Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    То ... знам ли ... ами, разни от сорта на, как бяха, гледал съм ги преди много години, разни "Железен орел" или нещо от сорта - по-скоро те са "военни", или така, близо до тая графа. Нищо антивоенно няма в тях. Не са хубави, но то няма и как да се очаква да е хубав един такъв филм. Или да речем, нещо от сорта на "Звездни рейнджъри", което за разлика от книгата си е твърде милитаристично творение. Или поне на мен така ми се струва.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      Хмм, тия филми попадат в тази класация колкото и филмите за Астерикс, които по презумция не гледам, те не че другите ги гледам, но като млад човек съм си губил времето с какви ли не неща. Като не толкова млад го губя с други. Много се отклоних.
      Виж казуса със "Звездни рейнджъри" е значително по-интересен. Докато филма според мен уверено върви към горната категори, токнигата намирам за твърде противоположна и... милитаристична. Явно едно и също нещо сме възприели по противоположен начин, което си е интересно явление. Възможно е да не съм разбрал особено добре книгата, доколкото изобщо има какво да се разбира, и това да е причината да имам подобно впечатление.
      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

      Comment


        Е, сега, то книгата си е също с доста милитаристичен уклон, но за мен ударението попада повече върху социалната структура, която Хайнлайн предлага. Утопична, разбира се, но интересна концепция. В тоя смисъл - от книгата за мен лъха повече на индивидуализъм (в западен стил), на френско културно влияние (то в книжките на Хайнлайн от периода го има навсякъде, особено в "Двойна звезда") и разбира се - някакъв опит за описание на някакво "идеално общество", както авторът си го представя.
        Филмът е друга работа - режисьора си има идеи, които иска да извади отгоре, а и си има стил, който повлиява върху създаването на филма значително повече, отколкото книгата сама по себе си. Екшън-фантастика един вид. Между другото, обърна ли внимание на униформите - особено там, накрая, където имаше офицери - дрешките им твърде много мязаха на немските униформи от ВСВ. Особено фуражките
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          С така внесените корекции съм склонен да се съглася, а що се отнася до униформите, ще отбележа, че филма съм го гледал преди почти 10 години. Това не е малко време. Та спомням си, че имаше някакви забежки в посока зли германци, но това си е характерно за Холивуд. Ако не се лъжа даже от модерният американски шлем(май пак е М1, но не съм сигурен, то при тия всичко е М1 ) беше предизвикал противоречия с връзката си с немският "салет" от ВСВ. Що се отнася до киното, то немската униформа се развява, с промени и без промени, в куп филми, явно търсена аналогия.
          Както и да е, "Рейнджърите" е толкова бездарна тинейджърска трагедия, че направо се разплаквам от интелектуалните щети, които е понесло бедното ми съзнание при катастрофата с нея. Предпочитам да запомня Пол Верговен само с "Flesh & Blood", който макар да не е лишен от много недостатъци, не е лоша историческа продукция.
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            Аз така, само да вметна, май още не съм гледал военен филм, за хубав такъв пък да не говорим.
            Ханс, всеми да гледаш филмите на Джон Уейн от 40-те, за сержант Йорк и клонингите му. Или уестърните, занимаващи се с индианските "войни" - пак със същия актьор. "Железен Орел" беше споменат вече, а като него има един куп, особено силна вълна имаше в края на 80-те и началото на 90-те - с Долф Лундгрен, Майкъл Дудикоф, Чък Норис и тем подобни. Бяха на мода покрай "Пустинна Буря", ударите по Либия и другите събития - то не бяха саботирани реактори, взривявани ракети, не бяха убивани диктатори, освобождавани руси заложнички от арабски коптори и викане на Ф16 на помощ. Модерни вариации на приказката рицар-дракон-принцеса
            После може да се мине през "We were soldiers", където Мел философстваше за смисъла на живота, плачеше, молеше се в църквата, обичаше децата и жената, милееше за родината и колегите и накрая с натежало сърце поля 2000 виетнамци с напалм. A man`s got to do, what he`s got to do, както е приказката.
            Накрая може да се завърши със филмите "war on terror" от последните години, с разни имена като "Съкрушителна реакция", "Удар в дълбокия тил 2", "Специални части 4" и т.н. За разлика от побратимите си "Делта Форс 1, 2, 3, 4 и т.н." от преди 15 години, тук антагонистите вече не са просто араби, един вид политическа коректност се намесва - вразите са от от неопределената порода "професионален международен терорист" - я някой бивш SpecOps, недоволен от заплатата, я някой бивш КГБ-еец, я някой хърватин или просто банален психопат, който иска да накаже американците за тяхната империалистичност Обикновено са замесени неуправляеми влакове с нервнопаралитичен газ, тайни ракетни силози в Камчатка, неутронни бомби в Манхатън или вземане на пленяване на сочни руси тийнеджърки в Забутанистан, Средна Азиатска Губерня.

