Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична война между Турция и България през 2024 г. (военна игра)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е, все пак ще трябват и хора за турския отбор. ако не се съберат, на случаен принцип ще прехвърля част от ентусиастите в него. Техните задачи също няма да са леки.
    Що се отнася до танковете - така или иначе няма къде да се "задействат" толкова много машини, така че дали ще са 500 или 1 000 съвременните им машини... така или иначе, турският отбор ще разполага вероятно с не повече от 3 танкови бригади (т.е. 360-380 ОБТ), плюс по един танков батальон в механизираните бригади (не повече от 6-8, т.е. още около 300 и нещо машини) - едва ли повече от 700-800 ОБТ-та. При това количество е ясно, че всичките ще са съвременни, т.е. "Лео"-2 (вероятно А4 и А6) и от тоя техен нов ОБТ, който споделя доста неща с корейския К-2. Е, и един танков батальон в морската им бригада.
    Военно-въздушните сили, които ще използват срещу България вероятно ще са не повече от 16-18 ескадрили изтребители общо (т.е. около 300 и нещо съвременни и не толкова изтребителя), плюс безпилотници (около 200) и наличните транспортни и други спомагателни машини и не лош хеликоптерен парк.
    И, между другото, всякакви сведения за цени и прочее работи са добре дошли.

    ПП ясно е, че сведенията ни няма да са кой знае колко достоверни, така че аз приемам "Уики" за достатъчно добър източник. Никой няма да ни даде нещо сигурно .

    Comment


      Абсолютно си прав, да уточним и за ВВС и за ВМС
      The Turkish Navy had commenced negotiations with HDW for the co-production of six Type 214 class air-independent propulsion (AIP) submarines. According to the Undersecretariat for Defence Industries of the Turkish Government these submarines will be "co-produced" with "maximum local content at Gölcük Naval Shipyard" in Kocaeli, Turkey.

      On 2 July 2009, HDW and the Turkish Ministry of Defence entered into an agreement for the co-production of 6 platforms. The agreement was the largest defence acquisition project in Turkey at the time after the firm order for 116 F-35 fighters at a cost of in excess of $10 billion. Ankara hoped that it's advanced, locally produced and highly modified Type 214 submarines will enter into service by 2015.[8][9][10] Defence Minister Vecdi Gonul stated that "Turkish industrial participation in the project would be worth around 80 percent of the total value of the deal".[11]

      As the Turkish Type 214 will have a significant amount of Turkish indigenous systems on board, this variant of the Type 214 will be known as the Type 214TN (Turkish Navy). HDW will preassemble structural and mechanical parts of the submarine in Germany, or classified elements such as the fuel cells and propulsion system and will then ship them to Turkey. All electronic and weapon systems (including the C4I system) will be of Turkish design and production.

      On 1 July 2011, the 2 billion euros order for six U 214 submarine material packages placed with ThyssenKrupp Marine Systems by Turkey has entered into force with receipt of the advance payment. This enabled ThyssenKrupp to begin executing the order. The order was designated to contribute to securing employment at HDW in Kiel, as well as at many subcontractors in Germany and Turkey, for the next ten years
      Те това е за новата им програма подводници там се споменава и за парите и за твърдата програма за ВВС F 35.
      Всъщност пиша това за да сме наясно с какво си имаме работа. Освен това си имат и програма за обновяване на фрегатите и корветите си , но някъде съм забутал данните с които разполагам.
      Относно довъоръжаването на турската армия - смятам да предложа съвсем лесносмилаеми допълнения с цени и доставчици - нужно ми е време а и все още няма команда с която да го обсъдим.
      Моля за извинение че доуточнявам въоражението като тип и вид но ми се струва, че за играта е важно да се знае ТТ данните на бойната техника. Мисля си че към 2024 год във ВВС на Турция няма да има хвърчила от типа на фантомите и те ще са заменени с нова бойна техника. Същото е за флота.
      Колкото до силите с които участват във ограничената военна операция на територията на България / наверно така ще го нарече тяхната преса по примера на Кипър/съгласен съм, нямаме принципни различия ще доуточним впоследствие, за да не изчезне елемента на изненадата.
      Поздрави!
      За осъдените на живот и смъртта е приключение!

