Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична война между Турция и България през 2024 г. (военна игра)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    DelaRea, честно казано, политическата обосновка на войната я оставям извън рамката поради простата причина, че каквато и да е тя, ако е докарала нещата до война, реално всичко ще опре до чисто военни съображения. Каквато и да е целта на Турция, за да я "наложи", трябва образно казано да държи българското правителство в ръцете си. Дали за целта е нужна окупация на цялата територия или достатъчно бързо и решително напредване до предварително избрана граница, това ще го решим още на етап описание на рамката на играта (т.е. целта на кампанията за всяка от страните).
    Що се отнася до "обосновката" на десантите - тя е чисто военна и не е пряко свързана с политическите цели. Те са възможност за страничен удар или допълнително развитие към основния театър (сухопътния).
    Така или иначе, за промяна на този параметър (за мен не е от значение) трябва да говориш с титуляра на темата.

    Атомното оръжие го оставяме настрана. Ясно е, че ако едната от двете страни има такова (или пък и двете), няма какво да обмисляме игра с конвенционални средства - до нея няма да се стигне. Същото общо взето се отнася и до удари по атомните ни централи - нелепа идея от политическа гледна точка, малко значение от военна.

    Що се отнася до "времето за подготовка", то е изрично дадено - 4 години. Ни повече, ни по-малко. Промените започват да се случват от януари 2021 г., войната започва някъде през лятото на 2024 г. Кризата би трябвало да е бърза, т.е. да се развива през последната година (края на 2023 г. до лятото на 2024 г.). Ефективността на всяка промяна ще се преценява от водещия играта. Същото, разбира се, ще важи и за всички бойни изчисления.

    За мен на този етап трябва да се работи само по рамката на играта, т.е. предложения и в крайна сметка, изработване на общо мнение, с което да са съгласни всички за това с какви средства ще играе всеки от отборите и какво ще има налично - т.е. не трябва специално да се поръчва, - към началото на играта. Както и цените на различните неща, които могат да се "купят".

    Рамка на играта
    (предложения)

    БЪЛГАРИЯ

    1. демографски контекст

    - 2021 г. 7 040 000 души; мъже 18-годишни: 40 770; от тях годни за военна служба (85%) 34 654 души.
    - 2022 г. 7 008 000 души; мъже 18-годишни: 40 580; от тях годни за военна служба (85%) ще са 34 494 души.
    - 2023 г. 6 976 000 души; мъже 18-годишни: 40 400; от тях годни за военна служба (85%) ще са 34 375 души.
    - 2024 г. 6 945 000 души; мъже 18-годишни: 40 220; от тях годни за военна служба (85%) ще са 34 180 души.

    общо към 2024 г. от 6 945 000:

    - мъже, категория 19 - 25 годишни: 309 280 души. Приемам, че годни да носят оръжие са ~80% от тях, т.е. 247 424 души.
    - мъже, категория 26 - 35 годишни: 483 550 души. Приемам, че годни да носят оръжие са ~65% от тях, т.е. 314 307 души.
    - мъже, категория 36 - 45 годишни: 489 780 души. Приемам, че годни да носят оръжие са ~40% от тях, т.е. 98 970 души.

    Осемнадесетгодишни младежи, т.е. подлежащи на военна служба, ако приемем, че наборната е възстановена ще са потенциално 40 220. Естествено, далеч не всички ще са "годни" за военна служба. Разумно е да се приеме, че такива ще са до 85%, т.е. 34 180 души.
    Т.е. потенциално подлежащи на мобилизация към действащата армия са 247 424 човека (реално от тях ще смятаме действащата армия, т.е. ще вадим от тази категория).
    Опълчение първа категория потенциално са 314 307 души.
    Опълчение втора категория - 98 970 души.
    От тях през някогашната наборна служба теоретично ще са преминали само около 40 - 50 000 души, принадлежащи към втора категория опълчение, т.е. можем да не ги слагаме в сметката. Какви резервисти ще има ще зависи от решенията на българския отбор. Но теоретичният максимум е определен от съответните категории с отчитане на годните, т.е. от мобилизационната категория (първа) теоретично могат да са преминали през военна подготовка 103 523 души. Реално дори да се приеме преминаване към наборна военна служба още през 2012 г. едва ли ще е възможно реализирането на повече от 50% от потенциала през първата година и съответно 75% и 100% през следващите. Т.е. по-реалистично е да се очаква, че преминали през военна подготовка ще са около 77 600 души.
    За опълчението ще трябва да се смята отделно според това какви средства се отделят за целта.
    Естествено, няма как този потенциал да бъде реализиран изцяло, защото това ще обезлюди икономиката. Ще приема, че максимум могат да се мобилизират до 50% от всяка категория, като това ще има негативен ефект, но той няма да се усети веднага (т.е. в рамките на игровия период не ни вълнува много). Нормално мобилизационно ниво ще е до 20% от последните две категории и до 50% от първата (за 18-годишните - 100% от годните).

