Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Vikings" e симпатичен сериал, но си е фентъзи от край до край. Приятен саундтрак, но не и чак запомнящ се. Готини мутри с присъствие - тоест актьорите наистина си ги бива. Красиво снимано и нелоши диалози. Чисто кинаджийски, дето се вика, е недостижим по нашите ширини.

    Но исторически издиша и то зверски.
    Първо и особено грандиозно - от сериалчето излиза, че до 793 скандинавците изобщо не са сигурни дали Англия е реална страна или не е само някаква легенда. Това просто е грамаднейша глупост. Отлично са знаели къде е Англия, а и там също са знаели кои и къде са "даните" (то даже във филма едно калугерче знаеше скандинавски, който и без това не е бил напълно неразбираем за англосакси). Имало си е бая оживен бизнес през Северно море още поне от римско време. Да не говоря за съучастието на скандинавци в Adventus Saxonum. Оттам нататък "плаването на запад" като основа на конфликта между ярла и Рагнар е нелепо.
    Второ - не е много ясно защо е задължително да се плава направо през открито море. Дори без слънчевия часовник и слюдата, може спокойно да се плава каботажно "на запад" (демек на юг, казано като в сагите) от родния норвежки фиорд на филмовите герои, покрай западния бряг на Ютланд, към Германия, Фризия и Ла Манш. А от Па дьо Кале Англия просто е видима.
    Трето, някъде около 793 ярлът говореше за "Русия", което е смешен анахронизъм. Името "Рус" няма да се появи поне, ама поне до 864 г. Още малко, щяха да споменат, че редовно пият по едно в Санкт-Петербург.
    Печално нелепите епизоди с shield-maiden-ката буля Рагнаровица, дето преби мъжа си с щита, а после мъжът й предложи на отчето шведска тройка, просто ме накараха да избухна в неудържим плач.

    Повтарям, сериалът е готин (много по-готин от напълно абсурдния петдесетарски филм "Викинги"), но не е баш исторически. Чисто фентъзи с елементи на разсъждение, това е. Между другото, дори в "1066" имаше подобен род весела глупотевинка - там пък норвежците все още бяха езичници, явно за да са по-епични (все едно християните не са епични, даге). Като изключим това, "1066" наистина беше върховен. В любимия ми пример за архитъпотия "Ironclad" едни още по-закъснели норвежки метъли бяха езичници чак в 1200 г.

    Изобщо, далеч сме и от "The Viking Sagas", и от гарвановата трилогия. Които просто са си еталон

    ---------

    "Линкълн" нещо не ме запали, явно не ми се е гледал. Но нищо не мога да кажа против самия филм. Не е за мен, това е.

    ---------

    За своя радост си изтеглих "The Sword of Doom", (или "Мечът на Съдбата", 大菩薩峠, Dai-bosatsu Tōge, "Проходът на Великия бодхисатва", 1966), с Тацуя Накадаи. Нещо развивам вкус към морбидни класически японщини. Препоръчвам смело.
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      Благодаря за разбора на "Викингите" (сериала), Грегорианус. На мен тези времена са ми интересни, но знам малко и съответно не съм забелязал много фентъзи-уклона (макар че малко се зачудих на това каква власт има ярла (Бърн е страхотен в ролята), още повече на разни други странности - отношението към роба-християнин, да речем). Но чисто художествено ми допада как е направен.
      Между другото, аз харесвам дори стария филм "Викинги" - може би в не малка степен заради Дъглас - неговият викинг-антагонист е харизматичен, според мен. Като за 50-те години ми се вижда много добър, гледал съм го още навремето като дете и сравнително скоро отново. Между другото, баща му, който загина в ямата с кучетата не е ли протагониста от сериала "Викинги", Лотар?