      Comment


        Я да взема аз да питам - мога ли в рамките на покупките да си поръчам за странджанско (а ако иска колегата генерал-майор и за маришкия сектор и за него може) няколко бетонни блока 40-20-10 метра и как ще се оцени(в пари) такова нещо? Няма да са повече от 10. Като почне играта ще кажа къде ги искам в рамките на първоначалните си ходове и какво да се прави със скалите под тях.

        Още малко несистематизирани размисли.

        Хубаво сте захванали дискусията много ли са ни парите или малко, но според мене определено не ни трябват най-, най-, най-новите неща и парите са достатъчно. Турските леопарди масово са 1 и нашенските Т72М1 нямат сериозни проблеми с тях. Евтинка машина като Щурм-С примерно също може да свърши прекрасна работа(впрочем и срещу 2А4 ще я свърши), а големи количества от нея с голям остатъчен ресурс се съхраняват в руските бази за дълговременно съхранение на техника.
        Освен това - прави впечатление, че сме се фиксирали върху С-300. Без съмнение ще е нужен, но масовия ни обект за охрана ще е танкова или механизирана колона на марш или танкова бригада и механизирана пехота в боен ред или примерно засадна позиция, а за там ще ни трябват други средства. И за предпочитане е да са ракетно артилерийски(Панцирь или Тунгуска), но може и да увеличим бройката на 9К35(ние си произвеждаме резервните части за шасито като и при Щурма) докъм 60.
        Освен това - имаме нужда от нещо способно да вършее от дистанция по близкия тил на противника в добавка към Точките, чийто цели са по-скоро предни бази на вертолетите, бригадни щабове и големи струпвания на техника, хора и припаси, така че имаме нужда или от Смерч или Ураган или MRLS или пък 2С7 или С-23.
        Освен това 737 ауакса вероятно ще патрулира из района на Истанбул(същото се отнася и за танкерите - летище Ататюрк е наблизо и може да ги обслужва, а повечето им бази са в Азия и примерно някой излетял от Екишехир или Кайсери ще има нужда от презареждане някъде там за да не хвърчи с два бака), та не е зле да се помисли за възможността такъв да бъде ликвидиран(имаме я, просто трябва да си я модернизираме и да я позиционираме на закътано - и място съм и избрал)

        Въпрос към Голум
        Какво влияние в игровата реалност ще има яма със запалена хидравлична течност или моторно масло в района на целта върху въздушните удари? В реалността има отвратително влияние върху всякакви лазерни системи за подсветка на целите.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          За всякакви нестандартни "поръчки" ще преценявам съвсем на парче - все пак, не съм строителен инженер и нямам никаква реална представа колко струва изливането, транспорта и прочее на подобен блок. Но някак си се съмнявам, че в мирно време е политически осъществимо да се създават подобни опасности на основните пътища (представям си заглавията във вестниците и журналистическите разследвания).

          За поръчките най-добре да направим така - вече го споменавах. Първо ще ми дадете списък с всичко, което желаете - не количества, а само типове. След това ще договорим цените (тук и двата отбора имат думата - крайната е моя). Щом този етап приключи, ще направя екселски файл, по който ще можете да си играете да видите какво можете да вземете за тези пари - там всичко ще е включено. Иначе си е преливане от пусто в празно.

          За турската армия - не гледайте тази в момента, а какво ще имат след 12 години и при условие, че се подготвят за подобно нещо. Ще е по-различно. Но изрично отбелязах следното нещо: преди да направите поръчките ще имате картата с базите и списък точно с какво разполага България и какво ще използва Турция. Тези неща няма да са скрити, защото смятам, че подобно нещо не може да се скрие. Така че всеки отбор ще знае точно срещу какво се "изправя".

