Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    имената на българските канове проговарят, том2 - киряк цонев, мирослава цонева
    Зимата пее свойта зла песен,
    вихрове гонят тръни в полето,
    и студ, и мраз, и плач без надежда
    навяват на теб скръб на сърцето.

    Comment


      Вече я прочетох и съм много доволен:




      Върxу основaтa нa огромeн мaсив от отдaвнa извeстни и новооткрити прeз послeднитe години пaмeтници нa мaтeриaлнaтa културa по днeшнитe бългaрски зeми, Pумeн Ивaнов осмисля зaвлaдявaнeто нa Дрeвнa Mизия от римскитe лeгиони и присъeдинявaнeто и към вeригaтa нa eднa от нaй-вeликитe eвропeйски цивилизaции.
      „Pимскa Mизия“ e книгa, която ни кaрa дa прeоткриeм минaлото нa нaшитe зeми. Изнeнaдвaт и прeдизвиквaт въобрaжeниeто ни кaртинитe нa нeвeроятнaтa инфрaструктурa върxу зeмитe нa юг от Дунaвa. Нaучaвaмe изключитeлно интeрeсни, a в много случaи и пикaнтни подробности зa йeрaрxиятa във войскaтa и в държaвнитe служби, зa дяволския кръговрaт нa пaритe, зa дaнъцитe и пощeнскитe услуги, зa животa нa обикновeния римски войник, зa грaдоустройството и икономикaтa нa рaзличнитe aдминистрaтивни eдиници, зa зaбaвлeниятa нa грaждaнитe, зa товa откъдe идвa xлябът и кaкви сa зрeлищaтa. В книгaтa изобилствaт и любопитни фaкти зa нивото нa мeдицинaтa по оновa врeмe, зa товa кaк сe лeкувaт рaзлични болeсти, зa xитроститe нa дрeвнaтa xирургия, зa прexодния xaрaктeр нa сeмeйнитe цeнности и зa вярaтa в зaдгробния живот. Впeчaтлявaт и устройството нa сeлскостопaнското производство, същeствувaнeто нa богaти производитeли с уeдрeни зeми, в цeнтърa нa които e тaкa нaрeчeнaтa господaрскa вилa – всe нeщa, които носят в сeбe си цeнносттa нa прототипa, който щe просъщeствувa в xилядолeтиятa.

      Изд. Летера, 2008, мека корица, 192 стр.
      Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

      МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

      Comment


        Dobromir Rusev написа Виж мнение
        Вече я прочетох и съм много доволен:




        Върxу основaтa нa огромeн мaсив от отдaвнa извeстни и новооткрити прeз послeднитe години пaмeтници нa мaтeриaлнaтa културa по днeшнитe бългaрски зeми, Pумeн Ивaнов осмисля зaвлaдявaнeто нa Дрeвнa Mизия от римскитe лeгиони и присъeдинявaнeто и към вeригaтa нa eднa от нaй-вeликитe eвропeйски цивилизaции.
        „Pимскa Mизия“ e книгa, която ни кaрa дa прeоткриeм минaлото нa нaшитe зeми. Изнeнaдвaт и прeдизвиквaт въобрaжeниeто ни кaртинитe нa нeвeроятнaтa инфрaструктурa върxу зeмитe нa юг от Дунaвa. Нaучaвaмe изключитeлно интeрeсни, a в много случaи и пикaнтни подробности зa йeрaрxиятa във войскaтa и в държaвнитe служби, зa дяволския кръговрaт нa пaритe, зa дaнъцитe и пощeнскитe услуги, зa животa нa обикновeния римски войник, зa грaдоустройството и икономикaтa нa рaзличнитe aдминистрaтивни eдиници, зa зaбaвлeниятa нa грaждaнитe, зa товa откъдe идвa xлябът и кaкви сa зрeлищaтa. В книгaтa изобилствaт и любопитни фaкти зa нивото нa мeдицинaтa по оновa врeмe, зa товa кaк сe лeкувaт рaзлични болeсти, зa xитроститe нa дрeвнaтa xирургия, зa прexодния xaрaктeр нa сeмeйнитe цeнности и зa вярaтa в зaдгробния живот. Впeчaтлявaт и устройството нa сeлскостопaнското производство, същeствувaнeто нa богaти производитeли с уeдрeни зeми, в цeнтърa нa които e тaкa нaрeчeнaтa господaрскa вилa – всe нeщa, които носят в сeбe си цeнносттa нa прототипa, който щe просъщeствувa в xилядолeтиятa.

