Моя милост си няма какво да прави и реши да пише разни помисли по въпроса за развитието на въоръжените ни сили. Просто изсипвам тук мои идеи, началството да казва кое и дали е възможно.
Въоръжение:
1. Подводниците да се отделят на независимо командване и да се увеличат като бройка, ако трябва да се купуват още. Иска ми се към началото на войната да имаме поне 20.
2. За специални операции си мисля, че 4-5 подводници-минни заградители биха били много добре дошли. С оглед географията изненадващо миниране на следните обекти би било много ефикасно в началните дни на войната:
a. Залива на Манила
b. Залива Субик (съседния на Манила)
c. Изхода на Панамския канал
d. Провлакът от изхода на Сан Франциско (Голдън гейт) – за там знаем, че има американски линкори.
e. Сан Диего
3. С оглед срещите със сащиянски самолети ще е добре да позасилим ВВС с изтребители и разузнавачи с голям обсег на действие. Може би трябва да купим от френците още една ескадрила тежки бомбардировачи.
4. Строителството на ЕМ Камикадзе да продължи интензивно, за да има с какво да ескортираме тежките кораби на дълги походи.
5. Строителство на самолет-коректировчик излитащ от новите КРЛ-та и линкори
6. Строителство на разузнавателни хидросамолети (може да се обедини с предишното)
7. Моля за още един “десантен” артилерийски брегови полк с калибър 155 мм
8. Трябва да проучим възможно ли е да се пусне серия от 10-20 000 тонни самолетоносачи, които няма да строим от 0, а ще ползваме готови товарни кораби които ще преработим (Вакамия е пример за това).
Дата на война:
1. Трябва да се опитаме да решим кога една война със САЩ би била възможно най-лесна, като вземем предвид следните фактори:
a. Американците до 5-6 години ще имат много повече новопроизведени кораби от тежък клас от нас. До 3 години ще имат 3 кораба клас ЛКР и ЛК готови за операции и може би още два пъти по толкова почти готови.
b. До 2 години ние ще разполагаме с още 2 ЛКР и 1 ЛК + Бразилския линкор (ако положението стане тежко предлагам да позабавим доставката на кораба)
c. До 2 години ще разполагаме и с достатъчно есминци от нов клас и 3 КРЛ-та.
d. Армията на САЩ в момента е 2 пъти по-малка от нашата, а също й се налага да пази още едно крайбрежие. Тоест за момента ние имаме предимство в тази сфера, може би дори трикратно на нашият ТВД. Дори и американците да направят нови съединения, те ще са по-неопитни от нашите.
Поне с оглед тези съображения смятам, че ние трябва да започнем войната през лятото на 1926 година, като най-късната дата ще е пролетта на 1927. Взимайки предвид факта, че американците най-вероятно ще им се наложи да се бият на 2 ТВД, тази дата макар и оптимална не означава крайна. Просто след нея ще ни бъде все по-трудно да балансираме силите на САЩ.
Британска помощ – мисля, че трябва да изискаме от британците помощ за блокиране на Манила, за да имаме 1 флот на разположение за провеждане на операции в океана.
Цели на войната:
1. От най-голямо значение са Анкоридж и Филипините, за да може да подсигурим Империята със суровини и да лишим САЩ от петрола.
2. Гуам също ще трябва да бъде взет за да нямат американците предна база за действие.
3. Остава въпросът с Хаваите, Мидуей и остров Уейк. Зная, че те са доста далече от Япония и защитата им в перспектива е много трудна, но по разузнавателна информация там няма почти никакви американски сили. Ако успеем в самото начало на войната да сложим гарнизони на островите, бихме успели да осъществим значително забавяне на американския флот (3-6 месеца) с цената на 3 пожертвани пехотни дивизии. Според мен си заслужава.
Всичките 3 точки трябва да се постигнат до 1-2 месеца след началото на войната. Трябват ми цели от там нататъка. САЩ ще са без петрол, ако и англичаните ги натиснат просто ще изчакаме икономиката им да рухне. Ако това е възможно.
Иначе след постигането на трите точки може да се ограничим с действия на леки сили по външния периметър – Уейк/Мидуей/Хаваи, докато 1 флот чака по-назад за да се намеси в решаваща битка.
Въпросът е щом започнем войната, какво правим след първите 6 месеца? Защото за съжаление не сме достатъчно богати за момента за да подсигурим една безкрайна война на изтощение в океана.
Comment