          Sailor Malan написа
          Какво влияние в игровата реалност ще има яма със запалена хидравлична течност или моторно масло в района на целта върху въздушните удари? В реалността има отвратително влияние върху всякакви лазерни системи за подсветка на целите.
          Не случайно отбелязах, че играта е оперативна - не мога да си играя да симулирам подобни тактически неща, защото скоро ще трябва да определям какво ще се случи ако играчът Х разположи едно оръдие в ей тая долчинка ("ето я къде е"), а пък десет войника заложат някоя мина на пет метра от еди кой си позиция. Ще дам възможност общо за някакви ограничаващи ефективността мерки с простичко отражение в модела, но не и за такава конкретност.., щото пък някой ще измисли някакви контра-мерки и се почват едни дреболии... неприятна работа. играта е оперативна, т.е. тактическите мерки (особено дребните) имат малко отражение върху крайният резултат. Страната, която успее ефективно да вкара повее сила и огнева мощ ще надделее в сраженията.

          Comment


            Защо аз поне толкова се заглеждам по С-300 и прочие немобилни комплекси. Защото всички мобилни, които видях, са с максимална височина на поражение от около 6 км. Изключение прави този "Панцирь", за който дават 15 км. С други думи, ако няма далекобойни и височинни зенитни ракети, на 10 км над бойното поле ще си висят един-два Heron/Predator, ще гледат какво става, а разни други ще насочват ударите от безопасна височина.
            А това с пушеците ми се вижда много странно. Как ще накараш вятъра да духа, накъдето ти искаш?

            Comment


              "Това с пушеците" не разчита толкова на пушеците колкото на горещия въздух и на разсейването на лазера минаващ през него ама здраве да е. Комшиите нямат специализиран ударен самолет и успеем ли да ги накараме да седят по-височко мисля, че ще спечелим, а и много е вероятно да ни нападнат лятос. Зимата времето е гадно, на пролет реките са доста пълноводни, в язовирите има много вода и една случайно взривена язовирна стена може да удави много аскер. А лятос се случва и да не духа въобще, т.е. хубавкото облаче пушек и горещ въздух ще води до нуждата от бомбардиране по визуални ориентири и от ползване на Мк.82 и други такива "тъпи" муниции с голямо кръгово вероятно отклонение от голяма височина(от 6.5 километра въпроса ще е 15 км. в ляво или в дясно ще падне). Предейтърите имат таван 7.6 километра - нека си висят там. До сега и без друго са били ползвани главно срещу талибани без организирано ПВО и надали могат да свършат много срещу редовна армия в ударна роля. Пък и никога не се знае откъде може да долети някоя Р-77 и да катастрофира в Предейтъра
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                Масово управляемите боеприпаси днес са с двойно насочване - лазер и GPS, или само GPS. Така, че този номер не минава.
                Още повече, че част от турските F-16 имат синтетична апертура на радарите си и ще бомбят във всяко време.
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  Е, то GPS се заглушава. Тъй като ме впечатлиха снарядите, насочвани по GPS (за бомбите поне сме чували), се замислих заглушаването на сигналите какъв ефект има и на какво разстояние действа, най-вече на височина. Ако някой има данни, ще ми е интересно да науча.

                  Comment


                    За 100 - 200 евро можеш да си купиш заглушител, който да ти прикрие колата. Масово го ползват хора със служебен автомобил
                    За да заглушаваш GPS сигналите по всички чистоти в сравнително голяма област ти трябват мощни излъчватели, които се откриват лесно и както се видя в Ирак, се унищожават лесно. Тоест такива устройства могат да имат някакво тактическо приложение, както и подпалването на тонове нафта, но това няма да срине използването на високоточни боеприпаси от страна на Турция.
                    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                    Comment


                      Щях да забравя.
                      JDAM боеприпасите, каквито турците имат и сигурно ще имат дори още повече се насочват чрез вътрешната инерциална навигационна система, която работи заедно с GPS. Тия бомби, няма как да бъдат излъгани.
                      Освен това с радост ще помагам на турския отбор за развиване на авиационния потенциал на страната.
                      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                      Comment


