Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа Виж мнение
    Това е един от любимите ми филми и си го гледам вече няколко пъти, най-вече заради Джереми Айрънс. Финансовите реалии, как да кажа, според мен не са важни техническите подробности, а цялостната атмосфера на филма, подкрепяща максимата, че каквото не може да се купи с пари, може да се купи с много пари. Когато на карта са заложени милиарди, които могат да се спечелят или загубят за броени часове и минути, е оправдано да се раздадат бонуси или обезщетения от милиони, а над определени суми (индивидуални за всеки човек) всякакви съображения за морал, съвест, законосъобразност и т.н. вече просто изчезват - поне така е при 95% от хората. Донякъде илюстрира защо се стига до такива кризи и защо ще се случват отново и отново (монологът на героя на Джереми Айрънс в края на филма). Подобен филм е Boiler Room.

    ПП Компанията във филма според мен е алегория за Lehman Brothers, която обяви фалит на 14.09.2008 г. с активи за $639 млрд. и задължения близо $800 млрд. (или 16 пъти колкото БВП на България).
    Аз също много харесвам филма! Главно заради факта, че не се опитва като много други филми за кризата, да обясни какво и защо е станало, а се фокусира върху хората, който бяха в основата на всичко това.
    Както казва Динан, в случая дали е изпипан в детайли откъм финансова наука не е важно, въпреки че аз поне не видях нещо, което да не си е на мястото.

    Едно пояснение - Компанията във филма не е Лемън, а по-скоро Голдмън сакс. Обърни внимание, че във филма изливането на токсичните облигации на пазара беше направено, за да се спаси компанията и реално те се измъкнаха почти сухи.
    Докато в реалността Лемън до последния момент купуват ипотечни облигации, а след като се разбира, че са боклук още известно време се опитват да убедят акционерите си, че всъщност всичко е наред и това което са купували последните месеци е стабилен актив.
    Ако трябва да направя аналогия - това е една игра на "горещ картоф", която е започната от Голдмън сакс, а картофът гръмна в ръцете на Лемън брадърс.За разлика от играта на "горещ картоф" обаче, тук картофът никога нямаше да се върне обратно в ръцете на Голдмън сакс.
    Nobody has three balls but some people have two very good ones!

    Comment


      Forbidden Ground (2013) http://www.imdb.com/title/tt2186783/ Що годе интерсна история, развиваща се на западния фронт през 1916-та.

      Comment


        Гагарин. Первый в космосе / Гагарин: Първи в космоса (2013). Братушките са направили страхотен биографичен филм за Гагарин, на мен лично много ми се понрави. Има го в замундите.

        Comment


          И аз гледах "Гагарин", но ми се стори крайно наивен, а и тази класика от 50-те - всички кандидати за космоса да бъдат усмихнати, щастливи, и въобще този плакатен ентусиазъм - не, благодаря!

          Comment


            Dinain написа Виж мнение

            ПП Компанията във филма според мен е алегория за Lehman Brothers, която обяви фалит на 14.09.2008 г. с активи за $639 млрд. и задължения близо $800 млрд. (или 16 пъти колкото БВП на България).
            Първо - здравейте, много готин форум сте, с много високо ниво на разсъжденията. Регистрирах се, за да пиша в темата с национализма, но видях, че в други теми са споменали доводи близки до моите, та реших да не дъвча наново нещата, а просто да си чета и да се обаждам там, където мога.

            Та компанията във филма не е точно алегория за Леман Брадърс според мен. Във филма компанията си разпродава лошите активи и уж накрая се спасява, докато завлича всички останали. Като цяло хората от Уол Стрийт са представени прекалено невинни - направили са лош залог заради калпави математически модели и завличането на другите е единственият им грях след като не са чак толкова виновни за самото пропадане на тези конкретни активи. Почти всички разследващи журналисти и анализатори не представят действителността като толкова розова. Първо американското правителство въвежда програма, по която гарантира донякъде ипотеките на бедни хора (по точно прокарват превръщането на ипотеките във финансов инструмент, който да може да се търгува и рискът от неплащането на ипотеката да се разпределя измежду много хора включително федералното правителство), за да могат лесно да придобиват жилища и да не живеят цял живот под наем (други казват, че го правят за да осигурят изкуствен бум на пазара на недвижими имоти, т.е. изкуствено увеличават demand-a, при което supply-ът и цените скачат и накрая правителството показва бум на икономиката и излизат хем социално загрижени, хем с добра икономика). Второ, следвайки моделите на един математик - Andrew Lo, много от тези ипотеки могат да се обединят в един пакет, който да се търгува на Уол Стрийт по същия начин като акции, деривати и т.н. Тогава се намесват банките и най-вече (според повечето журналисти) Голдман Сакс - плащат на застрахователните компании мноого пари, за да кажат, че тези пакети са безопасна инвестиция (въпреки че в един пакет е както ипотеката на докторът с милион годишен доход, така и ипотеката на човек, който от 10 г. е на социални помощи), в следствие на което получават доста пари от продажбата им. След това обаче те залагат и на това, че тези пакети ще се провалят, защото знаят, че просто прекалено много хора няма да могат да плащат и повечето от тия пакети ще се провалят (short sell-ват ги). И в крайна сметка, когато прекалено много ипотеки остават неплатени, пакетите се срутват (банките печелят от short sell-ването и от застраховките), тези, които са вкарали доста пари в тях с голям leverage (букв. лост, а иначе във финансите е нещо като заем, при който ако заделиш един милион за търгуване с финансови инструменти, получаваш 100 милиона, за да извършваш транзакциите, увеличавайки доста печалбите, но и загубите), си заминават (като Lehman Brothers), застрахователните компании, които са дали висок рейтинг и са гарантирали за тях - също.

