Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на сухопътните сили

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мисля че е нормално да са с такъв коефициент - ценното е тактическата подготовка, която те няма как да имат (още по-малко пък офицерският им състав ще има такава - а това е момент, който изисква повече време). Ще ги приема като високоефективно опълчение (добра индивидуална подготовка, ниско ниво на организация). Леко и тежко въоръжение имате (миномети, ПТУР, ПЗРК, гранатохвъргачки, картечници) и няма смисъл да се купува, по-скоро трябва да се зададе щат. Ще допусна, че можете да използвате 8 000 души.

    Comment


      Екстра. В такъв случай предлагам всяка от 4-те бригади да има следния състав:
      Щаб със щабна рота (50 човека; 40хСтрела 3М или Игла)
      1 лекопехотен батальон (480 човека, 24 камиона, 4 82-мм минохвъргачки; 12 РПГ-29; 24 ПТУР "Конкурс")
      2 лекопехотен батальон (480 човека, 24 камиона, 4 82-мм минохвъргачки; 12 РПГ-29; 24 ПТУР "Конкурс")
      3 лекопехотен батальон (480 човека, 24 камиона, 4 82-мм минохвъргачки; 12 РПГ-29; 24 ПТУР "Конкурс")
      АртДн (200 човека; 8 120 мм. минохвъргачки; 24 ПТУР "Конкурс")
      Дивизион за ПВО (200 човека, 30хЗУ-23-2, 30 Мерцедес Актрос, 80хСтрела 3М или Игла)
      инженерен взвод (60 сапьора)
      тил (50 човека; 20 камиона)

      Всичко 2000 човека.

      Ако може с цел дезинформация бригадите да се водят 1, 2, 3, 4-та Бригада морска пехота
      Last edited by Odzava; 28-03-2012, 11:08.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        Звучи страхотно като сили, само се чудя за едно - подразделението е напълно мобилно на камиони, джипове бронирани коли и каквото друго имат, 120мм Тунджи няма ли да го бавят като верижни машини? В смисъл да хванем просто 120мм минохвъргачка теглена от камион и така да не пада мобилността на поделението?

        Иначе Одзава, ти си за медал, успя да ми решиш проблема с това как да пазя брега, това ми освобождава към две бригади линейни сили. Много благодаря
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          Голъм, имаш ли нещо против в Странджа да изграждам предварително подготвени опорни точки, които да включват укрепени позиции със СПГ9, тежки картечници(14.5мм) с достатъчно на брой амуниции за тях, плюс минни полета към подстъпите, и/или минни полета по пътят подготвен за засада. При придвижване на батальоните между тези точки, те ще изоставят тежкото въоражение и боеприпасите, което няма да повлияе на мобилността им.
          От това което изчетох за бойното използване на 40 мм подцевни гранатомети в Ирак от американската армия, ефекта им бил по-скоро психологически отколкото смъртоносен(при много близко попадение могат да ранят човек ако не е в бронирана жилетка, или да поразят крайниците). Основно ги използвали за да да изкарат враговете от прикритията им в градски бой.
          При масова полева битка, пък била тя и в залесена местност, не мога да разчитам на тях като отбранително въоражение, или оръжие за засада. China Lake дето е известен от филмите Взвод и Хищникът с Арнолд Шварценегер е произведен в мизерни броики(500) защото нещо не се представя добре във Виетнам. Не случайно в кадрите от последните войни рядко виждам М4 с подцевен гранатомет, или боец с автоматична гранатохвъргачка. Предпочитам снаряда на СПГ (междо другото това което си написал за 300 м/с се отнася за дулната скорост - скоростта при целта е 700 м/с. Това че е "ужасно" неточен няма да го коментирам. При разтояния до 400 м съм чувал точно обратното, а и нещото си има прилична оптика) и 14.5 патрон, който ще убива през дебел дънер, и/или ще рани с откъртените дървени трески.
          Ето ти любителско филмче какво прави 12 мм с дърво: http://www.youtube.com/watch?v=aLnb4s-M2U8

          Сега си представи, че не е 12 а 14.5 (знаеш че при калибрите е логаритмична прогресия) и че ти си се скрил зад дървото.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            И аз не мисля, че на Тунджите им е там мястото. Поправих ги просто на 120 мм минохвъргачки.

