Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Big Fish може и да сте го гледали, 2003 излезе. Назад не го зърнах тук. Прекрасен филм, според мен - алегория, философия, приказка, развлекателни моменти...Тим Бъртън е голяма риба! Взе бая награди. Има го в нета.:

    Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

    МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

    Comment


      Аз го гледах, но да си призная, не ми допадна кой знае колко. Беше сравнително отдавна, та ще трябва да си напрегна паметта, за да си спомня какво точно не ми допада, но вкратце: твърде маниерен ми е, т.е. точно алегоричната част (а то ако я махнеш друго не остава в този случай). Лично мнение, разбира се.

      Comment


        Едно предложение, примиряващо скучната и безсюжетна японска школа с най-добрите западни стандарти:

        Sukiyaki Western Django



        Съвсем извън mainstream-а, но съвсем по тарантиновски - шедьовър

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Аз го гледах, но да си призная, не ми допадна кой знае колко. Беше сравнително отдавна, та ще трябва да си напрегна паметта, за да си спомня какво точно не ми допада, но вкратце: твърде маниерен ми е, т.е. точно алегоричната част (а то ако я махнеш друго не остава в този случай). Лично мнение, разбира се.
          Ами...честно да ти кажа, Ам Гъл (както страхотно те преведе Любо Николов ), от всяка приказка като махнеш алегоричната част (камо ли тия на Оскар Уайлд или на Андерсен) ще останат едни сухи нехудожествени дрожди, с каквито е пълно. Пък и в случая се касе за режисьорско виждане върху роман-приказка на Даниъл Уолъс "Роман за Митичните Пропорции", който сам настоява за този художествен похват - алегория.
          Но, да - лично мнение твое си.
          Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

          МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

          Comment


            Всъщност "Ам-Гъл" не е находка на Любо Николов, а на една преводачка, чието име в момента ми убягва - ще трябва ад проверя, - става въпрос за първото издание да "Билбо Бегинс или дотам и обратно", където, впрочем, Torbins е оставено "Торбинс", а не е преведено "Бегинс", както прави Николов. Впрочем, след като ти е попадало това издание, предполагам ще разпознаеш и аватара ми, направена а ла Чуклев (чийто илюстрации много харесвам).
            За останалото си прав - филма е приказка, аз харесвам приказките, но точно тази не ми допадна - въпрос на вкус. А иначе в зависимост от приказките - може и да остават доста други неща, след като махнеш алегориите .

            Comment


              Ти ли го промени в уикито - Красимира Тодорова?

              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...B3%D1%8A%D0%BB
              Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

              МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

              Comment


                Не, но си прав - Красимира Тодорова беше името, което търсех. А става въпрос за стари спомени - някъде в 6-ти клас си купих книгата с нейния превод (второто издание, с меки корици и монохромни илюстрации - по-късно си намерих първото, с твърди корици и цветни илюстрации на Чуклев) и я прочетох.

                Comment


                  Dinain написа Виж мнение




                  Явно през 21-и век ще излиза по един добър уестърн на всеки 5 години. Ед Харис, Виго Мортенсен и Джереми Айрънс могат напълно да се сравняват с Робърт Дювал и Кевин Костнър в Open Range (2003). Както и с Клинт Уестууд, Морган Фрийман и Джийн Хекман в Unforgiven (1992).
                  Е, чак пък толкоз, туй чудо е изключително несравнимо с Unforgiven, а лично според мен отстъпва значително дори на Open Range. Грехота си е да сравняваш Ед Харис с Клинт.
                  Туй чудо е малко по-добро от римейка на 3:10 to Yuma. Иначе става.



                  Queimada

                  Gillo Pontecorvo (La Battaglia di Algeri)

                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment






                    Ханс написа
                    Е, чак пък толкоз, туй чудо е изключително несравнимо с Unforgiven, а лично според мен отстъпва значително дори на Open Range. Грехота си е да сравняваш Ед Харис с Клинт.
                    Туй чудо е малко по-добро от римейка на 3:10 to Yuma. Иначе става.
                    За вкусове е известно, че не може да се спори, но все пак - много ми хареса диалога, конкретно използваните думи и изрази - лъхаха на старо. И малък бонус - предишният уестърн на Виго Мортенсен (ако не броим "Хидалго") беше преди 20 години - Young guns II
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment





                      RocknRolla

                      Учудващо, че туй още не е коментирано, някак незабелязано преминава. Не че е нещо особено, по-скоро в категорията става.
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        Е, може би не е чак като "Unforgiven", но "Appaloosa" никак не е зле - лично мнение, разбира се. След като Динайн го спомена си го потърсих и гледането му остави доста положителни впечатления. Историята може би няма същия заряд като тази в "Unforgiven". "Open range" чака реда си за гледане.

                        Comment




                          Не е никак лошо. Тоя къдравият дебеланко напоследък е супер продуктивен. Кевин Смит е довел и цялата си тайфа от идиоти. Това с "летящия холандец" е култово
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment




                            Само на някои места е мъъъничко over the top. Дано Истууд да доживее 120!
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Всъщност той не е ли на толкова горе-долу

                              Comment


                                Гледах го вчера, и се радвам че някой вече ме е изпреварил за коментар С две думи: филм класика, още от премиерата! A с една: masterpiece! Клинт е наистина голям, дали в кадър или зад камера ("Река на тайните" например), този човек е благословен да прави от киното изкуство (при това в наше време). А диалозите направо са уникални! Лично аз го изгледах на един дъх. Някъде четох че Клинт няма намерение да се снима повече и сега си мисля че Gran Torino е възможно най-добрия начин да го запомня като актьор. Дано има сили да ни радва още с режисьорските си умения. Ей го на, и Джулито кифлата, номинация за оскар, ама в негов филм!

                                Comment

                                Working...
                                X