Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Добре че са американците да спасят Франция!
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      В българското интернет пространство вече може да се намери с отлично качество и точни субтитри Flags of our Fathers- един от двата последни филма на Клинт Истууд.Филмът е разказ за историята на една от най-знаменитите снимки, правени някога и наречена "Вдигането на флага над Иво Джима".
      Иво Джима е малък остров, разположен на около 1200км южно от Токио.На 19.02.1945 американската морска пехота атакува острова със 70 000 бойци,танкове и артилерия.На американците противостои около 21 000-дна японска групировка,подсилена с оръдия, миномети,зенитни батареи и др.Командирът на острова, ген.Курибаяши нарежда на всеки свой боец да убие "поне 10" американски войника " преди да загине.Въпреки численото преимущество, на американците са необходими 4 дни ,за да завладеят най-високата точка на острова,планината Сурибаши и още около месец,за да спечелят пълен контрол над него.На 23.02.1945 морски пехотинци от 2-ри батальон се изкачват на върха на планината.Там установяват американски флаг,сменен малко по-късно от друг, по голям.По време на издигането на втория флаг, фотографът Джон Розентал прави снимка, която по- късно печели награда Пулицър.В последвалите боеве от шестимата, издигнали знамето, загиват трима, а останалите са отзовани от частите си и участват в различни патриотични мероприятия в САЩ.Едва на 25.03.1945 е сломена и последната японска атака, която, казват, е водил лично ген. Курибаяши.
      Акцентът на филма е не толкова върху самата битка, колкото върху съдбата на тримата оцелели морски пехотинци.Баталните сцени са снимани отлично,използваната военна техника е адекватна на тогавашната.И все пак в този филм за Истууд водеща не е военната тема.Очаквам с нетърпение вторият филм на Истууд, "Писма от Иво Джима", в който той показва същата битка от японска гледна точка.Според режисьора, двата филма за едно и също събитие за необходими, за да се покаже(според него), че между Японската Империя и САЩ не е имало военен конфликт,а общочовешки, в който голяма роля са играли социалните и културните противоречия.
      Last edited by Lulchev; 29-01-2007, 07:18.

      Comment


        Че той Клинт Истууд не е ли участвал лично във вдигането на знамето на Сурибаши?

        Comment


          След този ужас гледах още един по-голям ужас- Мария Антоанета.
          то бива гавра с френската история, но това ли са заслужили франсетата?
          Целият филм бе един нескончаем купон-то не бяха обувки, рокли и манджи.
          Режисьорката София Копола- дъщерята на Никълас Кейдж и внучка на Франсис Форд Копола-трябва да бъде линчувана. Слаб филм, слаб режисьор
          тъй като вече изгледах филма, ще трябва да не се съглася. 1. историзмът на филма хич не е главната му цел. 2. София Копола пак доказва, че е рядко добър режисьор 3. Кърстен Данст винаги си е била леко дразнеща, но все пак се справя добре

          Comment


            Фон Даниц написа
            Че той Клинт Истууд не е ли участвал лично във вдигането на знамето на Сурибаши?
            Ти се бъзикаш, ама стария Клинт е ветеран от Корея. Бил е парашутист, по едно време пада в морето и прекарва там 2-3 дни докато го извадят. Чак после отива в ЛА, където започва работа като копач на басейни, барман и т.н. Вземат го за статист в няква сапунка и така се почва
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Аз си знам, че творчеството му не е художествена измислица, ама всички смятат обратното

              Comment


                Клинт Истууд НЕ Е бил в Корея. Трябвало е да замине за там през 51-ва, но самолетът (военен, транспортен), с който се е връщал от отпуск, пада в морето и Клинт преплува няколко мили до брега. След това е назначен за инструктор по плуване в армията и Корея му се разминава...

                Comment


                  инструктор по плуване в армията
                  Брех, прав си. Легенди. Значи затова се е насочил към кариерата на басейнокопач, имал е опит в сектора.

                  Eastwood, who has been married twice, has five daughters and two sons by five different women: Kimber (born 1964), with Roxanne Tunis; Kyle (born in 1968) and Alison (born on May 22, 1972), with ex-wife Maggie Johnson; Scott (born March 21, 1986) and Kathryn (born February 2, 1988), with airline hostess Jacelyn Reeves; Francesca Ruth (born August 7, 1993), with Frances Fisher, his co-star in Unforgiven; and Morgan (born December 12, 1996), with current wife Dina Ruiz. Clint Eastwood lived with actress Sondra Locke from 1976 to 1988. The relationship produced no children.
                  Иначе старецът прави деца на 66 години
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Така се побеждава жълтата опасност!

                    Comment


                      Това лято един приятел се върна от Шотландия и разказа, че шотландците никак не харесват "Смело сърце" на Мел Гибсън. Филма по техни думи бил "поамериканчен" тотално и само на моменти се доближавал до историческата действителност на събитията.
                      На мен лично ми се ще да се направи един филм с голям бюджет за Чингис хан, Тамерлан, или Наполеон, има какво да се види откъм батални сцени.
                      They march in full battle dress
                      With faces grim and pale
                      Tattered banners and bloody flags
                      Rusty spears and blades...

                      Comment


                        SS-mann написа
                        Чингис хан, Тамерлан, или Наполеон, има какво да се види откъм батални сцени.
                        Дано да не е като Александър/най приспиващият филм който съм проспивал и при трите опита/, или Троя, че тогава, на Холивудските продуценти съвсем, ще им се отще да дават пари за исторически супер продукции.

                        П.П. Някой питаше за сериала Рим, та да му кажа, че на мен ми хареса, а и в Цезаровият корпус наистаиана се среща легионер наречен Тит Полион.
                        "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                        Comment


                          кало написа
                          ...иначе - като изключим добрата картина и историчност, в този филм имаше сюжети за около 10 приключески 2-часови филма, за два часа при толкова сюжетни линии няма никакъв начин да се изградят образите - с две думи - доста зле....
                          Тъй де , тъй... Ама айде да си спомним имало ли е напоследък нещо подобно ,като качество, за епохата... Лично за мен беше удоволствие да гледам европейски, а не американски филм на такава тематика...

                          Comment


                            "Кървава неделя"- изгледах го във връзка с "Вятърът, който поклащаше ечемика" (или както там се превежда). Много добър като исторически филм, документален стил, напомнящ за най-доброто от днешното "Риалити" (правен е през 70-те), психологизъм и прочее...
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Според мен, хубав филм е "МАСАДА", беше в три части, гледах го преди доста време по телевизията. Старичък филм е, но исторически и психологически издържан; другото което ме изкефи, беше, че римляните не бяха показани като "лошите", а евреите като "добрите", макар че доколкото си спомням, във филма имаше някакво еврейско участие. Поляризирането и идеализирането на персонажите винаги ме е дразнило, защото това прави един филм да изглежда нагласен и тъп по американски. Обсадата и бойните сцени бяха много добри, според мен, и краят е хубав...
                              Ако някой знае откъде мога да го намеря, със субтитри на български, ще има голямо мерси от мен, ...пък и почерпка. :-))
                              чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
                              /Из Конституцията на Република България/

                              Comment


                                LiquamenA написа
                                другото което ме изкефи, беше, че римляните не бяха показани като "лошите", а евреите като "добрите", макар че доколкото си спомням, във филма имаше някакво еврейско участие.
                                Колега филма описва, част от еврейската история обсадата и превземането на крепостта Масада в която са се затворили водачите на еврейското въстание от 72 година. Крепостта е превзета след 1 година, като преди финалния римски щурм, всички евреи се самоубиват за да не попаднат живи в ръцете на римляните.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X