Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Странна песен.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Странна песен.

    тези дни,докато си сърфирах в You tube ,попаднах ,на този странен клип .Оригиналното https://www.youtube.com/watch?v=eWgpQ5R4ca8 заглавие е химн на Украинската ССР ,но понеже много ,често се споменаваше Бог,Господ се усъмних.Субтитрите ,дадени в клипа са неверни.Текста (на украински) е следният Господь Всемогутн³й слов'янським народам
    Дав Славу ³ Волю в УкрА¿н³ Русь
    Так слався ж в³дтворений Волею Бога
    Великий могутн³й слов'янський союз

    Присп³в:
    Волею Господа – кликом Всевишнього
    Воскресне ³з праху Великий Народ
    Право народу – Сила Господня
    Славить священне ³м'я – М³й Народ

    Хай св³тить ³ гр³º нам Сонце Свободи,
    Нас Ки¿в з'ºднав – крикнув перший "За Русь!"
    За Право Народу п³дняв В³н народи,
    За Славу, за Волю, за В³ру, за Русь!
    Единственото ,което намерих в нета е за ,някакъв украински православен алманах издаден в Ню Йорк 1988г.Не подценявам никой,но все пак да спомена ,че музиката е по химна на бившият СССР ,и сегашната РФ.За да влея ,малко масло в огъня в този украински химн ,доста често се говори з Русь.Не за Русия(Россия).Бих помолил някой по запознат ,да обясни разликите между Русь и Россия ,како и да даде повече информация за песента.
    Last edited by Todor; 15-02-2019, 20:31.

    #2
    Todor написа Виж мнение
    Бих помолил някой по запознат ,да обясни разликите между Русь и Россия ,како и да даде повече информация за песента.
    Тая шльоковица не я разбирам, но разликата между Рус и Русия е историческа. Руската държавност възниква на територията на Новгород и Киев, т.е. днешна Украйна. Това е Рус. Там княз Светослав и т.н. По-късно се измества в Москва и се оформя Русия.

    Comment


      #3
      Кухулин написа Виж мнение
      Тая шльоковица не я разбирам, но разликата между Рус и Русия е историческа. Руската държавност възниква на територията на Новгород и Киев, т.е. днешна Украйна. Това е Рус. Там княз Светослав и т.н. По-късно се измества в Москва и се оформя Русия.
      Малей.Така ли графе извинявам,се ,че превъзбудихме вашата достопочтеност.Е какво толкова трудно има да се разпознае този текст ,само на база ,да знаеш руски?Значи ,когато питам за разлика между Русь и Россия ,не искам отговор на ниво 3-ти клас.Всички тези колосални обобщения,дето сте ги написал са знаеми,за всеки човек,поне чувал думата история.Въпросът ми е в съвременен контекст.Може ли един украински националист да призовава за Русь и същевременно ,да е противник неговата суверенна страна ,да има нещо общо с Москва?Отделно и досега руснаците ,казват на Беларус Белороссия.Същевременно беларусите дори и Лукашенко(с цялата му русофилия) се противопоставят на това натрапено от болшевиките име.Някой ,чел ли е Тарас Булба на Гогол?.Поне в българският превод казашкият атаман призоваваше "за Господ,за Украйна за Русия".Що ли си мисля,че в оригиналът не е било Русия а Русь?
      Last edited by Todor; 16-02-2019, 03:23.

