Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мат Ийстън за прословутата битка

    Изглежда, че човекът, който преподава HEMA повече от 20 години, има малко по-различно мнение за битката от хейтърите в "Бойна Слава"

    Comment


      Какво, че му е харесало как е заснета, но има ред недостатъци откъм реалистичност?
      Сега, като се загледах, видях, че същите неща са ми направили впечатление и на мен:
      1. Що за тактици са тези, че просто седяха и гледаха, докато щитоносците на Рамзи ги обграждат? В тълпата имаше цели трима герои, и никой от тях не прояви лидерски качества, да се опита поне да събере десет-двайсет души около себе си и да атакува, преди да са завършили обкръжението. Просто гледаха.
      2. Гигантът може би можеше и така да пробие стената. Това, което не разбрах е, защо по дяволите той нямаше броня и абсолютно никакво оръжие, та се биеше с голи ръце?? С една пика, секира или чук, подходящ за ръста му, с лекота можеше да разбута стената от щитове. А броня, която би носил, би била непробиваема за всичко, носено от човек.
      Като се замисля, с броня и оръжие можеше едва ли не сам да разбие реда на цяла армия; но предполагам, сценарият не включва това.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        Какво, че му е харесало как е заснета
        Чакай, това не е ли най-важното!? Вие гледате сериали по някакъв много странен начин. Диваците не мисля, че са ги избирали с конкурс по тактически качества. Гигантът е малко бавен, може да е мислил през това време Във всеки случай и диваците, и великанът нямаха голям опит в битки срещу фаланга.

        Comment


          Е, опит да носи броня и оръжие трябва да е имал
          Пък и имаха предостатъчно време преди битката да го снаряжат.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Като се замисля, с броня и оръжие можеше едва ли не сам да разбие реда на цяла армия; но предполагам, сценарият не включва това.
            Не беше активен в битката по същата причина, поради която го нямаше и Дух - бюджет.

            Comment


              Залмоксис написа
              Изглежда, че човекът, който преподава HEMA повече от 20 години, има малко по-различно мнение за битката от хейтърите в "Бойна Слава"
              Залмоксис, и аз точно това гледах - както винаги, приятно за гледане . Но той е фен на сериала и го гледа с удоволствие, така че не съм изненадан; много от нещата вече ги е повтарял не веднъж за другите сражения и двубои от сериала, на които е правил прегледи.

              Ако нещо се вижда то битката, то е че Джон Сняг го няма никакъв нито като пълководец (съжалявам, но да се водиш от лични емоции и да изоставиш армията, която сам си събрал и водиш с определена цел е... хъм, показателно), нито като тактик - знаеш че имаш по-малко хора, по-зле екипирани, и въпреки това приемаш полево сражение без да имаш подготвена никаква практическа хитрина. Сега, разбрахме, че той си има plot armor, ама толкоз народ дава фира покрай него, а и армия ще му трябва и след това.

