Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мерси за поправката :tup:
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      Сръбският "Ничия земя" съм го гледал преди няколко години, не помня детайли, но помня, че определено ми хареса. Не знам колко е прецизен от военна гледна точка, но е доста човешки. За "Враг пред портите" - е, ние сме закърмени с руски филми и не може да не му намерим кусури, на мен обаче ми хареса, мисля, че е добър филм, без да блести. Ед Харис като фашистът снайперист беше много по-впечатляващ от Джъд Лоу, който иначе си е добър артист. И не мисля, че са показали немецът звяр, както има едно мнение, беше си човечен, даде шанс на момчето-руски агент да се спаси, и когато момчето не си използва шанса, просто нямаше как да го пощади - това е война и то много безмилостна. Със сигурност не е най-добрият филм на Ано, но не мога и да приема така да се оплюва, а в много аспекти мисля че е по-достоверен от прехвалените руски филми. Например за отношението на офицерите, на които въобще не им пука калко руски войници ще загинат - ами през цялата руска история е било така. Беше хубав момента, когато прави Зайцев секс с момичето в общата стая, като гледаше да не ги видят и да не събудят никого.
      Гледали ли сте "Най-дългият годеж" - пак на Жан Жьоне и пак с Одри Тоту след "Амели Пулен"? Това е драма за любовта, но също и филм за ужаса и безмислието на войната, имаше пресилени сцени като сваления самолет с ръчна граната!!, но филмът си е на приказна основа и не гони пълна достоверност, а едно цялостно внушение. Именно като такова цялостно внушение мен филмът просто ме разби.

      Comment


        Ти явно само цялостно внушение гониш ама то не може филмът само на това да се крепи.
        А "Враг пред портата" е под всякаква критика отвсякъде.

        И си личи че си закърмен с руски филми - "фашисткият снайперист".
        Май "германски" се нарича ако ме лъже паметта.
        Проверявайте си мненията преди да ги пуснете - моля ви най-учтиво.

        Comment


          Не виждам какъв е проблема с мнението ми, че да го проверявам. Просто ти мислиш по един начин, аз по друг - и какво от това?
          Първо казвам "фашистки", после "немецът" - мислех даше да го махна това за фашисткото, но реших да видя ще има ли такива точно реакции
          Аз също моля - по-учтиво!

          Comment


            Не е зле да провериш каква е разликата между фашистко и нацистко и от нацистко до вермахтско. Училищата, където са се обучавали хора от типа на Кьониг определено са били под наздора на инспектори от Вермахта както СС училищата в Бад Тьолц и Брауншвайг са били под надзора на СС инспектора Хаусер.
            Така че моля не бъркай понятията.

            Comment


              Е, хъм, определено да се назовават немски войници, офицери, части, мисли, планове и т.н. като "фашистки" е неточност, която заслужава да бъде посочена и поправена (неточност, която води началото си от съветските и впоследстиве често, руските, източници). Но все пак подобен пропуск/грешка следва да се посочват, но може би не в толкова рязка форма (защото в такъв случай най-често предизвикват съответната рязка емоционална реакция).
              Доколкото темата е за кино, то може би по-важно е да се съсредоточи вниманието собстевон върху филмите (а в тях, какот всички сме забелязали, историческата точност е най-рядко срещанат добродетел ).

              "Ничия земя" определено много ми хареса, досега го помня добре. Имаше си човешки елемент, имаше го и абсурда на войната. Но развитието на сиутацията, както и важните дейстивя на героите бя хо подчинени на една основна схема, което леко изкривяваше психологическата достоверност, поне според мен.
              Другите два, уви, не съм ги гледал - е, от "Враг пред портата" съм хващал отделни сцени по телевизията и ми напарвиха по-скоро лошо впечатление - твърде плакатни.

              Comment


                Говорейки за "Ничия земя" като филм за войната в Босна,мисля че трябва да споменем и "В тила на врага".Поносим е стига да не обръщате внимание на сръбските униформи (доста наподобяващи униформа на РККА от ВСВ),както и финалното голямо пуцане,дето 5-6 американски хеликоптера унищожиха за 2 минути сръбски механизиран батальон,та стой та гледай

                Comment


                  В края на този месец на големият екран в Русия излиза най-новият руски филм за войната в Афганистан. Автор - Бондарчук-младши, бюджет - 9 милиона долара. Стил - Холивуд, зрелище за сетивата. Рекламата - нов етап в руското кино за войната.

