Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts




    Comment


      Някой гледал ли е The Eagle / Орелът ? Има го в Zamunda, а оценката дадена от IMBd e 6.2 / 10.

      Comment


        Аз го гледах преди месец и нещо. Бозица. Търчат разни пикти, гонят нашия човек из разни чукари. Става за убиване на два часа.

        Comment


          Аз също го гледах някъде тъдява. Много слаба работа, определено очаквах малко повече (но не само това е причината да го оценявам така ). Всичко е стандартно и шаблонно до безобразие, явно режисьорът си е харесал вида на някои африкански племена (вероятно покрай снимките на "Последния крал на Шотландия"), та е изтипосал ала тях племената из далечните брегове на Шотландия (между другото, кой знае защо първата ми асоциация беше с "Последният мохикан" - а сравнението определено не е от полза за този филм). Историята е глупава и крайно нелогична, героите - още повече. Наблъскал е идиотски символични сцени насред уж реалистичния си разказ (от онази в края на последното сражение ми се доповръща). Направо да се чудиш за какво е искал да бъде този филм - защото ако целта е била чисто действие и битки (те са единственото, което горе-долу става, макар че това "ставане" е също достатъчно шаблонно за съвременното кино), то поне да бе направен честно така, като онази друга бозица - "Центурион" (още по-слаба и воняща на гнило).
          Нещо, което ми се стори забавно - центурионът, изпълняващ ролята на главен герой (в края на филма повече багаж, отколкото герой, но се "събужда" навреме за края и, разбира се, съгласно с кино-шаблоните, ликвидира антагониста с голи ръце - най-мощното оръжие на всеки герой), приличаше досущ на капитана от "Рестрепо" (документален филм - така че съвсем реален капитан). Това добави за мен определен сюрреалистичен привкус. Май това бе единственото положително нещо.
          Е, вероятно историческите-пуристи ще отбележат, че ризниците, шлемовете и снаряжението на римския солдат са отговаряли на артефактите от епохата - самият аз не знам дали е така. Но това ще да е единственото историческо във филма. Е, да речем, може да се отбележи сцената с тестудото в сражението в началото на филма, но тогава следва да се запитаме защо римските солдати не знаят как да се справят с колесници, заплаха, с която още навремето фалангистите на Александър се научават да се справят (а и си мисля, че подобно поведение по-скоро ще е естествено, особено пред бягството, пък и хората си имаха метателни копия, както се видя; както и да е, това е дребен кусур).

          Аз вчера гледах "Age of heroes" (Aiwara е пуснал връзка към него малко по-долу). За съжаление, отново крайно неуспешен опит в областта на бозаджийството. Толкова нелеп и шаблонен, че да ти се догади. Какво е истинското в тази "true story" - не знам, не виждам кое точно може да е такова, а в боклука не ми се рови.

          Comment


            "Центурион" ли беше онова с либовната история между нашия човек - римлянина и пиктската вещица или "Орела"?
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Между другото оня ден гледах Ofelas. Страхотен, изчистен и изпипан в детайлите. Сцената с Дарфот беше шедьовър от етнографска гледна точка.

              ПП. Май беше в Центурион, дето яката мацка го лекуваше с разни билки. Орелът имаше като че ли леко хомосексуален отенък.

              Comment


                Бе верно "Центурион" като цяло си беше простотия, но пък я го сравнете с "Последния легион" (crap, crap, crap!!!). Ofelas е 6 +, такива филми са един на милион ако не и по-малко. Представям си и малко по-голям бюджет да бяха вложили.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                  Бе верно "Центурион" като цяло си беше простотия, но пък я го сравнете с "Последния легион" (crap, crap, crap!!!).
                  Това да не беше оня филм с меча на Цезар?

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Това да не беше оня филм с меча на Цезар?
                    Да!
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Това да не беше оня филм с меча на Цезар?
                      Да точно той е. Благодаря за коментарите, явно ще пропусна "Орелът".

                      Comment


                        Dogs of War. Не е точно стриктно исторически, но пък има реални поводи за създаването си. Много силен
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Май има леко оплитане между 3 "римско-британски" филма от последните години. Този сценарий с избиването на 9ти легион, диваците, Адриановия вал и т.н. е много популярен, не знам защо, може би заради рехавата връзка между древността (Рим) и съвременността (Британия). Ако броим и "Артур" (онзи с Клайв Оуен и Кийра Найтли), стават 4 филма.
                          Другите са: 1. "Центурион", който страда от нисък бюджет, иначе е приличен приключенски филм. Фасбендър има голямо бъдеще в Холивуд, като злодей обаче.
                          2. "Орелът", който е тематично продължение на 1, но 20 години по-късно. Прекалено бутафорен и сълзлив, няма го онова усещане за мърлявост, нито героите са достатъчно мъжествени. Слаба работа.
                          3. "Загубеният легион" - невероятна компилация от приказки и легенди (разпадането на империята+крал Артур/Ескалибур+9ти легион+300), пълна с кухи герои, нелепи сюжетни обрати и смехотворни костюми; нямаше една сцена, която да седи на място. Индийката особено - да бяха пратили направо самурай като представител на Византия, а Бен Кингсли (=Мерлин) ме изумява как успява едновременно да играе роли за Оскар и роли в такива боклуци.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            А, не, няма оплитане - просто пишем/пишат и за трите. Аз само за първите два, защото само тях съм гледал (и за двата, особено за втория - бих добавил "за съжаление") На мен и "Центурион" ми се видя много слаб - разликата между двата е, че "Орелът" има и претенции за "нещо повече" на това отгоре, които, кхъм, въобще не покрива с нищо. Впрочем погледнат като "чист екшън" (т.е. абстрахиране от това, че уж едните са римляни, другите местни диваци и прочее) общо взето става. Докато виж при "Орелът" и да се абстрахирам, че уж трябва да е нещо повече и да го гледам като "екшън" - пак за нищо не става.
                            А за темата - знам ли. Все пак май е единствената голяма победа над римляните... може би затова има някакъв интерес. Пък и е съчетано с мистерия (нищо не много ясно), което добавя пикантност. Като добавим и мита за крал Артур.

                            ПП Както писах и по-горе, "Последният крал на Шотландия" ми допадна и вероятно заради това очаквах повече.

                            Comment


                              "Центурион", "Орелът", "Атила", "Крал Артур" и "Последният легион" са един дол дренки. Пълна глупост. Боклук и като кино, и като сюжет, и като историческа картина.

                              Лошото е, че сбърках, та гледах "Ironclad". Също невероятна тъпня.

                              Няма да гледам задаващата се нова гавра с "Тримата мускетари".
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment


                                Аз най-после успях да си намеря "Prince of Jutland" (в един руски торент, но за радост, беше запазена оригиналната аудио пътечка) - мисля че точно ти, Грегорианус, го бе споменал в тази тема: добър филм, определено ми допадна. Някак лежи в една линия (като декори, костюми и въобще - стил) с "Ofelas" и "When the raven flies". Сега издирвам другите два филма от трилогията, от която "When the raven flies" е първата част, а попаднах (но още ги свалям) и на два други "викингски" филма - "Hagbard and Signe" и "Outlaw: The Saga of Gisli". Имам надежди, че и четирите ще се окажат добри.

                                Comment

                                Working...
                                X