    2. икономически контекст (бюджет за отбрана)
    Реалистично ми се струва да очакваме БВП на глава от населението някъде в пределите 14 000 - 18 000$. Аз бих заложил на една благоприятна средна стойност от 17 000$. Това дава грубо по години следните стойности (бюджета го смятам на база 28% от БВП).

    2021 година - 119,7 млрд. $; бюджет 33,52 млрд. $.
    2022 година - 119,1 млрд. $; бюджет 33,35 млрд. $.
    2023 година - 118,6 млрд. $; бюджет 33,20 млрд. $.
    2024 година (4 месеца) - 40,0 млрд. $; бюджет 11,20 млрд. $.

    Предполагам, че има съвсем определен таван на военната част от бюджета и мисля нещо в стил:

    2021 година, военни разходи 5% - 1 676 000 000$
    2022 година, военни разходи 6% - 2 001 000 000$
    2023 година, военни разходи 7% - 2 324 000 000$
    2024 година, военни разходи 8% - 896 000 000$

    Или общо българският отбор ще разполага с 6 897 000$ за харчене. Естествено, от тази сума ще трябва да се извади издръжката на вече закупеното, на военните проекти и прочее, но това мисля да го видя в следващи постове.
    Ще трябва да се помисли с какво ще разполагат наготово (т.е. няма да се плаща от тези пари) към началото на периода. Това също мисля да го оставя за следващ пост.
    Last edited by gollum; 15-03-2012, 20:57.

    Comment


      #92
      мъже, категория 36 - 45 годишни
      Пределната възраст за служба в резерва по Закона за отбраната и въоръжените сили действащ в момента е 55 не 45 години. Т.е. 52 годишен резервист спокойно може да бъде повикан за преподготовка и повишаване на квалификацията(всъщност картинката съм я виждал на живо, хаоса е голям ). Цифрите на военните бюджети в милиони ли са или в милиарди?
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #93
        Знам, Сейлър, но реалната военна ценност на хората над 45-години е толкова малка, че спокойно можем да не ги смятаме (а като си спомним, че въпреки че част от тях ще са преминали през наборна военна служба, едва ли много ще си спомням нещо реално (колко са преминали през повторно повикване в рамките на резерва?), така че няма и особено значение, освен за кадровите военни). По-добре да ги оставиш да работят и да обслужват страната мирно, замествайки призованите в армията хора от другите категории.Така или иначе, по мое мнение, има по-голям мобилизационен потенциал отколкото може да бъде използван дори и без да се прибягва до тях.

        Цифрите на военните бюджети в милиони ли са или в милиарди?
        Навсякъде съм уточнил, където е в милиарди - "млрд.", където е в милиони са си дадени милиони.

        Да напомня, това е само предложение, те.. пиша какво на мен ми изглежда и звучи реалистично. Признавам си, че съм се отказал от концепцията на Амазон за положителният естествен прираст защото просто не виждам как това ще е възможно за толкова кратък период. Затова следвам леко занижена сегашната тенденция.
        Що се отнася до БВП на глава - малко съм го намалил - от предложените 20 000 на 17 000, но това е също каквото ми се вижда естествено; така или иначе е много по-добре от сегашните 12-13 000, а все пак от това време ни делят само 10-тина години, така че прирастът е впечатляващ. Що се отнася до съотношението БВП -> бюджет, използвам съм 28% (сега май е някъде 25-26%), т.е. пак има добро повишаване, да речем, за сметка на излизането на повече от икономиката на "светло".
        Дялът на военния бюджет също ми се струва максимално реалистичното (че дори и малко отвъд него, ако трябва да съм честен).
        Естествено, на твърде много места в рамката (а и в кампанията) ще трябва да се правят приближения и то достатъчно груби, но ми се струва, че от това не може да се избяга, така че трябва да се приеме за даденост. Достатъчно сложно ще е дори да се зададат някакви цени за военната екипировка, която ще се купува (оставам настрана, че използваме "долари" съвсем условно, без да сме ги съобразили с някакъв конкретен обменен курс, но така или иначе възможната грешка е много по-голяма, че това да ни притеснява). Реална игра няма да е възможна без множество условности, с които всеки участник ще трябва да се съобрази и първо да приеме.

