Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ерих Мария Ремарк

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Пет пари не давам кво е писал този изверг - аз си имам свои ценности и ще се осланям на ТЯХ и САМО на тях.
    Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

    Comment


      #17
      Нека да си изясним позициите по въпроса.

      Виж, Килрой, просто ти явно си нацист, добре, всеки си има право на убеждения. Но тогава не се учудвай, повечето хора на този форум са с други убеждения. Аз лично презирам нацистите. И независимо от военния характер на форума съм и пацифист. И Ремарк ми е един от любимите писатели. Така че, това че ти плюеш по този писател, изхождайки от нацистките си убеждения си е хвалба за автора. Той пише, въз основа на военния си опит и е антинацист и пацифист именно въз основа на преживените от него събития. И е прав. Войната не е нещо хубаво. Питай и самите германци, да видиш какво ще ти отговорят по въпроса за националсоциализма.

      А, да, сега видях и че се позоваваш на Хитлер - може да е гениален като политик, но аз го презирам, заради убежденията му. И не бих се позовавал на него, като на авторитет. Просто защото е наистина с болен мозък, особено като стане дума за расите. И именно той докарва Германия до този край и е изцяло виновен за това, че тя губи толкова много територия и по цяла Европа все още мразят германците. Именно той губи и агресивната си война срещу Русия, и то точно заради расистката си политика. Много ефектно успява да настрои всички, срещу себе си. И налива вода в мелницата именно на болшевиките с поведението си.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #18
        Нека да си изясним позициите по въпроса.

        Originally posted by "messire Woland"



        Килрой, просто ти явно си нацист, добре, всеки си има право на убеждения. Аз лично презирам нацистите.
        Много лесно започнахме да лепим етикетите :?
        А болшевиките - и тях ли
        Si vis pacem - para bellum!

        Comment


          #19
          Re: Нека да си изясним позициите по въпроса.

          И болшевиките. И наистина и всички, а не само червените болшевики. Защото сините болшевики са ми не по-малко омразни.

          За етикетите - аз само констатирам фактите, когато те вече са станали ОЧЕВАДНИ. Виж само темата как е зададена. Ако и след това не си зададеш въпрос, значи просто си същия като него.

          И как мислиш, според теб има ли разлика между антикомунист и национал-социалист? Май са тъждествени за теб тези понятия, като гледам. За мен обаче не са и както презирам комунистите, така презирам и национал-социалистите и фашистите.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Не съм нацист. Аз се съмнявам в сичко което се говори , чета , и в това което аз казвам. Просто идеите на Хитлер ми звучат по - логично, отколкото, които и да били други.Плюс това германската нация от преди 1945 е еталон за мен какво трябва да представлява един народ, като ценностна система, отношение към живота , работата и тн.

            Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

            Comment


              #21
              Originally posted by "Kilroy"

              Просто идеите на Хитлер ми звучат по - логично, отколкото, които и да били други.Плюс това германската нация от преди 1945 е еталон за мен какво трябва да представлява един народ, като ценностна система, отношение към живота , работата и тн.
              И това как се нарича според теб?
              Какво би казал за това:
              Originally posted by "Kilroy"

              Просто идеите на Ленин и Сталин ми звучат по - логично, отколкото, които и да били други.Плюс това съветската държава от преди 1953 е еталон за мен какво трябва да представлява един народ, като ценностна система, отношение към живота , работата и тн.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #22
                Мога да кажа само едно по повод създалата се обстановка в тази тема: :lol: !!!

                имам един въпрос към Воланд. Ти тия неща очевидно ги чаткаш. Плюс това ние се познаваме лично. Та, кажи ми, ти съгласен ли си с определението, дадено от Килрой по мой адрес - че съм бил комуняга, болшевик и все неща от този сорт. Според теб има ли в мен прояви на качества, поведение и т.н., характерно за комунягите? Ако отговорът е "не", то споерд теб какъв съм аз според теб, че аз вече започвам да се си задавам този въпрос след като а казвам че съм антинацист и антикомунист, а определени личности постоянно ми повтарят че съм бил комуняга . Чакам отговора ти, Воланд.
                Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                Comment


                  #23
                  Мога само да изпитвам съжаление към хора, които виждат света толова черно-бял, като Килрой. Не всичко се изчерпва с понятията комунист и антикомунист. Всъщност, като се принизяваш дотам и си ограничаваш мирогледа, ти сам наливаш вода в мелницата на комунистите и им ставаш съюзник по идеи.
                  Сега, по въпроса на Уханов. Не си комунист, поне според мен. Което разбира се не означава че си нацист, няма смисъл да се водим по определенията на душевноболни хора.
                  Въобще, ако няма повече смислени постове в тази тема, мисля да я заключа. А и Ремарк ми е един от любимите писатели и не мисля, че плюенето по него от страна такива хора би имало ефект.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #24
                    Уханов , теб лично кога съм те нарекал болшевист и комунист? Цитирай.
                    Не съм казал , че хората които четат Ремарк са болшевики. Ако ти се разпознаваш като такъв това вече е друга тема, явно не си ме разбрал. Но е факт , че копия на "На западния фронт нищо ново" са продадена най - много в СССР.

