Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична война между Турция и България през 2024 г. (военна игра)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    1951 написа Виж мнение
    Всичко е разминирано преди много години.
    Тука ми уби детските мечти!
    Шегувам се разбира се, минирането трябва да е динамично и гъвкаво, както и отбраната, така че това не е съществен фактор.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      gollum написа Виж мнение
      Май писах нещо вече?
      Да приемем, че съм го пропуснал, за което се разкайвам.

      gollum написа Виж мнение
      Май писах нещо вече?
      ПП Евентуално мога да позволя дистанционно миниране - с артилерия или авиация. Не съм сигурен дали някоя от страните разполага с такива боеприпаси.
      Миниране с авиация поне аз лично не съм чувал. Минирането с артилерия съществува, но поне в БА не се използва на практика. Може би би проработило в пустинята но в нашите условия е безмислено пък и за него трябват специални устновки (тип реактивни комплекси, мините са разпръсват с малки парашути, като касетъчна бойна глава), не можеш в гаубица да напъхаш ПМ, нито пък мината ще издържи натоварването. Така че дистанционното миниране можеш да го отпишеш, дори и възможно на практика за мен концепцията е пълна глупост.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Да ви дам жокер нищо че, е против нашия отбор:
        4AHM-100, AHM-200, AHM-200-1, AHM-200-2, PMN-150, and PMN-250
        Незнам дали Голъм ще ви ги даде но това е уникалното постижение на родният отбранителен комплекс дето изкара акъла на Американците 97-ма година и веднага подписахме конвенцията.
        Sub sole nihil novi est

        Comment


          Не знам защо стигнахме до мините, но поне според мен ползването на противопехотни мини не бива да носи отрицателни политически точки. Аз възприемам политическите точки като отражение на вътрешнополитическата ситуация. При война не противопехотни мини, ами дори биологично или химическо оръжие да се ползва, населението на отбраняващите се няма да протестира - стига да не му се стовари някой антракс на главата, разбира се.
          Що се отнася до противотанковите мини, докато се опитвах да намеря снимката на онзи индийски трал с плъзгачи, която видях някъде във форума, се нагледах на различни видове тралове и приспособления за премахване на такива мини (между другото, така и не намерих онази снимка). Така че просто минно поле, което не се наблюдава и съответно обстрелва, не ми изглежда особено полезно.

          Comment


            bsb написа
            Така че просто минно поле, което не се наблюдава и съответно обстрелва, не ми изглежда особено полезно.
            Такава е и моята позиция и заляга в правилата на играта . Минното поле е средство за подсилване на отбраната. ако няма отбрана - няма и особен ефект.

            bsb написа
            Аз възприемам политическите точки като отражение на вътрешнополитическата ситуация.
            Концепцията е малко по-широка с цел опростяване (иначе можеше да има два отделни параметъра, но и така работи) и отразява както вътрешно-политическата ситуация - образно казано, кога политическото ръководство би предпочело да започне преговори за мир, вместо да продължи войната, така и външно-политически фактори като "в кой момент външните сили (най-вече европейските държави, но и по-принцип "великите сили") ще се намесят за да наложат прекратяване на огъня".
            От тази гледна точка използването на мини има малко значение, според мен, и няма да давам наказания за него.

            Mirovk, конкретният тип мина няма особено значение на нивото на което ще върви симулацията, така че няма да уточнявам подобно нещо, ще има просто "мини" (най-много да различавам противотанкови и противопехотни, но предпочитам да разглеждам всяко минно поле като "смесено"). Основните типове са измислени през ВСВ, новите са най-много вариации или леки подобрения на тогавашните (аз лично нищо принципно ново не съм виждал поне при противопехотните мини; при противотанковите има интересни неща, но са много специфични и няма да ги включваме отделно).