        Comment


          #94
          Навсякъде съм уточнил, където е в милиарди - "млрд.", където е в милиони са си дадени милиони.
          Проблял съм го явно
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            #95
            Ако позволите, с една препоръка за военния бюджет : редно е той с нарастването на военната заплаха да нараства пропорционално конкретно предлагам да е 10 процента за 23г и 30 процента за следващите месеци на 24 г. Така ще е нормално по време на военна угроза и съобразно нараастващата милитаризация в обществото.
            За осъдените на живот и смъртта е приключение!

            Comment


              #96
              Не знам, 10% ми се вижда множко за мирновременен бюджет - трудно ми е да си представя, че икономиката (или обществото) ще го приемат или издържат продължително. Да не говорим, че високите военни разходи имат много неприятен ефект върху икономиката, т.е. вероятно ще доведат до спадане на БВП, т.е. в крайна сметка намаляване на средствата, въз основа на които се харчи. Но ще го приема като максимална горна граница за мирновременни разходи за отбрана (от общите разходи). Ако всички са съгласни, ще променя съответно параметъра (то така или иначе трябва всички да се изкажат по тези въпроси).
              30% става за военно време, но ако правилно разбирам обсъждания сценарий, нямаме реално време за "военновременни разходи". Грубо казано, до пролетта на 2024 г. има напрежение, но в никакъв случай нещата не вървят чак "на война". През пролетта започва да се развива кризата (каквато и да е тя), но без да води до директно военно противопоставяне, като естествено има намеса на някакви външни сили за "разрешаване на ситуацията". В началото на лятото (примерно юни) има рязко влошаване на ситуацията, което буквално за дни довежда до начало на войната.
              Т.е. каквито и да е "военновременни разходи" (30%) са вече от юни нататък, реално по време на войната. Но в рамките на нашия сценарий това няма значение, защото времето е много малко, за да има какъвто и да е ефект.
              Ако приемем, че през 2023 г. бюджетът за 2024 г. е приет от парламента и са заложени 10% за военни разходи с постепенното влошаване на ситуацията може и да има някаква корекция (примерно в края на зимата или началото на пролетта) в посока към 11% или 12%, но едва ли много повече. А и няма да има време, за да се отрази реално (затова и смятам само първите четири месеца на 2024 г.).
              Просто за сравнение, в момента военните разходи са в пределите на 1,8 - 1,9%. Т.е. дори 4-5% вече е значително нарастване, да не говорим за 10%.

              Comment


                #97
                Ако ще воюваме с тези http://www.youtube.com/watch?v=VdsOc...eature=related следва да се готвим, съобразно опасноста се готвим и за нея. Иначе нямам претенции!
                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                Comment


                  #98
                  Да, така е, но това в една, как да се изразя... чисто игрова ситуация (т.е. такава, в която се притесняваме основно за един "параметър" -> война с Турция; в реалността това е само би бил само един от приоритетите, по които се работи и докато наистина войната не започне ще е трудно за отбраняващата се страна да се превърне в абсолютен приоритет). Докато първоначалната идея по-скоро как ще се справят текущите ни въоръжени сили с подобна ситуация. Тя впоследствие се разви към "какво можем да направим ако имаме малко повече", така че съм съгласен, че може да има много повече, но все пак като параметри да не е много далеч от сегашните ни реалии (проектирани 8-12 години в бъдещето, което не е толкова много).
                  Затова смятам, че е добре да поставим подобен род ограничение. Ясно е, че играта за българският отбор ще е много по-трудна, но пък и целите са по-ограничени.
                  Ако искахме да видим какво може всяка държава "във всеоръжие", то тогава по-добре да разиграем сценарий през 88-ма, примерно - ограничена война, без атомно оръжие.

