Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гледал съм част от сериите на ББС и според мен беше доста по-добър. Поне на мен са ми останали няколко сценки - една с прасето, друга с английският оркестър свирещ невъобразимо фалшиво Rule Britannia. Трябва да изгледам целият филм.

    Да, Бари Линдън е по Текери. Екранизацията е на Кубрик.

    Сменена е гледната точка, но пък е запазен духа, езика. Това е допълнено с великолепна музика и визия, източник на редица конспиративни теории. Доста е близо до оргинала, най-редактираното нещо е заглавието, което трябва да призная е ненадминато.
    Струва си да го видиш.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    Comment


      (ето сега се сещам, че съм гледал филма, пляскам се по челото и казвам) Всъщност това съм го гледал, даваха го по Канала, май беше около празниците. За един ирландски момък и приключенията му по континента, точно, даваха го на две части, по нощните доби

      И съм нямал идея, че това е на Кубрик и е екранизация по Текери (това говори зле за концентрацията ми).

      ПС Трябва се стегна, ужасна е тази разсеяност.
      Last edited by Kaiser; 17-02-2007, 01:17. Причина: допълнение да се стегна

      Comment


        Рашомон

        Comment


          Знам, Ханс, че все го споменаваш този филм, но за мое съжаление не ми е попадал, ако го намеря, определено ще го гледам.
          Уди Алън - да си призная не ми допадат много филмите му, с няколко изключения. Интересното е, че едно от тях е "Куршуми над Бродуей", който доста ми допадна на времето, когато го гледах (май беше когато излезе по тукашните кина, в една доста отдавнашна и неизбежно по-добра година).
          За другите, които споменахте и не съм гледал, няма как да не ги потърся и ако ги намеря ще им хвърля по едно око. Признавам си, че тези "Сиви души" ( http://www.imdb.com/title/tt0431493/ ?) ми се вижда също интересен, дано да се появи някъде.
          "Рашомон", разбира се, е добър, както всичко друго, което ми е попадало на Куросава.
          Аз, от своя страна, бих добавил Джим Джармуш - всички негови филми (уви не много) на които съм попадал са ми харесвали много и мисля че с основание. На времето гледах някои неща на Гринауей и също ми допаднаха (може би и въпреки малко необичайния подход към екранното пространство). Към тях ще добавя и някои и друг руснак (май няма много споменати в темата, а напразно) - Н. Михалков - много ми допадат някои от по-ранните му филми, "Пет вечери", "Няколко дни от живота на Обломов", "Незавършена пиеса за механично пиано". Тарковски не знам дали да го споменавам, от една страна всеки почти би го споменал, от друга страна далеч не всеки негов филм е добър.

          Comment


            Като стана дума за Джармуш и трябва да отбележа, че гледах една колекция от късмоетражни филми, в която и той се бе изявил на доста добро ниво. Покрай него добре се бяха справили Аки Каурисмаки(с което ме привлече за новия си филм), Вернер Херцог, Чен Кейг и Вим Вендерс. Недоволен останах само от Виктор Ерис, а Спайк Лий ми се стори не на място. Иначе комбинацията от игрални и документални илмчета е озаглавена "Ten Minutes Older: The Trumpet" и аз все повече харесвам тази започнала форма на изява. Смятам да гледам и "Ten Minutes Older: The Cello", където е използвана същата схема.

            Иначе гледах и "Парфюмът: Историята на един убиец", адаптация по романа на Патрик Зюскинд. Бях изключително приятно изненадан. Според Кубрик, когото аз май твърде много обичам да цитирам, това е невъзможна за адаптация книга. Както винаги Кубрик е прав, но пък това не означава, че не може да се направи добра адаптация на базата на книгата. Режисьор е Том Тиквер и според мен това е цяло щастие - той е сред малкото притежаващи качествата да се справят с подобен проект. Вярно, трябвали са му няколко години и огромен(по германските стандарти) бюджет, но резултата си заслужава.
            Тиквер много правилно е избегнал използването на спецефекти, разни шаренийки, за показването на невидимото. Техниката му е класическата - визия и монтаж, допълнени от музика. Последната е кмпозирана, с негово участие, още преди заснемането на филма, което е позволило тя да участва в поседното. Поне според мен резултатът е отличен.
            Тиквер се е придържал доста точно към книгата, отрязал е някои от любимите ми неща(например отчето и почитателите на виталният флуид), но това е разбираемо - от една страна те са твърде сложни за представяне на кино език, от друга необходимите ограничения в обема. Направени са и някои дребни промени по историята(поне доколкото си спомням аз), които са свързани с липсата на някои персонажи и с ограниченията на кино изобщо.
            Огромна и вероятно най-добрата част от текста не попада във филма, макар значителна част от него да е представена посредством разказвач зад кадър. Не мога дда не отбележа, че дори средната част на книгата е представена сполучливо, което за мен си е изненада.
            Най-сериозната ми критика към Тиквер е в избора на главния актьор и по-точно в неговия външен вид. Взел е някакъв почти красавец, което определено не ми се нрави. Не че не играе добре и е безинтересен, но аз просто имам друга представа, а предполагам и всеки друг чел книгата. Вярно това е почти неизбежен проблем при адаптажията, но тук той е по-серозен защото разминаването е директно със Зюскинд.