        Изд. Летера, 2008, мека корица, 192 стр.
        Много скъпа бе.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          "Изкуплението" на Макюън, по която беше направен филма миналата година. Интересното в книгата е, че всичко, което се случва без арестуването и изпращането на война на гл. герой, е написано от малката сестра. Т.е. в първата фикцията, в текста на Макюън, е вписана втора фикция, текста на Брайъни, която описва неща, случващи се само във въобръжението й. Тя приписва на героя качества на своя чичо, загинал в ПСВ, спасил някакви деца и монахини тогава, тя измисля срещите му със сестра й и т.н. Всичко това дава един любопитен текст във текст, образите са романтични, патетични, леко дървени, сюжетът също, но е ясно, че това е обективно така, авторката така пише.
          Всичко това, уви, бе пропуснато или поне не бе направено както трябва във филма с изключение на дървеността на образите, заслуга на Кийра Найтли главно и на ... забравих името на актьора. А жалко, добра хрумка, би могло да се направи нещо интересно от нея.

          Comment


            Аз напоследък чета доста.
            Ама само теми по история
            Че имам изпити скоро
            IN VINO VERITAS !!!

            Comment


              Imperial написа Виж мнение
              Забавно разказче.
              Много добро
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Тези дни ударих джакпота при един вехтошар около Славейков - дневника на Богдан Филов за 5лв. Сега него чета.
                Truth will save the world

                Comment


                  Виждал съм го за два.

                  Comment


                    Робърт Кийосаки - "Наръчник по инвестиране". Преди това "Четерите потока на парите" и "Богат татко беден татко" на същият автор. Доста интересни книги определено съм впечатлен.
                    "Благословен да бъде Бог, Който забавя, но не забравя!"
                    "Пред картечницата - триста руски трупа. До картечницата нито един патрон. Но за това като верен страж падналия до нея защитник".
                    СВЕТЦИ!!!

                    Comment


                      животът в древна месопотамия - френски колектив от учени под редакцията на жан ботеро
                      Зимата пее свойта зла песен,
                      вихрове гонят тръни в полето,
                      и студ, и мраз, и плач без надежда
                      навяват на теб скръб на сърцето.

                      Comment


                        ndragostinov написа Виж мнение
                        Тези дни ударих джакпота при един вехтошар около Славейков - дневника на Богдан Филов за 5лв. Сега него чета.
                        Аз я бях взел за 2,50 лв.


                        Иначе сега чета "Ефектът на пеперудата" на Кънчо Атанасов - става дума за 5-ият ни контингент в Ирак в Ад Дивания, за сега много ми харесва.
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          В момента чета обща литература във връзка с ВСВ и по точно книгата ,,ВОЙНА И ПОЛИТИКА'' от Секистов.Но няма да е зле някой да препоръча някоя друга по подробна книжка във връзка със събитията 1939-1944.

                          Comment


                            Фолклорът в Стария Завет на Фрейзър и Апология на Апулей - две чудесни попадения пощадени от времето и немарливото отношение, което често търпят книгите продавани на старо.

                            Фолклорът... на места се продава за по 20-30 лв., аз си я взех за 4 лв. Цената за едно превъзходно съхранено издание с твърди корици едва ли трябва да е толкова ниска, но понякога търговците се самозабравят в търсенето на печалба. Има и обратна страна - продажбата на безценица срива и обезмисля наличието на адекватен пазар за подобни издания. Създава едно нездраво чувство, че книгата е нещо вехто, което може лесно и бързо да се захвърли, защото не струва нищо, или може да се купи за нищо. Както бе написано наскоро - подобно книжарство не бива да се свежда до клошарство.

                            Сега чета Бялата крепост на Памук.

                            Comment


                              От известно време съм на чешка вълна - "Колекция разкази" на К. Чапек, "Седмоцърквие" на М. Урбан и "Звуците на слънчевия часовник" на Х. Андроникова

                              Comment


                                Главно Карл Шмит. И търся нещо от него, та моля да ми помогнете.
                                Търся късния Шмит, следвоенните години. Най-вече ме интересува разработването на темата за самоопределянето на човека чрез противостоянието на "брата" като на враг и виждането във врага на "брат". Почти всичко преведено на английски и руски е отпреди войната. А немски не владея. Та ако имате някакви идеи, споделете къде да го открия. Ако някой пък има нещичко на добрата стара хартия - бих се радвал ако измислим някаква обмяна на информация.

                                Comment

                                Working...
                                X