Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не знам дали сте гледали миналата неделя (11 юни) по БТВ почна сериал - "На безименната височина" не знам колко серии. Сериала се развива естествено през ВВС. Иначе 1-та серия ми хареса дано и останалите да бъдат такива. - http://www.btv.bg/movies/?film=1536
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      Олга продължава да следи фашистките снайпери. По време на наблюдението си тя забелязва на брега пиян германец и предлага на разузнавачите да го пленят. В този момент обаче, те попадат под обстрела на немците. Олга успява да убие стрелеца. Плененият немец съобщава на Иноземцев, че безименната височина е предназначена за основния удар по съветската войска.
      Мале, мале
      Като го гледате, кажете как е. Ама щом се говори за "фашистките снайпери", имам лошо предчувствие
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Абе за сега става (е минала е само 1-ва серия) Ето тук има коментар на филма от човек който го е гледал - http://www.vnvv.com//forum/viewtopic.php?t=232 четете мненията на =VNVV=Rosev от 13 юни
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          Изгледах La Battaglia di Algeri (1965). Филма е стар и съответно черно-бял. Освен това е много хубав. Макар, че е до голяма степен едностранчив, не е пропаганден. Или поне не дразнещо такъв. А тематиката се оказва изключително актуална. Странно, но факт.
          Съветвам, който може да го гледа.
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            Ханс, тоя филм си го бях изтеглил, ама не можах да се насиля да го изгледам до края. Има един много хубав френски филм (пак черно бял) за Виетнам. Само че не помня как се казва. С неопитен лейтенант и корав сержант.
            Иначе си тегля сега March or die.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Гледах края на един филм по някоя от националните телевизии -за двама снайперисти - австралиец и японец през ВСВ. За мое съжаление, така и не разбрах заглавието на филма. Моля за информация!
              Историята не обединява хората. Историята никого с нищо не задължава. Но без нея всичко се лишава от основи.

              Comment


                Да, delibero, гледал съм този филм, но сега не се сещам загалвието. Във всеки случай беше посветен на годишнина от края на войната в Тихоокеансикя регион. Но така да се каже си се заблудил, защото не ставаше въпрос за снайперисти. Историята бе от две части и се развиваше на две нива. Първото ниво бе по време на войната - за един австралийски войник, отишъл доброволец на фронта, когото вклюват във взвод, един от многото, които прочистват от разпръснати японски войници вече превзетите от съюзниците острови. Той не беше снайперист, а редови пехотинец. От другата страна бе японски войник (мисля ефрейтор), който бе оцелял заедно с още един японец и се криеха в едни изоставени японски полеви укрепления насред джунглата. Другият японец не бе особено мотивиран и по-скоро беше склонен да се предаде, докато основният герой на филма бе високо мотивиран, защото цялото му семество - жена му и децата му, са били разстреляни от сащиански изтребител - един от многото, които са унищожавали де що се движи по пътищата из Япония. Съответно той нямаше за какво да живее и искаше да си отмъсти, докато австралиецът беше един вид интелектуалец (по-интелигентен от останалите във взвода и с желание да стане писател) и съответно го беше страх.
                Както си му е реда, прочистващият взвод (в който ветеран бе само сержантът, командир на взвода) достигна до съответното укрепление, където двамата японци (ефрейторът имаше винтовка с оптичен мерник, но не беше специалист-снайперист) в общи линии убиха първо сержанта (той вървеше отпред) и след това десетина от останалите войници, единият японец (този, който искаше да се предаде) също загина, а останалите австралийци се разбягаха. Останаха само страхливият австралиец-интелекуталец, още двама ранени австралийци и настървеният японец-отмъстител. Останалото време те се опитваха да се убият един друг, общо взето безуспешно. Кулуминацията на филам, която предполагам си успял да гледаш, бе свързана с едно момиче от местните жители и минно поле, близо до мястото, където те се сражаваха - японецът изхаби споследният си патрон за да я предупреди да не навлезе в минното поле и се опита да се самоубие с щика си, но австарлиецът го спаси. И след това го спаси втори път, тъй като междувременон пристигнаха трима войници австралийци от други прочистващ взвод, които смятаха, че на всеки заловен жив японец следва да му се помогне бързо да се пресели на небето.
                Вторият план на филма се развиваше на една от срещите, които се орагнизирали много време след това между оцелели ветерани от ВСВ - австралийци, новозеландци, сащианци, японци и т.н. Където двамата се срещнаха, примерно 30 години по-късно.
                Филмът определено бе антивоенен и на мен ми хареса.

