Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови исторически книги

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    темта е обширна. ако се спретнеш - мога да помогна с нещо.
    не чета книгите на бунич. нямам мнение.

    Comment


      #92
      SSGRAIL написа
      Разгледах книгата за Шеленберг задължително си я купувам и търся следните:
      -Окултния Хитлер
      -Досието "Хитлер" - 2 части от Хенрик Еберле
      -фриц Колбе - един шпионин в сърцето на Третия райх
      -Отричането на холокоста
      -Бележки за Хитлер
      -Третия райх и знакът на Антихриста
      -Хитлер какъвто го познавах - оксана Дворченко
      -Великите сили и СС.Шпионаж и диверсия
      -Райхът и холокост
      -Тайните служби през ВСВ- 2 части от Вилхелм Ритер фон Шрам
      -История на Гестапо - Жак Дьоларю
      От тези имам "Досието", "Фриц Колбе", "Бележки за Хитлер", "Тайните служби". Последните две ги четох и ги препоръчвам, първата сега я чета, а Фриц Колбе още не съм я чел. Книгата за Шеленберг ще ходя да си я купувам най-вероятно утре има си хас баш тази книга да не взема

      За СС има по-добра книга казва се "Тайната история на СС" забравих авторите но съм я виждал все още по книжните пазари. Но Док ти каза също какво можеш да направиш по отношение на СС.
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #93
        "Тайната история на SS" според мен не струва. Има десетки щуротии в нея. Написана е абсолютно пристрастно, а така и не можах да разбера кое беше тайното на SS. Свястна литература за Третия райх, Вермахта и СС може да се открие в руските книжарници. На българския пазар няма много неща.
        They march in full battle dress
        With faces grim and pale
        Tattered banners and bloody flags
        Rusty spears and blades...

        Comment


          #94
          Опа аз се обърках не беше тайната история а нещо друго трябва да я видя. Тайната исторя беше друга макар че за обща култура може и да стане
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #95
            Напоследък намерих време да прочета две интересни книги на теми около ВСВ. И двете са на руски език:

            1. мемоарите на Фридо фон Зенгер, "Ни страха, ни надежды" (има ги на militera.li.ru - http://militera.lib.ru/memo/german/senger_ef/index.html )
            Доста интересна книжка в много отношения. Освен че в спомените си Зенгер разглежда бойните дейстивя, в които взима участие (като командир на моторизирана бригада в Френската кампания; командир на танкова дивизия при опита за деблокиране на 6-та армия до края на пролетното настъпелние при Харков; като офицер-наблюдател при десанта в Сицилия (нещо като корпусен командир) и след това като корпусен командир на 14-ти танков корпус при отбраната в Италия (сраженията при Касино)), като част от описанията са интересни, в книгата има и достатъчно много анализи на военните дейстивя и особеностите им, които също си стурва да се прочетат. Покрай това има и достатъчно много наблюдения и размисли върху вътрешнополитическата система на Герамния и Италия, какот и за мястото и особеностите на немсикя офицерски корпус и отношенията му с национал-социалистическата партия и режим.

            2. биография (периода 1921 - 1943 г.) на адмирал Исороку Ямамото от Хироюки Агава.
            Лично за мен книгата бе много информативна и интересна. Явно Переслегин основно върху нея е базирал совята "Тихоокеанска премиера". Съдържа множество наблюдения върху вътрешинте взаимоотношения между флота, армията и правителството в Япония. На военните дейстивя е отделено малко място, което не е чудно с оглед на темата.

            Преди няколко дена си взех "Господство в воздухе", сборник, в който са събрани второто издание на книгата на Джулио Дуе "Въздушното господство" (издадена след смъртта му през 1932 г., но писана в първата половина на двадесетте години основно) и "ВОенната доктирна на генерал Дуе" от полковник Арсен Мари Пол Вотие (висш офицер от френската ПВО авиация), писана през пъравта половина на 30-те години като коментар и сбор на идеите на Дуе. Едва съм я започнал, но е интересна и когато я приключа мисля да подновя една дискусия във форума върху "Доктрината Дуе", която бяхме опочнали преди няколко години.
            (има я и в милитерата - http://militera.lib.ru/science/douhet_g1/index.html , макар че аз предпочитам да я чета на хартия )

            Comment


              #96
              Зенгер е култ, аз пък, идиотът, си я купих, класика

              Comment


                #97
                Предполагам, че става въпрос за този:
                тук

                Best Web Buys searches dozens of stores to help you find the lowest prices for your online book purchases.

