Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Ако нямаше име написано, никога нямаше да се сетя този на картинката кого трябва да представлява.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      Imperial написа Виж мнение
      Ако нямаше име написано, никога нямаше да се сетя този на картинката кого трябва да представлява.
      Горе-долу са го докарали на физиономия.





      Но това е маловажно в контекста на филма.

      Comment


        Е, физическата прилика няма особено значение, макар че в този случай има прилика на отделни детайли и потресаваща липса на прилика в цялото.

        Comment


          Хм, това затвърждава мнението ми да не гледам филма. Истинският Ромел има доста по-изсечени черти, физиономията му на горната снимка ми напомня на опитен тексаски рейнджър (примерно)
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Не знам, филма на мен ми хареса общо взето. Но бих предпочел ако не беше съсредоточен върху толкова кратък период от живота му (края фактически), а подхващаше нещата от по-рано.

            Comment


              Филма е чудесен, но аз го постнах, защото е обект на сериозни дискусии в нета - доколко образа е историчен. Обаче нещо се отплеснахме към физиономиите.

              Comment


                Не знам доколко е историчен, трудно ми е да преценя. Макар че... като за историческо художествено кино е горе-долу става (далеч е от нивото на "Untergang" или дори "Das Boot"). Що се отнася до Ромел - не знам, не става въпрос за физическата прилика или нещо такова, просто нямам усещането, че това е Ромел. Пък и ако се абстрахираме от историята, душевните терзания на героя във филма са странновати и не ми се връзват с нещата, през които реалния Ромел е преминал.
                Актьорът играещ Хитлер ми стоеше нещо странен, да си призная (ама след Бруно Ганц трудно друг ще ми се върже в ролята добре), но не е фатално. Малко опростени ми идваха военните дискусии, но това вероятно е за да е ясно на зрителите за какво иде реч (не ми се вярва военни професионалисти от този калибър на това ниво да са разговаряли). Иначе позициите са общо взето каквито ги знаем.
                Сега, за историята със заговора май и в исторически план има известни неясноти (т.у. доколко Ромел е бил свързан). Като биографичен филм не е кой знае какво. Аз бих очаквал да покажат цялата му военна кариера, но като гледам постигнатото, нямаше да се справят. Гледал съм един стар филм за Ромел (от 50-те), доста по-добър е.

                Има един момент, че го "избелват" (едновременно представяйки го едва ли не за военен дилетант), според мен, ама това си е нормално за портретния жанр. Другото, което ми се вижда анахронично (може и да греша, но поне с такова впечатление съм останал от епохата) е "еврейския въпрос" и значението му, както за немците (висшите офицери), така и за англичаните. Нещо тук ми звучи фалшиво (цялата сцена с "разпита" на британския лейтенант-командос).
                Друго, което определено не ми допадна е начина, по който "представят" (ако тази дума е вярна) работата на командирите и щабовете. Ако познава нещата само от филми като този човек може да реши, че всъщност те не са особено необходими и друга реална работа освен от време на време да вдигат някои и друг телефон, да гледат умно картата (рядко) и тук-таме да се возят на щабен автомобил, за да вдъхновят някой танков или артилерийски взвод, те друга работа нямат.
                Last edited by gollum; 23-08-2013, 22:58.

                Comment


                  Опитах се да гледам този филм "Ромел" - при това два пъти, ама много трудно. На мен въобще не ми хареса. А изречението на Ромел, когато говори на новия главнокомандващ на западния фронт - "............. Вие не знаете какво е да се биеш с томитата" сложи край на опитите ми да го догледам. Като цяло филмът ми се стори посредствен на всяко ниво.
                  Относно това, кой актьор би приличал най-много на Ромел - може би Ед Харис най се приближава до външна прилика. Освен това от лицето му лъха на немски студ, ако мога така да се изразя.

