек.Чета я за втори път и много ми харесва!
        За какво става дума в книгата?
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          Има я в нета и може да се свали и прочете и на руски, стига да го владееш.
          В книгата са използвани имената на реално съществуващи личности, но събитията са разбира се, поне в голямата си част, измислени от автора. Сега не мога да си спомня точно, но из Милитерата бях попадал на спомените на един артилерист, който командваше артилерията в дивизията на Панфилов и споменаваше за Момиш-Ули и някои от случките с него.

          P.S. Май беше този: http://militera.lib.ru/memo/russian/..._vi/index.html
          А самата книга е тук: http://militera.lib.ru/prose/russian/bek/index.html
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            "История на Прусия" на Мишел Керотре. Нищо, че е писана от французин, книгата е много обективна.

            Comment


              Сега свърших "Брест - Литовски мирен договор 1918" на Валентин Александров и ме очаква "За войната" на Карл фон Клаузевиц.
              И еднин въпрос имали по нови издания на "Победени без да бъдем бити" издание 1924 на ген.Стефан Тошев.
              "Благословен да бъде Бог, Който забавя, но не забравя!"
              "Пред картечницата - триста руски трупа. До картечницата нито един патрон. Но за това като верен страж падналия до нея защитник".
              СВЕТЦИ!!!

              Comment


                Някой може ли да ми каже някоя добра книга за третия Райх. Сигурен съм че някой вече е предложил нещо такова в темата , но 79 страници са доста. Прегледах на бързо но не видях нещо което да грабва вниманието ми. Благодаря предварително.

                Comment


                  Преспанските камбани, честно казано обаче патриотизмът в тази книга ми идва в повече.
                  sigpic
                  НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

                  Comment


                    Kramer написа Виж мнение
                    "История на Прусия" на Мишел Керотре. Нищо, че е писана от французин, книгата е много обективна.
                    Съгласен, поне аз не съм забелязал BIAS в някоя посока, поне в главите обсъждащи Фридрих Вилхелм 1 и нататък.



                    Също изглежда обективна, но съм в началото. И е неизбежно да има пристрастия когато се говори по такава тема, предполагам. Дали от ислямистка, или от западна перспектива... Просто когато нещата дори започнат да се интерпретират, това става от противоположни гледни точки в сблъсъка на цивилизациите.

                    Comment


                      Точно прочетох- Frosen Hell за руско-финската война от 1939. Много е добра. Препоръчвам я на всеки, който се интересува от темата.

                      Comment


                        Сега чета Ерих Мария Ремарк - "На западния фронт нищо ново."
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          Приятно бях изненадан от излизането на Любов небесна, любов земна на Люсиен Февр. Големият историк си е голям историк - книгата е увлекателна, грабваща. Разглежда Хептамерон на Маргьорит дьо Навар - и прекрасно при това съумява да постигне придърпване на тази литературна творба като нишка за исторически анализ на духовния живот през XVI в. Този път не чаках и бързо си я поръчах.

                          Прекрасна се оказа и Въведение във фантастичната литература на Цветан Тодоров. Избрах да за започна с нея, а не със Страхът от Варварите. Доста време ще има да премислям някои моменти от книгата, но Тодоров просто впечатлява с ясен език и дълбочина в писането, което при него бяга от всякакви "научни" клишета.

                          Не на последно място - Списъци на Стефан Иванов. Едва ли има обичащ литературата човек, който поне малко или поне веднъж да не е бил изкушен от поезията. А някои напълно попадат под нейната власт. Списъци е изкусителна и властно покоряваща книга с поезия. Ако това е писането на генерация '86, то значи има някаква надежда в цялата българска хамалогия.

                          Да не забаравя да спомена интервюто с Филип Рот в Литературен вестник.

                          Разочарова ме Кратка история на Австрия - инак има интересни моменти в тази книга (в оригинал - издание на Cambridge), но е с калпава направа. Категорично не бих дал 17 лв. за нещо, което си е едно общо въведение, има гадна хартия и някакви корици, по-нестабилни от самата Австро-Унгария през 1918 г.

                          Comment


                            Кратка история на Австрия ...
                            Не става дума за "История на Австрия - култура, общество, политика" от Карл Воцелка (изд. "Рива"), нали? Или? Щото като цена са близки...

                            Comment


                              Става дума за Кратка история на Австрия от Стивън Белър, издание на КК "Труд".

                              Книгата на Карл Воцелка, История на Австрия. Култура. Общество. Политика на Издателство "Рива", я имам и мога да свидетелствам по лично мнение, че е много добра. Думата дума отваря - трябва да отбележа и наскоро излязлата История на Виена от Жан-Пол Блед - тепърва ще я преглеждам подробно, но предварителното зачитане обнадеждава, има приятен стил.

                              От българските автори по темата съм чел една история на Австро-Унгария от Радослав Мишев. Добре предава политическата плоскост.

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X