Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Rommel"-пак там. Интересни времена.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    Comment


      Немския филм за Ромел ли (ТВ-продукция)?

      Comment


        Това проблем ли е, Голъм? И двата филма в Арената са дублирани на руски, но е доста професионално и не дразни.
        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

        Гюстав Льо Бон

        Comment


          Не, по никакъв начин не е проблем (как може да е проблем?!?), просто исках да уточня дали за него говориш. Малко по-долу в темата писахме за него, мисля на втората или третата страница надолу (там съм си написал мнението за него).

          Comment


            Днес гледах "Хана Аренд": много добър, поучителен филм, според мен (като филм, и като история). Филмът проследява няколко месеца от живота й, свързани с отразяването на процеса над Айхман и нейните статии/книга по въпроса и реакциите от тях.
            И да допълня поста си с два цитата от филмовата Аренд:
            You forbid books and you speak of decency.
            The whole world is trying to prove that I'm wrong. And no one sees my real mistake. Evil cannot be both ordinary and radical. Evil is always extreme. Never radical. Good is always deep and radical.
            Last edited by gollum; 26-02-2014, 23:49.

            Comment


              pnp5q написа Виж мнение
              Снощи беше пилотният епизод по Дискавъри.
              Стори ми се сравнително приятен.
              Nobody has three balls but some people have two very good ones!

              Comment


                Ultramarine написа Виж мнение
                Снощи беше пилотният епизод по Дискавъри.
                Стори ми се сравнително приятен.
                А, аз вече гледах и трите епизода. Приятно филмче, макар характерите да ми се сториха шаблонни, а образа на Джек Лондон беше направо отвратителен (поне не се вписва в моята представа за великия писател) - той никога не го е раздавал интелектуалец-писател от типа събирачи на истории - само да слухти и да чака нещо да се случи, за да го опише. Все пак става за гледане.
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment




                  The Physician (2013) / Der Medicus



                  Хубав приключенски филм, за съжаление пуснат на голям екран досега само в някои европейски държави. Щяло да има и ТВ-версия в две части (иначе е 2 часа и половина).
                  Накратко - медицината в Англия през 1138 г. спрямо тази в Персия, шах със соколи, селджуци, религиозни мракобесници и суеверия навсякъде. Малко "Лорънс Арабски", малко "Агора".
                  Не знаех и, че Исфахан е бил един от най-големите градове по това време, истински мегаполис и търговско средище.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Хареса ми украинско-руския филм Хайтарма. В името на филма има игра на думи, защото Хайтарма означава завръщане но освен това е и име на народен танц. http://www.youtube.com/watch?v=s6w7Gs-s6UU Ролята на Амет-хан Султан се изпълнява от Ахтем Сеитаблаев. Ахтем Сеитблаев е и режисьор на филма. Във филма участват много кримски татари и това е съвсем естествено с оглед на сюжета. Във филма са пресъздадени събитията от първите дни на депортацията на кримските татари през май 1944 год. Пресъздадени са и събития от дните в навечерието на депортацията. Във филма са цитирани данни, че общият брой на починалите по пътя депортирани кримски татари плюс починалите от глад и болести в специалните поселения кримски татари през първите години след депортацията е 109 956 души. Това число е 46,2 % от общия брой на депортираните кримски татари.
                    Last edited by Walker; 15-06-2014, 15:49.

                    Comment



                      Някакъв нов военен филм, с танкчета и Брад Пит, Fury
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Не намирам нищо във форума за този сериал на HBO, може би е коментиран някога. Не е нов (3 сезона/2004-2006) и съвсем случайно ми попадна наскоро (има го в торентите). Голям пропуск от моя страна - много ми хареса. Диалозите, декорите, атмосферата, актьорската игра - всичко е великолепно. За каста какво да кажа - всички са страхотни, особено Ал Суеренген (Иън Макшейн) е просто феноменален злодей. Единствено централния персонаж - шерифът Сет Бълок (Тимъти Олифант) ми е малко дървен, но може би е нарочно така. А актрисата, играеща Каламити Джейн си е за Оскар отвсякъде. Не случайно сериалът е отрупан с награди от най-различни конкурси, някои ревюта стигат дотам да го обявят за най-добрият ТВ сериал правен някога. Горещо препоръчвам на всички почитатели на уестърна (ако има такива, които не са го гледали).



                        Ratings: 8.9/10 from 46,460 users


                        ПП Относно диалозите и езика, които се говори - специални овации. Уникална смесица от архаизми, "шекспиров английски" и изпъстрен с постоянни псувни. Четох коментари от историци, според които това е максимално близко до говора, който реално се е ширил в Дивия Запад (за разлика от това, което представят много други филми).

                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Dinain написа Виж мнение


                          The Physician (2013) / Der Medicus



                          Хубав приключенски филм, за съжаление пуснат на голям екран досега само в някои европейски държави. Щяло да има и ТВ-версия в две части (иначе е 2 часа и половина).
                          Накратко - медицината в Англия през 1138 г. спрямо тази в Персия, шах със соколи, селджуци, религиозни мракобесници и суеверия навсякъде. Малко "Лорънс Арабски", малко "Агора".
                          Не знаех и, че Исфахан е бил един от най-големите градове по това време, истински мегаполис и търговско средище.
                          Става филмчето, макар че е пълна фантазия, т.е. почти нереалистично. Това напр., че само евреи можело да отидат в Исфахан и изобщо в мюсюлманските територии... Ми то в някои от тях в 1138 г. християните даже са мнозинство, напр. в Египет, където главният герой толкова ефектно си отряза... Такива ми ти работи... И за какво му беше да се връща във въшлясалата Англия?
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Предлагъм на почитемата аудитория две нови "исторически" заглавия, които предстоят да "покорят" родните кина. Първото и по-гръмкото е "Exodus: Gods and Kings" - новия "епос" на добрия стар Ридли Скот. Познайте от три пъти кой ще изиграе библейския Моузес? "Звездата" Крисчън Бейл.



                            Второто заглавие е също толкова обещаващо - "Dracula Untold" Става дума за мрачен, вампирски прочит на изтърканата легенда за транилванският владетел Влад Дракула. ) изглежда ефектно !!! Поне на мен ми харесва.

                            Войната е лека за зрителите...

                            Comment


                              Това са обещаващи кандидати за друга тема със заглавие от две думи.
                              Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                              Comment


                                Влад Цепеш и турците се обръщат в гроба

                                Comment

                                Working...
                                X