Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общи въпроси около играта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Фу, тъкмо се набутах да разпечатам излезлите правила. Въпрос: анкета ли ще ни разпратиш или да опишем службите и всичко останало следвайки схемата от правилата. После за баланса на морските неща:ще може ли да го погледна преди да го публикуваш, няма да те задържа с повече от 2-3 часа?
    Иначе добре свършена работа :nworthy: :tup:

    Comment


      Пътешествие до Волжска България

      Анкета ще разпратя (което не пречи отсега да ги мислите нещата ). Просто не знам кога ще сколасам, че не ми остава много свободно време.

      Ок, няма проблем - ще ти изпратя нещата - допълнително мнение винаги е от полза.

      Благодаря

      Comment


        Ами аз съм си ги намислил, просто питах в какъв вид ги искаш.

        Comment


          Чета си аз правилата и :aaa: . Защо така :? Ами зарди това:
          [quoteВ процеса на игра е въможно да се генерират нови фанансови средства, ..... Техният размер обаче ще е енимоверно ограничен [/quote]
          Ужас и безумие.
          Че същноста на производството е именно генерирането на нови финасови средства. Пък играта се казва точно така. То по тези правила ще излезне че се произвеждат само неща за консумация, само те не генерират нови пари. Всяко друго призводство генерира пари защото от суровина с ниска стойност се получава продукт с по-висока, т.е. генерират се пари и ако този продук не бъде изконсумират то тази добавена сттойност трябва да се прибави към общият паричен продъкт. Освен това се добиват суровини които също имат стойност и тя трябва да се добави към паричният поток. В противен случай ще има натрупване на сттоки без да има кинти за тяхното вкарване в обръщение и ще стане манджа с грозде.

          Comment


            Съвсем прав си, Гоги, но и пропускаш нещо .
            Идеята на финансовия пазар в играта (въобще не твърдя, че той е копие на този от ТР) е следната (защото тази част от правилата още не съм я качил):
            Всяка държава има вътрешен финансов пазар, на който се намира определено количество финнасови средства (ФС) в обръщение, както и друга част, които са извадени от обръщение (т.е., съставляват финансовия резерв на страната).
            Тези средства се харчат от играчите управници най-общо в две ситуации:

            * заплащане на социална енергия (т.е., заплати);
            * закупуване на продукция от частната икономика;


            А се получават също така в две ситуации:

            * продажба на произведена продукция на вътрешния пазар;
            * събиране на данъци и такси от частната икономика и доходите;

            В този смисъл, финансовите средства "се въртят" в рамките на вътрешния пазар без да се губят. Ти плащаш заплати, след което прибираш парите обратно под формата на данъци и заплащане за благата. Стоките от типа на селскостопанска продукция, масова и луксозна потребителска продукция се изразходват в този процес, което означава, че със същите "завъртяни" пари ще може да се купуват и плащат неща и на следващия ход.

            Финансови средства могатда влизат или излизат от вътрешния финансов пазар по следните начини:

            * закупуване на суровини и стоки от чужбина (сиреч внос) - съответните финансови средства (ако сделката не е бартерна, разбира се) напускат вътрешиня финансов пазар и той "обеднява";

            * продажба на суровини и стоки в чужбина (сиреч износ) - съответните финансови средства се "вливат" във вътрешния финансов пазар и той "забогатява". И естествено напускат съответният финансов пазар на държавата, която закупува суровините и стоките.

            В тази работа тярбва най-малкото да се поддържа баланс между изгубени и придобити финансови средства, като идеята е да се натрупват повече, разбира се .

            Освен тези способи, наличието на финнасов резерв позволява на играчите "да печатат пари", образно казано - т.е., да пускат в обращение част от финансовия си резерв.
            В допълнение към това частната икономика ще генерира малко количество финансови средства.

            В този смисъл, глобалния финансов пазар на игровия свят ще е затворен (което впрочем е характеристика и на ТР). Към него могат да се добавят нови средства чрез "печатане на пари" но това става за сметка на финансовия резерв.


            Няколко думи в оправдание на избрания модел - бях поставен пред дилемата или да избера абсолютно отворения модел, характерен за почти всички компютърни игри (при който пари се произвеждат и харчат все едно са стока) или да се опитам да направя абстрактен модел, който да е по-близо до реалността (в моите представи). Аз избрах второто (защото в противен случай финансовите средства стават просто още една сотка и собствено казано са ми ненужни).
            Да допълня - в производството се генерират нови блага и те се изхабяват също така. Същото обаче не важи за финансовите средства, които постоянно се намират в обръщение и образно казано въртят мелницата на игровата икономика .

