Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гледах полския ''Miasto 44'', филмчето е поносимо гледаемо, макар че се намират и нон сенс моменти като в глупотевината на Ф. Бондарчук отпреди две години. Но на фона на видни хамерикански кретении за ВСВ си е доста сполучливо. Като цяло е преплетена романтична любовна история на фона на кървавия погром на въстанието. Имаше един много добър лаф, група въстаници си разказваха някви вицове, единя пита: ''Знаете ли къде лежат немците? - Къде? - В Сталинград!''

    Comment


      Ако някой не го е гледал (в което се съмнявам): http://zelka.org/details.php?id=424911

      Click image for larger version

Name:	f2f5cff.jpg
Views:	1
Size:	38.4 КБ
ID:	547284

      Comment


        заря91 написа Виж мнение
        Гледах полския ''Miasto 44'', филмчето е поносимо гледаемо, макар че се намират и нон сенс моменти като в глупотевината на Ф. Бондарчук отпреди две години. Но на фона на видни хамерикански кретении за ВСВ си е доста сполучливо. Като цяло е преплетена романтична любовна история на фона на кървавия погром на въстанието. Имаше един много добър лаф, група въстаници си разказваха някви вицове, единя пита: ''Знаете ли къде лежат немците? - Къде? - В Сталинград!''
        Филмът е добър, или поне много по-добър от "Сталинград" на Бондарчук. Хареса ми...

        Comment


          Незнам дали вече някои е писал за филма "There be Dragons" Завладяваща драма за Испанската гражданска война, изпълнена със страст, предателство, любов и религия. Става дума за историята на испанския свещеник Хосемария Ескриба де Балагуер, който през 1928 година основава оргатизацията Опус Деи (Божие дело), която в последствие става лична прелатура, институция на Католическата църква, подчинена на самия Папа...

          Click image for larger version

Name:	Dragons1.jpg
Views:	1
Size:	9.2 КБ
ID:	547318

          Click image for larger version

Name:	bscap0036.jpg
Views:	1
Size:	52.8 КБ
ID:	547319 Click image for larger version

Name:	bscap0041.jpg
Views:	1
Size:	23.1 КБ
ID:	547320
          Click image for larger version

Name:	bscap0042.jpg
Views:	1
Size:	54.6 КБ
ID:	547321 Click image for larger version

Name:	bscap0053.jpg
Views:	1
Size:	51.2 КБ
ID:	547322

          На мен лично филмчето много ми хареса, приятно е. Редуват се религиозни сцени с Хосемария Ескриба с батални /Битката за Мадрид и др./ Виждат се комунистическите "интербригадисти", както и франскистите. Тук таме ми се стори, че чувам руска и немска реч. Интересни модели бронирани машини и немски самолети. За ценителите на Втората световна а и не само мисля, че ще допадне.
          Войната е лека за зрителите...

          Comment


            снощи гледах на кино The water diviner /"Търсачът"/ с Ръсел Кроу и Олга Куриленко.
            Действието на филма се развива след края на Първата световна война. Героят на Кроу е изгубил тримата си сина в боевете между АНЗАК и турците при Галиполи и заминава за Турция за да ги намери. Междувременно гръцките войски превземат Измир ( Смирна) и нахлуват в Андалола. Препоръчвам филмчето за ценителите на Гладиатора, както и на военните епоси. Не е за изпускане и участието на Куриленко, в ролята на турската вдовица Айша.
            Click image for larger version

Name:	qIplZ_1412168640_7614.jpg
Views:	1
Size:	33.8 КБ
ID:	547358
            Войната е лека за зрителите...

            Comment


              Добре е филмът, исторически донякъде. Само гърците няма да го харесат много

              Comment


                Преди малко изгледах ''Дивите Гъски'', хареса ми (сигурно е бил споменаван в темата) главно заради ниското ниво на клишета който през 78-а сигурно не са и били такива. Че имаше изпълнения ''замах с автомата и цял отряд си ляга'' имаше но не са се оливали с тях.
                Приповдигнатата музика малко ми разбиваше атмосферата защото ако беше саундтрак от съвременен военен екшън щеше да е красота за гледане. Но определено ми хареса пълната липса на патриотизъм /то е филм за наемници разбираемо е, един от актьорите всъщност е бил наемник в Катанга/.