      Японците въобще са си друга история - поне за мен, де. Много си падам по тяхното кино.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        Съгласен съм с Ги за "Линкълн". Макар че да си призная, първите пет минути за малко да ме откажат (е, не чак да ме откажат, но да ме настроят негативно): малко повечко ми се стори патетиката (но може и да е било нормално за тогава - не познавам добре периода). Да си призная обаче, аз очаквах по-скоро биографичен филм за Линкълн в, така да се каже, по-стандартен вид. А не съсредоточен филм само около поправката на конституцията. Обаче този подход вероятно е оправдан - иначе ще се получи книжка с картинки.
        Филмът ми хареса. За моето не особено обременено със знания за събитията съзнание всичко изглеждаше достоверно и реалистично.
        По повод на неотдавашната дискусия върху способността на Спилбърг да прави исторически филми (и аз съм хвърлял бомбастични твърдения като по-млад) - още от "Империя на слънцето" се видя, че тези неща ги умее, а с "Мюнхен" се затвърди.
        Май всичко дотук съвпада с моите впечатления. Патетиката всъщност е готина, това все пак е пост-романтичната викторианска епоха, а мен пък ме беше страх да не би да я заменят с някое псевдо-психологично и толерастично л...о, но за щастие тук се е разминало и според мен може да се почувства духа, който го има и в, да речем, "Чичо Томовата колиба". Образът на Линкълн е много реалистичен, наистина силна роля на Дениъл Дей-Люис, постарал се е. Въпросната поправка е доста важно нещо в съвременната история на САЩ, така че изборът на това около нея да се върти действието е удачен (вероятно и от финансова гледна точка, печелейки черната публика и множество от "модерните" млади и средно-възрастови хора в Америка и по света, интересуваща се горещо от тематиката - всъщност манията по тези проблеми стига до мода, по света по-рано, а напоследък и у нас; бил съм свидетел на забавни случки по въпроса от сорта на бели момченца се правят на много умни пред бели момиченца, блесвайки с познанията си по борбата на черните за равни права с белите (подкрепяйки, естествено, черните) - познания, които в случаите, които аз съм наблюдавал, са съвсем повърхностни, но пък може да се зазубрят от MTV например).
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          А, не, аз под "патетика" имах предвид само и единствено началния епизод (ако се сещаш, Линкълн разговаря първо с негър войник и подофицер, после с две бели момчета), останалото си беше съвсем в реда на нещата и нищо не ме подразни, дори напротив. Даниъл Дей Луис както винаги беше страхотен (той е от актьорите, които просто нямат дори "средни" роли - за слаби и не говоря).
          За мен щеше да е интересен по-биографичен подход от гледан точка на това, че периода и личностите са интересни, а не знам много за тях. Обаче като се замислих - с оглед на мащабите и броя действащи лица, ограничаването само до няколко денонощия е по-добър избор, защото позволява да се съсредоточи колкото върху интригите и събитието, толкова и повече върху действащите лица. Всяка фракция с особеностите й, дори във всяка с няколко шрихи - отделни личности. Това едва ли би било възможно, ако бе избрал по-мащабен период. А така буквално всеки образ беше убедителен и интересен (е, за мен, де).

          Comment


            gollum написа Виж мнение

            "Paths of glory" е голям филм - обаче това си е Кубрик, а той слаб филм няма. Веднага се сещам (по повод на темата) за "Бари Линдън" или "Последната долина".

            Последната долина е на Джеймс Клавел, а не на Кубрик. Иначе съм напълно съгласен с теб, Кубрик няма почти слаб филм, единствено Широко затворени очи не ми допадна, но него съм го гледал преди 3-4 години, така че нямам голям спомен от него.

            Comment


              Прав си за "Долината", кой знае защо съм запомнил, че е негова. Но си е хубав филм . "Широко затворените очи" не съм го гледал, така че може и да съм пропуснал единствения му слаб филм.

