Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на сухопътните сили

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Общо взето, в батарея са 4 оръдия при буксирната артилерия, 6 при самоходната (предполагам, че основната разлика е в боекомплекта, та това води до разликата в оръдията, а и в персонала, де). Обаче не забравяйте, че съм ви дал свобода, в смисъл, че няма да отчитам организацията под бригада, което значи, че можете да правите и странни неща, стига да ви се струва разумно.

    Comment


      Ок, аз не съм толкова за наименованието - примерно може да ги смъкнем и до 6 и да имаме повече единици които да обединим заедно. По принцип аз мислех 12 за минимума да работят заедно ефективно контрабатарейно с умни боеприпаси, за това и като най-малка самостоятелна единица (извън състава на бригада) са сложени те. Все пак май това ще им е едно от основните предназначения в играта - да подавят вразите. За съжаление от тях няма да имаме твърде много, тъй че най-големите обединения ще са от около 24 машини, в изключителни случаи 36. Просто имаме 108 за всичкия фронт освен ако не успея да изнамеря още малко пари.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        Общо взето, съвременните батареи най-често са 4-6-8 оръдия (някои държави използват за тежката артилерия батареи от 2 х 4 оръдия, по 2 до 3 такива батареи в дивизион (самостоятелен)). Съответно, от три до четири батареи в дивизион (макар че при батареи от по 8 оръдия май са само две). Минималното самостоятелно подразделение за поддръжката, т.е. зенитни войски, артилерия или ПТ е дивизион (за предпочитане - отделен полк или бригада, но и дивизион може). Един артилерийски дивизион трябва да има поне:

        1. 120 мм миномети (ако решите да имате отделни дивизиони) - 18-36 миномета

        2. 120+ мм артилерия - 18 - 24 оръдия

        3. 150+ мм артилерия - 12 - 18 оръдия

        4. реактивна артилерия - 18 - 36 установки (в зависимост от калибъра)

        5. за противотанковите дивизиони - поне 18 установки.
        Last edited by gollum; 30-03-2012, 11:21.

        Comment


          Инструментът за организация качен отново.

          Прикачам към този пост едно екселско файлче, за да си смятате цените на персонала по него.
          Принцип на използване:
          на първия лист (СЪСТАВ) задавате типа на армията: професионална или полупрофесионална, след това в раздела "въоръжение и екипировка" и нататък си задавате какво искате да има в него, а в "състав" автоматично ще ви изчислява какво задължително трябва да има в подразделението. Отдолу ви дава колко хора до момента има и какъв е транспортният потенциал за тях (ако единицата е "лека пехота", можете да не се притеснявате за тази графа). Автоматично не се задават командири, щабисти, офицери и подофицери (в повечето случаи) - тях ще трябва сами да ги задавате ръчно. Същото важи и за чистите пехотинци, т.е. тези, които не обслужват някакво пехотно въоръжение.
          Отдолу съм ви дал помощна графа с минимумите команден персонал за това ниво.
          Идеята на този лист е да си съставяте отделните щатни разписания.

          След това, в лист "ЦЕНИ" имате разграфено поле, в което задавате отделните щатни разписания и бройката, която искате да получите, а ексел ви смята стойността.

          Промените:
          сложил съм допълнителна категория за танкистите, в техния случай няма смисъл да се мисли отделно за офицери, подофицери и подобни неща.

          сложил съм допълнителни категории за пехота (за снайпери и картечници с междинен патрон).

          отделно съм сложил таблица, която разделя "войници" по категории, за да можете да си представите колко реално стрелци ще имате.

          при "ЦЕНИ" съм добавил една графа за типовете пехотни единици. Оставяйте го на "нормално" във всички случаи, освен когато искате специален тип единица. Под специален разбирам "егери" (алпийска пехота), "парашутисти" (парашутно-десантна пехота) или "командоси" (командоси ). Разликите се отнасят само до категория "войници".

          ПП Публикувам целия пост с прикачения файл отново.
          Attached Files

          Comment


            Надявам се това е последната версия, утре ще седна да ревизирам нещата и ще сложа как изглежда механизиран батальон, танков батальон, бригаден дивизион артилерия, специален отделен артилерийски дивизион и ПВО рота. Само моля да не влизам в безумни подробности от типа машини за 1001 неща, смятам МТЛБ-тата като еднакви ако може (щабни машини, снабдителни за снаряди, обикновено за пехота и т.н.) (освен ако няма нещо много екзотично като Зоопарк, който ще го споменавам отделно).
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Структура и състав на бригадите за брегова отбрана:

              * Командир на бригадата (полковник)

              * щаб и щабна рота (3 офицери; 25 войника; 4 ПЗРК Игла; 1 джип, 3 камиона)

