Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа
    А атаката на щик на сащианската пехота направо няма да я коментирам - филмът въобще оставяше вепачтелинето, че северовиетнамските войници са мислели АК за особен вид късо копие и въобще голяма част от баталиите напомняха на, да речем, действията на зулусите срещу британска пехота от "Зулу".
    Ако си спомняш във филма виетнамският командир издаде именно такава заповед - американците да се атакуват от максимално къса дистанция, за да не могат да използват артилерията си. Което в случая беше единствения шанс на виетнамците - докато се държаха на разстояние за стрелба (до 50 метра), американската артилерия и тактическа авиация буквално ги смилаха. Не знам как са стояли нещата в реалната битка, но при пълно превъзходство на американците в артилерия и във въздуха, това е единствената логична тактика на виетнамците. Можеха и да ги тормозят само със засади и снапейрови атаки, но все пак ставаше дума за редовната армия на северен Виетнам, а не за Виетконг. А и ако цяла дивизия не може да се справи бързо с един американски батальон, престижа на северновиетнамската армия би пострадал доста. Ставаше дума за първата им голяма битка, така че атаки "на нож" според мен са напълно допустими. Като си спомним и че руските инструктори са обучавали тази армия, а те (поне по тогавашната доктрина) все още са използвали "човешките вълни"...
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Хареса ми доста U 96 / оригинално име Das boot/ - гледах наскоро режисьорската версия на Волганг Петерсен
      П.В.

      Comment


        gollum написа
        ...действията на зулусите срещу британска пехота от "Зулу".
        Ей отдавна ми се ще да гледам нещо за британците и зулусите. Дали не може някакъв линк да дадете към "Зулу"?
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          Ами, Уарлорд, ако си от София, "драсни" ми едно ЛС и мога да ти го запиша, мисля че го имам (ще трябва да погледна).
          "Подводницата", режисьорската верися, е много добър.

          Дианин, аз друго имах предвид, ако си спомняш, накрая имаше едан "хероична" атака на щик от старна на сащианската пехота, при която кой зане защо виетнамците "забравяха" да стрелят. Много нагласена работа беше, честон казано. Няма да коментирам, че впечателинето беше по-скоро че за сащиансикет пехотинци дужнглата е роден и познат терен, в който се опарвят прекрасно, докато виатнамците по-скоро... са родом от северния полюс.
          Иначе нямам нищо против "атаката на нож", обаче впачетланието бе, че виетанмските войници за ръчин гаранти нивгаш не са чували, а и явно паторни за автоматите си също не са имали. Въобще, доста нагласена работа.

          "Zulu", между другото, е изключителон добър филм, според мен (въперки че май разказаната там история няма много общо с действителността - двамата офицери (командирът на гарнизона и капитанът от инженерния корпус) в дейстивтелност са се справили много зле, а други хора (но от по-нисък произход) са изнесли основната тежест на командването (и, разбира се, на боя), но не са били подходящи за герои). Впрочем, точно този филм показва как е важна не буквалната достоверност, а улавянето на "духа на събитието" - нещо значително по-трудно за постигане.
          Споменаването на този филм (както и на другия, "We were soldiers") ме наведе на една друга мисъл, по-скоро от естетически характер. ПОне според мен, в днешните филми изключителон много се прекалява или залага на чисто техническата страна на ефектността и бих казал, че се злоупотребява с прекаления груб натурализъм. Особено това важи за баталните филми. Интересното е, че се оказва, че доста по-добро внушение може да се постигне въобще без тези неща (добър пример за това е "Zulu").
          Last edited by gollum; 21-03-2006, 16:09. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            Честно казано "We were soldiers" е същият боклук като "9 рота", макар доколкото бях чел за събитията да имаше малко по-голяма връзка с действителността. Впрочем преувеличението го има и там. Самият филм е достатъчно тъп за да съм го забравил вече.
            Това с байонетите ми е любимо, за последните около 100г. каквито има статистики за раните от хладно оръжие по време на военни действия дават резултат под процент.
            Честно казано и Зулу не ми хареса.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              Е, значи, Ханс, тук вкусовете ни съвпадат - и според мен "9-та рота" е от същото качество като "We were soldiers". За вторият, в интерес на истината, ми бях чул, че бил "много реалистичен", при това информацията е от чоевк, участвал във Виетнамската война. Но това само показва колко различно хората схващат реалността (а и "реалистичността" ).

              Честно казано и Зулу не ми хареса.
              На мен ми допадна, особено ми хареса как бе показана дисциплината или ако щеш, психологическата страна на нещата (по нещо ми напомни за сходни сцени от "Волколамското шосе"). Също и моментът с командването и поемането на отговорност.
              В тая връзка ми е интересно, Ханс, какво точно не ти хареса в него (ако ти се обсъжда този филм)?