            Като цяло идеята е именно бригадата да е мобилна. Това, заедно с надеждно ПВО и сериозна огнева мощ срещу танковете е единствения шанс.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              Амазоне, грешиш за 30/40 мм атоматични гранатохвъргачки. Не ги сравнявай с подцевните гранатомети - това е все едно когато коментираш картечница, да изхождаш от възможностите на еднозарядна пушка . Да не говорим, че и между различните гранати има доста разлики. Основният смисъл на автоматичната гранатохвъргачка е същият като на картечницата - за минимално време засипва сравнително малък район с много гранати. Всяка от тези гранати на равен/каменист терен има летална зона около 3-4 м в диаметър (естествено, в гора ще са доста по-слабо ефективни, но в гора така или иначе главният ти проблем не е поразяващата сила , а видимостта; т.е. основната маса сблъсъци се водят лице в лице, а в такива условия най-ефективни са картечни пистолети, автомати и ръчни гранати).
              И, ако е за въпрос, използват се много широко качени на най-различни машини - джипове, бронетранспортьори и прочее (има и цяла гама лафетни оръжия, но в сегашните нискоинтензивни конфликти те се ползват по-рядко).
              Накратко:
              After the dissolution of the USSR, Russia found itself in a difficult position in the First Chechen war. After the success of AGS-17 in Afghanistan, the KBP Instrument Design Bureau immediately began work on the new grenade launcher. The Russian army needed a weapon that could easily flush out militants out of their fortified building hideouts and level them in seconds. The new design proved to be reliable and lethal. Another improvement to the weapon is its ability to stay undetectable by the enemy - reduced sound when firing, reduced flash and the lightning speed of the grenade make the AGS-30 very hard to detect. It can be operated from almost everywhere - from attaching it to a window, to mud and grassy surfaces.
              Самите гранати, както писах, са с маса 250 грама и съдържат около 50 г ВВ. На въоръжение са "подскачащи" гранати (действието е - удрят се в препятствие (земя, стена, камък, ствол на дърво), отскачат и чак тогава се взривяват).
              За сравнение - стандартните ръчни гранати:
              РГО (отбранителна): маса 310 г/67 г. ВВ
              РГН (настъпателна): маса 290 г./97 г. ВВ
              Т.е. грубо казано, 2 х 30 мм ВОГ-17/ВОГ-25/ВОГ-30 са по-мощни от една ръчна граната, а АГС-30 (когато се захранва от непрекъсната лента (например, качен на возило)) е в състояние за минута да изстреля до 150-200 гранати. Т.е. 45 кг. боеприпаси със повече от 7 кг взривно вещество, казано иначе - поне 4 500 шрапнела с маса 5-7 г. Това е еквивалентно на 150+ мм снаряд, но покрива по-голяма площ.
              Да обобщя: не случайно тези оръжия масово навлизат на въоръжение и като цяло изместват леките минометни системи и тежките картечници (от леко-пехотните подразделения): по-ефективни са и гарантират ефект не само при директно попадение, т.е. могат да поразяват противник зад укрития, самите те могат да водят огън от закрита позиция и се идентифицират като цел много по-трудно от която и да е картечница (тежка - още повече). АГС-30 има и предимството да е много лека система.
              Като ще се замеряме с филмчета, ето малко за автоматичните гранатомети (руските, защото такива можете да си вземете безплатно):
              АГС-17/АГС-30

              АГС-30
              (има смисъл да се пусне някъде от минута и нещо нататък)