                    Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

                    Comment


                      #25
                      Воланд , не знам твоята скала за опеделение на хората , също така не знам и какво следва след "душевно болен" , но с риск да ми лепнеш и следващото определение от твоя мироглед ще цитирам един пасаш от Моята Борба на Хитлер:

                      "Такова бе началото.По-нататък се проточиха месец след месец, година след година. Ужасите от всекидневната борба изместиха романтиката от първите дни. Първите възторзи постепенно охладняха. Радостният ентусиазъм се замени от чувството на страх от смъртта. Настъпи време, когато всеки започна да се колебае между повелята на дълга и инстинкта за самосъхранение. През тези настроения ми се наложи да премина и аз. Винаги, когато смъртта бродеше наблизо, в мен започваше нещо да протестира. Това "нещо" се опитваше да внуши на слабото тяло сякаш "разумът" изисква да се напусне борбата. Всъщност, това не беше разум, а, за съжаление, това беше само страхливост. Тя под различни предлози смущаваше всеки от нас. Понякога колебанията бяха безкрайно мъчителни и само с усилия побеждаваха последните остатъци от съвест. Колкото по-висок ставаше гласът, зовящ за предпазливост, толкова по-съблазнително той нашепваше в ушите ни мисълта за спокойствие и почивка, толкова по-решително ни се налагаше да се борим със себе си, докато накрая гласът на дълга взимаше връх. През зимата на 1915/16 г. на мен ми се удаде окончателно да победя в себе си тези настроения. Волята победи. През първите дни атакувах с възторжено настроение, с шеги и смях. Сега навлизах в боя със спокойна решителност. Но именно последното настроение можеше да бъде устойчиво. Сега бях в състояние да вървя срещу най-суровите изпитания на съдбата без да се боя, че главата или нервите ще откажат да ми служат."


                      Забелязваш ли разликата м/у Ремарк и Хитлер.
                      Ремарк - Пораженец, който не е успял да се справи с душевните си терзания на фронта.
                      Хитлер - Истински патриот успял да победи страхливоста.

                      Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by "Kilroy"

                        Не съм нацист. Аз се съмнявам в сичко което се говори , чета , и в това което аз казвам. Просто идеите на Хитлер ми звучат по - логично, отколкото, които и да били други.Плюс това германската нация от преди 1945 е еталон за мен какво трябва да представлява един народ, като ценностна система, отношение към живота , работата и тн.
                        какво точно имаш предвид....ти си поне вторият човек в този форум, който изразява възторга си от "хитлеровата" германска нация без да обяснява какво точно й харесва...аз съм почти сигурен, че ако утре се събудиш и имаш толкова малко свобода като гражданин, като личност, колкото тогава в сравнение с това, което имаш сега, просто ще си промениш мнението много бързо...
                        Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                        каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                        каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                        каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                        Comment


                          #27
                          Спокойно Дайте да погледнем нещата в друг ракурс! През ХХ век функционират в различен период от време и с различен териториален обхват три тоталитарни политически системи: болшевизъм (съветски комунизъм), фашизъм и националсоциализъм. В чие поле на въздействие попада България - в силовото поле на болшевизма, т.е. ние сме потърпевши именно от него: другите две тоталитарни политически практики не са оказвали влияние върху нашия живот и за тях може да имаме само косвени, най-често литературни и филмови представи. Следователно е съвсем естествено чувствата на неприязън и противопоставяне да бъдат съсредоточени именно върху болшевизма, което обаче в никакъв случай не е равнозначно на симпатии към нацизма и фашизма. Още повече, че те не са негови антиподи, а по-скоро вариантни форми на проява.
                          Това е истината, всичко останало е спекулация и демагогия!
                          А що се отнася до Ремарк - аз лично харесвам много "Черният обелиск", от останалата част на обширното му творчество не съм свръхвъодушевен, но това в края на краищата е въпрос на личен вкус, (познавам хора, които не харесват "Швейк" и "Параграф 22" ) а не се дължи на идеологически предубеждения. Но е факт, че това със сигурност е най-издаваният (след Маркс & Енгелс ) германоезичен автор на руски език, вероятно следван от Фойхтвангер В СССР никога нищо не се вършело случайно и подозирам, че литературните достойнства на Ерих Мария не са единственият аргумент за благоволението на Главлит към него!
                          Si vis pacem - para bellum!

                          Comment


                            #28
                            Ще се повторя - ако смесваме индивидуалното си отношение/мнение към личността на автора, това едва ли ще ни помогне да оценим по-добре произведението му. А за мен (когато чета) по-важно е удоволствието от текста (или рефлексията върху текста), отколкото върху автора - това са две самостоятелни реалности - когато се преплетата също е интересно, но обикновенно за сметка на едно от двете.

                            За каквото и да са го ценили в СССР - аз харесвам книгите, който е написал (и също така - любимата ми е "Черният обелиск"). Човекът е дал своето виждане на събитията в Германия (говоря за "Време да се живее, време да се мре") и то е не по-малко смислено и реалистично от много други. През 1944 г. Райхът не е бил приятно или сигурно място за живеене, както предполагам всички знаем - и ако не споделяш ценностите и целите на Хетлер - няма с какво да оправдаеш ситуацията.

                            Колкото до България - сега най-пострадали сме от комунизма, но ако говориш с определени хора, чиито активен живот е бил и преди 44-та, те могат да ти говорят за страдания причинени от фашизма (както предполагам ще се изразят) - те са не по-малко прави за себе си.

                            Comment


                              #29
                              Хората страдат най-много от своята собствена глупост :lol:
                              Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by "Kilroy"


                                Ремарк - Пораженец, който не е успял да се справи с душевните си терзания на фронта.
                                Хитлер - Истински патриот успял да победи страхливоста.

                                Ами то истинските интелигенти винаги са съмняващи се натури, изживяващи постоянно някакви вътрешни терзания. "Железните" и "волеви" личности обикновено са коне с капаци и страдат от фатален недостиг на въображение.
                                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                                Comment

                                Working...
                                X