                Comment


                  По описанието напомня "Ничия земя"
                  Kак се казва, някой не знае ли?

                  ПП Гледал съм нещо подобно, но с британец и японец корабокрушенци (или свалени пилоти) на пустинен остров нейде в океана - как от криеница минаха на кооперативни начала.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Е, ако се сещах как се казва, щях веднага да напиша името . Гледал съм го отнякъде и понеже ми сатна интересно тогава (беше преди няколко месеца по една от кабелните телевизии) потърсих в програмата името му и го намерих, но паметта ми услужливо го е изхвърлила.
                    Гледал съм "Ничия земя", обсъжданият от нас филм никак не прилича на него (той се развиваше и завърши различно, мисля че и обсъжданите мотиви бяха по-различни).
                    И може да се каже, че до края на едната линие на действие във филма двамата се опитваха да се убият един друг. И в последната сцена общо взето щяха да го направят, но в крайна сметка и двамата бяха поставени пред избор - дали да убият противника си или да спасят живота на момичето. Вече не помня точно ситуацията, запомнил съм я като идея. Австралиецът реши, че може да направи и двете - първо да стреля за да предупреди момичето, а след това да убие японеца, но или му засече винтовката или му свършиха патроните, но не успя да предупреди момичето, а същевременно издаде позицията си на японеца (който се движеше през едно поле и мислеше, че се е измъкнал). Японецът (той май все пак беше снайперист или нещо от сорта - имаше някакви спомени как в деството му е бил ловец и т.н.) имаше само един патрон и искаше да застреля австралиеца, но действието на австралиеца, чрез което се издаде, насочи вниманието на японеца към въпросното момиче и той бе изправен пред същата дилема - дали да убие австралиеца или да спаси момичето. Но без варианта да свърши и двете (защото нямаше как да знае, че австралиеца няма повече патрони). И в крайна сметка спаси момичето и се опита да се самоубие с щика си.

                    Comment


                      Върнах се назад в темата, във времената когато са се обсъждали (оплювали) "Редник Райън" и "Band of Brothers". Бих искал да ги преобсъдим, да видим какво не им харесвате, ако някой има желание...
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Ами ти може да започнеш като кажеш какво им харесваш. Аз БоБ не съм гледал и не мога да коментирам.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Dinain написа
                          Върнах се назад в темата, във времената когато са се обсъждали (оплювали) "Редник Райън" и "Band of Brothers". Бих искал да ги преобсъдим, да видим какво не им харесвате, ако някой има желание...
                          Ами добре. В "Реднек Райън" има няколко красоти за окото, дребни нещица, които могат да донесат известно удовлетворение. Това в първите 15-20 минути. После има само глупости. В БОБ има само глупости.
                          БОБ е особено досаден филм, чудя се откъде съм намерил толкова време и нерви, че да го изгледам.

                          Иначе вчера гледах "Чистилище", разбрира се подходих с изключително ниски очаквания... но филма беше доста под тях. Не че не се смях, ама вече ми става досадно да се смея и на такива филми. Сякаш филма е правен 60-те. Това, че технически е издържан в духа на онези години добре, понася се. Лошото е че те и посланията в него са такива. Абе ужас пълен, то не са зли "фашисти", пардон "интернационалисти", то не са героизъм. Това което успях да науча от филма е, че чеченците са предимно наемници на служба на империалистите, разполагат с огромно превъзходство в оборудване, въоражение и... танкове. Сигурно и самолетите им са повече. За сметка на това руските момчета са герои. Както знаем героите винаги побеждават, и тук така. Само едно нещо липсва за съвършенството - червен флаг.

