Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа
    "Записките" изгледах вчера и съм съгласен с коментара на Хана. С една разлика - тя набляга прекалено много на сексуалния елемент във филма (да, даже така е прекалено много според мен). Джуди Денч играе прекрасно ролята на манипулативна стара вещица; "Галадриел", макар че по принцип не ми е симпатична, тук се справя много добре. И аз харесвам такива филми, но вероятно поради различни причини... филми за обикновените хорица и отношенията между тях. Воланд мисля че е прекалено критичен, но в тази тема споренето е табу. "Романът" с момчето, както и появата на тайният обожател от учителския персонал не са изненадващи, поне за мен не бяха. В училището се появява млада и хубава учителка, омъжена за много по-възрастен мъж, или в съкратения вариант на Хана - "нимфоманка". Че ще си спечели обожатели сред учителите и сред учениците, не е никак изненадващо...
    Стига толкова... добър е филма, даже много. Тичайте да го гледате (образно казано).
    Нищо чудно и да съм прекалено критичен, но ... може би не биваше да подхождам към филма с някакви очаквания и тогава щеше да е добре.
    За очакваността/неочакваността на сцените - не, беше си очаквано, но аз си мислех, че ще намерят повече материал в самия филм, с който да "оправдаят" постъпките или иначе казано - да сложат малко мотивация.
    Аз също препоръчвам да се гледа - но по-добре е на екран в кино, иначе ще се изгуби немалко от визията на филма.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      именно поради което gollum по принцип просто пиша какво съм гледал
      без ред обяснения

      Comment


        messire Woland написа
        Нищо чудно и да съм прекалено критичен, но ... може би не биваше да подхождам към филма с някакви очаквания и тогава щеше да е добре.
        За очакваността/неочакваността на сцените - не, беше си очаквано, но аз си мислех, че ще намерят повече материал в самия филм, с който да "оправдаят" постъпките или иначе казано - да сложат малко мотивация.
        Аз също препоръчвам да се гледа - но по-добре е на екран в кино, иначе ще се изгуби немалко от визията на филма.
        Аз дори не мисля, че си критичен, прав си, обратите в историята и самата тя не са може би добре премислени, но на мен лично това въобще не ми попречи, просто други неща във филма ми допаднаха. Психологизмът, дълбочината на преживяванията, на отношенията може би по-трудно би бил поднесен с някоя по-логична история.
        Dinain написа
        "Записките" изгледах вчера и съм съгласен с коментара на Хана. С една разлика - тя набляга прекалено много на сексуалния елемент във филма (да, даже така е прекалено много според мен).
        Ама аз не съм споменавала секс
        Филмът въобще не е за секс, дори "старата вещица" (да използвам вашата лексика) не си представяше секс и не се стремеше към това. Тя репродуцираше неуспешните си опити да си намери soul-mate, а Шийба (героинята на Кейт Бланшет) репродуцираше успешните си опити да бъде харесвана, обгрижвана, ухажвана. Принципно отношенията й с мъжа й бяха на абсолютно същата основа, както и отношенията с Барбара, както и с момчето; тя просто се носи по течението и приема пасивно всяко обожание насреща си.

        Comment


          Хана написа
          Ако трябва да предам сюжета в едно изречение, то ще е: "Властна лесбийка се опитва да прелъсти красива нимфоманка, която обаче има педофилски наклонности към млади момчета".
          Не била споменавала секс, а?
          Хана, аз съм много съгласен с трактовката ти в последния пост, но не бих могъл да го предам с твоите думи... "стара вещица" написах за по-кратичко. Че е стара - стара е, но не затова е вещица

          Между другото, библейското името Sheba не е случайно подбрано - така се казва жената на цар Давид (Бат-Шева). Превода на името не е ясен, но един от възможните е "седем-годишна", тоест Давид да я е взел доста млада...
          The story of David's seduction of Bath-sheba, told in II Samuel 11: et seq., is omitted in Chronicles. The king, while walking on the roof of his house, saw Bath-sheba, who was the wife of Uriah the Hittite, taking a bath. He immediately fell in love with her. David then committed adultery with her and she conceived. In an effort to cover up his sin, David summoned Uriah from the army (with whom he was on campaign) in the hopes that Uriah would sleep with Bathsheba, and thus the child could be passed off as his. However, Uriah was unwilling to violate the ancient kingdom rule applying to warriors in active service (see Robertson Smith, "Religion of the Semites," pp. 455, 488). Rather than go home to his own bed, he preferred to remain with the palace troops. After repeated efforts to get Uriah to lie with Bathsheba,the king gave the order to his general, Joab, that Uriah should be abandoned during a heated battle, and left to the hands of the enemy. Ironically, David had Uriah himself unknowingly carry the message that ordered his death. After Uriah was gone, David made the now widowed Bath-sheba his wife.
          Last edited by Dinain; 04-04-2007, 21:50. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Dinain написа
            Между другото, библейското името Sheba не е случайно подбрано - така се казва жената на цар Давид (Бат-Шева). Превода на името не е ясен, но един от възможните е "седем-годишна", тоест Давид да я е взел доста млада...
            Любопитно... И във филма бяха Шийба и Дейвид.

            :secret: А и Галадриел не е нимфоманка. Само много обича секса.

