Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    The Admiral: Roaring Currents





    At the strait 'Roaring Currents', master strategist Admiral Yi and his 12 battleships oppose enemy's fleet of 330, and win the most incredible victory of history.
    Яка работа, за пръв път виждам такъв филм. Изключително рядко се правят филми с ветроходни морски битки, а пък азиатски въобще не бях срещал досега!
    За цялата история също не бях чувал, но този корейски адмирал бил легенда в Корея и Япония, чак го слагат наравно с Нелсън като "най-велик адмирал на всички времена".
    Накратко - японците се опитват да завладеят Корея за втори път (1597 г.), разполагайки с голямо числено и материално превъзходство. Корейският флот от 150+ кораба среща над 1000 японски и е разгромен, спасяват се само дузина съдове. Корейският адмирал И Сън-Шин(?) тъкмо излиза от затвора, където лежи след клевета за предателство, събира останките от корейския флот и с 13 бойни кораба се опитва да спре японска армада от над 330 кораба (всъщност около 200 от тях са товарни, "само" 133 са бойните кораби, давайки числено превъзходство на японците от точно 10:1) като избира много далновидно мястото на срещата.

    Това, което последва, е невероятна победа на корейците, след която японците отстъпват, загубвайки 31 кораба + неизвестен брой повредени. На всичкото отгоре корейският флагман под ръководството на адмирала първите няколко часа се сражава съвсем сам срещу целия японски флот (другите корейски капитани в началото се страхуват да влязат в бой).

    Четох, че корабите и костюмите като цяло са много достоверни, а самият филм, макар и с доста драма и щипка фентъзи (то, след "Тигър § Дракон" май няма азиатски исторически филм, където да не се преплитат историятата с фентъзито), е с много добри ефекти, много стрелба, абордажи, кръв и пр.

    ПП Има го в Замунда.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Generation Kill : http://www.imdb.com/title/tt0995832/

      Мини сериал за морските пехотинци в Ирак. Нещо като документалните филми от рода на Рестрепо, но игрален и по-лесен за проследяване. Много добра игра на актьорите. Направо не си личи че ираят. По форумите разни морски пехотинци твърдят и че бил много близък до реалността. На мен малко ми прилича на сериал по "Jarhead".

      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Май преди бая години вече го обсъждахме тук.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Generation Kill : http://www.imdb.com/title/tt0995832/

          Мини сериал за морските пехотинци в Ирак. Нещо като документалните филми от рода на Рестрепо, но игрален и по-лесен за проследяване. Много добра игра на актьорите. Направо не си личи че ираят. По форумите разни морски пехотинци твърдят и че бил много близък до реалността. На мен малко ми прилича на сериал по "Jarhead".

          Купи си книгата, по която е правен

          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            кало написа Виж мнение
            Май преди бая години вече го обсъждахме тук.
            Нищо чудно. Сега видях че сериите са от 2008-ма. Явно трябва по-често да излизам от пещерата.

            1951 написа Виж мнение
            Купи си книгата, по която е правен

            http://www.amazon.com/Generation-Kil.../dp/0425224740
            Благодаря, ще я прегледам. Абе от много време се чудя и ядосвам, защо книгите за Киндъл струват колкото хартиен носител с твърди корици?!? Добре че като добър клиент на Амазон имам право да "вземам назаем" една книга месечно, и няма да ми се налага да изръся 10 лева за тази.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon, нямаш база за оплакване. Ако тази книга беше издадена в България щеше да струва 20 лв. за меки корици, да има малоумен превод и кофти полиграфия.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                И, доколкото си спомням, сериалът беше режисиран от мадама ! Тази , която после направи и "Зеро дарк ..." Самият факт , че жена е влязла в толкова неженствени детайли ме впечатли особено ...

                Comment


                  Todor Pavlov написа Виж мнение
                  И, доколкото си спомням, сериалът беше режисиран от мадама ! Тази , която после направи и "Зеро дарк ..." Самият факт , че жена е влязла в толкова неженствени детайли ме впечатли особено ...
                  Сериалът е режисиран (част от него, де) от жена, но тя не е леля ни Катрин Бигалоу, която от своя страна има наистина сериозни филми.
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    За "The Admiral: The roaring currents" - благодаря на Динаин за насочването (сигурно и сам щях да попадна на него). Никак не е лош, допадна ми. Единственото, което не ми хареса бе как бяха направени корабите - прекалено бързо се движеха и им личеше, че са съвременни моторни корабчета (или някакви баржи(, на които са им надстроени дървени макети а ла кораби от онези времена). Имаше и разни други странни моменти, но като се има предвид каква е оскъдица на такъв тип филми... а и като филм си беше много добро, поне за моето око.
                    Това ме накара да се замисля какво би могло да се получи, ако някой направи филм за битката при Лепанто. Не знам да е правен (аз поне не съм попадал), но може да се направи много впечатляващо.

