Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Симулация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Sir Gray написа
    Нито едното, нито другото направление не предоставя изначални (географски) предимства.
    Верно ли? Ти чуваш ли се какво казваш. Принципно съществуват ли географски предимства вън и независимо от дислокацията на силите или не съществуват? Принципно питам, за който и да е театър(ри) на бойни действия, не само за тази карта?
    Това за наполеоновите колони е съвсем на място. Всичкото мотор през фунията...ммммълча си вече.
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      @albireo: абсолютно верно, на тази карта.

      @Данитц, съгласен, особено за инициативата.

      @Пилот: брех, че то и повече шансове сме имали отколкото си мислех :tup:
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        Абе как точно си ги представяте тия сили на 20км фронт?! Ще нападат в наполеонови колони?
        Не, защо, не е необходимо. Никакви струпвания. Чичо Айке не четете, има си процедура душичката им да извадиш. Има си линии на огъня, прикритие, уадри с авиация и артилерийски комплекси, спешаване, танков обход. И при това на практика, не само по книжка. А фронта е 80 км , нали се разбрахме. И 5 км в блатата може да е ден и 50 потънали танка, но за такава операция си струва.

        Comment


          Съществуват освен ако нямаш пустиня. Еднаква, равна общо взето едно голямо нищо.... Или огледална карта т.е. шахмат. съществуват вкл. и на тази карта. Много. За едни е по-лесно от една страна, за други от друга. И прочее.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Албирео, не си разбрал за какво става въпрос - говорех за направленията или по-точно каналите, не за картата като цяло. Имаш три канала, без възможност за помощ на частите от 2 различни канала. Това означава на практика, че си избираш един канал за масов пробив и си тотално ангажиран с него. И кой ще се окаже "правилният" канал зависи на тази карта единствено от диспозицията на противника.

            Иначе Даниц, около Томск фронта е към 25-30 км някъде. В най-широкото на протока е 80тина км.
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              и трите канала водят до еднакви предимства и еднакви ползи при успех? Така ли?

              Това мисля го обсъждахме оня път.
              Last edited by albireo; 28-11-2007, 20:50. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                Ами предимствата и успеха също са пряка зависимост от диспозицията на врага. Представи си, че бях тръгнал на атака през центъра - томанците щяха да ударят челно в моята концентрация и нищо нямаше да постигнат - или пък бях тръгнал на юг - томанците щяха да заградят въздух в чувала си. Именно това обсъждахме - централното направление има своето привличане, но само при правилната констелация на арканийските сили.
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  Ти в момента сега, какво...? Отричаме половината щабна работа щото няма как да знаем къде е врага така ли? Дай да не се занимаваме с това кое къде е и какво отива откъде и накъде. Че те скоростта на теченията на реките отбелязват, а ти - това е без значение, щото е важно къде е врага.
                  стъпка едно - анализ на тези неща, които написах горе- както си почва всяко едно сериозно изследване
                  стъпка две - къде е врага.
                  Недей да отричаш едното щото другото има примат. Ок?
                  Дане припомням, че къде е врага и къде си ти (2), често зависи от (1). Или?
                  И както написах по-рано: Върху някои неща можеш да влияеш (диспозицията на врага), върху други не можеш (растояния, реки, пътища, жп и т.н. - е освен ако не искаш да строиш последните).
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    Albireo е забравил да си вземе успокоителните днеска :sm113:
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Всъщност има 4-ри направления, като най-северното и най-южното (Талвае и Талмарк) са съвсем безперспективни и за двете страни и трябва да се изключат. Остават централното и Ордоп-ското. В началото разсъждавах точно, кат съветски генерал армията ми е откъсната и ще стане лесна плячка (и няма да се отърва само с разжалване). Няма пътища за отстъпление, няма връзка с останалите армии от групата. Поисках оттегляне към Ербург, което ми бе разрешено. Беше ми ясно, е главния удар няма да бъде в полосата на армия Алфа. Не се занимавах с планировка (не ми беше работа) на главни удари - исках да си запазя армията. По-късно, когата ме повишиха и получих сведенията за останалите армии и резерва, както и плана Сър и чук (който с голям труд разкитайчих - и това ли бе в плановете?) почнах да кроя планове. И то пак м моята си зона, още повее, е според плана Алфа трябваше да прикрива Ествар, а тя вече беше близо до Ербург, където пристигаше и Гама. И си позволих да пиша на Симонов за промяна, но симулацията вече бе компроментирана.
                      Моята идея (кат кат комгрупарм) беше следната: ГАС и ГАЦ нападат по линията Гронтин и Кандия (резервите на ГАС прикриват Ербургското направление в случай на всякакви евентуалности). ГАЮ прикриват Ордоп на линията на реката окопавайки се. Резервите на Юг се изтеглят до Хорп, а с авиацията се разузнава най-северния път (пак да не стане нещо). Основната част от ГлавКомРезерв разбира се се пращат към Дербент и Гронтин, но нещичко се заделя за Йостбург, а Имкер се минира. Много нещо се изписа за главните Томанийски сили, а какви бяха те на направление Гронтин-Орвае? Беше ли ясно колко дни ще се задържи Томанийското настъпление на рубежа на малката река северозападно от Ордоп, ако се защитава от две армии, а от три? Колко дни ще се задържи настъплението, ако се унищожи прословутия пътен възел Ордоп, ако се минира железопътната линия и се вдигне във въздуха (има ли такава опция?). Ако се вдигнат във въздуха мостовете на Даугава? Какъв ще е темпа на придвижване на прословутите Томанийски механизирани корпуси по шосе и във вражеска обстановка (не знаят кво има пред тех) дали е като първоначално зададената (защото, ако е така е не само нереално, а и силно некоректно). А ако е унищожена ЖПлинията по шосе за колко време ще стигнат Аратсбург по линията: Ордоп-Инкер-Лаорн/Ниевд - вее без значение, повтарям във вражеска обстановка? И най-важното! Дали през това време 6-те армии на ГАС и ГАЦ нямаше да размажат далеч по-слабата групировка в центъра (не знам дали е такава, но след, като основните сили са концентрирани би трябва да е така) и движейки се само по шосе (което може да се минира, но не и да се вдигне във въздуха) стигайки Кандия да отклонят част от силите си (чакайки попълненията да ги застигнат) до Кронен откъсвайки линията на живота на Ударната Томанийска Групировка. Града няма нужда да го взимат само трябва да разрушат ЖПЛинията. И след това право към Романенсбург. Тези дъгички на пътя не следващ ЖПЛ, са може би затова, но са много по-полезни от една ЖПЛ, която не държиш първата и последната гара.
                      Месире съжалявам за критиката (тя е само градивна), но в момента на превземането на Ордоп имаш движение по вража територия, гарата е взривена, а даже да е пропуснато даже и луд генерал няма да натовари частите си на ешелон и вперед в неизвесността. Като махнем ЖПЛиниите Ордоп не е нищо особено. Не и ако Аркания атакува в Центъра. На Аркания не им трябват, Томания не може да ги ползва. Напротив пътя много се удължава. Така, е ако това беше оперативно-тактическа симулация Томания щеше да бъде размазана само с плана да атакува в това направление (освен, ако и Аркания не бе тръгнала натам, но тогава войната щеше да е по-скоро позиционна поради спъната карта).
                      Ако не ме мързи ще сметна километрите (ма се съмнявам, щото нямам данни в какво съотношени колко дни издиржа една групировка с/у друга отчитайки позиционното предимство, както и движение във вража обстановка като пред теб няма вражески сили, но могат да се очакват. Считам, е такива данни трябва да имат не командармите, но от комгрупармиите нагоре задължително). Но пак ще повторя, след като симулация имаше силен нетактически и неоперативен елемент и то толкова силен кат Сталин/Крилов тя не решава нищо (с други думи бе предрешена).
                      Надявам се да не съм обидил никой не е било това целта ми, напротив аз съм върл фен на ОТСимулации независимо от коя епоха, ма тези от ВСВ са най-интересни. Пък и искахте анализ.
                      Това е от ген. Арима командващ армия Алфа, по-късно маршал ВРИД (съгур щот е немало друг ) командващ ГА Север (ма мноо замалко ).

