Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Да, играта с цветния филтър я забелязах - добре е, експресионизъм, както отбелязваш (от един романтично-приключенски емоционален фон, към все по-сериозно и кално приземено). И за ценностите и всичко останало съм съгласен. Историческата акуратност - не знам, аз (може би защото не познавам толкова добре епохата), не намерих нещо, което "да избожда окото", дори беше много добре. Както отбелязах - баталните сцени много ми допаднаха (искаше ми се да са повече ).
    Иначе за тезата, че било като Френската революция - не бях я чувал, има какво да се обсъди, струва ми се, но няма да става въпрос за кино, та не е за тук.

    Mirovk, този френски филм не съм го гледал. Някой го беше препоръчвал, мисля че в тази тема, но по-назад, но не съм го търсил. Сигурно е както го описваш.

    Comment


      Нее, не е този. Ставаше дума за L'Enemie Intime или нещо такова ("Интимен враг") - войната в Алжир през 60-те. Посоченият от Мировк филм е за арабите, сражавали се за Франция през ВСВ, и е бозава военна драма с цели сцени, безсрамно откраднати от други филми.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        А, "Интимни врагове" го бяха посочвали в тази тема преди време поне двама потребители. Гледах го преди известно време, но има доста неща в него, които заслужават от умерена до сериозна критика. И бих казал, че това, което е посочил Mirovk - също. Добре бяха направени (лично мнение, при това на човек никога не участвал в подобни неща) сраженията и, вероятно, цялостната атмосфера (да не говорим, че беше заснет много добре). Но, как да се изразя, "драматичната част", според мен, беше твърде нагласена и претоварена, та ми се видя донякъде неестествена и слаба.

        Comment


          Dinain написа Виж мнение
          ....за арабите, сражавали се за Франция през ВСВ, и е бозава военна драма с цели сцени, безсрамно откраднати от други филми.
          Да, не съм казал, че заслужава внимание от гледна точка на драматизма или актьорското майсторство. Имах в предвид ,че е интересен от гледна точка (за мен за първи път показана на екрана) на войната, през призмата на "заблудени" хора участващи като доброволци в даден конфликт, от безсрамието и лицемерието до което може да стигне дадена страна в стремежа си да укплоатира колониите си или трети лица, за удовлетворяване на собстваните си амбиции.Във филма има изнесени факти напълно нови поне за мен ,а именно, че:
          1.До ден днешен не е изплатена пенсия на участници във войната било то военоинвалиди или ветерани от колониите.
          2.След освобождаването на Париж почти не са използвани Французи за довършване на войната, респективно броя на жертвите им е минимален за сметка на колониалния контингент.
          3.Огромната заблуда в която са били подведени хора от колониите за да участват, манипулирани и след това оставени на улицата на доизживяване.Не случайно тези ветерани стават основното ядро на революцията в Алжир.
          4.Третирането на тези хора като по-низши въпреки че се бият и умират за страна която не е тяхна родина....
          Поне аз за първи път виждам такава самокритика на страна победителка във войната, която директно заяви ,че е експлоатирала и излъгала свои граждани, при което президентът на франция (поредният) отказа не само пенсиите и обезщетенията ,но и дори да се извини.
          Sub sole nihil novi est

          Comment




            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Сега, към този раздел трябва да спадат филмите на "военна тематика", така че пускам тук. Така и не ми стана ясна мотивацията на централния персонаж, но филмът ще е интересен за тези, които се интересуват от работата на военните сапьори в днешно време. Има и доста екшън, да.



              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                последният е забавен, на плаката на предишния Даниъл Крейг е сграбчил МП-то бая по съвременен начин, че и показалецът връз спусковата скоба...

                Comment


                  Сефте чувам за "съвременен" начин на хващане
                  Не, сериозно, за да се разхождаш с пръст на спусъка, трябва да си идиот или новобранец, без значение в коя епоха. А Тувия и Зус Бйелски са служили в полската армия преди войната. То цялата история от Полша е пренесена в Белорусия.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Динаин, радвам се, че успявам да те просветля по тази тема.
                    използвах думичка "съвременен", поради липса на по-точна. може и да има. демек - оръжието се носи с цевта надолу по диагонал пред тялото в готовност за стрелба. добива особена популярност с появата на т.нар. три-точкови ремъци. пръстът, изпънат по този начин над спусковата скоба е сейфти мярка, приета на по-късен етап. в страните от бившия ВД този начин се появи едва след 90-те.




                    нормалният начин за носене:





                    и британците не го знаят номера с пръста:

                    Comment


                      Какво да кажа? "Нормален" начин на носене, "съвременен" начин на носене? Явно си вярваш. Твоя работа.


                      Я! И този е съвременен - няма пръст на спусъка!

                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        е, когато човек няма аргументи дори за такава глупост, както често се случва при теб, и това е изход от спора

                        Comment


                          Да, знаем, знаем. Честито за "аргументите". Ето още един:


                          Ако още не си свършил кайвето в нюзруума, ще използвам случая да те проверя как го сърбаш - по нормалния или съвременния начин.
                          Last edited by Dinain; 27-01-2009, 09:02.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Хайде стига глупости, не цапайте темата.

                            Comment


                              Това дали може да се намери?

                              Сегодня, в 67-ю годовщину начала Войны (именно так... ведь для абсолютного большинства людей эта война -просто Война), решил выложить кадры из художественного фильма 38 года про начало войны. Называется "Глубокий рейд". Очень символично он как-то докачался. В реальности все…
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                Imperial написа Виж мнение
                                Това дали може да се намери?

                                http://borianm.livejournal.com/43891.html
                                http://film.arjlover.net/film/info/g....rejd.avi.html - виж дали този линк ти е достъпен. При мен е. Филмчето е 619 МВ.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X