                  Comment


                    #99
                    Да не говорим, че високите военни разходи имат много неприятен ефект върху икономиката, т.е. вероятно ще доведат до спадане на БВП, т.е. в крайна сметка намаляване на средствата, въз основа на които се харчи.
                    Е в нашия случай не е ясно до колко ефекта ще е такъв. Всъщност има вариант и да е коренно противоположния. Всичките поръчки за леко стрелково оръжие примерно(и за боеприпасите за него) и минохвъргачки примерно, изключая може би само сравнително неголям брой поръчки за специализирано снайперско оръжие, част от поръчките за лека бронирана техника и самоходна артилерия(БМП-30, 2С1 Гвоздика, МТЛБ, 2С11 Тунджа), поръчките за боеприпаси и за нея(впрочем даже и за 125 мм. танкови снаряди още имаме линия), поръчките за малокалибрена зенитна артилерия, поръчките за противотанкови средства за пехотата, поръчките за ПЗРК, голяма част от поръчките за ремонти на бронирана техника и част от поръчките за ремонт на летателна техника, част от поръчките за свързочни средства и електроника и др. реално ще отидат в български предприятия и ще доведат до наливането на немалка сума пари в закъсали в момента фирми, които сега работят с минимум персонал, но ще се видят принудени да търсят хора за да изпълнят поръчките на армията, така че военните разходи освен доходи на фирмите ще докарат и заетост за населението в райони със западаща промишленост в момента. Реално се очертава да внесем около 1600 танка(вероятно Т-72 М1, АБ или Б минали капитален ремонт или с голям остатъчен ресурс, които ще минават минимална модернизация и ремонт у нас, вероятно доста от тях на "политическа цена" ако Русия има да чисти машини по ДОВСЕ или пък и излиза скъпо да ги поддържа), около 170-200 многоцелеви самолета(най-вероятно от някоя база за дълговременно съхранение на авиационна техника минали частичен капитален ремонт или с голям остатъчен ресурс - най-сериозен кандидат се очертава Липецк, пак е възможно част от тях да са на "политическа цена") около 50 единици тежка артилерия (калибър над 152 мм., вероятни кандидати С-23 или С-43 - най-вероятно ако има такива в някой мобилизационен склад някъде из ОНД няма да ги купуваме нови) и стотина хиляди снаряда за тях, може би някакво минимално количество ракети с малък радиус(6-8 пускови установки) и може би 5-6 големи ракетни катера(най-вероятно пр. 1241 от Русия или Украйна с голям остатъчен ресурс - имаме вече опит от експлоатацията на един) и 4 подводници(до една ремонтирани руски и/или украински дизелови подводници най-вероятно пр. 877Е).
                    Особено е вероятно паралелно да тече процес на утилизация на старо въоръжение (танковете Т-55 примерно - имаме солиден резерв, от който вероятно няма да остане нищо) който също ще генерира някакви средства.
                    Естествено всичко това няма да бъде закупено и внесено наведнъж и изсипано на кейовете в Бургас и Варна
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      Не ми се спори по икономически параметри, но по принцип ефектът ще е такъв дори и да се разчита в някаква степен на местно производство, защото това са чисти разходи. Вярно, ще има определен положителен ефект за заетите в сектора (допълнителни работни места), но дотам, защото нищо от тази продукция няма да се продава навън срещу валута. А същевременно толкова голямо увеличение на военните разходи ще означава значително свиване на разходите във всички други сфери, а това ще се отрази както социално (естествено, ще свият първо тези разходи), така и върху останалите сектори на икономиката.
                      Просто за сравнение: Германия прави същото от 33-34-та до 39-та: влага голяма част от бюджета си в поръчки на техника, въоръжение, екипировка и прочее. Всичко това се произвежда от родни предприятия (дори в по-голяма степен, отколкото това е възможно в България), подобно на нашия случай отвън се закупуват най-вече суровини (тук ще е същото). Но ефектът върху икономиката е катастрофален.
                      В нашият случай (поне по моите планове) разходите са по-малки, отколкото немските, така че и ефектът няма да е толкова силен (вероятно), но определено ще го има.
                      Единствената реална възможност за намаляване на този ефект е ако една голяма част от производството се реализира навън. Обаче... хъм. Така или иначе, това излиза твърде далеч от сценария и ако съм водещ определено ще проецирам съответните ефекти на прекомерните военни харчове.

                      Що се отнася до възможностите на родния ВПК - да не забравяме, че те и сега далеч не са такива, каквито са били в миналото. А в този сценарий следват още 8 години на разруха в този сектор, т.е. той ще е доста по-зле, отколкото е в момента. Колкото и да го съживят държавните поръчки, няма как като феникс да се въздигне от пепелта за месеци. Изгубени са инфраструктура, квалифицирана работна ръка и прочее, т.е. много от капиталовложенията ще трябва да се правят отново, това ще отнеме допълнителни средства и най-вече време (няма да стане за година). Т.е. просто не виждам как за 3-4 години ще се възстанови военният арсенал на БНА от 80-те години . За човешки и не говоря - срокът е твърде малък.
                      Впрочем, ако съм водещ, ще оставя всеки отбор сам да решава как и за какво да харчи средствата, но ще има съответното отражение. Какъвто бюджет се приеме като рамка на играта, в него ще трябва да влязат всички харчове (като част от тях ще се определят приблизително).