              За СПГ-9 - не случайно пиша тези неща. Системата е достатъчно неточна на по-големи дистанции, което е нормално за оръжие от този тип. Начлната скорост съм я написал каквато е, защото за начална скорост се говори именно там - в началото. Тъй-като СПГ-9 изстрелва ракета, тя се ускорява в полет и увеличава скоростта си (като всяко подобно оръжие - т.е. РПГ/безоткатно оръдие).
              Не казвам, че оръжието само по себе си е лошо (неточно е на разстояния над 400-500 метра) - далеч съм от тази мисъл. Просто се съмнявам доколко ви е нужно. Въвеждат го като средство за усилване на ПТ-възможности на пехотата и като относителна лека пехотна артилерия (т.е. по същите причини, поради които се появяват всички подобни системи през 50-те и 60-те години). В сравнение със съвременните ръчни неуправляеми противотанкови системи то обаче няма никакви особени предимства (а има недостатъци), докато на управляемите преносими системи очевидно отстъпва по всички показатели.
              Що се отнася до ролята на противо-пехотно средство и средство за разрушаване на укрепления: за първата роля има, според мен, по-подходящи и много по-леки и маневрени системи. Особено ако не възнамеряваш да нападаш добре укрепена пехота . За второто отново има съвременни по-добри средства. Като започнем от фугасни боеприпаси за ръчни ПТ-системи (с горе-долу сходна ефективност на малки дистанции) и завършим с неща като "Шмель", т.е. ръчни артилерийски системи за еднократно използване, които значително надхвърлят мощността на СПГ-9 при много по-малка маса и по-добри тактически възможности.
              Що се отнася до далекобойната употреба с ФО боеприпаси - съмнявам се, че има кой знае каква точност и по-скоро съм на мнение, че отстъпва на 82 мм миномет. Просто сравнение:

              82 мм миномет М82
              маса: 60 кг (най-тежката част е 22 кг)
              скорострелност: до 24 и./мин.
              максимален обсег: 3-4 000 м.
              боеприпас: ~4,5 кг

              Ако сравним със СПГ-9 в ролята на индиректно огнево средство срещу пехота, то е очевидно, че 82 мм миномет е по-лек и доста по-лесно се пренася. И двете оръжия имат нужда от подготвена позиция, за да има някаква защита за разчета. Максималният обсег е сходен. 82 мм миномет при максимален темп на огъня може да "достави" 90-100 кг боеприпаси над целта за една минута, СПГ-9 - 36 кг. Т.е. минометът превъзхожда в тази роля СПГ-9 почти тройно.
              Впрочем, ако сравним със същото това АГС-30 в директна или индиректна роля срещу пехота - АГС-30 - около ~20-25 кг (зависи от наличните боеприпаси), СПГ-9 - 39 кг. Но огневата маневреност на АГС-30 е несравнимо по-висока, тактически се използва много по-лесно и много по-трудно се забелязва стрелбата му, докато СПГ-9 се издава с всеки изстрел, а липсата на контрол над скоростта на боеприпаса намалява значително огневата маневреност и възможностите пир индиректен огън.

              Т.е. единственото предимство на СПГ-9 е в противотанковата роля и като средство за унищожаване на укрепени точки. Но пък за първата роля си имате други средства, а втората едва ли ще я използвате.
              Т.е. безоткатното оръдие е преди всичко тежко средство за борба с танкове на пехотата. Но с навлизането на въоръжение на надеждни управляеми системи и на ръчни неуправляеми с тандемна бойна част определено е остаряло. Да не говорим за недостатъците му като голяма маса, ниска маневреност и прочее.


              С тази серия от постове не се опитвам да убедя когото и да е в каквото и да е. Само обяснявам аз как гледам на нещата. Вие решавате как да въоръжите хората си. Аз няма да подвигам повече темата.

