Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична война между Турция и България през 2024 г. (военна игра)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Еми освен да хвърлим и два овена на чевермето, да се поглезим преди старта

    Между другото, не виждам допълнителни подфоруми. Не знам дали трябва да видя.

    Comment


      Предполагам, че Деймос не е имал време да ви добави в съответните списъци (аз не мога - нямам това ниво на достъп ). Предполагам, че утре вече ще ги виждаш.

      Comment


        Sailor_Malan написа Виж мнение
        Ами аз лично не съм се интересувал за Бука ама взе, че ми хареса особено като се замислих, че десантните кораби са голяма, бавнодвижеща се радиоконтрастна цел. И май ще се откажем от ремонт на С-200.
        Ами не съм сигурен че това ще проработи. За сравнение бойната глава бука е 70 килограма, което принципно е достатъчно а и скоростта е фактор, (за сравнение бойната глава на ексорсета е 165 килограма), но не мисля че радара и вграденото управление на ракетата са оптимизирани да я насочват ниско над вълните, да не говорим че ракетата ще се взриви при сближение до целта, което е идеално за въздушна цел и нефективно за морска. Всичко това ще налага преработване на софтуера на ракетата и комплекса(умопомрачително скъпо и с неизвестен резултат) както и преработване на бойната глава. По-добре да си купим ексорсети, или друга подобна ракета с наземно базиране, или лиценз за бука и да си го произвеждаме и модифицираме в родни условия, но не виждам как това ще се впише във времевите рамки.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Амазон, само няколко неща да отбележа (смятам подхода за неефективен, но не значи, че не е невъзможен):
          1. Повечето модерни зенитни комплекси руско производство имат ТВ канал за насочване - ракетата лети накъдето сочи Х-чето на монитора на оператора - който ако вижда кораб няма проблем да го обстреля.
          2. Радарите 100% могат да засекат/насочат кораб защото са предвидени да откриват малки нисколетящи цели (долната граница на стрелба е нещо от сорта на 5-25 метра понякога, тоест ракетите имат опция да не се самовзривяват на малка височина).
          3. Ракетата по принцип идва най-често с контактен и неконтактен взривател, ако се изключи неконтактния ще гърми при директно попадение, тоест не просто да залее целта с осколки, ами да гръмне право в нея или при по-тънка обшивка в нея.
          4. Такива стрелби са правени и от нашата армия, със С-75 успешно са поразявали морски цели ако не ми изневерява паметта.

          Проблемът в случая със зенитните ракети е друг - те макар и да са много бързи, не летят по оптимална тракетория за пробиване на ПВО-то на някой кораб (десантен няма ПВО, но примерно срещу модерна фрегата не е ясно какво ще стане) и не си носят насочването с тях (тоест активна глава за самонасочване) - могат да стрелят само в пряка видимост от целта, което рядко ще е повече от 40-50км и то ако са на хълмче. Експлозивът също не е твърде оптимизиран за тези цели (руснаците особено много си падат по това да сложат масата експлозив на върха на ракетата), но това че на много кораби обшивките са алуминиеви или композитни само помага
          Самите турци имат опит със зенитни ракети и кораби - на едни учения американски кораб случайно нацелва с един Спероу надстройката на турска фрегата, което убива горе-долу всички на мостика на турския кораб. Имайте предвид, че онази ракета е доста по-бавна от Бук-а и около 3-4 пъти по-лека.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            И още нещо - това, че в рекламата пише, че еди си коя ракета може да порази или е поразявала в полигонни условия морска цел не значи абсолютно нищо.
            ПВО ракетите са проектирани да преследват въздушни цели и когато ги настигнат да маневрират с голямо претоварване ако целта също маневрира, за да ги доближат на оптимално разстояние за поразяване. Като там поразява или "беззащитна" друга ракета или въздухоплаватвлно средство с ограничени способностти за самоотбрана.
            Противокорабните ракети са проектирани да се летят ниско ( до 5м) над морето, зависи от вълнението и на определено разстояние от целта да извършат случайно генерирани противозенитни маневри, за преодоляване на силно противодействие.
            Така, че ПВО ракетата не е проектирана да се пази от ПВО-то на противника, за разлика от противокорабната ракета. Това с невъзможността и да лети ниско над повърхността и да бъде трудно забележима я прави почти на 100% неефективна срещу военен кораб или съединение.

            Comment


              Уважаеми съфорумци, Уважаеми колеги от отбора на българските въоражени сили, Уважаеми колеги от отбора на турските въоражени сили,
              Макар и с закъснение от няколко часа си позволявам да поздравя ВСИЧКИ с 3 март - националният празник на страната ни.
              България над всичко!!!
              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

              Comment


                Абе взимате малко бройки от Raduga Kh-15 или нещо по грубо като BrahMos примерно и сте готови ,какво има да го мислите.
                Иначе щабът на сухопътните сили на Турция предлага освен традиционният диванчепраз (по 3-4 часа на ден) и поне по 2 кафе баджака на фес да подават локума , да не се морим да си дигаме ръцете.......ако дойде още някой в отбора, ще го отпразнувам с гюзел голи кючекини по пищиманчета )
                Sub sole nihil novi est

                Comment


                  американски кораб
                  Ентърпрайз или Нимиц ако се не лъжа. И то съвсем без целеуказване. Веригата просто дала на късо и от самолетоносача явно са изгледали ракетата и са си казали едно голямо "Оппаааа...."