            Аз останах много доволен, но не съм сигурен, че с друг би било по същият начин. От една страна рискувате да си развалите впечатленията от книгата ако сте я чели, а ако не сте - да си развалите удоволствието от четенето. Аз лично бих посъветвал да не се гледа илма преди да е четена книгата. А ако гледате филма по възможност нека е в кино салон, предполгам че ще си струва.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              След тази препоръка няма как да не се изкуша да го гледам (макар че сигурно няма да спазя по практически съображения частта от препоръката за киносалона). Книгата много ми допадна, но да си призная и аз не виждам как би могла да бъде задоволително превърната във филм (поне аткъв, който да си заслужава сам по себе си гледането), та затова ще има "интрига" в този филм, поне за мен.

              Заинтригуваме и с двете комбинации от късометражни филмчета, не съм попадал на тях досега, а от "срещите" си с подобен формат досега съм останал с добри впечатления.

              Comment


                Гледах Чайнатаун най-сетне на Полански и ми хареса
                Снощи гледах питай прахта и съм със смесени впечатления, клонящи към неодобрение. клонящи доста силно. Колин Фаръл не беше за тая роля. Сценарият можеше да е и доста по-добре изграден върху книгата на Фанти. Накрая съвсем го претупаха. Абе слаб е филмът а и голите сцени нещо не ми бяха по-вкуса. Особено тази в океана си беше направо зле. Салма можеше да се справи в пъти по-добре.
                Преди няколко дни гледах толкова близо, толкова далеч на вендерс.
                а черната далия ми хареса.

                Comment


                  Не знам как ще се престраша да гледам Парфюмът, прекалено съм пристрастена към книгата. Не вярвам в добър филм, който се придържа към книгата. Би могъл да стане добър различен от книгата филм. Но като знам високите критерии на Ханс за киното - може пък наистина да е добър филма.

                  Сетих се скоро, понеже често говорим за добри филми по добри книги - "Птиците" на Дафни дьо Мюрие и на Хичкок. Въобще това си е за отделна тема: филми по книги, отношението текст - визия+текст (т.е. филм), как се излиза от влиянието на текста, доколко да се придържаш към него, как да избегнеш предварителните нагласи на прочелите книгата или как да се впишеш в тях.

                  Comment


                    би била интересна тема
                    последните неща, които съм гледал и планирам да гледам са все по книги и то по неща, които не съм чел - лейър кейк, поверително от ел ей, далията.
                    ами не остава нищо друго освен някой да започне темата...

                    Comment


                      Взехте че ме стреснахте. Критериите на Ханс не са високи, той просто си пада по критикуването(с изключение на толкова любимата самокритика). Та стреснах се защото пак явно допускам съществената грешка да представя нещо което се е харесало на мен така сякаш то ще се хареса на всеки. Допускам я тази грешка твърде много - хваля нещата не защото са хубави, а защото на мен ми харесват. От тази гледна точка не е много рационално да приемате сериозно критиките или хвалбите ми.

                      Хана, надявам се да не се престрашиш да гледаш този филм. След като си толкова пристрастна към книгата кино версията най-вероятно няма да ти хареса. В това отношение аз съм "облагодетелстван" - десетина години делят двете събития. При моята слаба памет това означава, че книгата е достатъчно избледняла за да може да ме привлече пъстротата на филма.
                      Лично мен в книгата и във филма ме грабнаха различни неща. От книгата най-приятни ми бяха описанията на душевния мир и светогледа на разните персонажи, както и леката ирония съпътстаща ги, поне за това ми е останал най-силен спомен. Знам ли, самото описание на света. Преди да седна да пиша за филма мислех да прегледам набързо книгата и да си припомня някои неща за се бях сетил покрай, но за съжаление не я наерих. Ако днес седна и я прочета не съм сигурен че ще я приема по подобен начин, впечатленията ми са от една доста различна възраст, кажи речи от друг човек.
                      Във филма ме плени нещо съвсем друго - комбинацията от визия и звук. Ненавиждам коментари от рода на "този филм те кара да мислиш", мен този филм ми помогна да чувствам. Чисто визуално ме погълна. Това не ми се случва толкова често колкото бих желал и сигурно това е основната причина да харесвам този филм.
                      И във филма и в книгата се разказа една и съща история, развива се едно и също действие, но за мен стойността на едното остава напълно независима от стойността на другото. Едно и също нещо написано на два езика.
                      Седнах с намерението да подокопая погрешното впечатление, което съм оставил, а направих точно обратното. Май написах още една възхвала. Сега вече като кажа не го гледайте и ще стана още по-смешен. Не го гледайте, не желая да ми тежи на съвестта увреждането на пристрастността, още повече че след всичките глупости дето изписах никой няма да посмее да ми каже, че илма не му е харесал.