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                А, не, аз под "патетика" имах предвид само и единствено началния епизод (ако се сещаш, Линкълн разговаря първо с негър войник и подофицер, после с две бели момчета), останалото си беше съвсем в реда на нещата и нищо не ме подразни, дори напротив. Даниъл Дей Луис както винаги беше страхотен (той е от актьорите, които просто нямат дори "средни" роли - за слаби и не говоря).
                За мен щеше да е интересен по-биографичен подход от гледан точка на това, че периода и личностите са интересни, а не знам много за тях. Обаче като се замислих - с оглед на мащабите и броя действащи лица, ограничаването само до няколко денонощия е по-добър избор, защото позволява да се съсредоточи колкото върху интригите и събитието, толкова и повече върху действащите лица. Всяка фракция с особеностите й, дори във всяка с няколко шрихи - отделни личности. Това едва ли би било възможно, ако бе избрал по-мащабен период. А така буквално всеки образ беше убедителен и интересен (е, за мен, де).
                Пак съвпадаме; и аз първоначално се надявах на по-подробен биографичен филм с цел ограмотяване, но и това, което е, съвсем не ме подразни. Във филма в рамките на действие от няколко дни се разкриват множество събития от миналото - добър похват, когато се прилага както трябва, в случая е станало почти перфектно. Сцената, за която говориш...е, мисля, че нямаше как да се мине без нея или нещо от сорта - предвид цялостната концепция на произведението. Финалът също ме подразни леко, безсмислен ми се стори (след като Линкълн напусна къщата и си забрави ръкавиците (нарочно?)).
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Като стана въпрос за Кубрик, наскоро излезе и тази новина http://www.cinefish.bg/Stivan-Spilba...news10878.html

                  Очаквам с нетърпение да видя какво ще направи Спилбърг, тук може да се прочете и колко всъщност отдаден е бил Кубрик онтносно този проект, но за жалост не е успял да го материализира.
                  Учебни материали - български, литература, математика, география, история, химия, физика, биология, медицина и др.

                  Comment


                    Покрай тази новина се сетих за "Дон Кихот" и Тери Гилиъм (друг любим за мен режисьор), той се пробва многократно да направи филм по романа, но засега без успех (може би така и няма да го осъществи, за съжаление). Ще е интересно да се види, но Спилбърг не е Кубрик. Интересно върху какво ще се съсредоточи, защото в случая с Наполеон материала е много повече. Макар че той има добър опит с мини-сериалите, може би ще е добро.

                    Ги, съгласен съм, може би трябваше филма да свърши с излизането му - дори и аз знаех какво се е случило след това.

                    Comment


                      gregorianus написа Виж мнение
                      Трето, някъде около 793 ярлът говореше за "Русия", което е смешен анахронизъм. Името "Рус" няма да се появи поне, ама поне до 864 г. Още малко, щяха да споменат, че редовно пият по едно в Санкт-Петербург.
                      Тая тъпотия я срещам постоянно напоследък в западни исторически филми или книги, как можаха и "Хистори Ченъл" да се изложат, поне някаква алюзия с "Рослаген" можеха да врътнат, братските шведски племена нещо, а то...Защо го правят, от тъпотия ли, от толерастия ли (което пак е равно на тъпотия), не знам и може и да не искам да знам...

                      Това, че не са знаели къде е Англия няма кво да го коментирам, простодушие до бездушие, Големия въпрос: "Има ли, аджеба, земя на Запад, или нема?" Стига бе, скандинавци сигурно е имало и в римската армия, а дори и към 793 г. земите на запад не са били забравени, та те да не са чаак пък толкова далече?!? Търговийката по тези земи не е спирала да кипи никога, дори и през най-тъмните векове англичаните са знаели къде е Норвегия, а норвежците - Англия.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Тоя идиотски конфликт с ярла (можеха да се измислят един куп къде по-смислени поводи, или дори да представят, че е заради алчността на владетеля) за малко да ме откаже да гледам сериала, който наистина е с впечатляващо актьорско присъствие. Както и да е, за момента няма нищо по-добро.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          Ето един нов филм.
                          Last edited by ; 21-03-2013, 15:22.

                          Comment


                            boilad написа Виж мнение
                            Тоя идиотски конфликт с ярла (можеха да се измислят един куп къде по-смислени поводи, или дори да представят, че е заради алчността на владетеля) за малко да ме откаже да гледам сериала, който наистина е с впечатляващо актьорско присъствие. Както и да е, за момента няма нищо по-добро.
                            Аз пък си мисля, че за абсурдността на нашето (забележи, не на "тяхното", а на "нашето") съвремие този конфликт изглежда съвсем релевантен...
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Верно си е...
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment


                                В първия епизод на викингите имаше чудодеен кораб, тип "ранна Икеа".
                                Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                                Comment

                                Working...
                                X