Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Севасте, тегля "Vikings" на юнашко доверие
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      Вие не сте честни и аз няма повече да чета тази тема - не и докато не си довърша статиите!
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        О, аз си привърших времеотнемащите неща още оня ден, така че тегля и ще видя за какво става въпрос. Дано да си струва.

        Comment


          gregorianus написа Виж мнение
          Севасте, тегля "Vikings" на юнашко доверие
          Давай, ще ми е интересно да чуя мнението ти (доколкото си спомням 1066 ти беше допаднал, би трябвало и тоя да не ти се стори загуба на време)...

          Ги, човек има нужда да се разсее точно в такъв напрегнат момент, а и няма да загубиш много време - сериите са по 45 минути.
          sigpic

          Sword song and horn sound

          Comment


            Благодаря, Севасте, добро се оказа. Ще чакам следващите епизоди.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Благодаря, Севасте, добро се оказа. Ще чакам следващите епизоди.
              "Звездата" в серийките - Гейбриъл Бърн - кефи, ама той си има афинитет към такива роли - играе Утър, както и в Принцът на Ютланд

              ПП. Попадал ли си на този Dead Man, пълен е с щури образи, а пък Бърн и грае един Dickinson, който има фабрика за Metal works
              sigpic

              Sword song and horn sound

              Comment


                М`да, това бих отбелязал, че за разлика от "1066" това е игрален филм, т.е. личи си, че е правен професионално и с актьори, а не доброволци-реенактори (не че и това няма своето очарование, което ясно се вижда в "1066"). Бърн ме кефи - правеше страхотен "Клавдий" в "Датския принц", обаче съвсем бях забравил, че той е Утър в кажи-речи любимата ми версия на легендите за крал Артур, мерси, че ми напомни. Много е готин за такива роли - перфектен ярл-гадина.
                А въобще - това ново мини-сериалче ме грабна още с първата сцена (сражението) и, особено, с Один-Гандалф (то е ясно, че Толкин ползва този негов образ в някаква степен като основа, но пак си е интересно). Хубаво са преплетени почти етнографските детайли (доколкото мога да преценя, де) с художествения разказ. Убедително е.

                "Мъртвец" е култов филм (за мен) - попаднах на него още "навремето", т.е. по телевизията - бил съм не кой знае колко голям (и оттогава бях запомнил няколко сцени - с мечката, с двамата убити шерифи (аранжирани като светци), човекоядеца, който си похапва ръка и обяснението на индианеца (защо предпочита да го наричат "никой"). Впоследствие съм го гледал няколко пъти и покрай него изгледах голяма част от нещата на Джармуш (кажи-речи всичко е много добро, макар и доста специфично - даже някъде в темата за добри филми бях писал за последния негов филм, който съм гледал - "The limits of control" - много особен и много добър по своему (но силно специфичен)).
                Между другото, за "Мъртвец" разказват историята, че Иги Поп на един дъх записва саундтрака въз основа на видеокасета с филма, която Джармуш му праща и то при първото й гледане (едновременно с гледането, по същество, играейки си с китарата. Не знам доколко е вярна тя, но музиката пасва едно към едно с филма.

                Comment


                  не е много вярно, музиката е на Neil Young.
                  Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                  Comment


                    Уф, да, прав си, Томек, разбира се, че е Нийл Йънг - нещо съм се отнесъл тази сутрин.
                    Last edited by gollum; 08-03-2013, 12:22.

                    Comment




                      L'ordre et la morale / За честта на пагона (2011)



                      През април 1988г. група дисиденти във френска колония атакуват полицейски участък и взимат заложници. Правителството мобилизира 300 командоси, които да се справят със ситуацията. Пореден режисьорски опит на Матийо Касовиц, който пише сценария и изпълнява една от главните роли в тази напрегната екшън драма заснета в Нова Каледония. В главната женска роля звездата от „Живот в розово” Силви Тестю.

                      линкче

                      Филмът обещава да е много добър.
                      Очаква се някой с добър френски да се заеме с превода ))
                      Войната е лека за зрителите...

                      Comment


                        Аз писах за този филм малко по-рано (пост 1896) - има го с английски субтитри - добър е, много. Поне според мен, де. Предимно става въпрос за задкулисна политика, Касовиц както винаги е много добър - и като режисьор, и като актьор.

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          Аз писах за този филм малко по-рано (пост 1896) - има го с английски субтитри - добър е, много. Поне според мен, де. Предимно става въпрос за задкулисна политика, Касовиц както винаги е много добър - и като режисьор, и като актьор.
                          Филмчето определено е добро , използвам случая да благодаря на голъм за пост 1896, който ме подтикна да го изгледам преди ок. месец. Става въпрос, между другото, за сънародниците на Кристиан Карембьо, "канаките" от Нова Каледония. Те се отличават с войнствения си дух, навремето експедицията на Ла Перуз (френският Джеимс Кук) е намерила лобното си място именно в тяхната родина. Не знам как стоят в момента нещата с тях и тяхната борба за независимост, но тогава явно са били доста наболели...Случаят, представен във филма, е интересен като едно късно издание на антиколониалните борби, чийто разцвет е през 40-60-те год. на миналия век.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Paths Of Glory

                            Който го е пропуснал, да се поправи.

                            The Assasination Of Richard Nixon

                            Интересен филм, Шон Пен изиграва изключително силна роля тук

                            Good Night, and Good Luck

                            Филма ми допадна тъй като въобще не бях чувал за журналиста Едуард Мъроу и опитите му да се противопостави на Маккарти. Клуни е направил доста сполучлив филм.

                            Comment


                              "Линкълн" е готин; коментарите, които прочетох по негов адрес в нета почти ме отказаха да го гледам, преобладаващата част бяха: "тъп", "скучен", "защо са дали на Спилбърг да прави такъв филм", "слаб", "муден", "надценен"...Нищо подобно, филмът е страхотен, изгледах го открай докрай без желание за паузи, не знам как на хейтърите им е хрумнало да го обявят точно за муден) най-често срещаното негативно определение), при положение, че не усетих как минаха 2 часа и половина?!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Съгласен съм с Ги за "Линкълн". Макар че да си призная, първите пет минути за малко да ме откажат (е, не чак да ме откажат, но да ме настроят негативно): малко повечко ми се стори патетиката (но може и да е било нормално за тогава - не познавам добре периода). Да си призная обаче, аз очаквах по-скоро биографичен филм за Линкълн в, така да се каже, по-стандартен вид. А не съсредоточен филм само около поправката на конституцията. Обаче този подход вероятно е оправдан - иначе ще се получи книжка с картинки.
                                Филмът ми хареса. За моето не особено обременено със знания за събитията съзнание всичко изглеждаше достоверно и реалистично.
                                По повод на неотдавашната дискусия върху способността на Спилбърг да прави исторически филми (и аз съм хвърлял бомбастични твърдения като по-млад) - още от "Империя на слънцето" се видя, че тези неща ги умее, а с "Мюнхен" се затвърди.

                                "Paths of glory" е голям филм - обаче това си е Кубрик, а той слаб филм няма. Веднага се сещам (по повод на темата) за "Бари Линдън" или "Последната долина".

                                "Good night and good luck" е страхотен, мисля че поне два пъти съм го споменавал във форума. Между другото, връзва се добре с вчерашното отклонение в тема "Майтапи".

                                Филма за опита за покушение срещу Никсън не съм го гледал, ще трябва да поправя пропуска. Темата не ми звучи като нещо особено, но актьорския състав вероятно си заслужава другото.

                                Comment

                                Working...
                                X