Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Историческата достоверност във "Великолепният век"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Историческата достоверност във "Великолепният век"

    Темата си е леко профанска, но съм гледал няколко серии от турската сага (историческа сапунка де) "Великолепният век". Изтраях едно 3-4, ако не и 5 серии, защото се вторачих в детайлите. Сюжетът не ме интересува, ясно е, че е фентъзи.


    1. Направиха ми впечатление на първо място дрехите на жените. Ми специално на тези от висшия слой - то си все едно във Версай. Имат би някаква достоверност одеждите на хатуните и ханъмите, или 90% са дизайнерска волност?

    2. Направи ми впечатление и че жените се явяват и се сбогуват с аслъ реверанс. Имало ли е такова нещо в османския двор?

    3. Говорят си на "вие". Лично аз съм мнооого, ама много скептичен през ХV² век в османския двор и в османския език изобщо да е имало традиция и практика да се говори на "вие", колкото и да е бил висопоставен събеседникът.

    4. Дрехите на мъжете достоверни ли са? Достоверни ли са и прическите им, доколкото изобщо могат да се видят изпод гъжвите?

    5. Достоверен ли е интериорът. Направи ми впечатление зидарията в двореца - ами че тя си е копи-пейст на византийската. Такава ли е била в действителност или и тук е проявено въображение?


    Скъпи КЪЗЪЛ ДЕЛИ, сещай се и без да бия самара, че към теб съм се насочил.

    #2
    г-н Никой написа Виж мнение
    Темата си е леко профанска, но съм гледал няколко серии от турската сага (историческа сапунка де) "Великолепният век". Изтраях едно 3-4, ако не и 5 серии, защото се вторачих в детайлите. Сюжетът не ме интересува, ясно е, че е фентъзи.


    1. Направиха ми впечатление на първо място дрехите на жените. Ми специално на тези от висшия слой - то си все едно във Версай. Имат би някаква достоверност одеждите на хатуните и ханъмите, или 90% са дизайнерска волност?

    2. Направи ми впечатление и че жените се явяват и се сбогуват с аслъ реверанс. Имало ли е такова нещо в османския двор?

    3. Говорят си на "вие". Лично аз съм мнооого, ама много скептичен през ХV² век в османския двор и в османския език изобщо да е имало традиция и практика да се говори на "вие", колкото и да е бил висопоставен събеседникът.

    4. Дрехите на мъжете достоверни ли са? Достоверни ли са и прическите им, доколкото изобщо могат да се видят изпод гъжвите?

    5. Достоверен ли е интериорът. Направи ми впечатление зидарията в двореца - ами че тя си е копи-пейст на византийската. Такава ли е била в действителност или и тук е проявено въображение?


    Скъпи КЪЗЪЛ ДЕЛИ, сещай се и без да бия самара, че към теб съм се насочил.

    Хм, как да кажа хващаш ме много неподготвен, защото аз съм гледал серия и половина докато е вървял телевизор за фон някъде си. Демек повечето ти въпроси предполагат да съм малко от малко по-запознат, а аз не съм. Иначе от кухнята (понеже познавам лично един от историческите консултанти на филма) продуценти и режисьор залагат на историческа достовеност само в частта, която би се похарчила, която според тях не би, се жертва без уговорки за ужас на консултантите (те пък полуват добри пари и знаят, че е шоу и не се стягат). Цялото нещо е снимано в студио близо до Измир, така че всичко е построено, вероятно на база на Топкапъ сарай с някъв фейслифтинг. Дрехите на мъжете бива да ги докарали криво-ляво, защото запазени образци колкото искаш. Не знам какви прически имат мъжете, но аз мисля, че най-често са били с обръснати глави. Доколко са си говорили на вие един с друг хората в двореца не знам, но няма да ме учуди, не е странна концепция. Какво е аслъ реверанс? Дрехите на жените - нямам представа, но от малкото, което съм гледал приличаше по-скоро дизайнерите да са дали на душата.