            Като цяло доста успешни хора са си заложили името на тази теория и съм склонен да вярвам, че нещата са се случили поне донякъде така. Това значи, че със сигурност нещата не са се развили по схемата - "Оп, моделът на Стенли Тучи показва, че нещата са към прецакване, я да разпродадем на останалите, че да не банкрутираме", ами са били поне малко планирани от няколко не съвсем честни страни, които не са очаквали да има чак такъв ефект върху всички останали.

            Comment


              "Вангелия", за петричката врачка, руски. Дават го по первый канал на руската телевизия. Първите две серии не бяха лоши, докато не го обърнаха на шпионски трилър с участието на агенти на КГБ и Хитлер.

              Comment


                Chushingura или "Четиридесет и седемте ронини" (1962), с любимите Такаши Шимура и Тоширо Мифуне.

                Click image for larger version

Name:	51SJTM56W7L.jpg
Views:	1
Size:	44.1 КБ
ID:	537431

                Има го в сайта на познатата ви африканска републичка и е със съвсем прилични вградени английски субтитри.
                Докато чакам тази година да излезе новото филмово недоразумение по хубавата стара историйка за закъснялата вендета на 47-те, гледах японската лента и страшно се изкефих. Като по учебник е. Всичко е вътре - замъци, обноски, капещ вишнев цвят, моралният упадък на шогунските служители, залезът на воинското съсловие и дискретният възход на камигата, малко странен хумор, несъвместимите задължения, любовта, честта, смъртта и други такива спътници на самурайското битие. Направо коментар към "Рицарят, Смъртта и Дяволът". Филмът не е бавен, но въпреки това продължава три часа и половина. Направо си е епос като полския "Потоп". Отделни кадри напомнят на укийо-е, рисувани по мотиви от историята за 47-те. Много фина работа. Към края на филма това изображение от Кунийоши направо е поставено пред камерата с декор и актьори:

                Click image for larger version

Name:	Kuniyoshi_Utagawa,_The_Chushingura.jpg
Views:	1
Size:	960.5 КБ
ID:	537432

                За незапознатите - около 1700 г. един високопоставен служител на шогуна оскърбява провинциален японски феодал; онзи, естествено, гневно вади меч срещу по-висшестоящия на публично място, заради което му е заповядано да се самоубие, а кланът му е разпуснат. Няколко десетки от ронините на закрития клан дебнат сгоден момент за отмъщение срещу високопоставения служител и напук на чувствата си се преструват на мирни граждани. От това очакване се поражда доста голямо напрежение, защото обществото, малко или повече, очаква вендетата да започне всеки момент. Историята си е съвсем истинска, но постепенно е придобила литературно значение - многократно е драматизирана в театрите, разказвана е в хроники и новели, а в двайсети век е филмирана няколко пъти. Сега, разбира се, Холивуд се кани да осакати и нея, но лично аз се каня да си потърся и останалите японски филми, правени от петдесетте до осемдесетте, защото не ми се гледа кич, а нещо по-добро.

                Японските костюмни драми от 50-те и 60-те изобщо са си епоха в киното - и очевидно далеч не само Куросава си струва да се гледа. "Харакири" (1962) е на Масаки Кобаяши; Chushingura, който сега препоръчвам - на Хироши Инагаки; Ugetsu monogatari (1953) е на Кензо Мицогучи и взима Сребърния лъв във Венеция, а Jigokumon (1953) е на Теиноске Кинугаса и обира както "Оскар" за най-добър чуждестранен филм, така и наградите на BAFTA и Кан.
                Last edited by gregorianus; 29-09-2013, 11:11.
                Луд на шарено се радва - цивилен блог

                Comment


                  и очевидно далеч не само Куросава си струва да се гледа.
                  Е, доколкото си спомням, даже японските класици на костюмната драма от този период (реално започват с това още далеч преди войната) гледат на Куросава малко като на "недоразумение", т.е. уж прави костюмни драми, ама ги прави много "западняшки" (озападнени).
                  Иначе за филма съм съгласен - добър е. Но пък аз много си падам и по тогавашните им исторически драми (тези от преди 50-те не съм ги гледал - просто не съм попадал), както и по новите (все още си правят подобни качествени работи). Наскоро гледах едно филмче, което в известен смисъл пародира същата история (47-те ронини), "Hana".

                  Comment


                    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                    Сталинград (2013)
                    http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                    Comment


                      Има някои доста фрапиращи моменти:

                      История под булдозери (2012)



                      Zamunda.SE - Нещо повече от торент
                      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                      Comment


                        Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                        Comment


                          http://www.youtube.com/watch?v=oBl7BzwEnKQ
                          Нови филм "Сталинград" (2013) действительно оказался интересни филм.
                          за 10-13 октября - более 16 миллионов долларов сборов.
                          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                          Comment






                            http://zamunda.net/details.php?id=190790&hit=1

                            Comment


                              Каприс Хойтен става, иначе филмът е пълна боза.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                На мен ми хареса. За Сталинград (2013) има ли английски субтитри?

                                Comment

                                Working...
                                X