                  Comment


                    А изречението на Ромел, когато говори на новия главнокомандващ на западния фронт - "............. Вие не знаете какво е да се биеш с томитата" сложи край на опитите ми да го догледам.
                    Нещо подобно реално има между тях двамата (спора за това как да се посрещне десанта е съвсем реален, просто тук всичко бе твърде простичко и базово), разликата е, че измежду "спорещите" за метода само Ромел има реален опит от маневрена война в условията на голямо до пълно въздушно превъзходство над противника (иначе генерали със същия опит от Северна Африка и Италия към онзи момент има достатъчно). Опита на Гудериан и Рундщед възлиза към по-ранен период, когато ситуацията е по-скоро обратната (тази разлика въобще е налице между тези със западен" и "източен" опит, въпросът е, че към онзи момент тези със "западен" не са толкова много). Но е факт, че и Ромел греши за мястото, а и най-вероятно и неговия подход (дори да го бяха следвали последователно), нямаше да доведе до решителен резултат. Разбира се, в реалността се получава най-тъпото: компромисен вариант, нито риба, ни рак.
                    По-скоро аз бих отбелязал твърде, хъм, посредствения начин, по който бе предаден целия спор, да не говорим за "дейността" на Ромел (че и на останалите висши командири, които влизаха в кадър). Да, могат да се "измъкнат" с идеята, че наблягат върху личния му живот, но тогава поне когато показват военната му дейност следва да е адекватно.

                    За Ед Харис - съгласен, има нужното излъчване.

                    ПП Може би напоследък съм свалил доста летвата за исторически продукции, та затова го изгледах без някакво фрапиращо недоволство (ясно ми беше, че е камерна продукция и където се мярка нещо "бойно", ще е нискобюджетно и изкуствено).

                    Comment


                      Най-сетне някой се е сетил да качи "Щуки" (1941) с добро качество и английски субтитри... Понеже досега го гледахме от 10-ти презапис от VHS с..... чешки субтитри...

                      https://www.youtube.com/watch?v=33hGRddtAHg#t=39
                      Comment is free, but facts are sacred.

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Не знам, филма на мен ми хареса общо взето.
                        gollum написа Виж мнение
                        Не знам доколко е историчен, трудно ми е да преценя. Макар че... като за историческо художествено кино е горе-долу става (далеч е от нивото на "Untergang" или дори "Das Boot"). Що се отнася до Ромел - не знам, не става въпрос за физическата прилика или нещо такова, просто нямам усещането, че това е Ромел. Пък и ако се абстрахираме от историята, душевните терзания на героя във филма са странновати и не ми се връзват с нещата, през които реалния Ромел е преминал.
                        Актьорът играещ Хитлер ми стоеше нещо странен, да си призная (ама след Бруно Ганц трудно друг ще ми се върже в ролята добре), но не е фатално. Малко опростени ми идваха военните дискусии, но това вероятно е за да е ясно на зрителите за какво иде реч (не ми се вярва военни професионалисти от този калибър на това ниво да са разговаряли). Иначе позициите са общо взето каквито ги знаем.
                        Сега, за историята със заговора май и в исторически план има известни неясноти (т.у. доколко Ромел е бил свързан). Като биографичен филм не е кой знае какво. Аз бих очаквал да покажат цялата му военна кариера, но като гледам постигнатото, нямаше да се справят. Гледал съм един стар филм за Ромел (от 50-те), доста по-добър е.

                        Има един момент, че го "избелват" (едновременно представяйки го едва ли не за военен дилетант), според мен, ама това си е нормално за портретния жанр. Другото, което ми се вижда анахронично (може и да греша, но поне с такова впечатление съм останал от епохата) е "еврейския въпрос" и значението му, както за немците (висшите офицери), така и за англичаните. Нещо тук ми звучи фалшиво (цялата сцена с "разпита" на британския лейтенант-командос).
                        Друго, което определено не ми допадна е начина, по който "представят" (ако тази дума е вярна) работата на командирите и щабовете. Ако познава нещата само от филми като този човек може да реши, че всъщност те не са особено необходими и друга реална работа освен от време на време да вдигат някои и друг телефон, да гледат умно картата (рядко) и тук-таме да се возят на щабен автомобил, за да вдъхновят някой танков или артилерийски взвод, те друга работа нямат.

                        Тези два поста не ми се връзват хич. От втория пост излиза, че филмът не става за нищо, но все пак ти е харесал?
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Абе - става. Може би много са ми се снижили критериите напоследък, т.е. първото е оптимистична обща оценка, второто - малко по-детайлизирана критика. Затова и второто е по-информативно. Ще гледам за в бъдеще да избягвам кратките оценки.

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Ще гледам за в бъдеще да избягвам кратките оценки.
                            Време беше. Обикновено си толкова лаконичен, че чак е обидно.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              "Устоите на Земята" - на средата на трета серия съм и ми харесва.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение

                                За тази роля, сякаш по-подходящ би бил Томас Кречман

                                Comment

                                Working...
                                X