Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови исторически книги

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ей няма надежда...
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      Всеки, който е спирал завоеватели на прага на Европа има принос
      Не мога да се сдържа Какви се явяват тогава прабългарите, пристигащи в Европа нейде от азиатските степи (ако не завоеватели), и следователно какви се явяват византийците?
      А ако Балканите са прага на Европа, къде по-дяволите е антрето? :mhehe:
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Става дума за категория племена - хуни, монголи и т.н., които се явяват рушители, а не строители. Нашите предци не влизат в категорията. Аз не съм казал, че са победили арабите с мисълта да спасяват европейската цивилизация, но това се получава като краен резултат. България определено се справя по - добре от Византия със спирането на разни племена. Когато сме под византийско разните узи, огузи и печенези си правят каквото си искат, така че...

        П.С. Както и да е - това са други теми, при това заключени.
        Не 7, а 77 пъти по 7...

        http://www.mathematicalanthropology.org/

        Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

        Comment


          Darkas написа
          Става дума за категория племена - хуни, монголи и т.н., които се явяват рушители, а не строители. Нашите предци не влизат в категорията. Аз не съм казал, че са победили арабите с мисълта да спасяват европейската цивилизация, но това се получава като краен резултат. България определено се справя по - добре от Византия със спирането на разни племена. Когато сме под византийско разните узи, огузи и печенези си правят каквото си искат, така че...

          П.С. Както и да е - това са други теми, при това заключени.
          Нашите предци (в категорията са и прабългарите и славяните) също идват тук по гореспоменатия начин
          А за "спирането на разни племена" и Византия - византийците се справят добре, даже бих казал доста добре. Разбира се - до време. Нашата държава също попада в графата на борещите се срещу нашествия, но това разбира се, след като се установява на Балканите . Но не за дълго. Просто натиска на въпросните племена е много силен, а и винаги номадите излизат по-силни от уседналите вече племена. А това с Европата си е изсилване разбира се, смешно е отвсякъде
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            как да пусна снимка във форума

            Comment


              Dinain написа
              А ако Балканите са прага на Европа, къде по-дяволите е антрето?
              Сега чета "Български хроники" на Стефан Цанев - гъмжи от цитати от източници, между другото - един от Прокопий Кесарийски, че "Европа е ограничена от север от Истъра..." и още малко в тоя дух /пиша от работа и книгата не ми е подръка/, та се надявам да ви се е изяснило понятието "Европа" за какво се е отнасяло през разглеждания период - с оглед избягване на бъдещи изсилвания.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                pnp5q написа
                Сега чета "Български хроники" на Стефан Цанев
                :aaa: :wo-oh:
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Guy de Mont Ferrand написа
                  :aaa: :wo-oh:
                  Мисля, че няма да ти посинеят косите от нея. :p
                  ИМХО, по-издържана е от едни известни писания на П.Д. - при положение, че автора няма неговите претенции.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    Впрочем по "Български хроники" се снима 6-сериен документален филм за БНТ в момента- нещо като реплика на онова безумие "Българите" от БТВ. Планът е за 3 март 2008 г. да тръгне по ефира. Режисьори са Дочо Боджаков и Дамян Пертов, в ролята на Аспарух - Юлиян Малинов, млад старозагорски актьор, който горкия не умее дори да язи кон :sm113: Пак ще се развява жена-жрица /аман от тая Пагане, не я ли пратиха отдавна при Тангра /, конят есетествено ще е бял, но ще се търси по-човешко предаване на личността на хана, а не издигането му на пиедестал... /по материали от в. Ст. Новини/
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      Сигурен ли си? По сценарий на Ст.Цанев правиха преди една-две години филм, ако не се лъжа, двусериен. Не че не може през 2 години да си прави филми човекът . А книжката я погледнах набързо, наистина цитатите от изворите са много, между (1/3 и 1/2 на око). Не че ги няма и другаде.

                      Comment


                        Сега чета ЭВЛИЯ ЧЕЛЕБИ
                        КНИГА ПУТЕШЕСТВИЙ
                        СЕЙАХАТНАМЕ
                        ЗЕМЛИ МОЛДАВИИ И УКРАИНЫ
                        ТОМ V

                        Comment


                          Сигурен ли си? По сценарий на Ст.Цанев правиха преди една-две години филм, ако не се лъжа, двусериен. Не че не може през 2 години да си прави филми човекът
                          Явно може. Интервюто е с актьора, за жалост няма онлайн издание да дам линк.
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            Няколко месеца преди начинанието на бТВ мина по Канал 1 филм по първа глава от книгата /една вечер от 22 или 22.30/ - гледах го - има повече публицистичен, отколкото "художествен" уклон. Освен това бе предшестван от половин-часово предаване с мнения на професори - историци по представените материали и тези. Радвам се, че не са се отказали да продължат филмирането.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Вчера ми попадна книгата на Алексей Исаев "Десет мита за Втората световна война". По начало като видя книга с подобно заглавие се дистанцирам. Хвърлих един поглед, и ми се струва, че долавям стила на Резун. Някой запознат ли е по-добре с книгата и автора.
                              Last edited by viking heart; 15-12-2007, 13:11.
                              They march in full battle dress
                              With faces grim and pale
                              Tattered banners and bloody flags
                              Rusty spears and blades...

                              Comment


                                SS-mann написа
                                Вчера ми попадна книгата на Алексей Исаев "Десет мита за Втората световна война". По начало като видя книга с подбно заглавие се дистанцирам. Хвърлих един поглед, ми се струва, че долавям стила на Резун. Някой запознат ли е по-добре с книгата и автора.
                                Стилът е същия, да, но иначе има интересни моменти в книжката. Има смисъл да се прочете.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X