                третият линк са други книги на Етерлин.

                Comment


                  #98
                  А и аз си я купих, така че и аз съм в категорията на идиотите . ДА ти кажа, предпочитам да чета на хартия, а електронния вариант да го ползвам за справки.

                  Ахам, Док, за него става въпрос.

                  Comment


                    #99
                    Предпочитам да спестявам, понякога, в тази връзка не е лошо и да обменяме книги, вместо да прашасват. нотова е една стара, а все още неосъществена идея. гаранция за връщането - книга срещу книга!

                    Comment


                      О, аз съм общо взето прилежен и също връщам книги. Идеята е добра, защото наистина няма средства за всичко, което си струва. Неприятното е, че често няма и време за четене .

                      Като гледам линка на Док за другите му книги ми остава само да се облизвам. С удоволствие бих ги прочел на език, който разбирам, обаче май ще е твърде сложно да се намерят.

                      Comment


                        gollum написа
                        Напоследък намерих време да прочета две интересни книги на теми около ВСВ. И двете са на руски език:


                        Преди няколко дена си взех "Господство в воздухе", сборник, в който са събрани второто издание на книгата на Джулио Дуе "Въздушното господство" (издадена след смъртта му през 1932 г., но писана в първата половина на двадесетте години основно) и "ВОенната доктирна на генерал Дуе" от полковник Арсен Мари Пол Вотие (висш офицер от френската ПВО авиация), писана през пъравта половина на 30-те години като коментар и сбор на идеите на Дуе. Едва съм я започнал, но е интересна и когато я приключа мисля да подновя една дискусия във форума върху "Доктрината Дуе", която бяхме опочнали преди няколко години.
                        (има я и в милитерата - http://militera.lib.ru/science/douhet_g1/index.html , макар че аз предпочитам да я чета на хартия )
                        Купих и прочетох Въздушният Блицкрийг от Игор Дроговоз, която се явява апология на Доктрината Дуе, като теорията е подкрепена с примери от ВСВ до Войната срещу Югославия. В тази книга има много разсъждения върху Въздушното господство и доста разсъждения за Руската Стартегическа Авиация.

                        Прочетох и препоръчвам една великолепна книга- "Ржевската месомелачка" от Борис Горбачевски.
                        Месомелачката на ВСВ през погледа на обикновеният руски сержант, глада, мизерият, недостатъчното обучение, безсмислените атаки, униженият, сравнения между положението на немския и руския войник, дезертьорството, антисемитизмът в ЧА, дебелащината и самодоволството на някой партийни функционери и т.н.
                        Наистина потресаваща картина на войната.
                        Тази книга я препоръчвам особено горещо на някой съфорумци, дето обичата да пишата за загубите на ЧА, през войната- да четат и да мислят върху твърдяните от тях цифри. :sm186:

                        Подкрепям идеята за размяна на книги, ако някой иска да чете на руски да пише на ЛС.
                        "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                        Comment


                          Още не съм приключил книгите на Дуе, но така предварително да съобщя, че това, което обикновено се разбира под "Доктрината Дуе" не е добро отражение на идеите на италианеца, да не кажа повече.

                          Comment




                            вероятно ще я купя и ще я прочета, но ми се струва, че Рохус Миш е поредният малък човек, който не е бил предвиден да влезе в историята. И всъщност никога няма да влезе. Ще влезе във вестниците. Около него се вдига шум от време на време, но когато си отиде, никой няма да си спомня за него.
                            по някакъв начин ми прилича на Швейк, но ми е далеч по-антипатичен. Иначе въпросът за малкия човек в историята е прелюбопитен и, разбира се, ще бъде оставен за друг път.




                            Това определено изглежда любопитно. Може би ще ми отговори на някои въпроси от темата, която поставих.

