Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    О йе Last roman, резюмето кърти ...

    476 година сл. Хр. Римскaта империя агонизира... Династията на Цезарите е прекъсната... Последния император, 12-годишния Ромул Августул, управлявал страната само един ден, варварите заключват в тъмница на остров Капри. Обаче с помощта на своя учител и легионера Августул извършва бягство и тръгва на рисковано пътешествие към Британия, за да застане начело на Девети легион, единствения съхранил верността към Рим. Последния легион... Августул трябва да спаси страната, да си върне властта, да съхрани династията. Кого ще благослови небето в решаващата битка?...
    Всемогъщи богове, тия хора срам нямат ли ? Мислих да болдна нещо, ама то всичкото трябва :wo-oh: А меча от обложката няма равен... Бива, бива ама чак пък толкова :evil:
    Quae fuerant vitia, mores sunt.

    Comment


      и точно 9 охлювен /пардон испански/ тръгнал да помага.
      май не знаят, че легионът прекратил съществуването си в началото на 2 век /при император Адриан/.
      We talk about Roman History and related news about the roman empire. Non-profit organization.

      а последният оцелял западноримски император фактически е Непот, който си седял кротко в Далмация.
      sigpic

      Comment


        В консултантския екип да не е участвал Б.Д ? :secret: :sm113:
        Може и да се напъна да го изгледам, но като се замисля, има и по-приятни начини човек да убие няколко мозъчни клетки...Пък и се боя, че в случая може да се касае до онеправдано големи загуби
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          Щом се бях излъгал да гледам 300, ще трябва да хвърля едно око и тая помия /солидно наквасен разбира се/. Свалил съм го, но още събирам смелост и ... промили. :1087:
          sigpic

          Comment


            Юлиан Август написа
            Здравей ! Ами щом Звезда ти харесва, значи наистина малко руски филми си гледал. Десетина не са достатъчно. Виж "Те се сражаваха за родината" - доста по-добър е, "Иди и виж", "Балада за войника"...
            "Раян" и прочее холивудски помии не искам да ги коментирам. Като се изключи сцената с десанта, не струва- клише след клише. От последните- "Писмата..." горе-долу става.

            Най-голям боклук- "Уиндтолкърс", "Сахара", "Враг пред портата"...
            "Те се сражаваха за родината" го гледах наскоро, както и немския "Сталинград", но не останах много впечатлен. В никакъв случай не са лоши филми, но им липсва точно военното, особено на втория. Наблегнато е много повече на драмата, отколкото на воена тактика и сражения. А в първия много ме изуми това, че всички немци бяха въоръжени с МП 40 - това наистина не го очаквах от руснаците, но всепак филма е по-старичък....
            За редника съм съгласен, че има доста бозави моменти, но според мен има точно 3 сцени, заради, които филма е много добър - десанта, превземането на бункера и последната битка, а те правят общо взето 1/2 от филма.

            Преди време бях гледал 1 доста приличен филм за ПСВ, но за жалост не се сещам как се казваше. Нямаше субтитри и го гледах на английски, но определено си заслужава да се гледа.
            Ставаше въпрос за един взвод, който се беше окопал в една гора, след неуспешен опит да пробият немската защита. Там трябваше да удържат подкрепената с резерви пехотна част на немците за някъкъв пероид(докато дойдат подкрепления). Беше типично за ПСВ - окопна война и голяма касапница - пехота с/у пехота, която на моменти ставаше "На нож".
            А какво мислите за наскоро излезия "Дни на слава"? Още не съм го гледал, но чух доста противоречиви мнения. Мисля, че е френски, а те по принцип правят хубави филми и определено не слагат много клишета и "национални идеи" - справка (почти)всяка американска продукция.

            П.П. А "Иди и виж" и "Балада за войника" повече на драма ли избиват или на военни?