              Кухулин написа
              Рууз Болтън също трябва да е в тоя списък, ако визираш мъже с власт. Иначе бабата, кралицата, Тирион, Бейлиш, доста са умните.
              Да уточня, моето си е лично мнение, на базата на вече далечни спомени от романа, не от сериала. Та, "визирам" именно политик, т.е. човек с визия, който знае какво точно иска (и това не е лична цел, а съвсем в духа на изобразявания период, това е родова цел) и преследва целта си с всички възможни средства и го прави умело. Разбира се, намира се и на съответното ниво на власт. За друг освен него не се сещам.
              Рууз Болтън, доколкото го помня, е дребен интригант-разбойник, който при това не би постигнал кой знае какво, ако не са грешките на противниците му. Кралицата... въх, тя е пълна идиотка, интригантка на ниво камериерка в хотел, оставям настрана липсата на каквато и да е реална "визия" - само емоцийки. И нищо и не постига - нищо смислено и трайно, във всеки случай. Виж колко разваля, не е истина. Въобще, не може да не му съчувстваш на Тийвин, не е случил с потомци.
              Бабата не съм сигурен коя е - онази, която организира отравянето на Джофри ли? Не знам доколко това е свидетелство за ум (далеч по-умно би било да го оставят жив и да намерят начин да го манипулират), пък няма и политическа далновидност... хъм.
              Бейлиш - това беше "Кутрето", нали? Умен е, без съмнение, но и той е дребна риба и сравнително дребен интригант, макар че се опитват да го представят като нещо повече. Ако наистина беше в тази позиция, би трябвало да може и да постигне много повече.
              Тирион... да, в книгата се прави какво ли не, за да го представят като умен и духовит и като цяло с известен успех. Актьорът в сериала е един път, много ме кефи този човек (вярно, от другите му роли, щото там не съм имал възможност много да го гледам), но ако го погледнем по-безпристранстно, ще видим един може би умен, но самосъжаляващ се човек без никакви реални цели, които почти нищо не постига, каквото постига го гобу и после става маша в чужди ръце. Да не говорим, че пътем на практика затрива собствения си род (убивайки единствения човек, който знае какво прави - между другото, затривайки по този начин и възможността за реален конфликт накрая), което за онзи контекст е най-големия възможен грях. Да, има разни облекчаващи вината обстоятелства, но това не променя нещата: няма визия, не е движен от никаква цел извън самия себе си и в крайна сметка действията му водят до собственото му падение. Не ми звучи като да го показват като умен политик, дори напротив. Може би умел съветник и "спътник"/"помощник", но това не е достойна роля за политик.
              Така че като оставим Тайвин Ланкастър настрана, кой друг остава във Вестерос? Може би Станис е следващия що-годе смислен тип, но е много далеч назад в класацията поради множеството си недостатъци като политик.
              Тъпото в цялата работа е, че макар и да взима за основа Войната на розите, прави го много едностранчиво - Ланистър/Ланкастър си имат само един смислен политик, а Старк/Йрок нямат нито един - пълна дупка (дори по-зле). Единственото, което имат да покажат за себе си е нещо като младия Едуард (Роб), обаче той има само някакви пълководчески умения, което нито е нужно, нито е достатъчно, за да бъде политик. Отделно, е даже и не достига до трона (за разлика от историческия образ; инак щеше да е забавно, особено ако бран беше в ролята на Ричард ). А и с нямат наистина могъщ и умел съюзник (Уоруик), така че логично пропадат.
              Затова и пиша, че нивото на политически интриги е доста ниско, почти никакво. Би могло да е доста по-интересно, реалистично и заплетено.
              Сега всичко това го пиша за да се забавляваме, не за друго .

              Comment


                В този смисъл, който влагаш по-горе, вероятно само Рууз Болтън може да се нареди до Тайуин. Няма как да се нарече дребен разбойник, а и мотивацията им е сходна.





                Иначе, кралицата в момента е жената на малкото кралче, не майка му.



                Comment


                  Възможно е, Кухулине, съдя по спомените си от романа за "стария" Болтън. Не мисля, че е кой знае какъв умел политик, по-скоро късметлия-интригант с атамански замах, не повече. Опортюнист и ако не беше изправен срещу пълни некадърници (направо ми е мъчно за Старк/Йорк: то бива, ама чак толкова...) успява да постигне нещо. Ако имаше там един що-годе грамотен Старк в цялата работа, Болтън си заминава и цялото му интригантство не би довело до нищо. Но, да, човекът също се бори за рода си, а не си угажда на "уникалната личност" като почти всички останали действащи лица.
                  Докато Тайвин е поне едно ниво над това, а и така ни го представят (ролята му при "стария режим"). Вярно, има си своя трагедия (потомството му), но иначе щеше да е съвършено. А сцената с дрането и разговора е добра .
                  Сега, отделно е, че актьорът, който го играе, ме кефи много от бая други филми. Има присъствие и е убедителен.

                  Кухулин написа
                  Иначе, кралицата в момента е жената на малкото кралче, не майка му.
                  За нея нямам идея, имам смътен спомен от романа. Това е онази, дето първо я омъжиха за Джофри (и батата уреди да го отровят), а после я омъжиха за Томен, нали? Поне в романа не помня да проявява някакъв особен ум или други качества. Но реших, че говориш за онази, дъщерята на Тайвин, която трудно може да се окачестви иначе освен като угаждаща си идиотка. То постиженията й говорят сами за себе си, де.
                  Въобще, това от което страда романа (може би и сериала, не знам) е, че няма равностойни противници. А когато оставиш общо взето некадърници от всяка страна и им противопоставиш където ти е изгодно някого, когото представяш като "умен и умел", победата му е лесна. Е, след това се задейства обичайното за автора желание да не се занимава много-много с персонажите си, а да ги премахне от уравнението и да вкара нови. Това за мен е и сред основните проблеми на поредицата.

