Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размяна на книги

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    .
    Last edited by ; 21-03-2006, 06:59.

    Comment


      #17
      Galahad написа
      Да ама виж какво излезе за любимите ми и така често споменавани от мен ИБИ :cry:
      Е ти какво искаш - да ти дадат съдържанието на всеки том отделно ли?
      Искам да кажа: такава е действителността, вероятно това го е вкарвал някой служител, който и идея си няма какво представляват ИБИ.
      Last edited by Хана; 05-09-2005, 12:03.

      Comment


        #18
        Усещам,че при вас в софия да вземеш книга от библиотеката е адски трудно.При нас библиотерарката(много разбрана жена винаги ми е вършела чудесна работа) преравя архива и ти носи всичко което е намерила по темата.Снимам го във въпросния офис и я връщам.
        Сега,галахад ,за цените на ксерокопирането не се отвори файла,напиши го с числа.
        Досега не съм ходил в софия и няма и да го направя за да копирам която и да е книга/да не говорим че като дам 30лв за пътни ще ми излезе златна,а няма да имам и нерви за цялата бюрократщина, вече писах колко е просто при нас/.Ако имаш възможност направи ми услуга като копираш ти,ще си платя.Интересувам се от политико-военна история на османската империя 15-18 век,(относно българските царе малко по широко да разгледам въпроса).
        Last edited by Frujin Assen; 05-09-2005, 12:13.
        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

        Comment


          #19
          Е ти какво искаш - да ти дадат съдържанието на всеки том отделно ли?
          Искам да кажа: такава е действителността, вероятно това го е вкарвал някой служител, който и идея си няма какво представляват ИБИ.
          Всъщност на този принцип е и външния каталог на нашата библиотека. Но вътрешния им каталог е доста по-хубав. Самите бибилиотекарки се чудахе защо не са пуснали него.

          Усещам,че при вас в софия да вземеш книга от библиотеката е адски трудно.
          Аз не съм в София. Затова казвам, че трябва да се заинтересовам от възможностите за междубиблиотично заемане или поръчка за копиране. Иначе аз съм още по-далече от София.
          Иначе не за всички е толкова сложно. Някои ги дават за у дома. Други със заявка - едните до 11 часа трябва да се заявят, други ги взимат само в понеделник. Библиотеката ни е пръсната, защото вече им отмъкват 2 сграда. Най-проблемни са тези в читалнята. Там не ги дават за сканиране. но много от тях ги дават за ксерокопиране, макар че чат пат правят номера. Сигурно има нещо общо с това, че изнасям за ксерокса книги от преди 100г. Напр. писмото на Николай Мистик за езическите обичаи го взех от едно научно издание отпреди 1944г. Всъщност някои неща снимах от разните Известия и др. под. на БАН от периода 1905-1932г. Та затова малко се опъват понякога.

          Ако имаш възможност направи ми услуга като копираш ти,ще си платя.Интересувам се от политико-военна история на османската империя 15-18 век,(относно българските царе малко по широко да разгледам въпроса).
          Ами не знам какво точно ти трябва. Аз си вадя предимно извори. Ние нямаме много добри изследвания. Напр. статията ми за еничарите трябваше да я сглобя от няколко книги. И то при най-голямо старание да не се отклонявам много от една от тях. Ама като липсва напр. сносно описание как са били ликвидирани еничарите, трябва и друго.
          Та по принцип мога ди ти пратя нещо от сканираното на мейл, пък ако ти хареса можеш да си го принтираш. Или като събереш няколко на дискети да ги запишеш на СД и да принтираш само това, което ти трябва. Щом си на форума все имаш някакъв достъп до компютър. И аз си принтирам понякога нещичко. Хубавото е, че може да се махнат черните петна и черти от сканирането и си излиза листа бяр с текста.

          Comment


            #20
            Ако имаш нещо интересно за мен можеш да го изпращаш тук :
            byzantiner@abv.bg Това е пощата на един приятел, който разполага с компютър и понякога влиза във форума с моя потребителски акаунт. Колкото до моя достъп до компютри- ползвам зала или ходя у моя приятел, когато си е в Карлово. В залите по-големи от 15-годишни почти няма и на никой не му се занимава с мен. Аз съм всъщност единственият, който не играе игри, а ползва Интернет :sm186:. Колкото до книгите за Османската империя- предпочитам, ако е възможно, изследвания, защото ми спестят работата по осмислянето на изворите . Не ме интересуват чак толкоз празноглави теории, колкото фактологията, но все пак..Интересува ме също така организацията на османската армия-заради най-вче войнуците, мартолозите и т.н. Исками се да прочета подробно относно войните с Австрия, Венеция, Русия и Иран, ама по-подробно откъм фактология... :stupid: Интересни са ми също дворцовите преврати и вътрешни междуособици, включително селските въстания в Мала Азия и другите части от империята. Това според мен е нужно, за да се потопя напълно в атмосферата на епохата. За известно време се въздържай, ако откриеш нещо за мен да изпращаш текстове и т.н., понеже приятелят ми ще отсъства за малко.
            Last edited by Frujin Assen; 11-09-2005, 17:58.
            www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

            "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

            Comment


              #21
              Ами аз си събирам основно извори. Сега в момента си сканирам едно писмо на Папа Пий, ама докато е бил още Еней Силвио Пиколомини до епископа на Пасау от1445г.
              Защо не си направиш в абв твоя поща? В нея можеш да си влизаш от всеки компютър. Иначе виж дали няма този формат за сканиране за сойто говорих.

              А иначе книжките у нас са доста постни откъм фактология и доста разбъркано написани.