              Голъм, имаш ли нещо против в Странджа да изграждам предварително подготвени опорни точки
              Дал съм цени за създаване на дълготрайни укрепления. Малко ще ги коригирам, но цени имате.
              Last edited by gollum; 28-03-2012, 12:31.

              Comment


                Като се зачетох СПГ-9 няма особени предимства пред РПГ-29. Мисля да го използваме като основно огнево средство на ротно ниво, а ПТУР-овете да останат в компетенцията на батальoнния командир.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  РПГ-тата са унифицирани, може да кажеш нещо ала "по-наситено подразделение с РПГ" и евентуално да добавиш "Шмел" взводове? Това ако си го чувал е с термобарична глава и много ефективно.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Да, за да не си играя с Х-вида РПГ-та реших, че и двете армии са се снабдили с ефективни съвременни модели, затова ги водя само РПГ(м) (модерни). Единствено за мобилизираните, опълчение и прочее ще слагаме РПГ(с), т.е. по-стара система.

                    Comment


                      На бреговата отбрана ще й трябва най-новото. тя и без това ще държи 120 км фронт. Така, че ако Пилота мисли, че трябва да намалим Конкурсите за сметка на някой и друг Шмел аз съм съгласен.
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        Пускам тендер за унифициран механизиран батальон (500-600 души), трябват ни към 20 бройки, от мен имате 25 БМП-3М на батальон. Останалото моля да бъде съобразено според списъка който даде Голъм, като искам част от батальона да са и 6 броя Тунджа. Моля за предложения от ваша страна за личен състав и структура
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Триротен състав всяка рота с по 120 човека, химическо отделение (Шмель е реактивен пехотен msогнемет и е работа на химиците да се занимават с него) и 10 БМП(във всяка рота);
                          Зенитна ракетно артилерийска батарея (6хЗУ-23-2, 6 Актроса, 12 G класи, 12 ПЗРК с по три боекомплекта в джиповете) - 50 човека
                          Самоходна минометна батарея (6 2С11 Тунджа, 5 МТЛБ една Р80) - 30 човека
                          Транспортно домакински взвод (20 човека и 10 камиона)
                          Противотанков взвод (аз бих искал да има 6х9П149 Щурм-С или 6 Хризантеми(избора зависи от БМПто - ако е 23 или 30 предпочитам Щурм, ако е 3 предпочитам хризантема - поддръжката ще е само за едно шаси за целия батальон) ама трябва да питаме за цена - има страшно много Щурмове на съхранение) - 20 човека
                          Във всяко едно отделение на пехотните роти - по 4 РПК вместо по 2(36 на рота), по 4 РПГ вместо по 2(36 на рота) и по 8 MSG-90(или друга 7.62х51 снайперска пушка, но MSG-90 си ги имаме на въоръжение и сега) на рота
                          Общо 490 човека
                          Това как ти харесва?
                          Ако искаш може да му добавим и нещо от типа на американската weapons company
                          120 човека
                          18хАГС-30 и 18 Г Класи
                          18х82 мм минохвъргачки(ако искаш даже може да са Василек - 82 мм. версия на Тунджата)
                          10 ДШК и 10 Г класи
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            Мисля, че има нужда по още примерно 5 МТЛБ или БТР-60 в ротите за да може да се носи цялата пехота наведнъж. Ако можеш разпиши и офицери/подофицери/войници като бройка. Питай в темата за техника колко искат за Щурм втора ръка (предполагам около милион?) и нова Хризантема (2 милиона ако е БМП-3 без купул но други джаджи?).
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Толкова подробно ли трябва да се разписва пехотата? Ако трябва нека някой от вас на базата на това, което съм сложил горе да спретне полицейските бригади.
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                Одзава, мисля че при теб няма нужда - питай Голъм дали трябва да купуваш Конкурсите само за да зная дали да ги включвам в цената. Евентуално увеличи минохвъргачките на батальонно ниво, според мен си трябват повечко.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X