            Амазоне, споменах ги просто за пълнота, но така или иначе това може да го има по-скоро в арсенала на опонентите ви (обаче дали ще го използват (и защо)?). Оставяме го встрани за да опростим нещата, съгласен съм. Не е изпробвано в реална ситуация, макар да може да има някакво тактическо значение.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Mirovk, конкретният тип мина няма особено значение на нивото на което ще върви симулацията, така че няма да уточнявам подобно нещо, ще има просто "мини" (най-много да различавам противотанкови и противопехотни, но предпочитам да разглеждам всяко минно поле като "смесено"). Основните типове са измислени през ВСВ, новите са най-много вариации или леки подобрения на тогавашните (аз лично нищо принципно ново не съм виждал поне при противопехотните мини; при противотанковите има интересни неща, но са много специфични и няма да ги включваме отделно).
              Въпросният тип мини е Противохеликоптерна и захваща ниско летящи обекти на височина до 100 - 250м (в зависимост от модификацията) първата в редицата се програмира за автоматичен режим с продължителност 90 дена.
              Sub sole nihil novi est

              Comment


                Аз минавам само да отблежа, че Су-25 се ползва за миниране от въздуха с едни специфични контейнери, дори при евакуацията на Грозни Басаев губи крак докато се опитват да се измъкнат през минно поле което не го очакват (защото е изсипано от самолет). Тъй че се ползва поне от руснаците, как въобще ще ни помогне на нас е силно неизвестно де.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  В тоя ред на мисли същия контейнер може да се носи и от Ми-24
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Хъм, Mirovk, сега погледнах за тези мини, но честно казано, не виждам как точно биха ги използвали (говоря за българския отбор). Ако настояват (и намерят цени) ще ги предвидя. Като гледам, ще са скъпички (големи, тежки и сложни), а не покриват кой знае каква зона. Особено ако се разполагат в планински или силно пресечен терен. Нямаше ясна информация за това каква поразяваща сила (поне аз не намерих) имат шрапнелите, но приемам, че могат да свалят нисколетящ транспортен вертолет или да повредят (малко или повече) щурмови вертолет (малко вероятно да го свалят).
                    Някакво решаващо значение обаче не виждам как ще окажат.

                    Въобще, минното въоръжение не е (поне в играта) панацея за всякакви проблеми. Може да усили отбранителните възможности на определена позиция или да причини кратковременно задържане и дотам.

                    ПП То ако ще се задълбаваме и 155 мм артилерия (гаубици) могат да минират дистанционно. Но не е съществено, както вече беше отбелязано.

                    Comment


                      Миниране с авиация поне аз лично не съм чувал.
                      Уви доста афганистански деца обаче са чували, виждали и имали пряк досег с ПФМ-1С Лепесток и всички до една са поставяни с дистанционни средства и главно с един контейнер КМГУ от въздуха. Но как и да е де много се задълбахте в мините.
                      А противовертолетната мина доколкото помня не излезе извън експериментален стадий, за това и няма подробна информация за нея.
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        Хайде и аз да се включа в темата.
                        Моя съвет към отбраняващите се, ако могат да засилят ползването на артилерия. Сравнително евтина, покрива широк радиус от бъдещето бойно поле, с успех може да се ползва срещу пехота, транспорт и танкове. Това е един от малкото начини, по-слаба армия да се противопостави на превъзхождащ противник /според мен/.
                        По мои груби сметки, от това какво се говореше по-нагоре в темата, защитаващите ще отстъпват 1:3 в пехота, 1:3 в танкове, 1:6/7 в авиация. Навярно и в артилерия отстъпваме, но при правилно използване, тя може да нанесе съществена вреда.
                        И... да.. бил съм артилерийски разузнавач.
                        ..И кажи ми ти страннико,
                        чувал ли си звук,
                        по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                        Comment


                          За съжаление ,ако имаме тотално превъзходство по въздух и при наличието на управляеми разузнавателни средства за целеуказване и разузнаване на позициите не мисля че, с многото позиционирана артилерия ще имате по-голям шанс..
                          Sub sole nihil novi est

                          Comment


                            По въпроса за артилерията и дистанционното миниране - ето нещо родно производство:

                            Comment


                              Е винаги можем да ви изядем баклавата, кадаифа и рахат локума, да ви изпием бозата и кафето и да ви падне морала до неузнаваемост. А даже може да измъчваме пленниците и да ги караме да ядат свински суджук да пият вино и да ги караме в Сърбия и да ги пускаме насред Белград дибидюс голи с табелка "мразя сърбите", ама това малко бие на геноцид
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                Моряко, ако ножа опре до кокала, българите ще сме много по-крайни от сърбите, просто те ще са аматьори...
                                Нито разни павликяни в Босна през Средновековието, нито разни шумадийци през 1885 моат ни се намажат на малкия...

                                Comment

                                Working...
                                X