Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Bitka na Neretvi (1969)

    Попадна ми този необичаен филм по една случайност. Може би някои от вас са го гледали, но на мен ми беше непознат. Участват Юл Бринър, Орсън Уелс и Сергей Бондарчук като югославски партизани (е, втория като гаден политик всъщност). Достойнствата на филма според мен са спорни - редуват се квази-съветсковидни бойни оперети и на места отвратително тягосен драматизъм с невероятни масовки и тук-там по-човешки сцени (в смисъл че командир да гледа в очите умиращия си заместник в продължение на 15 секунди докато наоколо падат снаряди - не е човешко; или когато някой умира, най-добрият му приятел винаги да се оказва на 1 метър от него, без значение колко баири и окопи е пробягал преди това).

    За масовките - специално бяха изразени благодарности на югославската армия за съдействието и при снимането на филма

    Дребни кусури имаше с въоръжението и техниката (добрите стари Т-34 с добавени картони) - останах с впечатлението че 80% от партизаните са въоръжени с картечници, другите с шмайзери и само най-големите завалии с пушки. Муниции не знам откъде намираха в такива количества, но поливаха толкова щедро че май всеки персонаж изтрепа поне по 15 "фашисти" (Бошко е отделна категория). Артилерията стреляше като по наполеоново време, на залпове, а ролята на командира на батарея доколкото разбрах беше да размахва ръце и да реве "Огън!" през 5 секунди. Противотанкови и зенитни оръдия сигурно са имали тук-там и в действителност, но във филма поливаха вразите (немци, италианци, четници и усташи) с толкова обемен огън че се зачудих защо не продължат до Берлин като така и така са тръгнали...

    От комичните моменти запомних два: призивът "Пуцай!" на умиращата Дана към брат и Новак - винаги като го чуя и се сещам за "Пуцай, куме!" от един друг филм; и неудържимата атака на Божко през покрива на вражеското укрепление, където репликата му в българските субтитри беше преведена като "Бошко пикира!"
    Last edited by Dinain; 02-12-2007, 03:23.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Conspiracy (2001)





      Филмът почива върху стенограма от конференцията във Ваанзее. Добра игра, интересна проблематика.

      Comment


        Тора Тора Тора, който вероятно вече е споменат.
        Заслужават си няколко минути от него.
        Около три общо.

        Comment


          Да, аз самия се изнервих докато го изгледам целия. И сценария не беше изпипан както трябва. Можеше повече да се постараят.
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            "Конспирация" е хубав филм. По-скоро е театър отколкото кино, но нейсе. Добър е. А някой гледа ли вече новата "Елизабет"? Все се каня, но още не съм се докарал до киното
            Луд на шарено се радва - цивилен блог

            Comment


              gregorianus написа
              "Конспирация" е хубав филм. По-скоро е театър отколкото кино, но нейсе. Добър е. А някой гледа ли вече новата "Елизабет"? Все се каня, но още не съм се докарал до киното
              Не обичам да давам подобен тип съвети, защото всеки с вкусовете си, но аз го гледах и не бих го препоръчала особено. Е, ако се чудиш къде да убиеш 2 часа - кадрите са приятни, костюми, кораби, пирати, кралици, войни, смърт, любов, ревност... По-слаб е от двата други филма за Елизабет, които съм гледала, пак с Кейт Бланшет и Хелън Мирън, макар и Кейт Бланшет пак да е на ниво, тя си професионалистка.
              Почвам да си мисля, че темата за Елизабет I е вече толкова изтъркана, че трудно ще се направи нов хубав филм за нея.

              Comment


                "1612" е готин филм . Малко като един от любимите филми на детството ми - "Тримата мускетари" (пак руски), малко фентъзи и мистика, малко абсурдно един холоп се научи за нула време как да стреля с оръдие и да се бие с рапира, ама пак...Много добър .
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Е във филма това се обяснява със обладаването от духа на кабалиеро, но иначе филма наистина е приятен приключенски филм с елементи на историзъм.
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    Това не беше най-дивото. Върхът беше оръдието от кожа, което се оказа хем по-далекобойно, хем по-точно от джелезните си събратя
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Това "1612" го очаквам с нетърпение, има ли го вече за теглене някъде?
                      А Елизабет така по трейлърите и коментарите ми се чини да е някаква много убита драма, та едва ли ще го търся.

                      Иначе сега гледам "Война и Мир", руския, с Оскар от 1968 Мелетата при Аустерлиц и Бородино са ги направили много яки масовки, верно като дават войниците по-отблизо е малко дърварско, ама кадрите от високо как бие артилерията и цели полета са в огън и пушек е лудница отсекъде :rock:
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        Новият Война и Мир също не е лош. И него и 1612 ги има прекрасно качество в замундата - защото премиерите им бяха телевизионни и веднага се появи перфектно качество
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          Разкошна тема. Малко ми се разтекоха очите, докато я прочета цялата, но си струваше. Въобще не очаквах, че DAS BOOT ще излезе толкова заинтригуващ филм. 4 часа не ги усетих как минаха. Свалям в момента "Сталинград" и "Дамский портной". Сигурен съм, че и те ще ми харесат.

                          Не знам как сте пропуснали в коментарите си малко сълзливия филм

                          На мен много ми хареса.

                          Comment


                            Док Холидей написа
                            Тора Тора Тора, който вероятно вече е споменат.
                            Заслужават си няколко минути от него.
                            Около три общо.
                            Ей, говорите за най-добрия филм за атаката над Пърл-Харбор. Заслужава си от първата до последната минута. И е на светлинни години от много филми на същата тематика - и като сценарий, и като декори и като достоверност.
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              Warlord написа
                              Иначе сега гледам "Война и Мир", руския, с Оскар от 1968
                              Този филм може ли да се дръпне от някъде, в арената и замундата не съм го срещал ?
                              Hannibal ante portas.

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X