Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Абе няма ли някакъв филм за юдеюското въстание 66-73 г.? Такива страсти са кипели, чудеса от храброст и военна ефективност, спред мен е доста кинематографично.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Thorn написа Виж мнение
      Абе няма ли някакъв филм за юдеюското въстание 66-73 г.? Такива страсти са кипели, чудеса от храброст и военна ефективност, спред мен е доста кинематографично.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        Най-яркия ми спомен от този филм е, че римския лагер беше укрепен с една оградка около 50 сантиметра висока. Ако не бъркам филма де.

        Comment


          Гледах Папеса Йоана








          За съжаление не е по изумително готината книга на Роидис, а по някаква американска феминистична боза. Съответно картонени неправдоподобни характери, неправдоподобно действие, набиване на "послания" с големия чук. Актьорите също не се стараят много. Но въпреки това е почти гледаем, защото художниците по костюмите и декорите са на ниво над останалата част от филма.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Легендата за Томирис

            Click image for larger version

Name:	themoviedb-1611486110-poster.jpg
Views:	1
Size:	24.5 КБ
ID:	555892







            Казахстански "Хан Аспарух", продуциран от дъщерята на Назърбаев, която явно играе ролята на някаква местна Людмила Живкова. Плакатно-патриотичен. Достойнства - костюмите на масагетите и образът на Кир, който по изключение не е направен много карикатурен.

            Битките са хореография. Не е чак като на китайските "исторически" филми, но няма много общо с действителността.


            Въпреки това, както и българският "Хан Аспарух" е по-скоро гледаем.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Дорогие товарищи! (2020)



              Click image for larger version

Name:	5fff27e4980e0d3998852dce_DC_CW_27-p-1600.jpeg
Views:	1
Size:	265.5 КБ
ID:	555899

              Доста добро филмче за събитията в Новочеркаск през 1962 г. Като кинематография, костюми и общото докарване на атмосферата на съветската провинция в началото на 60-те - отлична работа.
              Интересното е, че събитията са представени през гледната точка на партиен кадър от ниското средно ниво - ония хора, които са живеели сравнително комфортно, имали са фиктивни отговорности и са били достатъчно издигнати над масата, че да имат горе-долу трезвен поглед върху развитието на страната, който често влиза в колизия с идеологическата обремененост. Безценни са и диалозите между главната героиня - ветеран от ВСВ, баща ѝ - ветеран от ПСВ и Гражданската война и щерката - тийнейджърка, която расте по време на хрушчовото разведряване .
              Реалната история е сравнително правдиво представена, макар и да има вкарани леки конспиративни елементи.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                Има го в тубата: https://www.youtube.com/watch?v=k2qs6ah9pes
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Гледах Мидуей на Роланд Емерих

                  Click image for larger version

Name:	themoviedb-1580314864-poster.jpg
Views:	1
Size:	43.3 КБ
ID:	555919





                  Класически военен филм. Класическите военни филми, за сметка на малоумията за супергерои май не са на мода и май не беше много успешен финансово. Оплюха му специалните ефекти - не били достатъчно добри. Обаче за мен си бяха добри, и колкото и да презирам Емерих за предишните му също толкова малоумни филми, този ми достави истинско удоволствие.

                  Пилотите бяха представени като герои. Това е, защото са били герои. Дик Бест си е бест, и актьорът си беше добър (Даарио Нахарис ). Любимият ми Уди Харълсън нямаше възможността да изиграe велика роля - просто Нимиц беше второстепенен персонаж от кинаджийска гледна точка. Ямамото също не се разбираше какво му е великото, но актьорът, който го играеше направи великолепна роля.

                  Препоръчвам го.
                  Last edited by Thorn; 26-02-2021, 00:39.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Аз също не разбрах защо чак толкова оплюха лентата. Ефектите не бяха лоши, а историческата част беше далеч по-добра, от примерно касови успехи, като “Пърл Харбър”. Аз също препоръчвам филма.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Аз оня ден гледах Грейхаунд. За него също могат да се кажат горните думи - ефекти окей, прилична историческа част, но като филм е гола вода. Даже и Том Хенкс не можа да провокира някакви емоции.

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        като филм е гола вода.
                        Филмът е тотален провал именно като творба. Талантът на актьорите е просто пропилян от сценаристи и режисьор. А сюжетът е от такова естество, че има поне няколко момента, от които да се направят много силни и въздействащи сцени. С този актьорски състав можеше да се получат страхотно. Вместо това те само са маркирани и отметнати, а общото художествено ниво е като на училищна пиеска и какво като Том Ханкс играе в нея.
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          Някой гледал ли е "С огън и меч"?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Аз имам спомен да съм гледал филм с такова заглавие, но като че ли сериал, а не намирам такова нещо в IMDB. Навремето имаше някакви филми по Сенкевич, но съвсем вече нямам спомен, това е било преди 1989 г. Този филм от 1999 г. ми изглежда познат, но само до там. В спомените ми се набъркват и онзи стар филм с Юл Бринър, в който той брилянтно играе Тарас Булба.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              Да, мисля че гледах мини-сериала (но май няма голяма разлика с пълнометражния филм, освен монтажа). Не е зле, макар че на моменти е твърде патосен (то това го има в оригинала, така че...), но има и разни смешни моменти, поне ако се вярва на специалистите (преди време бях гледал един разбор на филма, та оттам идва това усещане). Но ако трябва да съм честен, старите неща на Хофман (от 70-те, ако правилно си спомням) по Сенкевич ми допаднаха много повече, особено "Потоп".

                              ПП Става въпрос все за филми на Хофман, т.е. полски, докато "Тарас Булба" с Юл Рбинър е холивудски филм (класически)л

                              Comment


                                Аз Сенкевич си го харесвам, разбира се с отчитане на епохата, в която пише, но пише много увлекателно. Цялата трилогия за 17 век я прочетох на един дъх, Quo vadis iсъм я чел няколко пъти, Кръстоносци беше единствената, която не ми хареса. Четеш, кефиш се и осъзнаваш колко посредствен е Вазов .

                                Та идеята ми беше, че от С огън и меч съм гледал само някакъв патосен епизод в ютюб, дето казаците щурмуваха полския лагер. Ако останалата част от филма е този стил, ще заделя време тези дни.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X