              Comment


                Гледахте ли Joyeux Noel (Весела коледа). Разправя се за ПСВ и по точно за временното неофициално примирие сключено на места на най-предните точки на фронта за коледните празници. Т.е филма е по действителен случай Ако не сте го гледали гледайте го за да обсъдим колко преувеличено е представено всичко - играха футбол, а на другия ден след коледа германския офицер предупреди французите, че ще ги обстрелват с артилерия и всички преминаха в Германските окопи докато свърши обстрела, а след това във Френските по време на ответния удар
                Моля разяснете слабостите и колко е тъп, плосък и вдлъбнат филма поради този нереализъм.
                Ruhm und Ehre der Waffen SS

                Comment


                  Гледахте ли Joyeux Noel (Весела коледа).
                  Не. Реших че ще е изпълнен с глупости и мога да си спестя времето.
                  Ханс, какво точно не ти хареса в него (ако ти се обсъжда този филм)?
                  Да ти кажа честно вече ми се губят всичките тези малки детайли, филма съм го гледал по-отдавна. Смътният ми спомен е за твърде героичен филм. Втората част(която ако не се лъжа хронологично би трябвало да е първа) пък изобщо не съм гледал. Та не смея да се изказвам за филм, от който спомените ми са смътни.
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    И аз не съм го гледал, но навремето гледах филм на сходна тематика (но заглавието вече не помня) само че действието се развиваше през ВСВ и от двете старни бяха отделение сащианци и отделение немски фолкщурм. Само че филмът завърши различно, май немците бяха избити. Т.е., "коледата" не се получи съвсем.

                    Ок, Ханс само да внеса малко яснота:
                    има един филм "Зулу" от 1964 г.
                    има друг, "Зората на Зулу" от 1979 г.
                    и трети - "Шака Зулу" от 1987 г.
                    Аз пишех за първия, от 1964 г. И честон казано нямаше особено героични моменти, нито пък зулусите бяха показани негероично . ВЪв вторият, "Зората на Зулу" май имаше героични моменти.

                    Comment


                      Michael Wittmann написа
                      Гледахте ли Joyeux Noel (Весела коледа). Разправя се за ПСВ и по точно за временното неофициално примирие сключено на места на най-предните точки на фронта за коледните празници. Т.е филма е по действителен случай Ако не сте го гледали гледайте го за да обсъдим колко преувеличено е представено всичко - играха футбол, а на другия ден след коледа германския офицер предупреди французите, че ще ги обстрелват с артилерия и всички преминаха в Германските окопи докато свърши обстрела, а след това във Френските по време на ответния удар
                      Моля разяснете слабостите и колко е тъп, плосък и вдлъбнат филма поради този нереализъм.
                      Витмане, проблемът си е твой, изцяло в твоята глава. Недей да смесваш твоите лични противоречия с мненията на други хора - няма смисъл. Това е така, приятелски съвет.
                      Въпросния филм за ПСВ не съм го гледал, но веднага мога да ти препоръчам американски филм, много хубав, за ВСВ: When Trumpets Fade
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Ханс за тебе знаем поста ми беше риторичен.
                        Веднага след въпросния Joyeux Noel си пуснах друг този път за ВСВ - A Midnight Clear
                        Според краткото му описание трябваше да се разправя отново за мирно съжителство в коледната вечер но този път между Американци и Германци. Направо е задължително да го гледате :lol: никога не съм се кефел повече на начина по, който са представени Американците.. макар, че към края заспах
                        Ruhm und Ehre der Waffen SS

                        Comment


                          Аз май точно този, вторият - "A midnight clear", съм го гледал много отдавна (като гледам годината, май тогава, когато е излязъл). Общо взето не го помня, но за него писах долу. Във всеки сулчай, ако немският взвод (що си спомням, че беше отделение?) е съставен от 15-16 годишни и старци, то филма е същия. Накрая май сащианците по погрешка (или не?, не помня) избиваха немците.

                          "When the trumpets fade" съм го гледал бая отдавна, но си спомням, че тогава ми хареса.

                          Comment


                            По късно ще трябва да си го пусна наново защото заспах. Но САЩианците бяха разузнавателен взвод и се казваше, че всички били избрани с АЙКЮ над 150 !
                            Ruhm und Ehre der Waffen SS

                            Comment


                              Но САЩианците бяха разузнавателен взвод и се казваше, че всички били избрани с АЙКЮ над 150 !
                              Това е ахронизъм - ако правилно си спомням, тогава все още оценката на интелекта с IQ не се използва. Може и да греша, де, но имам подобен спомен (първо се разработва във Франция - май някъде втората декада на миналия век и то за оценка/преценка на умствена изостаналост (въобще умствено развитие при деца); кога точно в САЩ започва да се използва и да се създават тестове за оценка на интелектуалните способности не помня, но мисля че е след ВСВ).
                              Иначе в разузнаването, както и в останалите армии са подбирали, но едва ли точно по интелектуален потенциал .

                              Comment


                                Използва се и в Щатите IQ и е от преди ВСВ, всъщност то си е характерно американски начин за "измерване на неизмеряемото". Всъщност като пуснах гугъл да проверя точно от коя година се използва, попаднах на някакъв линк, който казваше, че в армията на САЩ в разузнаването се подбират хора с еди какво си АйКю. Ако само това е критерият за подбро - жална им майка на американските разузнавателни служби, не мисля, че това е достатъчно, нито че е пределно обективно.

                                Comment

                                Working...
                                X