Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Героите на Кели"? Вие майтап ли си правите? Престрелката в ОК Корал, само че с немски фриц, хаха. Като комедия става. Но Истууд във ВСВ ми харесва много повече в "Where Eagles Dare" http://imdb.com/title/tt0065207/
    Който е гледал филма и е виждал играта Commandos, няма как да не забележи приликите

    ПП
    Голъм написа
    ПП Аз не се сещам за добър наистина военен филм, който да не е напълно антивоенен.
    След като го гледаш ще ме разбереш по-добре, надявам се. Не искам да ти развалям удоволствието от филма, затова ще вметна само това: Докато повечето "антивоенни" филми (които съм гледал) все пак избутват на преден план някакъв(ви) герой(и), някаква система добър-пред-лицето-на-смъртта/лош-пред-лицето-на-смъртта, този не го прави. Той е антигероичен, просто разобличава цялата концепция на нещото, което хората наричат "героизъм", "смелост", "доблест" и т.н. Диалозите са много кратки, но "ярки". Няма дълги високопарни речи, няма поетични излияния. Въздействието е оставено главно в ръцете на сценариста и той се е справил отлично.
    Last edited by Dinain; 08-02-2007, 10:43. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      В момента гледам руския филм "Блокада" (1974) за Ленинград. Но нещо не ми допада, бие яко на съветска пропаганда, а бойната техника, както във всички руски филми е набързо и некадърно скалъпена.

      Comment


        кой гледа сериала по Нова телевизия? С умните американци и тъпите британци и пасивните немци
        Трол по списък.

        Comment


          Ханс написа
          Apocalypto

          Режисьор Мел Гибсън
          Премиера 8 декември 2006

          IMDB

          Гледах филма буквално преди двадесетина минути.

          Често използвам думите забавен и скучен. Не мога да кажа, че филмът бе скучен, но не бе и забавен. Много приказно беше (то чичо Мел явно друго не може да твори). Като желание и понякога актьорски талант добре. Да бъдем коректни към местните култури, да се върнем към природата, добротата и т.н и т.н. Но отново не видях един исторически филм, в който модерните проблеми да не оплескат истината. Пък не знам, може и да няма истина.

          Най-забавна беше сценката, когато се появяваха главните герои във филма. Испанците. 'щото повярвайте, ако ни нямаше нас европейците тоя филм също нямаше да го има, или поне нямаше да бъде какъвто е.

          Абе един българин ги беше казал тия неща на френски в една книга преди време, но това вече е за Какво четеш...

          Comment


            Е няма как - в съвременното комерсиално кино така се правят нещата - достоверността и реализма се пренебрегват за сметка на оригинален (според американските разбирания) сюжет и наблъскани с ефекти екшън сцени. Мел Гибсън го е правил за широка публика, така че да е максимално лесно смилаем.
            Аз също го гледах на кино преди време и останах сравнително доволен. Най-вече заради възможността да се потопиш в тази епоха и цивилизация, за която горе-долу добре е създадена илюзията, с индианския език, джунглите, кървищата, маите.
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              Хареса ми двусерийния филм за Елизабет I по Холмарк.

              Comment


                CHK написа
                Хареса ми двусерийния филм за Елизабет I по Холмарк.


                Много добро филмче, с един куп любими мои актьори (като Джерами Айрънс и разбира се героинята - Хелън Мирър), а финалът винаги ме разбива

                P.S. Разбира се, има сума ти екранизации на живота на Елизабет и епохата на Глориана, аз поне съм гледал четири...

                Comment


                  Стори ми се неуместно да отварям нова тема и затова тук пиша. Вчера във филмотечно кино "Одеон" имаше премиера на книгата на Петър Кърджилов "Загадките на филма "Балканската война". Прожектирал се бил и самият фил. Така или иначе нямаше как да отида.

                  Доколкото знам режисьор на филма е Александър Жеков. Той е бил военен кореспондент и е имал "монополно" право да прави снимки от фронта. Филмът е заснет по време на самите походи и представя превземането на Лозенград, Люле Бургас, сраженията при Чаталджа.

                  Имате ли представа откъде мога да си дръпна филма, пък после ще търся книгата да видя какви чак толкова загадки има по него. Или може пък някой от вас да знае нещо повече?

                  Comment


                    Аз вчера гледах един епизод от поредицата Battlefield Britain,която проследява някои от най-важните моменти от английската история.Филмчетата са много добри,със статисти и възпроизвеждане на битките с компютърни ефекти,които ми харесаха много повече от разни холивудски филми с големи бюджети.Мисля,че в Колибката ги има,но са на английски.Според мен са доста добри и трябва да се видят.Ще ми се и за българската история да направят нещо такова,ще бъде супер

                    Comment


                      Какво е това Колибката?