                      Я да бягам на по-твърда земя.

                      В интерес на истината не съм чел "Птиците", а илма пък съм гледал преди поне 20 години, време от което спомените ми са твърде оскъдни и ненадеждни. Честно казано нямам особена страст към Хичкок и този илм е една от причините.
                      Що се отнася до "Далия" там на мен ми хареса само визията, дори Хилъри Суонг, към която имам известна слабост, не ми допадна.
                      След няколко месечно залежаване изметох "прахта" от диска без дори да го гледам.
                      А в планираната тема за съжаление трудно бих могъл да участвам, твърде голям илитерат съм, но пък бих я следил с интерес.
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        Бързам да те успокоя, Ханс, не възприемам филмовите ти критики като опит за някаква "общовалидна" (или по-големия грях - "обективна") оценка от твоя страна. Може би защото с времето (и натрупания опит от твоите кино-коментари) съм си изградил някаква (несъмнено погрешна, инак не би и могло да бъде) представа за вкуса ти и за възможните пресечни точки с мличните ми очаквания и предпочитания (предполагам, че се изразявам неточно и "безвкусие" би им приличало повече), та от тая гледна точка ги приемам като възможност да се запозная с нещо, което евентуалон може и да ми хареса. Още повече, че не следя особено киносъбитията и редовно дори пропускам да чуя за даден филм, който иначе бих оценил подобаващо. Това успокоение е само спрямо мен, но предполагам и че случаят с Хана е подобен .
                        И аз подобно на теб едва ли мога да напиша много за Хичкок - гледал съм негови филми много отдаван, още по времето, когато ги пускаха по "Десета муза" по "втора програма" (и порграмата и рубриката отдавна не същестувват) и определено човекът, който ги и гледал тогава няма почти нищо общо (дори външно) с мен. Навремето някои от тях много ми допадаха, но пък вкусовете ми са доста широки и съответно безкритични, може би защото търся основно това "вчувстване", за което може би пишеш в последния си пост.
                        Впрочем, по същият начин преди няколко дни гледах "Children of men", за който писа Динайн (а и май му отдели малко време за критика), при това без да очаквам нищо особено от него (да си призная, повече заради Майкъл Кейн и Джулиан Муур), а и бях в едно особено състояние, когато съм склонен да гледам филми, за които подозирам, че няма да ми допаднат. Не останах изненадан, филмът наистина е безумно слаб в май почти всяко едно отношение.
                        Тия дни се подсетих за един друг режисьор, чието творчество определено ми допада - Алмдовар. При все, че още не съм намерил време да гледам последните му два филма.

                        Comment


                          Чудя се как се "вчувствате" пред компютъра :sm186:
                          Аз само на кино, и то по възможност най-близкият непознат да е на поне 10 места от мен Любовта към човечеството в такива моменти я оставям на заден план
                          Last edited by Хана; 02-03-2007, 19:30.

                          Comment


                            Връщам се от The Prestige тримата, които отидохме в арена бяхме сами в салона. беше ми много приятно. филмът ми хареса доста. може би защото харесвам крисчън бейл.

                            Comment


                              Май мога само да отбележа заглавия, неспоменати по-горе.
                              Butterlfy effect; Interstate 60; Strange Days;
                              Тело будет похоронено, а юнга будет петь... - това е най-ненормалната алтернативна комедия, която съм гледала! Голям хил :lol:

                              Като цяло се навивам да гледам някое заглавие заради актьор, който знам, че няма да играе къде да е: Кевин Спейси /+Ordinary Descent Criminals, а и оригиналната история - не с него - The General (1998)/, Heath Ledger /+Sin Eater !, и - във връзка с Benno Fuhrmann - Anatomy/ и други...

                              Искам да отбележа нещо относно Апокалипто. Филма ме накара да се замисля колко теоретично отдалечено си представям миналото - което е представено брутално правдиво, както и в "Страстите Христови". Но понеже в най-странни моменти ме навестява и склонност към абстракция - замислих се въобще за великите цивилизации, строили грандиозни паметници/съоръжения - и за тяхната гибел.
                              Сякаш човекът на даден етап не бива да надхвърля това, което му е по силите без да има жертви. Защото в другия случай неуважението към живота става част от културата. Също и стремежа към разделяне на "свои-чужди" - като морално оправдание за поробването и експлоатацията. НО! Да не се отнасям. :1087:
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                :clown: , в http://torenti.com/details.php?search=Black&id=16030, се появиха трите сезона За ЗЛОСТЪР ЧЕРНОТО МЕКОТЕЛО.. опс, ВЛЕЧУГО :twisted: !!!, ще си припомня свежия английски хумор на Аткинсън и любимите ми истори за дука на Донкастър.
                                Видях и двата сезона на Карнавал - .
                                "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                                Comment

                                Working...
                                X