Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ами че то е очевидно, те не крият, че ползват "Том Сойер и Хъкълбери Фин" за основа на сюжета.

    ...



    (SPOILERS - предупреждение за който още не е гледал филма)

    Interstellar го гледах. Трябва да призная, че бях несправедлив към оценката за филма, но тя беше базирана единствено на трейлъра, който беше наличен тогава. Но и той (трейлърът) загатваше доста по-семпла сюжетна линия в сравнение с реалната такава.

    Първо, никъде не се казва изрично, но се загатва за някаква световна война в миналото (10-20 години преди началото на филма), която е довела до екологична катастрофа. Може би използването на биологично оръжие с цел да се унищожат хранителните запаси на противника е отприщило световната зараза, бавно убиваща посевите в целия свят в днешно време (поне ми се струва възможно обяснение). Освен това, противно на трейлъра, в прав текст се казва, че болестта по посевите "изяжда" кислорода от атмосферата и в крайна сметка човечеството ще загине от задушаване, а не от глад. Първоначално, военните са се заели да избиват гладните хора (с ядрено оръжие и т.н.), докато не са разбрали, че това не е дългосрочно решение. След това хората дружно са се отказали от инвестиране в оръжия, космически полети, поддържане на армии и въобще всякакви "непродуктивни" дейности, и са съсредоточили оставащите си ресурси в земеделие, т.е. грижа за изхранването на населението.

    Това е обяснението за отчаяното положение на човечеството в днешно време и същевременно сериозно намаления му технически потенциал, население и оставащи налични ресурси. Само не ми се връзва времевия период - очевидно по-възрастните хора помнят "стария свят", т.е. тези събития са се случили само за 10-20 години, което обаче не виждам как би станало толкова бързо. Но е нужно за построяването на сюжета...

    По-нататък се завързва много добра фантастика със страховити пейзажи и ефекти, но или не съм разбрал нещо, или в историята има две сериозни дупки. Ако някой може да ги обясни, ще съм благодарен:

    1. Главният герой (не помня името, ще го наричам 'Матю') е подтикнат към космическия си полет от мистериозно присъствие, подобно на призрак или полтъргайст; по-късно във филма става ясно, че това е самият той, надничащ от друго измерение. Тоест, връщането назад във времето е възможно (въпреки че изрично казват обратното), но не там е проблемът, а в стария казус за дядото и пистолета - ако Матю наднича от бъдещето, за да подтикне самия себе си от миналото към самото предприемане на космическия полет, как по дяволите е стигнал до това бъдеще, т.е. е предприел този полет по начало...?
    Това е като самоизтеглянето за косата на барон Мюнхаузен.

    2. Същият казус с "тях". Предвид недостатъчните ресурси на човечеството за междугалактически полет, той се осъществява единствено благодарение на червейна дупка, появила се някъде край Сатурн. Но не просто появила се, а услужливо подхвърлена там от "тях" - през по-голямата част от филма се предполага, че това са някакви извънземни, чиито мотиви са наизвестни. По-късно става ясно, че това е самото човечество от далечното бъдеще, овладяло невъобразими технологии и способности и даже пето измерение. Тоест, то е напуснало Земята и е оцеляло в далечния Космос, после от бъдещето се пресяга и създава тази червейна дупка, за да може човечеството от съвремието да напусне успешно Земята... същия въпрос със самоизтеглянето за косата.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Нещо което не очаквах. Рейтинга на Interstellar в IMDB е 9.1/10 http://www.imdb.com/title/tt0816692/. Доста обнадеждаващо. Напоследък добрите фантастики имат нисък рейтинг, изключая визуални шедьоври като "Аватар".

      Dinain написа
      1. Главният герой (не помня името, ще го наричам 'Матю') е подтикнат към космическия си полет от мистериозно присъствие, подобно на призрак или полтъргайст; по-късно във филма става ясно, че това е самият той, надничащ от друго измерение. Тоест, връщането назад във времето е възможно (въпреки че изрично казват обратното), но не там е проблемът, а в стария казус за дядото и пистолета - ако Матю наднича от бъдещето, за да подтикне самия себе си от миналото към самото предприемане на космическия полет, как по дяволите е стигнал до това бъдеще, т.е. е предприел този полет по начало...?
      Това е като самоизтеглянето за косата на барон Мюнхаузен.
      Той се опитваше да повлияе на дъщеря си а не на себе си. Поне аз така разбрах нещата. Това където се опитваше да вика на собственото си аз, беше по-скоро от отчаяние а не обмислена постъпка като с часовника.