                      Comment


                        Sir Gray написа

                        Но едно е сигурно - план "Зора" щеше да се провали грандиозно :mhehe:
                        Ц ц ц знаех си - лудите диктатори може да нямат акъл, но са надарени с интуиция ха ха ха

                        И все пак трябваше да разстрелям всички (или избеся) :hanged:
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          Ханс написа
                          P.S.
                          Албирео, ще метнеш ли някой път тоз Citino , знаеш че любопитствам.
                          За Цитино само да кажа, че няма как да ти го метне, освен да ти даде книгата, т.е. книгите. Май че той има две.

                          А пък какво аз мисля за него е очевидно


                          (клик за по-голяма версия)

                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Като модератор на раздела ще ви помоля (особено Албирео) малко да внимавате в тона и обръщенията си към останалите участници в дискусията. Да ви напомня (Албирео), че правилата на форума за културно водене на дискусия важат за всички участници и за този раздел също. Видя ли още едно мнение с подобен род обръщения и квалификации - трия директно целия пост.
                            Тази тема е за обсъждане на конкретната симулация, а не за мерене на... оперативните или стратегически военни таланти, които един или друг смята, че притежава. Тези неща се измерват по един-единствен начин - чрез игра. А не чрез писане в тема или кръчмарско говорене.
                            И накрая една, много необходима за някои забележка: ако смятате, че притежавате в големи количества въпросните таланти, то е най-малкото грубо и некултурно от тази си висота да се нахвърляте злобно и грубо върху други участници, които примерно (според вас) не притежават въпросните достойнства. Има си начин всяко нещо да бъде казано, така че да не се стига до обиди и нарушаване на добрия тон на дискусия. Едно време това бе основното в този форум, надявам се, че нещата не са се променили чак толкова драстично без аз да забележа.

                            ПП Не минават с голямата четка през мненията по една-единствена причина - оставянето им показва как не трябва да се пише в този форум. Може би трябва да мина и с червено тези лоши примери. Никой потребител във форума не е привилегирован да нарушава правилника (или поне аз не знам за такова нещо)! Ако някой не може да сдържа грубостта и емоциите си, то да се замисли дали следва въобще да пише.

                            Comment


                              mitaca написа
                              ...
                              Точно това беше съществото на план "Порой", за пробив през центъра. Но аз реших за другия план, поради опасения, че такава концентрация на сили (5 армии в моя вариант) в централното направление просто няма да могат да се разгърнат физически поради липса на простор. И ще трябва да се напада в колона от армии, което ефективно елиминира до голяма степен ползите от концентрацията.
                              Оказа се, че Воланд е предвидил успешно насъпление на подобна численост сили на много по-тесен фронт и то без проблеми

                              Иначе както и да го циклим, ако не се пробва няма как да знаем кое как би се случило .
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment


                                Ами аз ще пусна нова карта (шестоъгълници) с по-различни правила и да видим ...
                                Този път преди старта двама генщабисти ще имат време да направят планове. И вече ще си е по-скоро игра, а не симулация.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X