                Някой да се сеща за някой друг филм за конфликта в Родезия или гражданската в Ангола? Всичко /до тази вечер/ което съм гледал по темата се изчерпва с палячовците от ''Боговете сигурно са полудели'' където се вземат за пленници през минута. Този въпрос е същината на поста де, че събитията във филма са художествена измислица.
                Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

                Comment


                  Някой да се сеща за някой друг филм за конфликта в Родезия или гражданската в Ангола? Всичко /до тази вечер/ което съм гледал по темата се изчерпва с палячовците от ''Боговете сигурно са полудели'' където се вземат за пленници през минута. Този въпрос е същината на поста де, че събитията във филма са художествена измислица.
                  Аз не съм попадал. Но ако не държиш на Родезия/Ангола (впрочем, в "Боговете..." действието не се развиваше в Ангола, макар че кубинецът си беше от тамошния контингент по идея), аз съм попадал на няколко филма за наемници в "черна" Африка, но може и да си ги гледал.

                  Comment


                    Имаше един навремето, 1986-87г. таман се бяха появили киновидеоклубовете, "Наемници" се казваше, даваха за въстанието на симбите в Конго през 60-тте, имаше доста брутални моменти.

                    Comment


                      Аз се сещам за "Dark of the sun" - по роман е, но е горе-долу по това време (естествено, литература, но има наемници). Може би точно за него пишеш. Също имаше един по "Dogs of war" на Форсайт (но не беше нещо особено). Има един френски за операцията по спасяване на европейското население на Колвези, пак от това време (края на седемдесетте, началото на осемдесетте), той е по реални събития и е почти документален като стилистика. Казваше се "Операция Леопард". Сравнително скоро направиха един френски телевизионен филм за Боб Денар, "Мистър Боб".

                      Comment


                        Точно този бешеhttp://www.imdb.com/title/tt0062863/?ref_=nv_sr_1 За капитан Къри.