            Comment


              Last roman написа
              и точно 9 охлювен /пардон испански/ тръгнал да помага.
              май не знаят, че легионът прекратил съществуването си в началото на 2 век /при император Адриан/.
              http://www.roman-britain.org/military/leg9hispana.htm
              а последният оцелял западноримски император фактически е Непот, който си седял кротко в Далмация.
              Много издребнявате. Той и Ворений не бил от Х²²², ами от Х² легион. Ама това не ми попречи да изгледам Rome с удоволствие. То май, ако не си затваряме очите за някои неща, трябва въобще да спрем гледането на филми. Историческите романи (как звучи само - като Romans) вече ги спрях. Може да спра и филмите, ама по-нататък.
              Много бавно се тегили, обаче. Но съм свършил и чипса. А може да ми дотрябват и пликчета за повръщане по време на филма. Май ще го гледам друг път... А мога да повърна и направо във форума...

              ... Девяты наш десантны легион...

              P. S. Всъщност, за последен път се споменава за този легион по времето на Хадриан, но не е сигурно кога точно е разформирован (ако е разформирован). Възможно е това да е станало и малко по-късно. Но, разбира се, нямам предвид чак през V век.

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                Абе 9 легион през пети век не е точно издребняване. Поживем - увидим.
                sigpic

                Comment


                  Кухулин написа
                  Някой гледал ли е този филм:



                  Попаднах на него преди доста време и ми направи страхотно впечатление. Мащабна продукция.

                  Относно "Звезда", много силен филм според мен. Пропагандната му страна не би трябвало да ни смущава, все пак сме големи хора и би следвало без проблем да отсяваме сеното от плявата. Затова пък емоционалният заряд беше на ниво, поне за закърмен болшевик като мен :p
                  Това ще се види. А дали могат да се намерят и суб за него, че руския ми е на ниво "под нулата" .

                  Comment


                    В 99% от продукциите и на руското и на западното кино става въпрос за собствени стари машини, със заварени ламарини отгоре. Нормално.
                    Аз нямам нищо против това, обаче е желателно да се имитира поне някаква реално съществувала машина В съветските филми обикновенно става дума за оригинално-хибридни модели. Или Тигри пред Москва 1941 година. Хич не ми дреме за такива глупости като номера на легиони или дивизии, а за това дали авторите на филма вземат публиката си за идиоти или не. И също така каква е целта на филма. В съветския случай въобще не може да става дума за кино, а за 2-часов пропаганден клип, където стандартните елементи като персонажи, диалози, сценарий и т.н. практически не съществуват. Вече гледам подозрително на филмите, в които има четец, който обяснява периодично какво е станало

                    Преди време бях гледал 1 доста приличен филм за ПСВ, но за жалост не се сещам как се казваше. Нямаше субтитри и го гледах на английски, но определено си заслужава да се гледа.
                    Ставаше въпрос за един взвод, който се беше окопал в една гора, след неуспешен опит да пробият немската защита. Там трябваше да удържат подкрепената с резерви пехотна част на немците за някъкъв пероид(докато дойдат подкрепления). Беше типично за ПСВ - окопна война и голяма касапница - пехота с/у пехота, която на моменти ставаше "На нож".
                    А какво мислите за наскоро излезия "Дни на слава"? Още не съм го гледал, но чух доста противоречиви мнения. Мисля, че е френски, а те по принцип правят хубави филми и определено не слагат много клишета и "национални идеи" - справка (почти)всяка американска продукция.
                    Първият трябва да е "The Lost Batallion" - телевизионен филм, сносен. Само че не беше взвод, ами батальон и съвсем успешно си пробиха немската линия, затова и се оказаха обградени после Батальонът беше американски, действието в самия край на ПСВ, сражаваха се смело и удържаха напора на кайзеровите хуни дори когато дойдоха с огнемети.
                    "Дни на слава" (оригинално се казва "Indigenes") е ужасна кавър версия на "Редник Райън". Не, сериозно, само последната сцена е грубо копирана от там. Останалото не е, но това не му помага. За този филм мога да кажа само "бездарен". А имах големи надежди за него, защото тематиката е нова. И още нещо - не мисля че ще намериш филми, които да се занимават с "тактика" и въобще аспекти от военното изкуство - това никога не е било интересно за широката публика.

                    ПС. Пробвай да прочетеш старите страници на темата преди да пишеш. Почти съм сигурен че съм писал и за двата филма.