                      Kaiser написа


                      Много добро филмче, с един куп любими мои актьори (като Джерами Айрънс и разбира се героинята - Хелън Мирър), а финалът винаги ме разбива

                      P.S. Разбира се, има сума ти екранизации на живота на Елизабет и епохата на Глориана, аз поне съм гледал четири...
                      Опитват се доста да спазват историческата истина, прекрасна игра на актьорите. Филми за протестантската девора има много, но повечето са киноизмислици-пример този с Кейт Бланшет от 1998г. На мен по принцип Елизабет Първа ми е сред любимите историчесвки персонажи и съм особенно критичен към филмите за нея.
                      Last edited by CHK; 16-02-2007, 13:24. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        Колибката е сайт за документални филми-http://kolibka.com/

                        Comment


                          Kaiser написа
                          Най-забавна беше сценката, когато се появяваха главните герои във филма.
                          А забеляза ли главният герой, беше в в най дясната(зрителско дясно) лодка?

                          Снощи гледах тази драма в стил 40-те. Любовна история на фона на конференцията в Потсдам -45та.Не можах , обаче, да се отърся от усещането че филма е римейк и ,че Кейт Бланшет е в роля , играна от Грета Гарбо , а тази на Джордж Клуни - от Хъмфри Богарт. Тъй или иначе , смятам , че филма е по-скоро добър , но моля за вашето мнение ,както и за информация около създаването му .
                          Не е неоноар, което би трябвало да го праща при ноар-а. За туй и аналогията с Богарт и Гарбо. Или Бергман. Все тая, хич не познавам този период на киното. Даже не мога да се насиля да изгледам "Казабланка". Иначе Содербърг е замислил нещата добре, но малко е окепазил изпълнението. Човек трудно би могъл да загрее защо филма се нарича така, а то и не е еднозначно. Иначе си струва гледането - първо такива неща вече не се правят, второ е интересно от гледна точка на експеримента.

                          Аз също го гледах на кино преди време и останах сравнително доволен. Най-вече заради възможността да се потопиш в тази епоха и цивилизация, за която горе-долу добре е създадена илюзията, с индианския език, джунглите, кървищата, маите.
                          Кви маи бе, тия май не били маи.

                          Е няма как - в съвременното комерсиално кино така се правят нещата - достоверността и реализма се пренебрегват за сметка на оригинален (според американските разбирания) сюжет и наблъскани с ефекти екшън сцени.
                          Тъй си е. Едно време какъв реализъм и достоверност имаше! Ехее, да се чуди човек кой филм бе по-реалистичен - "Най-дългият ден" или "Лорънс от Арабия". Сетих се, "The charge of the light brigade", оня с Ерол Флин. А те американските разбирания са ннапълно уникални и никъде другаде не се срещат(изключвам Южна Америка). Това другите народи, нации и т.н не ги разбират и не ги харесват американските сюжети. Нема я уникалната оргиналност на Боливуд - там например правят всички(ама съвсем всички. Даже милитаристичните) филми под формата на мюзикъли. Или нашата, родна публика. Тя масово бойкотира неразбираемите америкаснки продукции. От това естествено печели родната индустрия. Много ми се иска да говоря за родната, но ще си го запазя за друг път.
                          Дявол го взел само се чудя защо всички врагове на "американските бози" създават невиждани от социалистическо време опашки за "Кинг Конг"(филм за една маймуна, ама гигантска!) и "Ескадрилата"(филм за потомците/предшествениците на маймуната).
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment




                            Изкушавах се само това да ми е отговора, но май ще трябва и да понапиша нещо.

                            Ами не се сещам, я припомни, че наистина не си спомням...

                            Comment


                              Kaiser написа


                              Изкушавах се само това да ми е отговора, но май ще трябва и да понапиша нещо.

                              Ами не се сещам, я припомни, че наистина не си спомням...
                              Там беше отчето и кръста. Хитро поставено леко вдясно от центъра на кадъра. Тоест не испанците са главните герои, поне не в качеството им на испанци.

                              Финалът бе доста очакван, филма просто те подготвя за него. И не не просто европейци, идват христяни. След целият варваризъм, на който ставаш свидетел, удобно ти се предостаавя възможност да оцениш предимството на вярата в Исус. Може и да правя твърде смели тълкувания, но пък поне аз не мога да се отърся от това усещане.
                              Last edited by Ханс; 16-02-2007, 23:01.
                              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                              Comment


                                Ханс написа
                                Там беше отчето и кръста. Хитро поставено леко вдясно от центъра на кадъра. Тоест не испанците са главните герои, поне не в качеството им на испанци.
                                Вярно... Всъщност очаквах да има някакъв подобен финал (грижливо отбягвах всякакви четения на коментари към филма, преди да го гледам). Всъщност тъкмо си мислех "ще го убият тоя тип" (преследването беше направо фантастика) и дойдоха испанците. Съгласи се, има нещо шаблонно във финалите на масовите филми тип "Холивуд"...

                                Правилно, аз затова в поста си поразширявам и говоря за "нас европейците", т.е. предусещането за величествен сблъсък на културите

                                Comment

                                Working...
                                X