              * Три пехотни батальона
              - командир и щаб
              - 3 пехотни роти
              = командир и отделение за у-е (1 лейтенант, 5 войника, 1 ПЗРК Игла; 1 джип, 1 камион); 3 пехотни взвода ( 1 лейтенант, 6 сержанта, 39 войника, 3 РПГ (м), 1 АГС-30, 3 ПТУР Конкурс, 1 БТР-60, 4 камиона)
              - реактивно - минохвъргачна батарея (1 сержант, 32 войника, 6 РПГ (м); 6 82-мм МХВ, 6 камиона)

              *Минохвъргачен дивизиона (1 командир, 3 офицери, 50 войника, 12 120 мм минохвъргачки, 15 камиона)

              *Противотанковый дивизион (1 командир, 3 офицери, 6 подофицери; 62 войници; 24 ПТУР Конкурс; 5 каммиона)

              *Рота ПВО (1 командир, 3 офицери, 6 подофицери; 60 войници, 8 ЗУ-23-2, 60 Игла; 1 джип; 10 камиона)

              *Инженерно-сапьорна рота (1 офицер, 5 сержанта, 54 войника, 9 камиона)

              *Тил (3 офицери, 6 сержанта, 100 войника, 20 камиона)

              Като цяло е това. При състав от 2000 човека във всяка бригада има:
              9 бр. БТР-60
              136 бр. камиони
              5 бр. джипове
              105 бр. ПТУР Конкурс
              27 бр. АГС-30
              73 бр. ПЗРК игла
              18 бр, 82 мм МнХ
              12 бр. 120 мм МнХ
              8 бр. ЗУ-23-2

              Броят и разположението на укрепените райони и макетите ще смятам утре-вдруги ден.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                Аз си падам по усъвършенстването, но, да, това е последната версия.

                Comment


                  Опитвам се да си играя с файла, но имам някои проблеми:

                  1. При 40 машини батальон ми трябват допълнително 14 командно - щабни машини ако отчитам това което ми казва файла. Това не е ли леко прекалено?
                  2. Как да си запазя в някакъв смислен формат разписанието на батальоните (разните видове пехота, ПТУР и т.н.) за да ти го дам в красива форма, в момента е ужасно неудобно това да се направи? В момента дори не мога да копирам количеството хора в едно поделение от зеления ред, ами се налага да ги преписвам.
                  3. Защо не дадеш и графа "нормално" и "пренаситено" разписание за количеството на офицерите?
                  4. Малко съм объркан как се смятат свързочници, специализирани машини (артилерийски наблюдателни например или радиоразузнаване и т.н.) и по колко трябва да има?
                  5. Колко тил трябва да сложа?
                  Въобще идват ми в малко повече сметките и най-вече не зная кое по колко е добре да бъде.

                  Моля също така хора от моя отбор със свободно време да направят прототипи за щат на следните неща:

                  -дивизион от 12 К9
                  -батарея от 3 Панцир
                  -ПВО рота за ниво бригада от Игла

                  Мога да дам горе-долу колко са машините и в батарея Бук - има 1 радар, 6+6 пускови машини, 1 командна, още 3-4 поддръжка, всичко верижно. Отделно предполагам трябва някакъв друг тил за боекомплектите?

                  Честно казано е пълно главоболие и нямам време да реорганизирам артилерията както ни е в момента, ще си запазя каквото е писал Голъм като щатове, евентуално може да понамалим леко офицерите. Всяка бригада ще получава по един дивизион от 22 Гвоздики и където има нужда Град.
                  Last edited by Пилот; 01-04-2012, 01:55.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Ок, сега ще го погледна, определено ме изненадваш с тези 14 КМШ - трябва да са максимум 4 на батальон. Ще помисля как да го опростя. Мога да махна защитата, просто внимавайте да не изтриете формулите (затова и съм я сложил). Ще го погледна, явно се налага да сложа все пак нова версия.
                    Мисля си все пак да направя някакво опростяване, особено на спомагателната техника и да я сведа до 5-6 отделни ясно очертани типа... може би ще сложа единен тип артилерийски радар и прочее. Лошото е (то за мен е добре, де, за играта не е), че сега ми се появи една много голяма поръчка за илюстрации, която ще правя в свободното си време и това ще ми намали времето за играта. Определено ще има нужда от още един посредник.
                    Както и да е сега ще помисля и ще направя съответните промени. И без друго при комшиите видовете техника са още повече, а пък в крайна сметка не е толкова съществено.

                    Между другото - защо не правиш направо бригади, а само самостоятелната артилерия да я сложиш в отделни артилерийски дивизиони, полкове или бригади? Или да кажа инак, аз искам да ми давате разписания на ниво бригада, а не по-ниско. Изключение правят ПВО и артилерията. Батальоните ако искате си ги правете за удобство при създаването а бригадите, а ако искате - правете бригади. Мен ме интересува какво има във всяка бригада, без значение как е разпределено по батальони и роти.
                    Last edited by gollum; 01-04-2012, 11:43.