      Dinain написа
      2. Същият казус с "тях". Предвид недостатъчните ресурси на човечеството за междугалактически полет, той се осъществява единствено благодарение на червейна дупка, появила се някъде край Сатурн. Но не просто появила се, а услужливо подхвърлена там от "тях" - през по-голямата част от филма се предполага, че това са някакви извънземни, чиито мотиви са наизвестни. По-късно става ясно, че това е самото човечество от далечното бъдеще, овладяло невъобразими технологии и способности и даже пето измерение. Тоест, то е напуснало Земята и е оцеляло в далечния Космос, после от бъдещето се пресяга и създава тази червейна дупка, за да може човечеството от съвремието да напусне успешно Земята... същия въпрос със самоизтеглянето за косата.
      Може да са оцеляли и постигнали всичко това изпълнявайки план "А". И да искат да променят всичко и да забързат нещата, като дадат на човечеството план "Б". Да заселят далечната галактика хиляди, или стотици хиляди години по-рано. В променената реалност се изпълниха и двата плана.

      Иначе за филма, и аз като Динаин го харесах. Обаче един съвет: изчакайте го на DVD или Blu Ray и си го гледайте в къщи. Аз се побърках да седя в киното цели 3 часа. И то при положение че вече не съм пушач. Някой ако пуши, въобще да забрави за филма на кино.
      Иначе прекалената продължителност не е самоцел, като при някой други филми. Тук помага да се реализира изключително тягостната атносфера, която е в основата на филма.
      Last edited by Amazon; 10-11-2014, 22:15.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        То е същото - чрез дъщерята, на себе си. Нали в началото така открива секретната база на НАСА, поне аз така го разбрах - че самият той от бъдещето е предал координатите на самия себе си от миналото.

        Събаря книги > привлича внимание на дъщерята > сипе прах > привлича внимание на бащата > предава координатите > бащата открива тайната база > отправя се на междузвезден полет...
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Филма, определено ми хареса. Изключвам от хресването обаче последния половин час. Там някак си твърде много се обърка нишката на времево-пространствения континум на идеята за финала. На моменти си правих сравнения с "Контакт''. Наистина продъжителноста му, определено ме накара след края на филма да спринтирам и да преваря тълпите от киносалона който дружно атакуваха wc-то

          Comment


            Tyrant





            Основните теми са обсъждани и тук доста обширно!

            Поне засега доста добър политически трилър. Като изключим част от внушенията, които се промъкват внимателно в сценария и които се компенсират от добрия кастинг и режисура, сериалът ми харесва...

            Comment


              Бях споменал за този сериал, който гледам сега е тръгнал по бг телевизията. Аз изгледах първия сезон преди няколко месеца. Началото наистина е силно, но по-нататък развитието става малко фантастично според мен.

              ПП Малко встрани - препоръчвам Tyrant, сериал от режисьора на Homeland. Малко алтернативка, базирана на асадовия режим в Сирия. И злодеят Ashraf Barhom ми е любим още от Агора:

              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                Бях споменал за този сериал, който гледам сега е тръгнал по бг телевизията. Аз изгледах първия сезон преди няколко месеца. Началото наистина е силно, но по-нататък развитието става малко фантастично според мен.
                Ами аз се чудех къде съм го мярнал и не бях сигурен дали не е тук. Значи на теб трябва да благодаря за препоръката!

                Мен това, че върви по ТВ не ме вълнува много...

                Comment


                  Dinain написа Виж мнение


                  (SPOILERS - предупреждение за който още не е гледал филма)

                  Interstellar го гледах. Трябва да призная, че бях несправедлив към оценката за филма, но тя беше базирана единствено на трейлъра, който беше наличен тогава. Но и той (трейлърът) загатваше доста по-семпла сюжетна линия в сравнение с реалната такава.

                  Първо, никъде не се казва изрично, но се загатва за някаква световна война в миналото (10-20 години преди началото на филма), която е довела до екологична катастрофа. Може би използването на биологично оръжие с цел да се унищожат хранителните запаси на противника е отприщило световната зараза, бавно убиваща посевите в целия свят в днешно време (поне ми се струва възможно обяснение). Освен това, противно на трейлъра, в прав текст се казва, че болестта по посевите "изяжда" кислорода от атмосферата и в крайна сметка човечеството ще загине от задушаване, а не от глад. Първоначално, военните са се заели да избиват гладните хора (с ядрено оръжие и т.н.), докато не са разбрали, че това не е дългосрочно решение. След това хората дружно са се отказали от инвестиране в оръжия, космически полети, поддържане на армии и въобще всякакви "непродуктивни" дейности, и са съсредоточили оставащите си ресурси в земеделие, т.е. грижа за изхранването на населението.

                  Това е обяснението за отчаяното положение на човечеството в днешно време и същевременно сериозно намаления му технически потенциал, население и оставащи налични ресурси. Само не ми се връзва времевия период - очевидно по-възрастните хора помнят "стария свят", т.е. тези събития са се случили само за 10-20 години, което обаче не виждам как би станало толкова бързо. Но е нужно за построяването на сюжета...