            ПП Наскоро се наложи да гледам един такъв филм по кабелната, за което искрено се извинявам - повечето от отряда спасители май имаха братя и сестри сред заложниците, както и сред пилотите, дето бръмчаха отгоре, въобще high school buddy-та. Сраженията ставаха с куршуми отначало, после с мачетета, ножове и накрая карате, диалозите бяха от рода на "Let them have it, boys", "Fuck you, cocksucker" и "I'll fuck you to death, you american whore" (:
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Гледайте руският филм "Преход". Ще видите почти на живо "Аерокобра" и Ли-2 в Чукотка,Белият адвокат от "Бандитски Петербург" и т.н.

              Comment


                Абе аз си мисля, че не всеки филм, в който действието се развива съвпадащо с някоя война, влиза в категорията "военен". Наличието на еполети, акселбанти, лампази и всякакви други декорации също не смятам за достатъчно условие.

                Това е като с любовните филми - не е достатъчно да има сцена, вдъхновена от корицата на "Арлекин" за да определим нещо като любовно, макар това да е достатъчно за да определим режисьора като палячо.

                Сигурно преувеличавам, предполагам, че съществуват "военни" филми, но вероятно принадлежат към епоха, която едва ли някога ще привлече вниманието ми. В съвременния mainstream няма място за таквиз произведения.

                И като стана дума за индианци и кавалерия, аз се сетих за един не лош филм:


                Soldier Blue
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  Този филм стартира в България на 3-ти
                  Някой успя ли да го гледа и какво ви е мнението за него?

                  Все пак много рядко се правят филми за Първата Световна Война.
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    Чух че бил супер глупост.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Гледах му трейлъра. Ужас, боза каквато само Джери Брукхаймър може да измисли. Абе междузвездни войни във вариант ПСВ.
                      Изпитах неконтролируемото желание да се разпсувам на висок глас в киносалона, както и да предизвикам скандал с тези от публиката, които видимо изглеждаха заинтригувани.
                      Адска боза, казвам ви. При това беше само трейлъра. Представям си целия филм, какво може да причини на човек.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        Ясно, значи да не го гледам и да не го пускам на дъщеря ми.....
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Е Пара гледай го на тебе може и да ти хареса не се съобразявай на 100% с другите мнения. Аз лично не съм го гледал, но и аз от трейлъра останах с убеждението че май е пълна глупост. Все пак много пъти ми се е случвало да ми казват за даден филм че е боза, а на мен да ми харесва.
                          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                          Comment


                            Shelenberg написа
                            Е Пара гледай го на тебе може и да ти хареса не се съобразявай на 100% с другите мнения. Аз лично не съм го гледал, но и аз от трейлъра останах с убеждението че май е пълна глупост. Все пак много пъти ми се е случвало да ми казват за даден филм че е боза, а на мен да ми харесва.
                            Ще му хвърля едно око.
                            Онзи ден гледах отново "Спасяването на Редник Райън". Този филм го гледам само заради стрелбата с М1, където след последният изстрел тенекийката за патрони изкача сама и затворът остава в крайно задно положение-адски голям кеф е
                            Та винаги откривам по нещо ново и абсурдно в тази помия наречена филм.
                            Този път беше лафът на нашите-американците. Та значи превзеха брега и един войник води един пленник, срещна един от нашите герои и му даде нож на Хитлерюнген, като обясни че плененият войник е от тази част. Нашият герой взе ножа и каза на стоящият до него-"С този нож са убивани много евреи" :sm113:
                            Тогава аз разбрах тежката истина, че отрядите на Хитрелюнген са охранявали концлагерите и са клали евреи с техните парадни ножове :wo-oh: :rock:
                            А вие тук в този форум ще ми пишите разни небивалици :mhehe:
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              Dinain написа
                              Ясно. Тази информация е достатъчна, за да издиря филма. Благодарности.

                              ПП Готово.

                              http://imdb.com/name/nm0784884/
                              Динаин,би ли ми казал ,как мога да сваля филма? Изпитах носталгия, а не мога да го намеря другаде.

                              Comment


                                Ммм, PTP клиент. Или видеотека. Има нещо написано по въпроса в раздела за техн. поддръжка.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X