Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска анимация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българска анимация

    Преди много време бях гледал по националната телевизия разни предавания с късометражни български анимационни филми. Този тип филмчета обикновено са силно артистични и с "послания" :nut: някои са наистина силни. Например едно си спомням с консерви, ще да е било правено в края на комунизма, защото имаха нещо като революция май.

    Та моля споделете какво знаете по въпроса и особено линкове към филмчета.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    А, говориш за "Консервфилм", то е правено след 10.11.1989 г., доколкото си спомням, авторът му е Златин Радев. Пак от него имаше още едно филмче от този тип, но правено по-късно. За съжаление само съм гледал за него, но самото него не съм гледал.

    В тази връзка, не че е по темата, но вчера си свалих и гледах един много велик (според мен) италиански анимационен филм, който бях гледал много отдавна - "Allegro non troppo" (на Дино Будзати).

    Comment


      #3
      За жалост тези филмчета потъват в прах в " Бояна филмс" .
      В средата на 80-те се подела инициативата всеки завършващ анимация или режисура да прави собствен филм по о пределен критерии , една част от тях имах удоволствието да гледам в "Одеон" , 5-10 минутни майтапчета.
      Игралните също са много добри ...
      Дано скоро БНТ, пак ги пуснат , ще ги запишем.

      Comment


        #4
        Е, мисля че основната причина да имаме толкова добри анимации от 70-те и 80-те години е в съзнателното държавно финнасиране на такива проекти, нещо, което сега естествено отсъства (както отсъства и из по-голямата част на света). Иначе наистина си спомням, че имаше много добри идеини късометражни филмчета.

        Comment


          #5
          gollum написа
          В тази връзка, не че е по темата, но вчера си свалих и гледах един много велик (според мен) италиански анимационен филм, който бях гледал много отдавна - "Allegro non troppo" (на Дино Будзати).
          О, това беше страхотен филм, с удоволствие си го спомням, макар че и аз съм го гледала много отдавна. Холивуд се опита да направи подобни анимации, но много по-слаби. Пък колко народ съм утрепала с името на този филм при игри на филми

          Comment


            #6
            gollum написа
            А, говориш за "Консервфилм", то е правено след 10.11.1989 г., доколкото си спомням, авторът му е Златин Радев. Пак от него имаше още едно филмче от този тип, но правено по-късно. За съжаление само съм гледал за него, но самото него не съм гледал.

            В тази връзка, не че е по темата, но вчера си свалих и гледах един много велик (според мен) италиански анимационен филм, който бях гледал много отдавна - "Allegro non troppo" (на Дино Будзати).
            Аз го знам като Бруно Бозето, но не това е важното.
            Намират се и други негови неща, даже ако помня правилно някъде из "Майтапи" съм пускал.
            Ето го:
            Tutti i video flash di Bozzetto li trovi su www.rivelazioni.com/mm/bozzetto
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              #7
              gollum написа
              Е, мисля че основната причина да имаме толкова добри анимации от 70-те и 80-те години е в съзнателното държавно финнасиране на такива проекти, нещо, което сега естествено отсъства (както отсъства и из по-голямата част на света).
              Всъщност всеки, който завършва анимация днес където и да е, прави някакво късометражно филмче като дипломна работа. Университетите имат необходимата материална база и просто е въпрос на 2-3ма студенти да се съберат заедно за да излезе нещо качествено. Няма нужда от някакво изрично финансиране. Проблемът е в липсата на оригиналност, на прозрение ако щеш. Много от филмчетата са технически на много високо ниво, но иначе не са особено интересни. Например моята дипломна работа беше 100% концентрация върху визуалния стил и въобще не бях мислил за някакво съдържание.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Ханс, съвсем точно ме поправи . Съжалявам за грешката.
                Империал, прав си, но изцяло за днешния технологичен контекст, ако ми позволите да се изразя по този начин. Сега можеш да седнеш на компютъра си и ако имаш желание, съчетано със свободно време, да създадеш анимационно филмче без никакво финансиране (освен това за компютъра и свободното време). Но преди 15-20 години технологичният контекст е бил съвсем различен и създаването на анимационно филмче е изисквало много повече.

                Comment


                  #9
                  "Консервфилм" на Златин Радев е от 1990, а следващият му - "Шок" - от 1993г.

                  Жалко наистина, че не се показват тези ленти. Аз също само съм гледала и чела за тях.

                  Comment


                    #10
                    Да, жалко е. Аз за съжаление съм гледал само "Консервфилм" - другият, "Шок" го изпуснах. И си спомням, че преди време гледах нещо по телевизията, където той обясняваше за някакъв нов свой проект, но дори не знам заглавието (останах с впечатлението, че е нещо като "Консервфилм", обаче с боклуци и бунище ). Би било хубаво ако понякога ги даваха.

                    Comment

                    Working...
                    X