            Comment


              Ами точно тук си в грешка, парите са точно стока. И тяхната ценност е че са лесно оборотни (имам предвид защо съществуват). И действителният пазар е именно отворен и позволоява да се генерират нови пари. В противен случай ти спъваш развитието. Защото по твоята логи ка за да забогатея аз Одзава (примерно) трябва да обеднее. А това не е така. Или за да си купя аз мерцедес трябва 100 човека да пукнат от глад защото прите са ограничени и за тях няма да останат. Как се генерират парите? Ами примера с мерцедеса, имаме 2 тона стомана, по 100$ на тон, 200 кг кожа, по 100 кила алуминий, гума и платмаси, общо да кажем 5000$, обаче като се обработят получаваме стока за 300 000$, това е точно получаване на нови пари а не изтегляне на вече съществуващи.

              Comment


                Ами по отношение на моята система не смятам, че съм в грешка. Защото как точно се "генерират" парите в реалния свят? Знаеш, че се печатат, но се се печатат според това колко тона стомана са произведени, да речем.
                Ако приема този вариант, то в моята система постоянно ще се трупат все повече пари, които на практика ще наводнят всичко и ще се обезценят. Бих могъл да сложа някаква регулация, но тя ще е тръвде сложна и трудомека.
                Та затова и предпочетох този вариант, в който парите са средство за размяна, т.е., позволяват ти да замениш да речем пет единици сулскостопанска продукция за 500 единици социална енергия и т.н.
                А за реалния свят - да ти кажа, погледнато в глобален план когато някой забогатява наистина друг обеднява.

                Comment


                  Съвсем не съм съгласен за последното изречение. поне що се отнася за нормална бизнес дейност.
                  А за играта: добре хубаво ще се разменят, обаче всеки ход ще бъде произвеждана нова продъкция а парите ще си остават константно количество, това ще доведе до момент в който просто няма да има кинти с които да сеизвършва размяната и ще се пристъпи към първобитна разменна търговия.

                  Comment


                    Не съм съвсем съгласен (по отношение на играта), защото освен, че ще се произвеждат, те също така и ще се изразходват на всеки ход, като реално много малко неща ще се натрупват в дългосрочен план. Освен това играта е отворена по самата си същност (има ограничена продължителност), което комбинирано с факта, че всяка държава ще започне със стабилен финансов резерв, както и с това, че в игра ще се вкарват по-малко нови финансови средства за сметка на частната икономика, би трябвало да разреши проблема. Или поне така се надявам. Принципно обмислям възможност за попълване на финансовия резерв, но още не съм сигурен дали няма да наруши баланса.

                    За реалния свят - вероятно е така погледнато локално. Но глобално по-скоро е като в моя вариант (или поне така ми се струва - не претендирам за големи познания, още повече, че не съм учил икономика). Впрочем, локално погледнато бизнесът не "произвежда" пари (освен в специфични случаи, които се разгреждат от съответните контролни органи ), а само ги "върти". Реално парите се вкарват в обръщение от държавата по нейна перценка (или поне аз така знам), а не се произвеждат от бизнеса.

                    Comment


                      Ами понеже освен инжинерна имам и икономическа магистърска степен ще ти кажа че грешиш по отношение на парите,генерирането и тяхното "въртене". Ама не му е тука мястото да го обсъждаме.
                      За играта: Възможно ли е в 20-те години за които пишем кратка история да са включени и някой програми които да бъдат заплатени от стартовия капитал?

                      Comment


                        Не и в 20-те години. Ще има възможност обаче да се влияе на социотипа (т.е., набора от социални характеристики на обществото), на количествата и типовете обучени работници, като това ще става от стартовия капитал.

                        За другото - може да си прав. Аз така се опитах да разреша проблема, ако смяташ, че имаш по-добра идея можеш да я изложиш (да речем не тук, но на ЛС или ел. поща).

                        Comment


                          А ако ми дадеш някакъв стационарен телефон ще стане още по-лесно.
                          Иначе на мене поне икономическият модел ми харесва.

                          Comment


                            Гоги, аз изобщо не съм разбрал че е имало такова обсъждане. Освен всичко друго знаеш, че няма какво да добавя, след като ти си основния консултант, а и повече ме интересува тактическата страна на въпроса. Но имам една малка забележка. никъде не видях торпедата отделени като клас оръжия. Те не могат да се смятата според мен в нито един от офанзивните коефициенти, защото ги носят както малки, така и големи кораби и потапят от катери до линкори.
                            За парите си спомням от малкото лекции по икономика които съм слушал, че пари могат да се "изработват" като се увеличи златния запас на държавата, чрез копаене на злато
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              Това със златото е отживелица.

                              Comment


                                Въвеждането на "Злато" или "финансова суровина" би портиворечило на замисъла ми.

                                За торпедното въоръжение си прав, Одзава. Но пък ще етрудно да се реализира на практика, защото как точно ще смятам според моя стартегически модел дали есминците/торпедните лодки биха успели или не?

                                Comment

                                Working...
                                X