            Comment


              Нали знаете каква е дефиницията за нимфоманка: "жена, която има отношение към секса като на средностатистическия мъж"
              SEMPER AGRESSUS

              Comment


                HELLCAT написа
                Нали знаете каква е дефиницията за нимфоманка: "жена, която има отношение към секса като на средностатистическия мъж"
                Дали? Досегашния ми опит по-скоро показва обратното
                Или може би аз главно такива жени съм срещал ... ама не ми се вярва.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  messire Woland написа
                  Дали? Досегашния ми опит по-скоро показва обратното
                  Или може би аз главно такива жени съм срещал ... ама не ми се вярва.
                  Моля, моля, нимфоманията е заболяване.
                  А от жена до Жена има разлика.

                  Comment


                    С риск да разводня дискусията "нимфоманията", "хомосексуализма" и т. н. са официално исключени от класификацията на "разстройствата на сексуалността", които занимават Психиатрията. То разните феминистки и прочие организации направиха пътека, за да го постигнат. сега психолозите се занимават с тези "хора" - консултират ги :1087:
                    А от жена-до жена разликата е 20-30 кг. :kill_myse
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      Odzava написа
                      С риск да разводня дискусията "нимфоманията", "хомосексуализма" и т. н. са официално исключени от класификацията на "разстройствата на сексуалността", които занимават Психиатрията. То разните феминистки и прочие организации направиха пътека, за да го постигнат. сега психолозите се занимават с тези "хора" - консултират ги :1087:
                      А от жена-до жена разликата е 20-30 кг. :kill_myse
                      Или 2-3 ракии.
                      Някой гледал ли е "Дядо Прас" по Тери Пратчет?

                      Comment


                        аз съм гледал само дядо тряс
                        беше много хомо
                        слаб филм с тежък жежък къмшот финал
                        ще оставя ханщайн да разкаже историята някой път ама ще го пипнем като е направил главата )))

                        Comment


                          беллосллава написа
                          Или 2-3 ракии.
                          Някой гледал ли е "Дядо Прас" по Тери Пратчет?
                          Аз го гледах преди около месец. Но не бях впечатлен. Всъщност смятам че Пратчет е от авторите, които е невъзможно да филмираш.
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            И аз го гледах преди време. За съжаление съм със смесени чувства - може би не чак колкото ще ги изрази Ханащайн, но някъде там. Някои персонажи бяха добре подбрани (следвали бяха изцяло визията на Пол Кидби) и... толкова. Никакво творчество по отношение на процеса на превръщане на текста във филм.
                            Между другото, аз съм на обратното мнение, Одзава, - Пратчет е много лесен за филмиране, на пракитка повечето му книги са почти готов сценарий за филм. Но не знам защо смятам, че или трябва да се реализира изцяло с подход, сходен с този на "Монти Пайтън" или следва да се напарви анимационно.

                            Comment


                              Но не знам защо смятам, че или трябва да се реализира изцяло с подход, сходен с този на "Монти Пайтън" или следва да се напарви анимационно.
                              Подкрепям те, и най-вероятно не само аз защото следващите два филма вече са анимационни.

                              Comment


                                Напоследък попаднах на филми на този режисьор:

                                Очаквах, че ги няма в нета, но благодарение на Голъм намерих три негови филма.
                                Малко повече информация за автора, на български:
                                ЮЛИУШ МАХУЛСКИ

                                Дата на раждане - 10.03.1955.
                                Място на раждане - Олцин, Полша.

                                Юлиуш Махулски е роден на 10 март 1955 г. в гр. Олцин, Полша. Неговият баща – Ян Махулски е известен полски актьор. Юлиуш също тръгва по неговия път, но впоследствие завършва режисура в Лодз. През 1984-1985 г. специализира в САЩ. Дебютира още през 1979 г. с телевизионния филм “Пряка връзка”, а малко по-рано са и първите му роли – също в тв-филми (Personel, 1975) и (Constans, 1980). Вторият е под режисурата на знаменития Кшиштоф Зануси.

                                Огромна популярност като режисьор си спечелва още съвсем млад с криминалната комедия “Ва банк” (1981), в която главната роля е изпълнена чудесно от неговия баща Ян Махулски. Филмът се превръща в касов рекордьор в Полша, а на международния кинофестивал в Карлови Вари през 1982 г. Юлиуш е отличен с наградата за най-добър дебют. Впоследствие Махулски прави още няколко много сполучливи филма, които го утвърждават като най-касовия режисьор в страната му, изживяваща в този период тежка политическа криза, в резултат на въведеното военно положение. Така например фантастичната комедия “Сексмисия” (1982) дори счупва рекорда по посещаемост в Полша, поставен от предишната му лента. Следват “Ва банк 2” (1984), “Кингсайз (1987), “Дежа вю” (1989), “V.I.P.” (1991) и др.
                                В началото на 90-те години филмите на Юлиуш Махулски загубват предишната си оригиналност и постепенно интересът на публиката към тях чувствително намалява. През този период обаче режисьорът се изявява с успех като ръководител на творческото обединение за производство на филми “Зебра”.
                                (оригиналът е взет от тук: http://kino.dir.bg/list_artists.php?ogi=222)
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X