                  Амазоне не се мотай, търсиме си войвода на гемиджиите
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    Ефендилер паши, Простете днес за закъснението но сераскера днес направи второто пробноза тази година изкарване на яхтата от порта.Върнах се още солта не съм измил от лицето си и бързам да ви напиша едно голямо евет!
                    Сераскер и сердар
                    ceaumte de la Ness arke баш баши паша!
                    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                    Comment


                      Sailor_Malan написа Виж мнение
                      Амазоне не се мотай, търсиме си войвода на гемиджиите
                      Съгласен, въпреки че напоследък нямам много време. Освен това ще съм в добра позиция, защото за разлика от всички останали на мен цялото ми въоражение се е произвеждало и ще се произвежда в България (и е български разработки), така че мога да си изкрънкам сериозни ресурси и без да натоварвам бюджета (който е бая тлъст помеждодругото). Минни заградители на базата на МТЛБ, противотанкови мини, противопехотни леки и тежки (МОН 100) и т.н. Ако може и да ми се придадът и 120 мм минохвъргачки - отново родно производство. Но отново да кажа: Без сериозни танкови бригади и ПВО каквито и фортификации и миниране да правим просто ще забавим турската армия с малко (аз съм малко, като онзи римлянин по време на Пуническите войни започвал всяка своя реч в сената с: "Картаген трябва да бъде разрушен!").

                      Голъм, как ще отчитаме минните заграждения и другите фортификации?

                      Само да ти дам някакви отправни точки:

                      0. Добре направено противотанково минно поле не може да бъде разчистено освен от сапьори и то ако не са под обстрел и не е тъмно. Траловете, които се поставят пред танковете, биха разчистили противопехотните мини но не и повечето от противотанковите, просто последните изискват огромен натиск за да се счупи капачката на взривателя и е малко вероятно да се взривят от удара на синджира на трала - само за сравнение лек джип вероятно няма да задейства ПМ, поне не и от тези които се произвеждат в българия.

                      1. Противотанкова мина няма да унищожи Лео1 и Лео2 - просто ще скъса едната верига - ролките в повечето случи ще издържат и ремонта може да се направи в полеви условия, стига машината да не е под обстрел. Така че загуби за тези танкове от мини вероятно няма да има.

                      3. По-старите танкове с голяма вероятност ще им замине окачването, или поне ще скъсат ролка. Екипажа няма да получи никакви наранявания, но танкът ще е за сериозен ремонт, вероятно поне две - три седмци, докато се върне в строя и то в идеалният случай.

                      Разминирането на минно поле отнема много време, а минирането с МТЛБ заградители, или опитна сапьорна рота - минути. Така че може би ще можем да говорим за блокирани направления?
                      В момента сериозна част от Турско-Българската граница е сериозно минирана - с истински мини. Доколкото знам, никой никога не и е махал - щеше да пише по вестниците - това е кански труд и шумът е ужасен - всяка отделна мина ще трябва да се взриви с тортилова шашка, защото никой не знае под кои мини е заложен капан и под кои - не.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Бройте и мен.. Искам да се пробвам и явно ще съм от турския отбор. Като командир искам да се пробвам. Дано не се изложа, за пръв път ще участвам. Ама щом има и съветници..ще се справя

                        Comment


                          Благодаря много за съветите, имаме вече някакви виждания, но не планирам да ги споделям тук понеже информацията е с ограничен достъп Конт ефенди бива ли го вече времето по вашия край като за водни спортове?
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            Голъм, как ще отчитаме минните заграждения и другите фортификации?
                            Май писах нещо вече? Както и да е: минното поле, ако е защитавано, играе ролята на допълнителна защита (ограничава подвижността на атакуващите). ако не е защитавано "действа" като временно забавяне (може да нанесе минимални щети). Сапьорен батальон разчиства 1 км проход в минно поле за 2 часа (ширина на прохода - 100 м). Цялостно разчистване на 1 км2 минно поле - две фази. Друго средство за "разчистване" може да бъде артилерията (особено тази за залпов огън). Разчистеното пространство се равнява на пространството, обхванато от залпа.
                            Дали все още има някакви минни полета по границата - не знам. Приемам, че до 2024 г. всичко е или извадено, или изгнило - ще се минира наново, ако искате да се извършва миниране.

                            ПП Евентуално мога да позволя дистанционно миниране - с артилерия или авиация. Не съм сигурен дали някоя от страните разполага с такива боеприпаси.

                            Comment


                              Какви спортове ефенди - тежка физическа работа подготвям я пущината за отдаване под наем. Иначе ден два бива после дъжд и ураганни ветрове, днес се кротна морето, разля се като масло в тава а после кроооотко заваля дъжд.
                              Прощавайте за отклонението.
                              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                              Comment


                                България е ратифицирала договора за пълен отказ на противопехотните мини.
                                Така, че ако българския отбор реши да ползва противопехотни мини според мен си носи отрицателни политически точки!



                                Amazon написа Виж мнение
                                В момента сериозна част от Турско-Българската граница е сериозно минирана - с истински мини. Доколкото знам, никой никога не и е махал - щеше да пише по вестниците - това е кански труд и шумът е ужасен - всяка отделна мина ще трябва да се взриви с тортилова шашка, защото никой не знае под кои мини е заложен капан и под кои - не.
                                Всичко е разминирано преди много години.
                                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                                Comment

                                Working...
                                X