                    Comment


                      Ок, може направо бригади, примерно казвам че една бригада има 60 БМП, 30 МТЛБ и 40 танка примерно и това е, без разпределения. После ако се наложи цепене в критични случаи ще смятаме допълнително горе-долу какво има в един батальон.

                      Тилът как да го смятам иначе?
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        И аз искам малко разяснения - там има артилерийска разузнавателна машина и артилерийски наблюдател(това може би е машината на изчислителите от взвода за управление?) - кое от двете трябва да е артилерийския радар(Зоопарк или Леопард примерно) и какво е свързочна машина(малко ми се припокрива с командно-щабната, на която функциите са и точно да държи свръзките на щаба с подчинените му подразделения)? Питам, за да знам как да окомплектовам самоходен артилерийски дивизион щото в момента честно казано идея си нямам какво още освен 12 гаубици и 12 ТЗМ да сложа в дивизиона
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          За дивизиона 155 мм самоходни гаубици К9 "Тъндър" според мен трябва да има:
                          -щаб - 10 човека;
                          -взвод за разузнаване и управление - тук ще влиза "Зоопарка" и две командно-щабни машини - 20 човека;
                          -три батареи, /всяка от по 4 самоходни корейски гаубици К9 и плюс две командно-щабни машини или общо в батареята да кажем 30 човека/, общо в трите батареи 90 човека;
                          -тил - 80 човека - тук влизат ремонтно подразделение-няколко подвижни работилници, транспортна колона-12 ТЗМ и камионите с боеприпаси, домакински взвод-с походните кухни.
                          Общо някъде около 200 души.

                          Тук давам линк за много интересна книжка, издадена от военното училище в Шумен
                          Last edited by Kramer; 01-04-2012, 19:12.

                          Comment


                            Ок, може направо бригади, примерно казвам че една бригада има 60 БМП, 30 МТЛБ и 40 танка примерно и това е, без разпределения.
                            Именно. Във файловете аз така и ще ги описвам - всичко, което има в дадена бригада без допълнително разделение по-надолу.

                            После ако се наложи цепене в критични случаи ще смятаме допълнително горе-долу какво има в един батальон.
                            Даже това няма да се налага. Просто имате две тактически командвания плюс управлението на бригадата (три части) и ми пишете - толкова и толкова техника и хора тук, толкова и толкова - там и така. Без никакво смятане какво има в батальоните.

                            Тилът как да го смятам иначе?
                            Ще направя съответната добавка, за да имате представа.

                            "артилерийска разузнавателна машина" е машина с артилерийски радар. Няма да задавам типове, просто ще слагаме по 1-2 такива машини във всяка отделна артилерийска група. Принципно една е напълно достатъчна на група, повече са като резерв ако нещо се случи с първата. Но не са задължителни.
                            Приемаме, че към разчета на артилерийската разузнавателна машина има всичко необходимо и за ориентационната работа на артилерийското разузнаване (разполагане и ориентиране на батареите и дивизионите).

                            "артилерийска наблюдателна машина" е бронирана машина с артилерийски и въздушен наблюдатели и съответните комуникационни възможности. Тя се движи с бойната група и се използва за задаване на цели при непосредствена артилерийска поддръжка. Една такава машина на бойна група (това е "дял" на бригадата). Ясно е, че нормално трябват повече, но ще го смятаме съвсем опростено. Естествено, ако ще действате с повече от една група, трябват и повече наблюдатели. Допълнителните са и за резерв.

                            "свързочна машина" е специализирана машина, в която има разчет свързочници със съответното оборудване (кабели, радио-телефон, радиостанции и прочее). Но ние опростяваме и няма да разглеждаме отделни типове свързочни подразделения (лекокабелни, тежкокабелни, радиотелефонии и прочее), а ще имаме просто "свързочници" и съответните машини, които ги "моторизират". Свързочниците са нужни за осигуряване на вътрешната свръзка в подразделението. Ще сложа съответната графа за ""нужди".

                            "командно-щабна машина" е машина, която служи за подвижен щаб (т.е. има значение в мобилните сили), т.е. защитено място за командния и щабния персонал. За нормалните офицери и подофицери подобни машини не са нужни. Трябват там, където имате командири и щабисти, т.е. на батальонно и бригадно ниво.

                            Сега се хващам да оправям файла и като съм готов ще е на линия.

                            Крамър, прав си, но ще опростяваме, т.е. ще се абстрахираме от много от реалните нужди.

                            Comment


                              нова версия на файла

                              Надявам се това вече да е последната версия на файла. Този път го пускам както е (т.е. внимавайте да не изтриете формулите, защото ще спре да работи ефективно).

                              Просто като пример, съставих и един щат за механизирана бригада, оставил съм го директно във файла.
                              Attached Files

                              Comment


                                155 мм. гаубичен дивизион, дано съм се справил с калкулатора
                                Attached Files
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X