Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на Втората световна война от Лидъл-Харт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    История на Втората световна война от Лидъл-Харт

    Дали може да се открие нейде из мрежата електронен вариант на "История на Втората световна война" от Базил Лидъл-Харт?

    Надявам се някои да знае нещо по въпроса!

    #2
    на руски - http://militera.lib.ru/h/liddel-hart/index.html

    иначе - на българския я има издадена от ИК "Труд" 2005, цена - 20 лв

    Comment


      #3
      Мисля че българското издание може все още да се намери, май го бях мяркал някъде. Що се отнася до самата книга - става за общо запознаване със събитията, но не повече от това. На моменти съм срещал значителни неточности и пропуски. Но за така да се каже "въвеждане" в темата е добра, стига да се подкрепи с поне още няколко други книги по темата (желателно по-конкретни). Може да се каже, че до известна степен това е официалинят британски поглед към ВСВ.

      Comment


        #4
        м-да, именно. освен погледа отвътре на британското отношение към войната, в книгата са особено ценни и цитираните мнения на германски военни, разговаряли с Лидъл Харт след войната (тези интервюта са отделна книга, която за съжаление, нямам)

        Comment


          #5
          М`да, за съжаление и на мен не ми е попадала въпросната книга с интервюта, но пък се сещам покрай една доста стара дискусия на форума, че около взимането им и въобще заниманията на Лидъл Харт с немски висши офицери-военнопленници имаше различни нечисти неща. Все пак с интерес бих прочел тази книга.
          Между другото, в тази връзка има поне три различни сборника (опне аз толкова съм срещал), в които са събрани статии по разнообразни въпроси, писани от немски висши офицери след войната в рамките на няколко съюзнически инициативи, които са доста интересни и в известен смисъл по-полезни (в някои отношения) от издаваните по-късно мемоари.

          Comment


            #6
            Имаше някаква книга за грешките от типа "Защо загубихме войната" /май така се казваше книгата/, а книгата на Лидъл Харт с интервютата май се казваше "The other side of the hill". Оттам съм цитирал разни неща в биографиите на командирите от Вермахта в сайта.

            Comment


              #7
              The Rommel Papers от 53 година, събраните документи на фелдмаршала от архива на сина му Манфред се намира в нета, аз си я свалих, но The Other Side of the Hill от 48, за която говорите, уви, не ми е попадала и на мен.

              Comment


                #8
                кало написа
                иначе - на българския я има издадена от ИК "Труд" 2005, цена - 20 лв
                Цената е 30,00 лв.
                А Базил Лидъл Харт отделя прекалено много внимание на военните действия в Северна Африка, например, докато за Източния фронт пише доста малко. Но не спестява никакви критики по адрес на британското командване.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #9
                  След като ми подариха българското издание, аз подарявам при желание, руското, Москва 78 година, с твърди корици, жълтичка (съвсем леко позахабеничка от тийнейдърския ми бесен интерес)

                  Comment


                    #10
                    Цената е 30,00 лв.
                    вдигнали са я, гадовете. на мойто издание пише 19.99

                    Comment


                      #11
                      разлика между меки и твърди корици правите ли?
                      меките е 20 кинта. твърдите е 30.
                      rommel paper`s не е ли на ървинг?

                      Comment


                        #12
                        нц, мен ако питаш си е на Ромел

                        Comment


                          #13
                          rommel paper`s не е ли на ървинг?
                          Rommel paper`s, ако правилно си спомням бяха дневниците на Ромел?

                          Comment


                            #14
                            Да де обаче Ървинг си пада много по редактирането на подобни документи и да ги пуска под свое име.
                            Те затова много не го обичат

                            edit: моя грешка. Обработвал ги е лидъл харт.

                            Comment


                              #15
                              Обработвал ги е лидъл харт.
                              Абе и въпросният джентълмен, за съжаление, не е никак безгрешен в старанието си да възвеличи значението на собствените си трудове за развитието на танковите въоръжени сили по света.

                              Comment

                              Working...
                              X