                        bsb написа Виж мнение
                        Защо аз поне толкова се заглеждам по С-300 и прочие немобилни комплекси. Защото всички мобилни, които видях, са с максимална височина на поражение от около 6 км.
                        За разлика от всеизвестните С-300П/ПМУ, С-300В си е доста мобилен вариант. Това е войсковата спецификация на комплекса, качена на верижно шаси със само 2 пускови, но с по-висока степен на мобилност и автономност за действие.
                        За прикритие на войските струва ми се, че ЗРК ТОР М1/2 също е приемливо решение - вискомобилно, автомномно, с усвоено производство и не на последно място - приет на въоръжение в редица страни (РФ, Китай, Гърция, Кипър, Беларус, Иран, Венецуала и др.) от където може да се почерпи пряк или косвен опит в усвояването му.
                        Last edited by Silent Warrior; 28-02-2012, 08:50.

                        Comment


                          Gollum,
                          Свалям Ви шапка за работата, с която сте се нагърбил при организирането на тази алтернативка.
                          По-горе прочетох, че към момента планирате турските СВ да участват с до 14-16 бригади.
                          Личното ми мнение е, че за да се постигне реализъм, това число следва да бъде завишено. Причината е, че към днешна дата, освен бригада Морска пехота (която се спряга за провеждане на морски десант), в турските ВС съществуват още 5 диверсионни бригади "Командо", които най-вероятно биха били "хвърлени" на ТВД на играта. По-важното в случая, че ЛС на въпросните бригади е почти изцяло професионален с приличен боен опит (от средата на 90-те перманентно участват в бойни действия срещу ПКК), а въоръжението им е достатъчно да наклони сериозно везните още в началния етап. Също не е за пренебрегване факта, че турците си имат и училище за подготовка на т.нар. командоси + отделен учебен център, чиито мобилизационен щат вероятно ще е не по-малко от бригада.
                          Та мнението ми е, че е редно всички спец. бригади да се включат в уравнението на играта, защото ми се струва несериозно те да се държат в оперативен резерв на други ТВД, следователно и от тук числото 14-16 бригади ми се вижда занижено.

                          Comment


                            Един не лош вариант за ПВО със среден обсег - модернизирана експортна версия Бук-М2Э:


                            И един ракетен комплекс за борба с танкове:

                            Comment


                              Голъм, имам няколко въпроса към теб: Ще може ли в играта всяка от страните да използва мобилизирани цивилни транспортни средства, без значение какви (само да са налични в момента) - от велосипед до самолет ? И от кой етап ?
                              Второ, ще е отчетено ли при мобилизацията на запасняците някакво време до влизането им в строя - например 3 дни ( време за получаване на призовките, път и т.н.)
                              Трето, броят на формированията в началото на играта ще бъде ли константен, или ще може примерно след третият ден да се включат и мобилизираните ? И в какви граници.

                              P.S. Съжалявам ако си го казвал по-горе в темата, но не ми е ясно точно за това.
                              Last edited by Сун Дзъ; 29-02-2012, 00:17. Причина: дописване

                              Comment


                                ymgologanov написа Виж мнение
                                Един не лош вариант за ПВО със среден обсег - модернизирана експортна версия Бук-М2Э:
                                http://www.almaz-antey.ru/catalogue/...52/273/276/287
                                Това изглежда страхотно за съпровождане на танкова бригада и предпазването и от превръщане в скрап и лесна плячка за турските ф16 и ф35. За съжаление изглежда добре на хартия но много малко допълнителна информация в интернет за нещото. Това което изрових (от уикито) е че е сравнително нова разработка (шасито е от началото на 80-те но последните ракети са разработени 98-ма). Цената е дадена само $250 000, но това със сигурност е без ракетите, може би само шасито(пусковата) и радара. Направи ми впечатление, че и Финландия си има от тях (дълг срещу ракети).
                                Някой от летящите във форума(Пилот, Кало, Моряка, 1951) дали знае нещо повече за нещото? Заслужава ли си парите един вид?

                                П.С. Не се ли приписваше на Бук бастистването на Ту22М от грегорианците във войната в Грузия?
                                Last edited by Amazon; 29-02-2012, 01:40.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X