                        Comment


                          Попаднах на един много добър филм за войната в Алжир (затова го и включвам в тази тема, макар че "посланието" му е по-общо), на Пиер Шондерфер (преди това съм му гледал "317 взвод" - за френската война във Виетнам): "L'honneur d'un capitaine". Много силен филм, поне според мен, препоръчвам го.
                          Не е "военен" в обичайния смисъл (т.е. почти не са показани военни действия, а и не в това е силата му). Накратко: 20-тина години след края на войната в телевизионно дискусионно предаване, в което участват както военни, участвали във войната (включително един бивш амнистиран член на ОАС), така и левичари, критици на френската армия и участието й във войната, един от левичарите - професор по социология, - коментира кадри, които илюстрират предаването (група войници носят тялото на командира си) и обвинява убития, че е "инквизитор и убиец". Вдовицата му гледа предаването и решава, че трябва да направи нещо по въпроса и завежда дело за клевета срещу професора. Въпросът е, че самата тя почти не познава убития - били са женени едва три години, от които тя е прекарала сравнително кратко време (отпуските му) с него и в хода на филма така да се каже се запознава отново с него (с военната му кариера и възгледите му), а и ние като зрители също заедно с нея.
                          Основната част от филма се развива в съда, където "разнищват" последните 18 дни от живота на въпросния офицер (капитанът, за чиято чест става въпрос в заглавието).
                          Филмът е интересен, защото много добре (според мен) представя две гледни точки, които общо взето съществуват за всяка една война - и особено за гражданските войни. Едната е левичарската гледна точка (работата не е толкова в политическата окраска - макар че тя в този френски случай е основна, колкото в мирогледа), според която войните могат да бъдат справедливи или не и съответно едната страна (справедливата) има морално превъзходство над другата. Има закони и правила, които не трябва )другата страна) да нарушава. Едните са жертви, другите - палачи.
                          Втората гледна точка е армейската, според която нещата се вършат, но не бива да се разгласяват - армията като институция е против раздухването на нещата и целия процес, защото, както казва един от персонажите "още е рано, не е минало достатъчно време. Само ще се опитват да ни разпънат, вместо да разберат". В рамките на тази гледна точка стои и командирът на капитана, който не е участвал в нещата на място и "нищо не знае" (т.е. измива си ръцете).
                          Третата гледна точка - и тя е основната опозиция на първата, - е гледната точка, според която войната е изключително мръсна работа, която обаче трябва да се свърши, а решенията - да се вземат. Не можеш да водиш война и да останеш с чисти ръце, с други думи, войните не могат да бъдат справедливи и не се водят от добри срещу лоши. Представители на тази гледна точка са мъртвият капитан, чиято "чест" се разисква, негов приятел, участвал в събитията (по-късно се включва в ОАС, осъден и амнистиран) и един генерал, който "защитава" армията като свидетел, плюс няколко бивши негови войници, всеки със своето свидетелство, вина и спомени.
                          Хубавото на филма е, че не дава готово решение и не "работи" със заклеймяване - макар и да е очевидно, че режисьорът симпатизира на войниците, т.е. на непосредствените участници в събитията, но без да ги идеализира. Те са хора, които трябва да вземат трудни решения в ситуации, в които няма справедлив или "честен" избор - а само ефективен или неефективен, защото става въпрос за война, т.е. убиване.
                          Хареса ми краят - въпросът за "шивача" (една от вероятните жертви), който почти остава да виси във въздуха, макар и да получава индиректен отговор. Хубаво е, че филмът не се развива на ниво "абстрактно философстване" (нещо, което не рядко се случва при подобен подход и винаги е вредно). Нито пък някоя от страните в този "спор" за войната е представена като "неправа" - всеки си има своята истина, зрителят решава кое как е. Хем и тези "страни" - включително четвъртата, която присъства индиректно (ФНО, включително основният опонент на капитана през 1958 г. от "терористите" - също като него бивш войник от ВСВ, сражавал се срещу немците; след това в Индокитай, плен при виетнамците и накрая в Алжир (на родна земя) вече като "терорист") - всяка е "достойна" по своему. И като житейски път си приличат - професорът от Сорбоната е бивш член на съпротивата, какъвто е и убитият капитан.
                          С една дума - ако ви се гледа подобен филм, в който се разисква войната и мястото на човека в нея, този си струва - много е добър.

                          ПП Между другото, като го гледах си спомних за друг - този път телевизионен френски филм - писал съм за него в тази тема, - който също разглежда тази тема - "Mon colonel". По-нов, също добър, макар и може би не толкова откровен за някои неща (Пиер Шондерфер е пряк участник в тези събития и това се забелязва, може да се каже, че дори присъства във филма като военният кино-оператор). Преди време имаше и един друг, пак по-нов френски филм - "L`ennemi intime", в който представяха повече "военно" нещата. Но макар и трите филма да не са лоши, този ми се вижда най-добър.
                          Last edited by gollum; 10-03-2015, 11:42.

                          Comment


                            Като говорим за Африка, този брилянтен филм сме го споменавали в темата: The Wilby Conspiracy. Майкъл Кейн и Сидни Поатие Филмът е пълен със страхотни лафове освен това:
                            "Jim Keogh: The police sure are busy tonight.
                            Shack Twala: In a police state, the police are always busy."
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              За Африка гледах преди малко този. С Джулиано Джема.
                              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                              За десанта на французите в Колвези, Заир, 1978г. 2-ри парашутен полк от чуждестранния легион. Не разбирам френски, но някои неща схванах. Дават им парашути чак като ги прехвърлят на летището в Киншаса - "американски", възкликна един от бойците. "Парашут като парашут" - нещо такова опонира командирът му. Ужас. В самолета войниците си пушеха, не им дремеше. Въоръжението им беше от Диен Биен Фу през тяхната виетнамска война. Атакуваха като пехота от времената на Наполеон. Бе въобще...французи..
                              Last edited by Kramer; 29-03-2015, 22:20.

                              Comment


                                Kramer написа Виж мнение
                                Въоръжението им беше от Диен Биен Фу през тяхната виетнамска война.
                                Точно в тази операция се вижда, че със MAS/MAT-49 повече не става и вкарват ударно на въоръжение FAMAS.
                                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                                Comment

                                Working...
                                X