                  Отново спойлери:


                  Не мога да се съглася, че филма е хубав. Или поне толкова хубав, колкото всички го изкарват. Аз забелязах доста прилики с Одисеята на Кубрик, даже на моменти толкова близки, че ми се струваше, че филма не е жест към Кубрик ами някакво крадене на негово творчество. Много сцени са снимани от такава гледна точка - например, когато Мат Деймън беше в модула за скачване и не можеше да се скачи, или когато се запали кораба в черната дупка, обърнете внимание на реквизитиа и на статичната камера. Нолан не използва такива похвати в другите си филми.

                  В същото време имаше и някакви препратки към Одисеите на Артър Кларк - например роботчетата приличаха на монолитите, накрая намериха замръзналия Мат, който си се носеше из космоса и някакви такива неща.

                  Саундтрака също напомня с огромния си контраст между пълната тишина на космоса и драматичните органи на саундтрака на Одисеята.

                  Като оставим настрана това заемане на техники и модели от Кубрик и Кларк, което на мен ми изглежда като "пунтиране" - това е чисто субективен момент и на някои други хора може да им хареса точно то, филмът пак имаше удивително слаби моменти, характерни за големите епики на Нолан.

                  На първо място ми направи впечатление колко оувърли драматичен беше филма. Имаше някои моменти, в които Едип Цар и Антигона стояха засрамени в ъгъла защото се чувстваха като уравновесени родители, постигнали американската мечта, който гледа в съседния апратамент където секта тинейджъри слушат Токио Хотел, реват и групово си режат вените. Забелязвам, че колкото по-стар и уверен става, толкова повече Нолан прекалява с драмата. А когато направиш някои сцени само за да покажеш как Матю демонстрира 7-те емоции много по-добре от Стийвън Сийгъл, ми пак ми изглежда дразнещо като някакъв шоу оф.

                  На второ място - имаше откровено нелогични неща в целия филм, на които никой не обърна внимание защото филма е оувърли драматичен и те катарзисира, точно както другите филми на Нолан. Примерно - тия типове тръгнаха да експлорват планети, но нямаха нито апаратура за наблюдаване от орбита, нито безпилотни сонди, нито дори едно бъги. В общи линии Хумболт и Бонплан имат малко по-добра екипировка от тях, защото плават със сал.

                  Като оставим настрана глупостта да пратиш космическа експедиция да изследва планети без екипировката да го направи самите те взеха някакви тотални глупави решения. Прост пример - преди да кацнат на водната планета, по чиято вода миракилъсли можеха да ходят, обясняваха как като кацнат долу заради гравитацията времето ще се наебе и ще губят по 1 година за всеки час, ор сорт ъф. Някой от пичовете каза - хубаво, що не отидем първо до някоя от другите планети. Те му казаха - ти луд ли си, ще изгубим месеци в пътуване. Всички казаха - хей, удивително, хайде тогава да изгубим 10 години в планетфол, така ще спестим времеИ като кацнаха започнаха да ходят пеша

                  Имам още много други сцени, за които бих искал да нахраня филма, но нека не спойлвам съвсем всичко. Дженеръли филмът е в топ 3 от филмите, които съм гледал тази година на кино, което трябва да говори, че или съм ходил на 3 филма тази година на кино или филмите, които пускат в комерсиалните кина са малко по-тъпи от средностатистически реднек, който живее в каравана.

                  Comment


                    Според мен всички изброени недостатъци бидОха пометени от една феноменално стойностна сюжетна нишка - ролята на любовта в междузвездните воаяжи и най-вече в дисижънмейкинга. Плаках и гледах, гледах и плаках...

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Според мен всички изброени недостатъци бидОха пометени от една феноменално стойностна сюжетна нишка - ролята на любовта в междузвездните воаяжи и най-вече в дисижънмейкинга. Плаках и гледах, гледах и плаках...

                      !!!Спойлери, спойлери, все още за Interstellar!!!


                      Дам, това беше доста сериозен лайт мотив на филма. Само дето се изхвърлиха малко с онзи "артефакт, който рийчва през времето"

                      Comment


                        Хареса ли ви това филмче? http://www.youtube.com/watch?v=SUe0w8zsEs0

                        Comment


                          Kahaani - това не е "индийско кино", просто действието се развива там. Ето тук първа част (от 5), останалите се появяват горе вдясно поред.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment



                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              Аре на Епизод 7

                              Comment


                                Нещо не съм много оптимистичен Дисни вече успяха да оплескат анимационната част. Гледах един епизод от "Star Wars Rebels" и прилича на филмче за "Барби" в космоса. Не можах да го издържа до края. Нищо общо с много добрия "The Clone Wars". Същият, който Дисни канселираха веднага след като купиха студиото на Лукас.

                                А иначе по темата:


                                "Sabotage". Много нетипични роли за Арнолд и за Сам Уортингтън(Аватар, Терминатор). Обаче целият екип се справя, филма е много гледаем, всички играят добре. А Арни за пореден за пореден път показва присъствие. Все пак за да внесе атмосфера в един филм за Арнолд не е нужно да играе като английски шекспиров актьор. Той просто трябва да бъде себе си
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X