                            Comment


                              Днес ми го подариха, сигурно вечерта ще си го прочета:

                              Византия в собствените и очи и в очите на другите

                              Автор: Сборник
                              Раздел: Средновековна история, Балканска история
                              Издателство: Гутенберг
                              Народност: българска
                              първо издание, 2007 год.
                              меки корици, 312 стр.




                              Какво е Работна група „Византия”?
                              Петнадесет изследователи (млади учени, доктори, асистенти, докторанти и студенти) се събират, за да работят съвместно по проблеми, свързани с византийската история и култура. Членовете на Работната група (изследователското общество) са с различни специалности – историци, културолози, историци на изкуството, юристи, филолози, обединени от общата си страст към историческата реалност и идеята на Византия.
                              Изследователското общество е съвършено неформално обединение, отворено за нови членове, споделящи неговите цели.

                              Досегашната активност на РГ „Византия”:
                              В периода 2004-2005 темата на общите изследвания беше: „Византия в собствените си очи и в очите на другите”. В резултат на 8 и 9 април 2005 година с любезното съдействие на НГДЕК (София) и MSH (Paris) беше организирана Кръгла маса, на която бяха представени резултатите от изследванията на участниците в РГ „Византия”. Материалите от Кръглата маса са публикувани на български в настоящия сборник.

                              Съдържание
                              Няколко думи за сборника
                              Димитър Илиев - Троя в четири епиграми на Агатий Схоластик
                              Георги Казаков - Римските трофеи на християнството: церемониал и урбанизация в ранен Константинопол
                              Методий Рождественски - Под знамената на Василевса. Етосът на номадския воин в Ранното средновековие
                              Теодор Димитров - Наблюдения върху генезиса на византийско-персийската политическа симбиоза
                              Веселина Вачкова - Кладите във Византия или: за религиозната, псевдорелигиозната и антирелигиозната агресивност
                              Tsvetelin Stepanov - Imagining Byzantium from Aixnc;: Some TOPOI in Bulgarian Apocalyptic Literature, 11th-13th Centuries
                              Герасим Петрински - етюди върху обреда на коронацията
                              Албена Миланова - Градът на византийците и градът на византинистите. (Идеята за град във Византия през ХI-ХII в. чрез примера на градовете във византийска България)
                              Люба Илиева - Пространното житие на Климент Охридски и проблемът за българо-византийския културен синтез
                              Przemyslaw Marciniak - Theatre that Did Not Exist? Theatre and Performances in Byzantium
                              Ивелина Кючукова - За разпространението на византийската култура посредством династичните бракове (края на X век - средата на XV век)
                              Валери Валериев - Престъплението и наказанието. Правни и философски понятия
                              Васил Нинов - „Нашето наследство у чужди премина...” (Плач Иеремиев, 5:2)
                              Митко Делев - Кой превзе Константинопол в 1204 г.? (Няколко бележки върху текста на Жофроа дьо Вилардуен)
                              Martin Ossikovski - A Brief Note on Dialogus, Defensor minor, and the Problem of Ecclesia Graecorum
                              Александър Николов - Византия и ромеите през погледа на Рамон Лул
                              Емилия Карабоева - Семантиката на производните на термина Византия - „византийщина”, „византийски номера” и „византийски” - в съвременната им всекидневна употреба в България


                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment


                                Док Холидей написа
                                http://book.liternet.bg/partnerbooks.php?ID=22862

                                вероятно ще я купя и ще я прочета, но ми се струва, че Рохус Миш е поредният малък човек, който не е бил предвиден да влезе в историята. И всъщност никога няма да влезе. Ще влезе във вестниците. Около него се вдига шум от време на време, но когато си отиде, никой няма да си спомня за него.
                                по някакъв начин ми прилича на Швейк, но ми е далеч по-антипатичен. Иначе въпросът за малкия човек в историята е прелюбопитен и, разбира се, ще бъде оставен за друг път.




                                Това определено изглежда любопитно. Може би ще ми отговори на някои въпроси от темата, която поставих.
                                Щом споменахме Рохус Миш ето нещо позабравено - http://forum.boinaslava.net/showthre...D0%EE%F5%F3%F1 негово интервю
                                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                                Comment

                                Working...
                                X