                  Виталий, получаваш бойна задача да гледаш филма и да дадеш отзиви.

                  http://www.9rota.ru/
                  Hannibal ante portas.

                  Comment


                    Човек написа
                    В края на този месец на големият екран в Русия излиза най-новият руски филм за войната в Афганистан. Автор - Бондарчук-младши, бюджет - 9 милиона долара. Стил - Холивуд, зрелище за сетивата. Рекламата - нов етап в руското кино за войната.
                    Руското кино(за разлика от родното) може винаги да те изненада. Десетилетия то громеше фашистите, от няколко години се разправяше с чеченци и други терористи. Но сега, но сега най-сетне бе намерен достоен опонент за доблестната, "несъкрушима и легендарна" Червена армия. Кой е най-страшният злодей в последните няколко години? Кой превръща сънищата на хората в кошмари със своите видеозаписи? Не, не е Емануил Голдщайн. Това е ОСАМА БИН-ЛАДЕН!!!
                    Очаквайте, "9-та рота" ще громи наемниците на Осама!
                    За съжаление руското кино е известно с реалистичността си и ще бъдем лишени от зрелището да видим как доблестните освободители убиват "извергът"(по Глинка) в ръкопашен бой.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      Действието във филма се развива в последните месеци на руската окупация на Афганистан. Въпросната 9 рота защитава хълм, прикривайки изтеглянето на руска военна колона. Десантчиците се бият храбро до последният човек срещу муджахидините, очаквайки подкрепление.

                      Подкрепление не идва, според информацийте за филма жив остава само един от защитниците. Когато той отива при своите, за да разбере защо не е дошло подкреплението, разбира, че войната вече е завършила, а за 9 рота руското командване е ... забравило ...
                      Hannibal ante portas.

                      Comment


                        Re: Човек

                        ОК. Задание попробую выполнить, но сразу предупреждаю, что буду за "шурави", а они не оккупировали, а оказывали помощь...
                        (Кстати, фильм снимал Ф¸дор Бондарчук, сын знаменитого Бондарчука снявшего " Война и мир".)
                        "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                        Comment


                          Човек написа
                          Когато той отива при своите, за да разбере защо не е дошло подкреплението, разбира, че войната вече е завършила, а за 9 рота руското командване е ... забравило ...
                          Защо ли така ми напомня това филмче за нашата родна армия и за една битка на Чаталджа... Идея нямам! :sm186:
                          Проблемът на форума :damnyou:

                          "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
                          Паисий Хилендарски

                          Comment


                            виталий написа
                            но сразу предупреждаю, что буду за "шурави", а они не оккупировали, а оказывали помощь...
                            Това ме накара да си задам следният въпрос. По официални данни американците във Виетнам и руснаците в Афганистан по време на войните там са избили по около 1 милион местни терористи/партизани/борци за свобода. Интересно, кой все пак е избил повече ?
                            Hannibal ante portas.

                            Comment


                              Завчера гледах Крахът на третия Райх.... много силен филм въпреки някои дребни неточности. Виждам че има тема за него, но нисля че тук е по-подходящо място за да споделя впечатления. За всички които се хвалчт че са го гледали на компютъра си, губите, това е филм за голям екран - за да те забие в стола бруталната реалност, за да можеш да погледнаш в очите на героите и да видиш майсторството на авторите. Само финала му не ми хареса, можеше да мине и без оправданията на бабката- истинската секретарка на фюрера
                              may the Force be with you

                              Comment


                                Re: Човек

                                Ну, сравнивать потери неблагодарное занятие.
                                Во Вьетнаме Амерам приходилось воевать с настоящим противником, которого потдерживало местное, северное население, соответственно и потери среди Вьетнамцев были гораздо больше. А в Афганистане реальный противник у СА были только крупные банды, в которых было много на¸мников и повода просто так бомбить пустынные горы у СА не было. Кстати, Джахар Дудаев (будующий президент Ичкерии)
                                практически первым и единственным применил массированные бомбардировки в Афганистане.
                                А по поводу миллионов человек могу сказать, что наркотическая зараза из Афганистана уничтожила горазда больше моих сограждан... Эти Афганские ребята ничего не производят на экспорт кроме наркотиков для детей "неверных". Ради того, чтобы спасти 3 000 000 своих людей совершенно не жалко уничтожить 100 000 производителей наркотиков.
                                А уж какой они быдут веры - без разницы, хоть православной...
                                "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                                Comment

                                Working...
                                X