      Comment


        #4
        Ами извинявам се за ниското ниво на отговора. Шльоковицата ми е трудна, честно. Най-вероятно на психосоматична основа - трябва да се пият повече хапчета. Останалото ми идва много сложно, нямам идея какво се случва в главата на Лукашенко и компания. Знам само, че и той се бута в новата група "Ж8"

        Comment


          #5
          Мда, все пак българският писмен език си има правила. Иначе, поне от обща интелигентност и филмите за Степан Бандера, които изгледах напоследък, съм останал с впечатлението, че украинските националисти викат на руснаците "москали", т.е. "московитяни" (или, ако предпочитате, "москвичи"). И май хич не ги обичат. Дали тази песен не крие в текста си призив за обединението на североизточните славяни във "великий могутн³й слов'янський союз", но начело със старата столица Киев, а не с омразната Москва?
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            #6
            Todor написа Виж мнение
            .Някой ,чел ли е Тарас Булба на Гогол?.Поне в българският превод казашкият атаман призоваваше "за Господ,за Украйна за Русия".Що ли си мисля,че в оригиналът не е било Русия а Русь?
            Чели сме го, разбира се. Територията, в която се подвизава Тарас, е описана от Гогол така:

            "...Бульба был упрям страшно. Это был один из тех характеров, которые могли возникнуть только в тяжелый XV век на полукочующем углу Европы, когда вся южная первобытная Россия, оставленная своими князьями, была опустошена, выжжена дотла неукротимыми набегами монгольских хищников..."

            И така: "...в нынешнем старом Киеве, где жили малороссийские и польские дворяне"

            "...Степь чем далее, тем становилась прекраснее. Тогда весь юг, все то пространство, которое составляет нынешнюю Новороссию, до самого Черного моря..."

            "Рассказы и болтовня среди собравшейся толпы, лениво отдыхавшей на земле, часто так были смешны и дышали такою силою живого рассказа, что нужно было иметь всю хладнокровную наружность запорожца, чтобы сохранять неподвижное выражение лица, не моргнув даже усом, – резкая черта, которою отличается доныне от других братьев своих южный россиянин..."

            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              Не съм чел Гогол, което си е минус, но пък за същия автор съм чувал и чел да се споменава като за "руски" класик...?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #8
                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                Не съм чел Гогол, което си е минус, но пък за същия автор съм чувал и чел да се споменава като за "руски" класик...?
                Гогол се самоидентифицира като "малорос", което не е руснак, а жител на Малая Русь, която е предимно в днешна Украйна. Надявам се да не ни четат украинци, че ще стане неприятно...

                ПП. Гогол е просто задължителен, особено "Вечера на хуторе близ Диканьки".
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #9
                  Кои са били годините на изданията в ,кото си чел Гогол на Руски.Не ти ли минава през ум ,че може би нещата са минали през многократна цензура?Интересно ,откъде ли се взеха ,тези 40 милиона хора ,които твърдят ,че са украинци,говорят обособен език (сега за колко от тях украинският е пръв или втори език е друг въпрос,те ирландците и шотландците ,повече от 90% ,говорят на английски с техен си акцент и не знаят своите си келтски говори,но никой не оспорва ,че има ирландци шотландци)? и че не "желаят" вече да имат нещо общо с големият си съсед.Ей така от нищото ли са се появили?Ти сам потвърждаваш тезата ми "Малорус"(както предполагам е било в оригиналът) (Въпреки че дядото на Гогол, Афанасий Демьянович Гоголь-Яновский (1738 – 1805), е записал в официален документ, че „неговите предци са с фамилия Гогол и са поляци“, повечето биографи са склонни да вярват, че той все пак е малорусин (украинец)) е доказателство за това,че Рус и Россия са 2 различни неща.Просто и трите големи обособили се нации от източните славяни ползват името на скандинавското племе Рус(червени,рижи)) способствало за създаване ,на държавност в тази част на Европа,което мисля е безспорен исторически факт.Но спекулация на тезата ,че щом украинците зоват за Рус е доказтелство ,че са руснаци е безпочвена.Колкото русите имат основание ,да претендират,толкова и украинците и беларусите.Един баща 3-ма синове(че и повече) Иначе доколкото знам Бандера е бил един от многото заблудени хора вярващи ,че с немската инвазия на Изток ,украинският и беларуският(че и руският) народ ,ще получат политическата си свобода.Борил се и срещу руснаци и срещу поляци и срещу немци за свободата на своят народ.Такива хора заслужават уважение ,а не снобски присмех.
                  Last edited by Todor; 22-02-2019, 19:41.

