Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    "Reds" (не знам как е преведен на български ако изобщо са го пуснали навремето) с Уорън Бийти, Даян Кийтън и Джак Никълсън (в ролята на Юджийн О'Нийл). Добра лента.

    Comment


      "Чанаккале 1915" - турската версия. Австралийската се казваше "Галиполи". Ще го намерите в Арената.
      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

      Гюстав Льо Бон

      Comment


        Sula написа Виж мнение
        "Чанаккале 1915" - турската версия. Австралийската се казваше "Галиполи". Ще го намерите в Арената.
        Мерси, готино филмче е. А за "сините очи", вие к'во искате, ми че то това е Ататюрк, въобще няма 6-5, а и очите му наистина са били сини
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          Zero Dark Thirty (2012)





          Става за гледане, особено ако имате цели два часа и половина за губене. Но не ми е ясно какво прави сред номинациите.

          Comment


            Нощес го гледах отново , вече със субтитри . Малко в повече дойдоха някои мелодраматични моменти. Клиширани герои лишени от автентичност - умните са умни , коравите са корави ... разтегната история ... Имаше един "Кралството" , който беше направен с къде повече нюх .

            Comment


              L'ennemi intime

              Много силен френски филм (2007 г.) за войната в Алжир. В стила на добрите филми за Виетнам и Афганистан (имам предвид филми като "Взвод" и "Афганский разлом".
              Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

              Comment


                Аз го споменавал по-рано макар и мимоходом и не в тази тема (за "L`enemi intime"). Като цяло не е лош - особено кинематографията. Обаче имаше разни странни неща в него, които не ми допаднаха толкова. Честно казано, "Битката за Алжир", "Lost command" (особено добър, според мен), "The colonel" (писах за него някъде по-рано в темата) - и трите са за събитията в Алжир, - ми допаднаха повече.
                Един също много добър, пак французи, но този път - Индокитай - "la 317-eme section", пускал съм го като загадка.

                ПП Между другото, на мен много ми хареса и един нов филм, за доста по-късни събития, пак френски - "Rebellion". Някъде тук писах за него.

                Comment


                  Голъм, благодаря за имената на горните филми, които са останали извън полезрението ми. При възможност ще ги гледам. Колкото до Враговете (не знам защо толкова слабо заглавие са му сложили), лично аз не намерих странни или нелепи сцени, както и някакъв по-особен символизъм. Филмът е доста праволинеен и до голяма степен предвидим като развитие, без това да ми намали удоволствието от гледането и съпровождащите го размисли. Вярно е че сме гледали подобни истории, но тази е стегната, добре заснета и въздействаща, без героично-безмислената патетика на филмите от поколението на 9-рота.
                  Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                  Comment


                    Е, тези неща са въпрос на вкус и усещане, т.е. доста индивидуални. Очевидно е, че е над нивото на "стандартните филми", но аз си мисля, че може и много повече. На мен ми се видя нелогично най-вече развитието на характера на главния персонаж (новия лейтенант). Не казвам, че е невъзможно подобно нещо (как беше там "Хорацио, има на небето и земята неща..."), просто на мен ми се видя доста невероятно. И си помислих когато го гледах, че е избрано нарочно - от гледан точка на символизъм ("превръщането" на идеалиста в практик-непукист та до степен да си търси сам смъртта). Подобен момент имаше и по отношение на местното момче (което в крайна сметка го ликвидира накрая), но не в чак такава степен. А и не се връзва много с нещата, които съм чел оттук-оттам за техните военни там - особено елитните подразделения.
                    Но сам по себе си филма никак не е лош. Бойните сцени са на висота, за кинематографията вече споменах - впечатляваща е. Но има проблеми от чисто художествено (ако се изразявам правилно) естество със структурата и развитието - за моя непрофесионален поглед.

                    Между другото, за Индокитай има поне още няколко френски филма (като "Dien Bien Phu", който си бил почти документален - като се има предвид, че създателя му е парашутист, участник в сражението - между другото, автор и на споменатия по-горе "317-ти взвод", като и на още няколко филма - все на тази тема), които все още не съм намирал (за Алжир май също имаше някакви такива). Като цяло са доста свежи - особено по-старите.

                    Comment


                      Проверка на дорогах

                      Изключителен филм от 1988ма година. По връзката може да се прочете това-онова от неговата история. Заслужава си да се види.

                      P.S. Същият филм в IMDB
                      Last edited by messire Woland; 04-02-2013, 15:09.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Добър филм, навремето много ме впечатли (бил съм сравнително малък тогава - мисля че края на 80-е години, когато го гледах). Трябва да го гледам пак, интересно ми е сега как ще ми се види.

                        Comment



                          Битката за Виена
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            messire Woland написа Виж мнение
                            Проверка на дорогах

                            Изключителен филм от 1988ма година. По връзката може да се прочете това-онова от неговата история. Заслужава си да се види.

                            P.S. Същият филм в IMDB
                            Не че нещо, ама е от 1971 г., все пак.

                            Comment


                              Така си е, тогава е заснет. Но чак 1986-та излиза по кината. У нас се появи мисля 88-ма, поне аз тогава съм го гледал.

                              Comment


                                "Легенда за десетимата- Аравт" от Арена. Първият монголски филм, който гледам. Доста патетичен в историческо отношение. Тематиката е тип народно предание и като такава е доста наивна, но съм впечатлен от прекрасното пресъздаване на баталните сцени между тежковъоръжени монголски войни. Като за монголски, филмът е много добър.
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X