                  Comment


                    Да, първо беше омъжена за Джофри. Не съм чел нищо от книгите, но в сериала е читава. Очакваме я и в следващия епизод

                    Колкото до политиката, няма безгрешни хора, важното е в нужния момент да вземеш нужното решение. Това прави политиците добри. Естествено, колкото е по-голяма властта, толкова са по-важни и "по-атрактивни" решенията. А в случая с Рууз и Тайуин, двамата в крайна сметка допускат фатални грешки, ако да са големи играчи

                    А като цяло, не е нужно силните персонажи да са добри политици. Може да са пълни цървули в политиката, но да обсебват екрана. Като кралицата-майка, например. Или като Джофри

                    Comment


                      А като цяло, не е нужно силните персонажи да са добри политици. Може да са пълни цървули в политиката, но да обсебват екрана. Като кралицата-майка, например. Или като Джофри
                      А, за зрелищност и конфликтност - така е, трябват си "ярки лоши" и, понякога, "ярки добри" (които да бъдат мачкани). Но аз говорих за политици, те.. за тези, които умело (или не) управляват съдбините на кралството/кралствата. А липсата на добри политици, които да оправят грешките на идиотите и да балансират нещата води до едностранност на събитията. Това в романа се забелязва твърде добре. В реалната история обикновено или едните много бързо изпадат от сцената, или се намира кой да балансира нещата, обикновено второто пир дългите конфликти. Затова и не "додрапва" до първообраза, където тези неща си ги има в излишък (то хубавото там е, че реалния политически пейзаж е доста по-многообразен и сложен, но е ясно, че за роман това може и да е проблем, затова обикновено нещата се опростяват (и Шекспир го прави )).
                      Както и да е, мисля че изясних мисълта си за Тайвин Ланистър. Да речем, че и Болтън е от същото тесто, мака ри за мен да стои по-долу (най-малкото, има повече патология при него, а това пречи - не е хубаво да си угаждаш много, когато имаш по-важни неща за вършене). Докато четях книгата очаквах, че вместо бързо-бързо авторът да се разправи с едната страна в основния конфликт (направи го за норматив, ако гледаме вътрешното време - едва няколко месеца, иначе хиляди страници), да приложи по-интересен подход и постепенно да изгради следващо поколение, в което да има поне по един умел политик. Обаче не се получи, може би с бледо изключение в лицето на джуджето (но и то бързо "пропадна").
                      И какво остава - една ренегатка-варварка (дето по plot armor далеч задминава не-разбиращия-нищо Джон Сняг), да ги спасява всичките, при това, даже няма да има кой да се изправи срещу нея, т.е. развръзката (след колкото и десетки серии да дойде), ще е бледовата. Най-много да прибавят малко кланета.

                      Не съм чел нищо от книгите, но в сериала е читава.
                      Доколкото помня в книгите си беше стандартният тип благородна девица (празна главица), въздишаща по рицаря на бял кон (май там беше на цветята). Нищо особено - късметлийски вариант на Санса. Може би след това претърпява някакво развитие. Между другото, липсва и силен смислен женски персонаж, сега като се замисля. Ама то като бастисаха Роб малко загубиха възможността за това, поне спрямо прототипа . Може би в сериала са решили с нея да развият подобна линия.

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        при това, даже няма да има кой да се изправи срещу нея
                        Хмм...

                        "Песен за огън и лед"

                        Comment


                          Е, съжалявам, ама ледените мъртваци а ла бродници, за мен не се квалифицират в тази роля. Много са безлични и неинтересни (дори Саурон и орките му са далеч по-напред в тази роля, а за уж-реалистично-фентъзи е много по-добре основният конфликт да си остане "човешки"). То затова и "спасява", но щеше да е по-интересно, ако останеше изцяло в "реалистичната" плоскост и имаше кой реално да й оспори короната, а не да дойда на бял, ъъъ .. дракон и те да я приемат като спасителка. Много е захаросано като за завършек.

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Е, съжалявам, ама ледените мъртваци а ла бродници, за мен не се квалифицират в тази роля. Много са безлични и неинтересни
                            Не вярвам да се намери фен на шоуто, който би се съгласил с теб. Лично аз мисля, че това е най-интересната сюжетна линия, наред с Аря.

                            Comment


                              Възможно е - аз не съм фен на шоуто, може би не случайно . Нито Аря ми е особено интересна (в книгата имаше няколко момента, които са интересни - докато се моткаше из Вестерос с неколцина други и после с Хрътката, но не и след това), нито, още повече, бродниците е цялата магическа част, свързан с тях (там въобще не виждам какво интересно може да има, освен визуално - какво развитие, каква интрига - всичко е директно и очевидно). Но пък аз не си падам и по зомби-филми, де.
                              Всичко това е въпрос на вкус, та няма и какво да се обсъжда толкова.

                              ПП Не ми харесва и как са ги представили в шоуто, аз инак си ги представях.

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение
                                Не вярвам да се намери фен на шоуто, който би се съгласил с теб. Лично аз мисля, че това е най-интересната сюжетна линия, наред с Аря.
                                Аз се съгласявам с Голъм. Щеше да е по-добре да мине без замръзнали зомбита и летящи бронирани огнехвъргачки.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X