                    За да не е съвсем празен филма, тия седмици гледах два стара исторически филма, които ми харесаха:

                    "Queimada"/"Burn!" - на Джило Понкеторво ("Битката за Алжир"), много добре направен филм, не фактически исторически (съчетанието от събития и място са измислени), но по същество предава неща, които са се случвали, поне доколкото мога да преценя, макар и не точно с тези участници. Английски агент организира въстание на португалска колония (намира и по същество създава лидер на въстаниците и всичко останало), с цел островът да се отдели от "колониалното владичество" и да търгува с Великобритания. После го викат, за да убие собственото си творение. Добре направен филм.

                    "Utlaginn"/"Outlaw: The Saga of Gisli" (1981), исландски филм по известна тяхна сага (за Гисли). Почти ентографски филм. Напомня ми за "Ofelas" или за един друг исландски филм - "Полетът на гарвана", но е много по-исторически от него, доколкото мога да преценя.

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Това ме накара да се замисля какво би могло да се получи, ако някой направи филм за битката при Лепанто. Не знам да е правен (аз поне не съм попадал), но може да се направи много впечатляващо.
                      Преди 2-3 дни си мислех същото нещо, самата битка е като за филм. Само дето няма да е много политкоректен в момента филм за велика битка в която християни решително набиват мюсюлмани
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Империал написа
                        Само дето няма да е много политкоректен в момента филм за велика битка в която християни решително набиват мюсюлмани
                        Ами, много подходящ за момента филм - страшна мюсюлманска заплаха, синджири с роби и ужасии, а над всичко това вилнеят страшните мюсюлмани-пирати. На фона на това - разединеният християнски свят (плетат козни един срещу друг, често даже привличат османците за съюзници едни срещу други), които най-сетне успяват да се договорят за съвместно усилия да спрат страшния враг. има си всичко необходимо - млад харизматичен герой, който да поведе армадата (тук може цял епизод да се навърже около борбата между отделните страни-участнички кой да води експедицията), мъдри и опитни стари морски вълци, които да го съветват. И самата битка - определно ще надмине корейския филм по мащаби, ожесточеност и грандиозност (то и в реалността е така). Даже има и подобен момент с шестте венециански галиота, които громят с артилерията си османските галери (доста подобно на сцената от корейския филм). Даже си имаме и известно технологично превъзходство на страната на християните (главно в лицето на венецианците), пак като в корейския филм си имаме военначалници "бивши" корсари (пирати), които си имат стари сметки за уреждане. Би било много епично. Даже трябва да си спретнем една форумна игра по случая .

                        Comment


                          Направо да пишем на Питър Джаксън
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Тц, Питър Джаксън ще вкара абордажни тролове или елфи, скачащи по такелажа, и ще оплеска цялата концепция.

                            Gollum написа
                            Единственото, което не ми хареса бе как бяха направени корабите - прекалено бързо се движеха и им личеше, че са съвременни моторни корабчета (или някакви баржи(, на които са им надстроени дървени макети а ла кораби от онези времена). Имаше и разни други странни моменти, но като се има предвид каква е оскъдица на такъв тип филми... а и като филм си беше много добро, поне за моето око.
                            Можеше да е много по-зле - корабите да са изцяло CGI (даже е учудващо, че не са). А прекалено бързото движение можем да го отдадем на мощните течения в протока.
                            Като цяло, много добре са се справили южнокорейците предвид скромния бюджет ($9.5 млн. май). А самият филм е бил хит в ЮК, поставил абсолютен рекорд за най-гледан местен филм - 17 млн. зрители в кината.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              интересно, дали филма ще бъде допуснат в ''братската'' северна Корея, все пак показва легендарен исторически корейски персонаж, този на адмирала. И докато пишех тоя ред се замислих ''Хон Гил Дон'' дали се е радвал на успех в южна Корея. Това беше първия азиатски исторически филм който помня като малък, където вкараха този елемент с летенето тип ''история на китайската авиция ''

                              Comment


                                Динаин написа
                                Можеше да е много по-зле - корабите да са изцяло CGI (даже е учудващо, че не са).
                                Е, поне на няколко места си бяха точно CGI. Почти пълномащабните модели се използваха само за сражението накрая и то не навсякъде.
                                Това, което не ми хареса бяха няколко неща:

                                а) поне отчасти абордажите: твърде неорганизирано меле - доколкото съм чел - вярно, за галерите в Средиземноморието, но принципите са същите, тези баталии са организирани в определена степен, т.е. не се разпадат на отделни двубои, а се бият донякъде като на земята, но в много по-ограничено пространство - за "територия".

                                б) топовете стреляха твърде бързо, не бе помислено много за отката (сериозен проблем - то затова и японците имат много по-малко топове на совите кораби) и бяха твърде ефективни в потапянето/пробиването. Това е проблем, впрочем, във всеки филм за ветроходните флотове: не се осъзнава, че дървените бордове са своеобразна "броня" и при достатъчна дебелина могат да бъдат практически непробиваеми за гюлета до определен калибър (затова и се налага да се ползват по-тежки и мощни топове, т.е. има своеобразно "надбягване" между броня и гюле).

                                в) същото по отношение на мускетите: във филма те изглеждаха като да имат същия обсег като топовете (ефективен) и без проблем пробиваха не само фалшбордовете на надстройките (мнооого съмнително), но и корпуса на кораба, което си е пълна фантастика.