                    ПС2. Наскоро гледах и "The River Queen", съвсем нова за мен тематика - борбата на маорите в Нова Зеландия срещу колонистите в средата на 19-и век. Бяла майка търси детето си (което е отвлечено от племето на баща си - маор), на фона на сраженията между войници и маори-бунтовници. Поне относно сраженията филмът беше изпипан - ако е достоверен, маорите през 1868 г. са владеели добре похватите на партизанската война, използвали са окопи и артилерия и въобще са били на светлинни години спрямо северноамериканските индианци, поне във военното изкуство.
                    Не е невероятен шедьовър филма, но си има достойнства, най-малкото реших да посетя Н. Зеландия заради пейзажите Имаше и "Чака", ако някой се интересува
                    Last edited by Dinain; 12-05-2007, 12:10.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Поправките ти са напълно вярни Dinain. Просто беше много отдавна, когато го гледах.

                      Мерси за инфото за "Дни на слава", но явно ще го изгледам, тъй като го сравняваш с редника, а въпреки негативното мнение за него на повечето от вас, това за мен е един от най-сполучливите филми за ВСВ правени от американци.

                      А иначе още в първия си пост казх, че не съм прочел цялата тема(тези 35 страници ме обезкуражиха, а и просто нямам толкова време).

                      Comment


                        А, ами никой за никъде не бърза
                        Колкото до Редника, аз съм един от малкото явно, които нямат негативно мнение за него. Само че не го сравнявам с "Indigenes", просто казах че финалната сцена е грубо открадната от него.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          И също така каква е целта на филма. В съветския случай въобще не може да става дума за кино, а за 2-часов пропаганден клип, където стандартните елементи като персонажи, диалози, сценарий и т.н. практически не съществуват
                          Hайде сега, това само за съветския случай ли се отнася ? Изобщо когато става дума за военен, а не анти-, е неминуемо да не се стигне до там. Хайде да не започвам с "Редника", че точно пък той как прилича на старите руски- персонажите са добре известни - печения командир, новобранеца-страхливец, голямата уста на взвода, добричкия войник, дето винаги умира за да спаси малкото дете /или кученцето/ и т.н. А немците/японците/виетнамците/афганистанците винаги са безбожно тъпи и ролята им се заключава в това да падат ефектно пред карт. Толкова са малко филмите, които странят от това клише, че паметник трябва да им се направи...
                          И излезе ли от пропагандната линия, филмът става вече антивоенен.

                          Това ще се види. А дали могат да се намерят и суб за него, че руския ми е на ниво "под нулата"
                          В Замунда-та ги има всички части, барабар със субовете, но не очаквай кой знае какво...Тази поредица е точно от типа, който Динайн описва- речитатив, лоши погледи, повечко пропаганда и малко реалност.

                          А в първия много ме изуми това, че всички немци бяха въоръжени с МП 40
                          Мисля, че немците там бяха щурмоваци, нормално е да са с МП.
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            На всички, търсещи историческа достоверност ще препоръчам "Битва за Москву", документален филм, посветен на събитията от 1941- 1942г. Има го в Замундата, ето и линка за тези, които са регистрирани там.



                            Comment


                              Интересен филм нистина, за всички които ги интересува стратегията и рапределението на немските и руските части по източния фронт и хода на битките там.
                              Кофтито е постната графика(3д) с която са "изтипосани" войските.

                              Ако можеше да се направи от това, нещо от сорта на Band of Brothers като се използва стратегическата карта, а 3д-то да се филмира(или поне по-важните боеве).......ех мечти....

                              Comment


                                Хех, ами че точно в този имаше тестудо и Тигри пред Москва Баш документален не е...
                                Юлиан Август, каквито и да са персонажите в Редника, поне ги има. Аз персонажи и сценарий в "Они сражались..." просто не намерих (както и в "Битката за Москва") - само отделни сцени, споени с поялника на диктора. Добре че са моментите когато многострадалецът зарейва поглед в небето (в разгара на битката) и прасва един 5-минутен монолог, обясняващ какво става
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X