                      Comment


                        Аз минавам за да включа няколко детайла поне от моите наблюдения над кофликтите от последните години:
                        1. Авиацията е изключително важна, като поне в сегашното положение на нещата по всички параметри ние изоставаме сериозно спрямо Турция и ще трябва да се придържаме към доста асиметрични действия.
                        1.1 Нашите изтребители ще се ползват рядко и в общи линии ще са малко като концепцията fleet in being, тоест няма да профукаме всичко наведнъж, ами ги разпръсваме и принуждаваме вразите да се товарят и с ракети въздух-въздух и да си отделят самолети за ескорт, което съответно да им снижи КПД-то на аваицията като цяло.
                        1.2 От всички ЗРК с които разполагаме, само С-300 е нещо модерно и го имаме в 1,5 бройки общо взето. Оси, Кубове, С-125 и компания са много стари, заглушават се повечето от тях успешно още от 60-те насам и могат да се ползват предимно засадно и в никакъв случай в нонстоп отбрана. Спешно трябват някакви модерни комплекси, ако трябват в срок от 4 години - ще се наложи да се наемат за работа и специалисти по тях. Пример са "Бук"-овете и украинските специалисти, които бяха в Грузия през 2008. Основен пазар на такава техника ако няма широка политическа подкрепа от чужбина ще са Беларус и Украйна, евентуално Китай. Слава богу имаме пристанища и освен при международно ембарго няма да бъдем блокирани годините преди това и ще може да доставяме отвсякъде.
                        1.3 Насищане с всякакви Игли и Стингери до които може да се доберем, най-вече за да попречим на вражеските хеликоптери да не ни попилеят като иракчани в Пустинна буря и да не пращат командоси в нашия тил. Спомага и за качване на вражеската авиация на по-високо за да е по-малко ефективна.
                        1.4 Намиране на някой, който не се радва на Турция - измежду САЩ, Израел и Русия все ще се намери поне една страна, която да гледа негативно спрямо засилване мощта на Турция - оттам ще си намерим специалисти за новите зенитни комплекси и евентуално може да наемем временно и комплекси (някои хора обичат да си ги рекламират в действие).
                        1.5 Пак евентуалният приятел от горните три праща 2 кораба военни - средна ръка фрегати, които да стоят в международни води в Мраморно и Черно море - така ще имаме ранно предупреждаване за рейдове на вражи самолети с прилично време за приготовления. Методът се ползва от Виетнамската война насам без много проблеми.
                        1.6 Преравят се складовете на бившият СССР за всякаква стара техника която е консервирана - Тунгуски и Тор-ове ще се намерят със сигурност, както и персонал който ако му се плати ще работи за нас - наемниците са нещо което никой до сега не иска да ползва в анализа си, но според мен поне по по-техническата част са напълно допустими за употреба.
                        1.7 Малко анти-мюсюлманска реторика и набиране на доброволци от Балканите/Русия също може да помогне незначително, макар и да идва с опасността от издънки на медийния фронт.

                        Освен това, както Динайн каза - сухопътно ще трябва да си вадим поуки от Хизбула и компания, тоест големи групички хора с лопати ще се трудят нонстоп в целия район между Пловдив, Бургас и границата. Дори със сегашните заводи може да постигнем много повече като организация и особено миниране отколкото хора като Хизбула, които са малко или много под ембарго. Сметката за почистване след всичко ще е огромна, но ще трябва да се преглътне.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Да предложа и едно мое виждане за хипотетичната война.


                          "Десетдневната война"
                          Защо "Десетдневната война"? Защото смятам, че след като бъдем нападнати до десет дни
                          (минимум седмица, максимум до две седмици) ще се намесят дипломатически лостове
                          от "Великите сили" и Войната ще спре, като се започнат преговори.
                          Особенно когато спрем газта и тока към Европа. Или гръмнем малко взрив до Козлодуй и го
                          препишем за турска бомбандировка.

                          Както е в "задачата", Турция напада България след около 12 години.

