Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Vantage Point - 8 гледни точки към една хипотетична стрелба по американски президент. Буквално - от 12 часа до 12:23. Дотук доста ми харесва (тъкмо почва 4та гледна точка). Впрочем, доколкото си спомням, оригиналният сценарий от такъв тип е "Рашомон" на Куросава.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      да сравняваш vantage point с рашомон е като да сравняваш с швейк с бай ганьо. единственатото допустимо общо нещо е във формален аспект. останалото е реклама. дайте да не обиждаме куросава.

      Comment


        Док Холидей написа
        единственатото допустимо общо нещо е във формален аспект.
        Само такъв имам предвид. :nod: То с Денис Куейд в главната роля не очаквах много. И все пак в самия край на филма Форест Уитакър ми стопли душичката - с няколкото секунди радост на обикновения човек, че е оцелял в такъв въртоп от събития.
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          Не знам дали сте го обсъждали, но на мен много ми хареса "Магнолия" - съвсем наскоро имах възможност да го гледам. Една доста добра постановка за взаимосвързаността на всичко и защо в живота няма случайности.
          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

          Comment


            Vantage Point е отвратителен филм с несъществуващ сценарий, комиксови персонажи и изключително дразнеща концепция. Не знам за "Рашомон", но когато видях "11:59" за 4-5-6-7-8-9 път и ми дотегна зловещо. Човек очаква нещо да се случи все пак, а не действието да цикли като надраскан диск. Накрая за десерт дойде и развръзка, която милостиво може да се нарече "жалка". Пълен боклук, а един от критиците, който иначе уважам, го нарече "най-добрия филм на 2008 г. до момента" :kill_myse
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Крылов, излегдах го филма. Добре, че окачванията ми бяха не ниска, ами почти липсващи (като се казва, опитът учи), та не се и разочаровах. Слабо е, според мен, много слабо - и като актьорска игра и като режисура. А с новелата няма нищо общо - освен личните имена и едно две странични обстоятелства - като при това от време на време се мяркат (без всякакъв смисъл и нужда, освен, може би, като напомняне, че човекът е работил някога и по "Сталкер" ) Пилман от "Пикник"-а, че и ни в клин, ни в ръкав - Комов. Не знам, може би ако човек не е чел оригинала, може и да намери нещо в този филм, макар че за мен лично повече от претенция няма в него. Претенция, гарнирана с клишета, доста изтъркани - и визуални и най-вече лозунги (измъкнати от текста и хвърляни театрално тук-таме, в най-лошите традиции за изграждане на диалог (или даже монолог, ако трябва да съм точен), характерни за... Азимов, да речем). Неприятното е, че новелата не само не е лоша, но и има в нея няколко доста добри образа и диалози, които някак и писача на сценария, и режисьора, са успели да подминат и подменят. Не ми се мисли какво ли ще сътворят с "Обитаемият остров", че подочух, че може и по него филм да направят.
              Не мога да разбера едно нещо у подобни сценаристи - каквот е това желание непременно всичко в текста да се разбърка и промени до степен на неразпознаване. Ако беше, за да се изкаже някаква идея - добре (да речем, като в "Рагтайм"). Обаче това тук го няма, а присъстващата идея (липсваща в оригиналния текст) е смешна и банална. Ако беше за да се адаптира текста към различния медиум (нещо необходимо), то пак е разбираемо. Но тук и това го няма - във всеки случай, промените не може да се продиктувани от подобна нужда. Започвам да си мисля, че май и създателите на филма не са знаели какво точно искат да направят, или поне съм почти сигурен, че новелата не им е допаднала. Сякаш са искали пак да снимат нещо по "Пикник край пътя", но в последния момент са решили да променят името. Не че щеше да им се получи - страшната сянка на "Сталкер" ги дебне и спъва.

              Comment


                "Двадесет и един грама" :rock:
                ,,...Във всяка жена има по една императрица-диктаторка"
                :imprulz:

                Comment


                  The Bank Job- по действителен случай. През 1971 година вестта за крупен и дързък обир на лондонска банка гърми по вестниците няколко дни. След което изчезва от новините - по нареждане на британското правителство. Филмът разказва най-вероятната история - и в нея крадците са най-невинните участници.
                  Last edited by pnp5q; 16-04-2008, 00:26.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    По мое скромно мнение това:





                    не е извън темата.

                    Сигурно трябва да отбележа, че боят и славата са в твърде ограничени по стандартите на тукашната аудитория. Освен това филмът се отличава с остра липса на реализъм.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      Джон Туртуро е направил филм като режисьор?
                      Яяяя...

                      Аз пък наскоро гледах
                      ей това
                      От слабост към Джулия Стайлс, а пък то се оказа, че филмът така и така става.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        albireo написа
                        Джон Туртуро е направил филм като режисьор?
                        Яяяя...

                        Аз пък наскоро гледах
                        ей това
                        От слабост към Джулия Стайлс, а пък то се оказа, че филмът така и така става.
                        Има, даже, мисля, три филма, от които най-известен е "Илюминейшънс" или нещо подобно. Вероятно ще му обърна повече внимание след този филм.

                        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                        Comment


                          In Bruges





                          Останах много приятно изненадан от този филм. Макар да се усеща театралният почерк на режисьора, филмът е крайно нетипичен (поне аз не се сещам за нещо, с което да мога да го сравня). Всеки един елемент сме виждали, но някак не сме виждали тази комбинация. Поне аз не съм.
                          Приятно изненадан съм и от Колин Фарел, към който хич не питая добри чувства. За втори път. Предния беше тук:

                          Cassandra's Dream





                          Уди Алън, не толкова добър колкото в Match Point, отново със силни препратки към Достоевски. Съвсем не лош.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            Наскоро гледах отново,доста старичкия вече "Боен Клуб".Има неостаряващи филми.

                            Comment


                              Ханс написа
                              Cassandra's Dream



                              Уди Алън, не толкова добър колкото в Match Point, отново със силни препратки към Достоевски. Съвсем не лош.
                              Всеки филм на Уди Алън, в който той самият не играе, си заслужава да бъде гледан само заради отсъствието му.
                              Иначе е далеч от Match Point.
                              П.П. И много далеч от Достоевски.

                              Comment


                                Хана написа
                                Всеки филм на Уди Алън, в който той самият не играе, си заслужава да бъде гледан само заради отсъствието му.
                                Иначе е далеч от Match Point.
                                П.П. И много далеч от Достоевски.
                                Опитах се да си представя, какво щеше да се случи, ако Уди Алън бе осъзнал колко е вреден за филмите си още в началото на кариерата си (разбира се, не твърдя, че е дошъл краят й)! При неговата производителност...

                                Иначе "Cassandra's Dream" е доста по добър от прехваления "Before the Devil Knows You're Dead".

                                P.S.
                                Уди Алън наистина е много далеч от Достоевски, но пък твърде близо до един негово герой, ако съдим по страстта му да трепе невинни старици, която в последно време демонстрира щедро.
                                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                                Comment

                                Working...
                                X