Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на Втората световна война от Лидъл-Харт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Преди около три години си бях купил от руската книжарница "Мировая война" "Взгляд Побеждених", съставена по спомени на немските генерали:
    Дитмар, Бутлар, Рендулич, Цимерман, фон Роден, Вестфал, и няколко други полковници. Разделелна е по операции на СВ, ВВС и ВМС. Харесва ми много повече от тази на Лидел Харт. Просто защото е малко-по подробна и дава до известна степен гледната точка на немците.
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    Comment


      #17
      Е, не "до известна степен", а предава именно немският поглед върху войната - няма и как да е иначе, като се имат предвид авторите. Това е един от сборниците, за които споменах по-рано. Аз съм попадал май общо на три различни сборници в руски превод, с различни статии и автори. Ако правилон си спомням всичките статии са писани по зададена тема докато авторите им са били във военнопленническите лагери или пък малко след като са ги напуснали, като заданията (темите, които ги интересуват) са давани от съюзнически офицери. На подобна основа са и няколко книги, сега се сещам за тази на Айке Миделдорф.

      Comment


        #18
        Да, имам и една "Съдбоносни решения", писана от Вестфал, Блюментрит, Байерлайн, Цайтцлер, Цимерман и Мантойфел. Също интересно четиво. Интересно, книгата с която разполагам е на Държавно военно издателство от 1962г. Ето какво пише в предговора и:
        " Издателството споделя напълно критичните бележки, дадени в предговора на съветското военно издателство, но намира за целесъобразно да пусне и свой предговор, в който още веднъж да подчертае някои груби фалшификации на немските генерали с цел да улесни българскя читател при ползуване на книгата".
        They march in full battle dress
        With faces grim and pale
        Tattered banners and bloody flags
        Rusty spears and blades...

        Comment


          #19
          Официалният "немски поглед" не е ли Типелскирх?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #20
            Аз лично не съм го чел. Има ли го в руските книжарници?
            They march in full battle dress
            With faces grim and pale
            Tattered banners and bloody flags
            Rusty spears and blades...

            Comment


              #21
              Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #22
                Благодаря за линка
                They march in full battle dress
                With faces grim and pale
                Tattered banners and bloody flags
                Rusty spears and blades...

                Comment


                  #23
                  И Типлескирх (като Лидъл Харт) е доста лаконичен. То може би няма и как да е иначе, като се имат предивд обема на текста и мащаба на задачата.

                  Comment


                    #24
                    За мен книгата не си заслужава.Общо взето 20лв. на вятъра!Макар че може да служи като наръчник по първи стъпки в темата .

                    Comment


                      #25
                      За онези, които не са чели Лидъл Харт - в електронен вид на български.

                      http://chitanka.info/book/1762-istor...svetovna-vojna
                      Comment is free, but facts are sacred.

                      Comment

                      Working...
                      X