                          Тук за да е реално се придържам към принципа, че нищо в една армия не става бързо.
                          За какво говоря - 12 години са относително много малък период за да се превъоръжи поетапно
                          една съвременна армия и личния състав да бъде обучен до ниво водене на победоносна война.
                          Ок, че в Америка правят пехотинец за 12 седмици, но аз говоря и за команден състав служил
                          дълго на дадена нова техника, обучение на техническата подръжка, справяне през годините
                          със стотици малки проблеми и т.н.
                          Също така специално за нашата армия няма начин след четвърт век разруха, тя да бъде
                          коренно променена, подмладена с техника и модернизирана само за 12 години.
                          Затова да приемем, че въоръжението на Българската и Турската армия до началото на конфликта
                          е такова, което е в момента с частични модернизации.
                          Ще приемем също, че личния състав е 37 000 души в Българската армия и 620 000 души в
                          Турската армия - както е приблизително сега. Съотношение приблизително 1:17.


                          Армиите(съвсем накратко)

                          -Турската армия (източник Уики)

                          Сухопътни войски:
                          -ОБТ - 3287(общо от от всички варианти) плюс 1200 в резерв;
                          -БМП и БТР - 6398 (общо от от всички варианти);
                          -САУ - 812 (общо от от всички варианти);
                          -РСЗО - 242 (общо от от всички варианти);
                          -Армейска авиация - 449 вертолета (общо от от всички варианти);

                          Флот:
                          - Подводници - 16(общо от от всички варианти)
                          - Фрегати - 18(общо от от всички варианти)
                          - Вертолети - 51(общо от от всички варианти)

                          ВВС:
                          - Изтребители (изтребител/бомбандировач - 480(общо от от всички варианти)
                          - Вертолети - 101(общо от от всички варианти)
                          - Военно-транспортни самолети - 80(общо от от всички варианти)


                          - Българската армия

                          Командване - 2500 души


                          Сухопътнит войски - 14 300 души
                          - 567 танка (общо от от всички варианти)
                          - 965 бойни бронирани машини (общо от от всички варианти)
                          - 666 артилерийски установки (общо от от всички варианти)

                          ВВС - 6800 души

                          Тук не съм съвсем сигурен, но ще направя предположение:

                          - една ескадрила МИГ29 16-18 броя (модернизиран за използване на управляемо оръжие)
                          - две ескадрили СУ25 32-36 броя (модернизиран за използване на управляемо оръжие)
                          - една ескадрила МИ17 16-18 броя (транспортно-бойни)
                          - две ескадрили МИГ24 32-36 броя (модернизиран за използване на управляемо оръжие)

                          ВМФ - 3500

                          - една или две фрегати
                          - дивизион ПЛК - 4 броя
                          - дивизион ракетни катери- 4 броя
                          - два дивизиона тралчици - 8 броя
                          - два полка (дивизиона) брегови противокорабни ракети - 8 пускови

                          ПВО - предложете нещо, за мен освен преносимите системи е "загадка".

                          Мобилизация:
                          -доброволци - 5/10 души на 1000 или около 15 000 души
                          -бивши военни - около 20 000 души
                          -запасняци - ? пък и не е сигурно каква ще е бойната им стойност.


                          От тук нататък отворен остава въпроса какво допълнително и реално можем да
                          имаме ( и те да имат)
                          Така ще е по-интересно.

                          И още една променлива, която не трябва да се пренебрегва на война - МОТИВАЦИЯТА на
                          личният състав.
                          Аз залагам 75% към 25% за българите в готовността да се бият до край.
                          Last edited by Сун Дзъ; 01-02-2012, 10:29. Причина: дописване

                          Comment


                            рамка - България, въоръжени сили (продължение)

                            Аз продължавам с моя принос към "рамката" на играта. Това е каквото успях да събера / намеря (до голяма степен ползвайки линкове, предоставени от Дибо в темата за българската армия) за текущия "арсенал" на БА. Определена част от "разбивката" (тъй-като намерих общи числа) е чисто предположение, така че ако има човек с по-точни данни ще е добре да пише. Основният проблем е, че попаднах на изключително разнообразни данни. Предполагам, че част от разминаването е поради кой знае какви източници, другаде - защото се включват (или не се включват) консервираните "резерви" и прочее. Аз отсявам по принципа на минимума. Така че ще се радвам на всякакви корекции и осъвременяване.
                            В категорията "предположение за 2024 г." давам това, което няма да трябва да се купува, т.е. е получено по наследство. Това е "базата", върху която ще се работи.