                  Comment


                    #10
                    Наскоро гледах клип от 2014(преди Руската окупация) в ,която проруска гражданка на Крим разговаряше с членове на Украинската армия и възмутено им казваше вие искате ,да ни вкарате в НАТО при "фашистите'(не знаех ,че и ние сме фашисти,щото и ние сме в НАТО).В последните години покрай интернет си направих бая виртуални турове из Росийская федерация.Освен в големите градове ,в провинцията им нещата ,не са мръднали и на йота от преди 40-на години примерно.Статуите на Ленин си седят(някъде ,даже и тези на Сталин).Улиците носят имена ,като Ленинский проспект или Брежневский.Даже областтта ,която би трябвало да е Санкт Петербургска официално все още е Ленинградска.Имаше идея преди няколко години в определени дни от годината Волгоград,пак да стане Сталинград.Все едно жители на Линц , да желаят на всеки 20 април ,да носи името Хитлербург ,примерно.Вижте им парадите на 9-и май.Тези знамена със сърпове и чукове.
                    Last edited by Todor; 22-02-2019, 19:45.

                    Comment


                      #11
                      За Славу, за Волю, за В³ру, за Русь!За мен този абзац е най показтелният.0:51 от клипа разцъфтелите алени макове,насред посърналата останала растителност.Култово.Понеже ,доколкото разбрах един от модераторите на форума ,ме обяви за нацист ,та бих го попитал публично ,защо хората проповядващи "диктатура на пролетариата' също не са банвани.За пример ще дам потребителят Голъм.Той твърдеше ,че в Паметникът на съветската армия няма нищо лошо и е кощунство ,да се цапа.Това ,не е ли пропаганда на друга крайна идеология взела ,дори и повече жертви от нацизмът(фашизмът)?Доколкото знам жертвите на комунизмът са над 100 000 000.Неслучайно Маркс ,го нарече призрак бродещ над Европа.И комунизмът все още взима жертви последният случай е ставащото във Венецуела.
                      Last edited by Todor; 22-02-2019, 18:25.

                      Comment


                        #12
                        Интересно какво бихте казали за Паметника на съветската армия във Виена? За щастие съм бил там и мога да кажа, че австрийският паметник на съветските воини е много по-добре поддържан от нашия. Дали ще промените историята, като съборите паметниците и какво бихте издигнали на тяхно място?
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #13
                          Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                          Интересно какво бихте казали за Паметника на съветската армия във Виена? За щастие съм бил там и мога да кажа, че австрийският паметник на съветските воини е много по-добре поддържан от нашия. Дали ще промените историята, като съборите паметниците и какво бихте издигнали на тяхно място?
                          E-e-e нещо по свежо не измислихте ли комунистите?Още преди 15 години г-н Инджев отговори на подобни въпроси.Във Виена ,са се водили битки в България не.Техният паметник е скромен,нашият не.Отделно не съм и съгласен и за паметник на съветският войн във Виена и къде ли не.Такова животно нема.Виж за паметник ,на незнайният руски ,украински,беларуски и так дале войн ,да и аз бих се съгласил поне във Виена или Берлин.За България,какво да говорим?

                          Comment


                            #14
                            Историята не бих променил.Но бих променил целенасочеността.Бих направил Лунапарк ,атракцията би била "Влакче на ужасите" и за концепцията бих повикал авторът на композицията "В крак с времето'.Това бе гениално ,така трябваше и да остане,така този паметник ,не губеше смисъл (не че някога го е имал).

                            Comment


                              #15
                              Todor написа Виж мнение
                              Кои са били годините на изданията в ,кото си чел Гогол на Руски.Не ти ли минава през ум ,че може би нещата са минали през многократна цензура?
                              "Цензура" на Гогол - конгениално, да цитирам Великия Комбинатор. Чел съм както много стари издания, така и съвременни. Никаква цензура няма.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment

                              Working...
                              X