                                г) японските кораби кой знае защо нямаха топове, въпреки че в реалността - поне повечето бойни са разполагали с по малко, макар и най-често по-леки.

                                д) едва ли в реалната битка се е стигало до абордаж, поне няма сведения. Характерното за тази война е, че японците имат значително предимство в близък бой и на сушата и в морето. То в морето основната им тактика е абордажната, така че корейците са гледали да не допускат противника до дистанция за абордаж, защото почти сигурно ще загубят. Т.е. те разстрелват японските кораби отдалеч с оръдията си (имат значително превъзходство в артилерия, количествено и качествено), като използват по-високата маневреност и скорост на корабите си в крайбрежни води, за да остават на дистанция от японците.
                                Това някак се изгуби във филма, защото поне 2-3 пъти ги вземаха на абордаж (флагмана), още първия път би трябвало да е фатален. Да не говорим, че близо до острова ги взеха на абордаж по класическия за галерните флотове начин (а те са си гребно-ветрилни кораби): от няколко страни, в този случай, от четири. Което си е фатално, защото означава значително превъзходство (числено) за японците, които така или иначе имат превъзходство в абордажа. Т.е. това би трябвало да е краят на флагмансикя кораб, при това, независимо дали ще потопят корабите на противника или не - абордажните команди вече са на борда им.
                                Впрочем, още един недогледан момент - когато използваха "креативно" топовете (нелепа сцена) японските кораби бяха вцепени в техния, т.е. вързани с куки и абордажни трапове. Т.е. ако ги потопят, потапят и себе си.

                                е) епизодът с брандера беше странен - въобще не стана ясно как го вдигнаха във въздуха с няколко гюлета, при това, не накалени, а нормални. След това, изглеждаше така, сякаш никой от корейците не е чувал за брандери и това при положение, че те са нещо старо като света. ДА не говорим, че няма нужда да ги натоварват с барут (защо?), традиционно се товарят със запалим материал, веднъж вцепиш ли ги в чуждия кораб, най-често това е краят му. Т.е. би следвало да има малка абордажна команда до момента на атаката, а не да завържат кормилото с вериги и да бягат крайно неяпонски поведение показаха в случая . Ами ако корабът цел се бе отколнил малко? В крайна сметка, протокът беше доста широк.
                                Не е ясно защо японците не използваха повече брандери (май не са ги използвали и в реалното сражение). Хайде, в реалното сражение е ясно - не са очаквали да е необходимо. Но при тукашната постановка... би било логично. Една атака с 20-тина брандера би била унищожителна за корейските кораби, особено така, както бе представено течението. Това ме води до следващата точка.

                                ж) въобще не бе ясно как японската ескадра се удържа на мястото си, при положение, че имаше много силно течение навътре, което би трябвало да ги изпраща към корейците. Греблата няма да са достатъчни, а вятър никой не използваше.

                                з) жалко, че не бяха ползвали реалната завръзка на сражението: корейски леки кораби (освен 13-те бойни, той е използвали множество леки, за разузнаване), които подмамват японската ескадра към протока (впрочем, японската ескадра е от една трета бойни кораби, останалите изглежда да са били транспорти със снабдяване), а ключовото на този проток е неговата теснина и бързината на теченията. Точно тази "теснина" не бе използвана по никакъв начин във филма, защото протокът изглеждаше бая широк. Необяснимо защо японците използваха толкова малко кораби за едновременна атака, след като видимо имаше място за поне 20-30 кораба в една линия, да не говорим за повече последователни линии. Доколкото схващам, реалната идея е била корейците да се държат към плитчините, където течението е по-слабо и да обстрелват тънката верига от японски кораби, които течението бута покрай тях (и да ги потапят с артилерията си). Съответно, цялата японска ескадра от над триста кораба не може да влезе в протока, т.е. не могат да използват превъзходството си в брой, за да вземат на абордаж корейските кораби.
                                Подозирам, че тук са променили нещата, за да бъде по-драматично, защото ако просто 13 кораба разстрелваха 30 и кусур по-малки японски кораби, като се вижда, че всеки корейски разполага с по 20-40 оръдия, а японците - с по 1-2, няма да изглежда героично. Докато близкия бой - абордажите - дават героичност. А и си е къде-къде по-героично корейският адмирал собственоръчно да отреже главата на японския, вместо да сторят това на тялото му, извадено от водата.

                                Но филмът си е много хубав иначе, това са дребни неща. Но аз продължавам да си мечтая за филма за Лепанто - с по двеста и кусур галери от всяка страна, с разумно показана предистория, а самото сражение - смислени маневри и движения, а след това - добре направени абордажи. Там реално има моменти, в които флагмански галери са атакувани от 2-3 страни, а отделните им части преминават по няколко пъти от едни в други ръце, докато останалите галери прехвърлят хора на помощ с лодки. Има си и героични капитани, които загиват на поста си, при това, и от двете страни (османският флагман може да бъде показан също героично).

                                Comment

                                Working...
                                X