                            1. ОБТ
                            общо (вероятно с всички консервирани резерви) 564
                            от тях:
                            - Т72М2: 160/270 (активни/консервирани)

                            Предположение за 2024 г.:
                            150 х Т72М2

                            2. бойна и транспортна техника (пехотна)
                            общо 738 декларирани
                            от тях:
                            - БМП-23/30: 50
                            - БМП-1П: 100
                            - БТР-60ПБ-МД1: ~150/~600
                            - МТ-ЛБ: ?200/~600 (това е чисто предположение, защото данните от "Уики" просто не се връзват с декларираното и вероятно отразяват минало състояние)
                            - БРДМ-2: 12/12
                            - М1117: 7
                            - HMMWV: 52
                            - джипове: 625

                            Предположение за 2024 г.:
                            35 х БМП-23/30
                            60 х БМП-1П
                            90 х БТР-60
                            100 х МТ-ЛБ (различни варианти, повечето спомагателни)
                            10 х М1117
                            60 х HMMWV
                            700 х джипове

                            3. Артилерия и тежко пехотно въоръжение
                            общо 1 161, вероятен състав (вероятно в момента са останали доста по-малко от посочените):
                            - БМ-21 "Град": 192/200 (активни/на склад)
                            - 122 мм 2С1: ~500
                            - 100 мм МТ-12: ~200 (предполагам, че реално вече са "излезли от играта")
                            - 152 мм Д-20: 150
                            - 122 мм М-30: имали сме 195 към 2007 г., обаче дали и колко има все още не е много ясно.
                            - 120 мм самоходни миномети (МТ-ЛБ): 212 (колко реално има в момента не е ясно, но ще да са доста по-малко)
                            - несамоходни миномети: 60 мм, 82 мм, 120 мм: ? (не знам какво количество)
                            - СС-21: 8 (обаче май вече ги нямаме, нали?)

                            Предположение за 2024 г.:
                            - БМ-21 "Град": 100
                            - 122 мм 2С1 САУ: 120
                            - 152 мм Д-20: 110
                            - 122 мм М-30: 40 (?)
                            - 120 мм СМ "Тунджа": 160
                            - 120 мм миномет: 100 (?)
                            - 82 мм миномет: колкото се реши
                            - 60 мм миномет: колкото се реши
                            - автоматични гранатохвъргачки

                            4. ПТ
                            Тук влиза какво ли не, но не съм наясно колко все още е на въоръжение. Все пак:
                            - 2К8 "Фаланга": ?
                            - 9К11 "Малютка": 200
                            - 9К111 "Фагот": 222
                            - 9К111-1 "Конкурс": 300
                            - 9М114 "Щурм": 500
                            - 9K115 "Метис": 50
                            - 9К116 "Кастет": ?
                            - разнообразни РПГ-та собствено производство

                            За предположението ми е съвсем трудно - ще трябва помощ. Част от това се произвежда местно, значи потенциално можем да запазим количествата. За РПГ-тата няма да има ограничение.

                            5. ПВО
                            - ЗУ-23-2: ~120 (по-вероятно под 100)
                            - 57 мм С60: ~90 (сигурно около 50 или по-малко)
                            - С-75 "Двина": ~18
                            - С-125 "Нева"/"Печора": ~30 (но е предвидено да излязат от въоръжение, така че 0)
                            - С-200: 10
                            - "Куб": 10-20 (но някъде се споменава, че вече ги няма на въоръжение)
                            - "Оса": 20
                            - С-300П: уж имаме 10 (Пилот пише, че вече са 1,5)
                            - "Стрела"-10: 20

                            Предположение за 2024 г.:
                            Трудно е да се каже, но бих съкратил повечето с 50-75%.

                            7. ВВС
                            ЗВероятно нито един боен самолет или вертолет от наличните в момента няма да е в строя към 2024 г.

                            8. ВМС
                            Тук предпочитам някой друг да напише какво точно има в момента и какво може да е останало към 2024 г.

                            9. За смятането на военния бюджет

                            Приемам следните допускания:

                            9.1 издръжката на един кадрови военен на година е 40 000$ (това ще се вади от бюджета според състава на армията за съответната година);

                            9.2 ако се въвежда наборна военна служба, ще смятам нуждата от кадрови военнослужещи за обслужване така:
                            (-) +2 на всеки 10 наборници;
                            (-) +1 на всеки 50 наборници;
                            (-) +3 на всеки 100 наборници;
                            (-) +5 на всеки 250 наборници;
                            (-) +20 на всеки 1 000 наборници;
                            Т.е. за всеки 1 000 наборници ще трябват 290 кадрови военнослужещи (в чин над редник), от тях 50 офицери. Това количество се "смята" към около 8 000 налични кадрови военни за тази работа в началото на периода. Обучаването на допълнителен кадрови подофицер отнема 6 месеца (допълнителна цена: 5 000$ на месец), офицер - 2 години (допълнителна цена 6 000$ на месец). Това е съществено за темповете на нарастване.