                          Извода, който се налага е да се положат всички усилия "реалистичният" филм да бъде пропуснат. Руснаците в последно време май могат да правят само два типа военни филми - евтини и тъпи(Чистилище) и скъпи и тъпи(9-та рота). В това отношение "Чистилище" има известно предимство - поне пари не са трошили много.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            Ханс написа
                            Ами добре. В "Реднек Райън" има няколко красоти за окото, дребни нещица, които могат да донесат известно удовлетворение. Това в първите 15-20 минути. После има само глупости. В БОБ има само глупости.
                            БОБ е особено ...
                            Redneck Райън
                            А аз честно казано така и не можах да преодолея отвращението си към този филм и съм го гледал някъде до към 30-тата минута само. Мнението за споменатите руски филми споделям напълно. Бях попаднал преди около месец-два и на още един "шедьовър", филма "Личен номер". То бива, бива, ама чак пък толкова ...
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              Сега откривам че някои от критикуващите филма дори не са го изгледали целия
                              Ще кажа накратко какво ми харесва във филма. Много се изприказва за "реализма" на Редник Райън и съответно липсата му. Колко от вас са били на война, и то в онази война, че да дават такива оценки?
                              Наречен беше "груб натуразлизъм". Че какво очаквате? Филмите от 60-те, където убитите закриват раната с ръка, отправят мъченически поглед в небето, произнасят няколко думи като "За теб паднах, родино..." - които понякога се превръщат в прощална реч и зрителя почва да си мисли откъде по средата на сражение тия войници намират време да седнат и да си приказват за смисъл на живота и т.н. Специално за филма на Спилбърг критиците приветстваха натурализма (точно в смисъл на реализъм) - докато в старите военни филми героите "не разбират какво ги е ударило" - те се сгърчват и падат, винаги умират на място или пък започват да редят драматични речи за изгората и родината - ако това наричате реализъм, здрави да сте. Героите на Спилбърг "разбират какво ги е ударило" (това са думи на критиката, с които съм съгласен) - гледат си червата, носят си ръката, крещят от болка и никак не умират с усмивка и зареян в небесата поглед. А да - и задължителната цигара в уста

                              Друго, за кастинга - нямам никакви възражения. Сцените бяха отлично заснети според мен, въобще от техническата страна Спилбърг си е Спилбърг.
                              Относно сценария - съгласен съм че на пръв поглед изглежда нереален. Но какво друго - да се направи демонизация на немците, както през 60-те? Очевидно филми за войната са правени един куп. Десантът в Нормандия пък е добре известен. Това не е филм за войната, а за драма развиваща се на фона на войната. На някои хора им е трудно да направят тънката разлика. Същата случка можеше да се развива в Италия, в Африка или във Виетнам със абсолютно същото значение.

                              За "БОБ" - след Редника Спилбърг и Хенкс толкова се запалили по темата че решили да направят този сериал. След интервюта с ветераните от 101-а. Вярвам че ви е известна тази история. Доколкото ми е известно, почти всичо от сериала е според описания и спомени на участници. На мен сериала ми харесва, защото развива темата за живота на военните - от казармата и до края, плюс какво става в тила, след спирането на огъня и т.н. - освен стандартния пан на битките, които всъщност са малката част от битието му.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                А пък мен BOB ме кефи. По скалата на Албирео, филмът има НТХ статус - Не-се-Трие-от-Харда.
                                А за Райън ми е писнало да слушам за хубавите първи 15-20-30 мин. Да хубави са, но за мен най-силния момент от към развитие на сюжет и т.н. си беше когато Том Ханкс си каза каква му е професията в "цивилизацията".

                                Като съм се замислял защо толкова ми харесва BOB в крайна сметка стигам до извода, че го асоциирам с всичко онова, което ми харесваше от казармата. А такива моменти имаше не малко. И малко или много в живота ми понататък съвсем съзнателно съм избирал да ми се случват неща подобни на тези, които ми харесваха от войниклъка.
                                Last edited by albireo; 21-07-2006, 12:02. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X