    Comment


      #3
      Аз пак малко снимки да кача за това как е изглеждала украинката
      Click image for larger version

Name:	Anton_Hickel_001.JPG
Views:	1
Size:	16.9 КБ
ID:	537060Click image for larger version

Name:	Haseki_Huerrem_Sultan_Roxelane.jpg
Views:	1
Size:	437.7 КБ
ID:	537061Click image for larger version

Name:	Tizian_123.jpg
Views:	1
Size:	52.1 КБ
ID:	537062Click image for larger version

Name:	Portrait of the Sultan Roxelana.jpg
Views:	1
Size:	1,004.8 КБ
ID:	537063Click image for larger version

Name:	Khourrem.jpg
Views:	1
Size:	30.2 КБ
ID:	537064



      Делията пак ще ме скастри за снимките ама....костюмите в сериала изглеждат автентични

      Comment


        #4
        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Какво е аслъ реверанс?
        Имах предвид, че поклонът на кадъните и ханъмите аслъ на реверанс мяза.

        Comment


          #5
          saladin написа Виж мнение
          Аз пак малко снимки да кача за това как е изглеждала украинката

          Делията пак ще ме скастри за снимките ама....костюмите в сериала изглеждат автентични

          http://www.ucalgary.ca/applied_histo.../roxelana.html
          Мда, наподобяват. Но въпреки това ме съмнява в султанския двор да са носели такива разкрити деколтета. Ми че те във филма на Хюрем султан (Роксолана) ненките аха-аха да изскочат от деколтето.

          Отделно имам съмнения, че прислугата е била облечена толкова лъскавко.

          Още повече съмнения имам, че в двора хатуните и ханъмите извън харема са обикаляла така волно без фереджета.
          Last edited by г-н Никой; 18-08-2013, 15:59.

          Comment


            #6
            В краина сметка Сюлеиман е бил новатор- нарушава установената практика, когато издига роби на високо положение. Единият - Ибрахим паша Паргалъ, е велик везир 13 год. Другият е пленена украинка, дъщеря на православен свещеник - Александра Лисовска, или Анастася Лисовска, известна още като Роксолана и Хюрем, става негова любима жена за изненада на империята и международната общност.

            Comment


              #7
              saladin написа Виж мнение
              В краина сметка Сюлеиман е бил новатор- нарушава установената практика, когато издига роби на високо положение. Единият - Ибрахим паша Паргалъ, е велик везир 13 год. Другият е пленена украинка, дъщеря на православен свещеник - Александра Лисовска, или Анастася Лисовска, известна още като Роксолана и Хюрем, става негова любима жена за изненада на империята и международната общност.
              https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1...%D0%B0%D0%BD_I
              Тоест допускаш/предполагаш, че Сюлейман е бил толкова смел, че е въвел и "гяурски" нрави и практики в двора си? Това нямало ли е да настрои против него влиятелното мюсюлманско духовенство, а оттам и аристокрацията и дори простия народ, сред които да плъзнат слухове, че Великолепния се е продал на "неверниците"?

              Comment


                #8
                г-н Никой написа Виж мнение
                Тоест допускаш/предполагаш, че Сюлейман е бил толкова смел, че е въвел и "гяурски" нрави и практики в двора си? Това нямало ли е да настрои против него влиятелното мюсюлманско духовенство, а оттам и аристокрацията и дори простия народ, сред които да плъзнат слухове, че Великолепния се е продал на "неверниците"?
                Е ти пък много далече отиде,просто деколтето на Хюрем е за зрителски интерес сериала е продукт които се предлага на пазара тва е,ама костюмите са много хубави и това не може да се отрече
                Last edited by saladin; 20-08-2013, 17:46.

                Comment


                  #9
                  saladin написа Виж мнение
                  Е ти пък много далече отиде,просто деколтето на Хюрем е за зрителски интерес сериала е продукт които се предлага на пазара тва е,ама костюмите са много хубави и това не може да се отрече,както и деколтето
                  Биват, биват. Ама на мен от хатуните най ми е харна като вънкашност валиде султанката, само да беше с 3-4 петилетки по-млада.

                  Comment


                    #10
                    г-н Никой написа Виж мнение
                    Биват, биват. Ама на мен от хатуните най ми е харна като вънкашност валиде султанката, само да беше с 3-4 петилетки по-млада.
                    E сега - Мис Турция, толкова години манекенка и що награди е обрала...
                    http://www.bukvite.com

                    Comment


                      #11
                      Гледайте серията в която е пресъздадена битката при Кония 29-31 май 1559 и ако може да ми кажете доколко е достоверно показаното във филма за сражението. http://www.themorgan.org/collections...pt.asp?page=51 На миниатюрата от линка почти в центъра e изобразен и Селим II яхнал кон. По време на битката Селим II е бил все още само шехзаде.
                      Last edited by Walker; 25-05-2014, 04:19.

                      Comment

                      Working...
                      X