                            9.3 Един наборен военнослужещ ще струва 2 000$ на месец. Началната инвестиция при въвеждане на наборна армия ще е 10 000$ на наборник в първата вълна. За следващите ще има допълнителна цена само при увеличаване на количеството хора в дадена "вълна".

                            9.4 При закупуване на техника ще има следната "издръжка" на година при нормална експлоатация:
                            (-) за миномети и тежко пехотно оръжие (гранатомети): 20% от стойността годишно.
                            (-) за танкове и бронетехника: 8% от стойността годишно.
                            (-) за артилерия и ПВО: 5% от стойността годишно.
                            (-) за самолети и вертолети: 10% от стойността годишно.
                            (-) за кораби и подводници: 6% от стойността годишно.

                            Ако въобще ще правим игра, хубаво е тези, които имат желание да участват (или имат съответните идеи) да напишат какво въоръжение (като типове) ще поръчват/купуват, както и някакви връзки към данни за него. И най-вече - предположения за цената, на която може да се придобие.

                            Друг съществен момент за българският отбор: ако водя играта ще приема, че опонентите ще са наясно с всяка статична позиция (точното местоположение и на 80% вероятност - постоянния състав).
                            Предстои да се уточни и с какъв бюджет ще разполага другия отбор, както и точно какво ще имат към 2024 г. без него.
                            Last edited by gollum; 01-02-2012, 11:01.

                            Comment


                              Липсват ти ВВС. Според данните в ООН, предоставени съгласно ДОВСЕ, към 1 януари 2011 г. имаме 57 бойни въздухоплавателни средства - combat aircraft, и 19 attack helicopters. Пиша "ВПС", а не "самолета", понеже не съм убеден, че дори и с "Пилатус" PC-9 ги докарваме до 57 самолета.
                              Понеже отдавна не ги следя, мога само да предполагам, че имаме нещо като 1 ескадрила МиГ-29, 1 ескадрила Су-25 и останалото - МиГ-21 (вероятно последната съветска версия, "бис" нещо си).
                              От въпросните хеликоптери Ми-24 са единици (3 броя?), "Кугър" трябваше да са колко, шест? Останалото би трябвало да са Bell-206, Ми-8/17 и един-два Ми-14 (за борба с подводници).

                              Иначе предлагам леката бронирана техника - БМП, БТР и подобни - изобщо да не я разглеждаме в подробности. Тя е достатъчно евтина (относително), достатъчно многобройна и леснодостъпна и достатъчно лесна за овладяване, за да не представлява съществен икономически или кадрови проблем. Разбира се, оказва влияние върху боеспособността на армията, но не мисля, че 100 или 200 БМП (примерно) нагоре или надолу са от кой знае какво значение.

                              P.S. Видях, че си допълнил мнението си. Принципно МиГ-29 и Су-25 след капитален ремонт би трябвало да могат да изкарат още 10 години. Макар че Су-25 искаме да ги съкращаваме от известно време. Нека все пак се изкажат по-запознати.

                              Comment


                                За леката бронетехника: не са толкова важни подробностите, но ако се стигне до игра (т.е. преди да се стигне до нея, но и "ако") трябва да направя калкулатори за сухопътните (морските и въздушните - също) сражения. В този случай ще трябва да работя с някакви конкретни данни, включително количества и въоръжение и възможности (макар и достатъчно приближени за това ниво на смятане).
                                За авиацията - и аз видях тези данни, ама нещо ми се струват съмнителни, т.е. сигурно там влизат и неща, които не летят въобще, както и такива, които или вече са нарязани или ще се хвърлят тепърва. Затова ми се иска вместо да ровя да видя какво ще кажат хора запознати (ето, Пилот писа, че С-300 реално имаме 1,5, а аз намерих данни, че имаме 10).
                                Иначе за тези, както и останалите данни от "рамката" на сценария - всичко подлежи на "утвърждаване", т.е. това са неща въпрос на обсъждане.

                                Comment

                                Working...
                                X