              Comment


                #22
                По техническите въпроси ще трябва да се обърна към Калоян(приятеля ми ,а той в момента липсва,това дето си го писал като техника на мен не ми говори нищо,много съм бос по компютрите.А иначе поща имам ,нали е нужна да се регистрираш във форума paleolog@abv.bg .

                По техническите въпроси ще трябва да се обърна към Калоян(приятеля ми ,а той в момента липсва,това дето си го писал като техника на мен не ми говори нищо,много съм бос по компютрите.А иначе поща имам ,нали е нужна да се регистрираш във форума-paleolog@abv.bg-.Да чета извори не е лошо ама ще искат много осмисляне ,а ще се натрупа и много матерял.Това по принцип е много добре,ама в случая ще трябва да принтирам което ми излиза солено.Ще можеш ли да направиш извадки от книгите които имаш(примерно отделни глави или страници),което ще ми излезе по евтино да го принтирам.
                Last edited by Frujin Assen; 12-09-2005, 11:22. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                Comment


                  #23
                  Ами аз сканирам доста, но принтирам малко. Подбирам си. Така можеш да видиш какво пращам и ако ти хареса да го принтираш.
                  Мен точно това ме притесняма в дистанционното ксерокопиране - може да пиоскам нещо дето хич не ми влиза в работа. Виждам го в библиографията, но какво представлява?
                  Иначе вместо да копирам по-достъпните книги, си ги взимам отАнтикварните книжарвици, което в момента у нас по същество си е нещо като книги втора ръка. Трудно се намира нещо сносно, но аз редовно ги преравям. Така се снабдих с ХИБ т.1-3 и Хпистоматията по история на стария свят - практически пълния комплект. Също Ист.съчинения на Цезар за 8 лева (новото издание върви по книжарниците на 16лв и е с меки корици, Тукидид - 10 лв, Салустий (не помня), Паметната битка на народите (за Варненската )- за 3-4 лева, Плутарх, Севтоний, Салустий... Ама трябва голямо дебнене - често се намира някой за нула време да ме превари.
                  За формата ще ти пратя 2 страници. Ако се отворят, значи става. Има няколко преписки, но най интересна е тази от 1426г. - споменава се "владетеля на Загора". Защото аз смъкнах едни новели на имп. Лъв Мъдри, ама не мога да ги отворя. Непознат файл.

                  Comment


                    #24
                    От тези които си споменал съм чел всичките ,ама съм копирал само,, дванайсетте цезари,,/в момента са при приятеля ми/.Имам и ,,златното магаре,, и писма до имп Траян /името на автора ми изскочи от акъла/.Това за 1426 е интересно,но нито единият от двата файла не се отваря дори и след помощ от тоя в залата.
                    Last edited by Frujin Assen; 14-09-2005, 13:01.
                    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                    Comment


                      #25
                      Писмата до траян предполагам са на Плиний Млади- тего също го взех от антикварните - май беше за 2лева. Но за Прокопий (Тайна история) се прекарах малко, май го взех на 4 лева. Ама се подведох от цените на подлеза при ректоратана Софийския университет и ми се видя евтино.
                      Иначе тези файлове са към Офис 2003. Може да се разпознаят и да се направят в Уорд. Но трябва време. А и става трудно, защото в този формат държа обикновено двуезични текстове - за гръцките направо невъзможно. А и е много удобен за принтиране. Ащо е на ксерокс остават черни ивици. При това се появяват, но аз ги изтривам и после се печата беличко. Понечето ми неща в Уорд не са обработени, защото нямам време. Напр. Житието на Стефан Лазеревич го прехвърлих в Уорд, но трябва да се отстранят грешките, а те са доста. И после да слея страниците.
                      Хубаво, тази интересната бележка ще я разпозная и ще я кача в другата тема.

                      Comment


                        #26
                        Ще ми е интересно да я прочета.
                        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                        Comment


                          #27
                          Ще ми е интересно да я прочета.
                          Коя от всички? Ако е от сканираните ми трябва да намериш компютър с офис пакет 2003 - да е инсталирано сканирането.

                          Comment


                            #28
                            Това което исках да прочета ти го сложи вече във форума.
                            www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                            "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                            Comment


                              #29
                              Ето ме и мене приятелят- реших да си направя акаунт тука. Галахад, аз разполагам с инсталиран пакет 2003. Не е проблем, ако имаш нещо сканирано и можеш да го изпратиш посочената горе поща няма проблеми, ше се оправим. Аз имам също немалко книги- предимно за средновековна Византия. Мисля обаче, че е безсмислено засега да давам списък тука, щото не разполагам със скенер, НО ако някой му трябва нещичко за Византия и не може да си го намери, да напише некой друг рикуест и евентуално ше се опитам да му помогна( ше питам за сканиране някой приятел или нещо такова..ше се оптам евентуално.

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment


                                #30
                                Галахад, аз разполагам с инсталиран пакет 2003. Не е проблем, ако имаш нещо сканирано и можеш да го изпратиш посочената горе поща няма проблеми, ше се оправим.
                                Какво по-точно? Недостатък на този формат е, че файловете са по-тежки и обема за по пощата е ограничен. Предимство е, че може да се сканира във вида на книжния формат (което е много ценно при двузични текстове). Това може да се запише на СД и при необходимост да се принтират само нужните страници.
                                Затова ще е добре да ми се посочи по конкретно какво точно да пратя. Компресирането също не помага. Това което е в Уорд мога да го сбия, но имам много малко неща, защото разпознаването на текста отнема много време. Другото става бързо.
                                Онези венецианските бележки отвориха ли се?

                                Comment

                                Working...
                                X